Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najważniejsze bitwy w historii świata
     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 11/10/2004, 20:11 Quote Post

QUOTE
Kałka 1223  (Corvinus)

Mógłbyś podać trochę szerszą motywację. Z moich skromnych, posiadanych informacji, bitwa ta pomimo klęski połoczonych sił koczowników i Rusi, nie miała większych reperkusji dla późniejszych wydarzeń. Ruś został zniszczona dopiero 20 lat później. Była poważnym ostrzeżeniem dla książąt ruskich o grożącym im niebezpieczeństwie na wschodzie. Jeśliby porażke potraktowali poważnie, być może najazd Tatarów na Europę zakończyłby się niepowodzeniem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 11/10/2004, 20:29 Quote Post

Myślę, że ewentualne zwycięstwo w tej bitwie w znacznie większym stopniu skłoniłoby zarówno Ruś jaki Połowców do współdziałania w obliczu późniejszej inwazji mongolskiej, klęska 1223 roku -mimo że upłynęło od niej 14 (nie 20) lat na tle mocno wstrząsneła Rusią jak i Połowcomi że właściwie nie stawiano poważniejszego oporu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 20/11/2004, 1:10 Quote Post

Przeglądając strony różnych forów o tematyce historycznej, zauważyłem, że wielu twórców list na temat decydujących bitew potrafi podać nawet kilka bitew danej wojny, jako bitwy decydujące. Moim zdaniem aby bitwa była naprawdę decydującą, to może być taka tylko jedna. Gdyż zawsze można znaleźć ten jeden decydujący moment, który decyduje, że finał konfliktu jest taki a nie inny. Można się zgodzić na wyszczególnienie kilku bitew na różnych teatrach działań, wzajemnie od siebie niezależnych np. II WW. Można określić bitwę decydującą o finale wojny na Pacyfiku jak i w Europie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 20/11/2004, 12:02 Quote Post

brakuje mi listy 18 najwazniejszych polskich bitew... ;] w liscie corviniusa bardziej by mi pasowal Maraton zamiast Salaminy (ktore de facto byla tylko nastepstwem - porazka w czasie Maratonu nioslaby znacznie dalej idace skutki) natomiast podoba mi sie brak Akcjum, ktora to bitwa jest w/g mnie ciut przereklamowana. Jeszcze pomyslalbym nad dodaniem Kynoskefalaj - chociaz znaczenia miala raczej symboliczne - jednak zapewne znaczace dla ówczesnej mentalnosci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 27/11/2004, 15:06 Quote Post

Może ja pokuszę się o stworzenie takiej Polskiej Listy 18 Decydujacych Bitew:

1. Cedynia 972;
2. Głogów 1109;
3. Legnica 1241;
4. Grunwald 1410;
5. Zatoka Świerza 1463;
6. Orsza 1514;
7. Kłuszyn 1610;
8. Batoh 1652;
9. Warszawa 1656;
10.Wiedeń 1683;
11.Kliszów 1702;
12.Maciejowice 1794;
13.Raszyn 1809;
14.Ostrołęka 1831;
15.Żyrzyn 1863;
16.Warszawa 1920;
17.Piotrków 1939;
18.Powstanie Warszawskie 1944.

Już na etapie tworzenia wyszło mi, że powinno ich być trochę więcej. No ale ramy to ramy.



Edytowałem 03.12.2004
Dzięki Jendyk, profanacja została usunięta
Sarissoforoj


Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 19/04/2005, 16:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Akir
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 3.596

 
 
post 26/03/2005, 19:27 Quote Post

Myślę ze podczas potopu szweckiego istotna była obrona Czestochowy bo jednak to pewien symbol i przełom...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 18/04/2005, 23:27 Quote Post

QUOTE(Akir @ Mar 26 2005, 08:27 PM)
Myślę ze podczas potopu szweckiego istotna była obrona Czestochowy bo jednak to pewien symbol i przełom...
*


Trudno te potyczkę nazwać nawet bitwą. Ważna może dla Polaków. Tyle, że ten sukces (jakim bła udana obrona klasztoru) spłótł się z odstąpieniem oddziałów Polskich od Szwedów (co prawda nie wszystkich) i wybuchem powstania w Wielkopolsce.

QUOTE
9. Warszawa 1656;

Hmmm po kilku miesiącach zaczynam sie zastanawiać co ta bitwa robi w wykazie. Bo raczej nic nowego to ona nie wniosła. Wojna generalnie była już wygrana. Sukces Szwedzko-Pruski tylko ją trochę wydłużył.
Zmieniam więc na:

9. Cudnów 1660
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 19/04/2005, 13:41 Quote Post

Są gusta i guściki, ale na niektóre punkty Twojej listy patrzeć nie mogę - co tu robi Żyrzyn 1863 - nic nie zmienił, dlaczego Batoh(nie Batoch!) jest wazniejszy od Beresteczka, Piotrków z Kampanii Wrześniowej również nie był bitwą, która w przypadku zmiany rezultatu mogła zmienić bieg całej wojny. Orsza 1514 ładne zwycięstwo, ale wymiernych kortzyści z tego było bardzo mało, wazniejsze było to że wczesniej utracilismy Smoleńsk. Nie jestem również przekonany do Kliszowa, na liście z pewnością powinien znaleźć się Chocim 1621 lub Kłuszyn. Od Ostrołęki w Powstaniu Listopadowym ważniejszy był Grochów ...

Ale każdy ma swoje zdanie smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 19/04/2005, 16:46 Quote Post

QUOTE(krzystofer @ Apr 19 2005, 02:41 PM)
Są gusta i guściki, ale na niektóre punkty Twojej listy patrzeć nie mogę - co tu robi Żyrzyn 1863 - nic nie zmienił,

Czy rzeczywiście nic nie zmieniła ta bitwa. Według mnie ma ona takie samo znaczenie w pamięci narodowej jak w XXw Powstanie Warszawskie. Udowadniał, że Polacy nie zgadzają się na niewolę, że będą walczć, a w miarę rozwoju sytuacji będą przechodzić od wojny partzanckiej do powszechnej. To juz nie miała być walka tysięcy byle jak uzbrojonych "Maćków" ale prawdziwa wojna. Przypominam, że car wysyłając Murawiewa do Polski, określał ten kraj jako stracony dla Rosji. Bitwa odbiła się szerokim echem w Europie skłoniła Brytyjczyków i francuzów do złożenia not dyplomatycznych w Petersburgu. Oczywiście nie był to zaczątek interwencji zbrojnej na korzyść powstańców, ale dobry początek.
QUOTE
dlaczego Batoh(nie Batoch!) jest wazniejszy od Beresteczka,
Dziękuję za uwagę, już poprawiłem. A co takiego przniosła bitwa Betrestecka, nic i jeszcze raz nic. Ugoda Białocerkiewska będąca jej efektem nie zmieniała sytuacji militarnej na Ukrainie, ani o jotę. Pod Batohem straciliśmy kwiat swej armii, która nie odbdowała się aż do 1656roku. a efektem tego była interwencja Rosji w walki na Ukrainie, a później Szwecji.
QUOTE
Piotrków z Kampanii Wrześniowej również nie był bitwą, która w przypadku zmiany rezultatu mogła zmienić bieg całej wojny.

Piotrków według mnie to przełomowy moment walk, w przypadku niemieckiego niepowodzenia załamują się ich plany okrązenia i zniszczenia armii polskiej na lewym brzegu Wisły. To nie ma znaczenia.
QUOTE
Orsza 1514 ładne zwycięstwo, ale wymiernych kortzyści z tego było bardzo mało, wazniejsze było to że wczesniej utracilismy Smoleńsk. Nie jestem również przekonany do Kliszowa, na liście z pewnością powinien znaleźć się Chocim 1621 lub Kłuszyn. Od Ostrołęki w Powstaniu Listopadowym ważniejszy był Grochów ...
Ale każdy ma swoje zdanie  smile.gif
*


Co do Grochowa, rzeczywiście polskie zwycięstwo startegiczne, które przedłuzyło powstanie. Ale to własnie na polach Ostrołęki, gdzie straciliśmy większość starych żołnierzy, a wiekszość kadry dowódczej straciła nadzieje na zwycięstwo, pogrzebane zostały szanse na sukces. Od tego czasu nie potrafiliśmy się przeciwstawić armii rosyjskiej nawet w lokalych potyczkach.

Kliszów - udowodnił, ze armia Rzeczpospolitej juz się nie liczy, z podmiotu stalismy się przedmiotem polityki międzynaodowej.

Chocim 1621 - potwierdzł status quo między Turcją a Rzeczpospolitą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 19/04/2005, 20:00 Quote Post

QUOTE
Chocim 1621 - potwierdzł status quo między Turcją a Rzeczpospolitą.


Jeśli Turcy zdobyliby obóz to wówczas byłoby zupełnie inaczej ...

QUOTE
Kliszów - udowodnił, ze armia Rzeczpospolitej juz się nie liczy, z podmiotu stalismy się przedmiotem polityki międzynaodowej.


Może inaczej, o tym, że bylismy juz przedmiotem świadczy plan rozbioru Rzplitej w 1701 roku. Pod Kliszowem wojska polskie, a w szczególności Lubomirski nie pragnęły zwycięstwa saskiego ...

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 19/04/2005, 21:10 Quote Post

QUOTE
Jeśli Turcy zdobyliby obóz to wówczas byłoby zupełnie inaczej ...
Wtedy na pewno znalazłaby się wśród 18 najwazniejszych polskich bitew. biggrin.gif .
Turecka armia był to moloch obciążony tysiącami wozów i zbednych ludzi. Jedynym elementem, który mógł być groźny to Tatarzy. Wdarcie sie do obozu i bitwa w nim doprowadziłaby do potężnych strat wśród Turków. Mogłoby sie okazać, że armia turecka nawet po zwycięswie nie byłaby zdolna wkroczyć na terytorium Rzeczpospolitej.
QUOTE
Może inaczej, o tym, że bylismy juz przedmiotem świadczy plan rozbioru Rzplitej w 1701 roku. Pod Kliszowem wojska polskie, a w szczególności Lubomirski nie pragnęły zwycięstwa saskiego ...
Ale wtedy to były raczej mżonki młodego Augusta Mocnego niepewnego swej korony i pragnacego sie utrzymac u władzy. No tak ale czy pragnęły czy nie pragnęły zwycięstwa sasów, to okazało się jak armia Rzeczpospolitej jest niedostosowana do nowej epoki i jak jest słaba.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
chesterfield
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 2.375

 
 
post 1/05/2005, 10:51 Quote Post

A Isandlwana 1789? tongue.gif

a tak na serio to brakuje mi tu Stalingradu.. Ta bitwa była rangi bitwy pod Marną, jesli nie ważniejsza
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 1/05/2005, 11:17 Quote Post

QUOTE(chesterfield @ May 1 2005, 11:51 AM)
A Isandlwana 1789?  tongue.gif

Chyba 1879. Masakra wojsk brytyjskich, nie zatrzymała postępu kolonizacji Afryki. Powiem więcej była to najwieksza katastrofa wojsk Zuluskich. po tych stratach nigdy już się nie podnieśli.
QUOTE
a tak na serio to brakuje mi tu Stalingradu.. Ta bitwa była rangi bitwy pod Marną, jesli nie ważniejsza
*


Lodr Oberon uzupełnił liste bitew w Okresie Międzywojennym. Stąd brak bitew 2 WŚ na tym wykazie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 1/05/2005, 12:12 Quote Post

Zauważyłem, że bitwy najwazniejsze dla Polaków, mające jakies przełomowe znaczenie dla losów wojny/powstania/kampanii wojennej kończą się na Powstaniu Listopadowym(z wyjątkiem Warszawy w 1920). Bo Powstanie Styczniowe - wiele mało istotnych bitew i potyczek, II WŚ to naprawdę kampania wrześniowa, w które nasze sznase były iluzoryczne ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
chesterfield
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 2.375

 
 
post 1/05/2005, 15:54 Quote Post

QUOTE(Sarissoforoj @ May 1 2005, 12:17 PM)
QUOTE(chesterfield @ May 1 2005, 11:51 AM)
A Isandlwana 1789?  tongue.gif

Chyba 1879.
*


pewnie ze tak, pomyliłem sie rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej