Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lektorat matematyki przy studiowaniu prawa, Temat kontynuowany od 2009 r.
     
monika526
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 51.929

Zawód: uczeñ
 
 
post 13/06/2009, 12:55 Quote Post

Od pewnego czasu zastanawiam się, czy matura z matematyki może być brana pod uwagę przy rekrutacji na studia prawnicze. Co wy o tym sądzicie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
enklasz nikalajoz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 41.467

Zawód: rzeźnik/garbarz
 
 
post 13/06/2009, 18:38 Quote Post

Z tego co wiem, to UJ już planuje wprowadzenie matematyki jako alternatywny przedmiot zamiast historii przy rekrutacji.

A co o tym myślę? Jakoś nie wywołuje to we mnie negatywnych odczuć. Czemu nie otworzyć ścisłowcom drogi do tego kierunku? Uważam, że matematycy i tak nie będą masowo składać podań na prawo, bo i tak liczy się jeszcze wos przy rekrutacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
monika526
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 51.929

Zawód: uczeñ
 
 
post 13/06/2009, 19:57 Quote Post

Gdyby brali matematykę pod uwagę przy rekrutacji to humanistą byłoby się o wiele trudniej dostać na prawo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
pioblom
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 352
Nr użytkownika: 51.040

 
 
post 13/06/2009, 20:00 Quote Post

HumanistĄ może i byłoby trudniej, ale INTELIGIENTNYM łatwiej.

Poza tym stwierdzenia typu humanista czyli nie znam w ogóle matematyki przyprawiają mnie o dreszcze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
bonawentura
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 37.153

 
 
post 13/06/2009, 20:04 Quote Post

UW już opublikowało zasady rekrutacji na rok następny i wszystkich, którzy zdają maturę za rok i dalej obowiązuje matematyka, której wynik jest również brany pod uwagę przy postępowaniu rekrutacyjnym. Proponuje przeszukać też strony innych uniwersytetów.

Według mnie decyzja o wprowadzeniu matematyki obowiązkowej jest trafna, podobnie jak wymaganie tego przedmiotu przy rekrutacji na studia prawnicze. Całkowicie nie zgadzam się za to z 3-letnim liceum, trudno ogarnąć to wszystko w tak krótkim czasie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
enklasz nikalajoz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 41.467

Zawód: rzeźnik/garbarz
 
 
post 13/06/2009, 21:44 Quote Post

QUOTE(monika526 @ 13/06/2009, 19:57)
Gdyby brali matematykę pod uwagę przy rekrutacji to humanistą byłoby się o wiele trudniej dostać na prawo.
*



Dlatego matematyka powinna być traktowana na równi z historią np. Prawo, to nie kierunek zarezerwowany dla humanistów sleep.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 13/06/2009, 22:27 Quote Post

Przy obecnym systemie nauczania prawa, dużo bardziej studentom przydaje się historia niż matematyka. Z matematyki jest na prawie jeno logika (i to dość okrojona), a z historii sporo rzeczy: prawo rzymskie, historia prawa, doktryny polityczne, filozofia itp. itd. Na UW 3 przedmioty historyczne (prawo rzymskie, historia prawa powszechnego i polskiego) + podstawy prawoznawstwa + logika to całość I roku studiów.

Szczerze powiedziawszy, nie wiem czy bardziej żałosny jest prawnik, który nie zna całkowania, czy taki, który pyta: po co mi wiedzieć, co to jest jakiś "neminem captivabimus". Z tym drugim przypadkiem zetknąłem się osobiście i omal się nie rozpłakałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 14/06/2009, 0:02 Quote Post

Prawda jest też taka, że już w tej chwili na wielu humanistycznych kierunków istnieje możliwość wybrania sobie matematyki (opcjonalnie zamiast historii/WoSu) jako przedmiotu kwalifikacyjnego.

Nie sądzę, żeby na prawo matematyka była obowiązkowa. Trudno mi też powiedzieć, czy będzie opcjonalna. Nie wykluczałabym jednak tej opcji, moim zdaniem jest całkiem prawdopodobna.

Poza tym zostaje sytuacja osób, które zdawały w tym roku maturę, a będą chciały rekrutować się na studia także w roku przyszłym. Te osoby matematyki w większości przypadków nie zdawały, a przecież muszą mieć równe szanse w dostaniu się na studia. Zapewne powstanie trzeci rodzaj rekrutacji (jak w przypadku osób ze Starą Maturą), co wiąże się dla uczelni z wydatkami. Proponuję na bieżąco monitorować sytuację.

QUOTE
to humanistą


Ach, zapewne. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
mati1991
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 46.869

 
 
post 15/06/2009, 15:06 Quote Post

na UŁ jest geografia na prawo. XDDDDDdd
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
avalanche
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 56.844

 
 
post 17/07/2009, 16:40 Quote Post

a nie wiecie jak będzie we wrocławiu? na stronie są zasady z tego roku. UAM UJ UW już ogłosiły zmiany, myślicie że jest szansa, że na UWr jeszcze coś się zmieni i będzie można mieć policzną rozszerzoną matme?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
aeiou-aeiou
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 56.780

 
 
post 17/07/2009, 16:50 Quote Post

mam nadzieję, że nie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
avalanche
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 56.844

 
 
post 17/07/2009, 17:36 Quote Post

niestety Twoje nadzieje okazały się płonne biggrin.gif znalazłam uchwałe
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
kobieta w oknie
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 43.726

Monika
Zawód: uczen
 
 
post 17/07/2009, 18:36 Quote Post

QUOTE(avalanche @ 17/07/2009, 16:40)
a nie wiecie jak będzie we wrocławiu? na stronie są zasady z tego roku. UAM UJ UW już ogłosiły zmiany, myślicie że jest szansa, że na UWr jeszcze coś się zmieni i będzie można mieć policzną rozszerzoną matme?
*



Moim zdaniem tak. Nie wiem tylko, jak interpretować tę tabelę - czy matematyka i historia są obowiązkowe, czy należy wybrać albo matematykę, albo historię? Jak wy to interpretujecie?

Tutaj jest uchwała Senatu UWr o rekrutacji 2010/2011:
http://bip.biuletyn.info.pl/php/pobierz.ph...303&id_dok=3278
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
aeiou-aeiou
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 56.780

 
 
post 17/07/2009, 18:51 Quote Post

QUOTE(avalanche @ 17/07/2009, 17:36)
niestety Twoje nadzieje okazały się płonne biggrin.gif znalazłam uchwałe
*



Wiem, właśnie przeczytałem wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
avalanche
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 56.844

 
 
post 17/07/2009, 18:56 Quote Post

ja interpretuje to tak, że liczą i to, i to. I teoretycznie jest do zdobycia przy tych warunkach 290. ALE. Tylko i wyłącznie w teorii, przynjamniej w moim odczuciu.

A to dlatego, że kochane cke pozwala zdawać tylko trzy przedmioty R. Jeśli ktoś zdawałby i hire, i mate na rozszerzeniu to po pierwsze wyszedłby na tym jak zabłocki na mydle (bo opanować dwie kobyły na przyzwoity wynik plus jeszcze wos czy gegre to dość pracochłonna zabawa), po drugie przy takim wyborze jest się skazanym na zdawanie podstawy z języka, po trzecie takie rozwiązanie wybiorą jednostki (chocby dlatego, że ma się wówczas marne pole manewru) w skali kraju i to nie zmieni progu. Czy w praktyce dla 90kilku procent jest tak, że ma do zdobycia 240. Po prostu się wyrówna. Jeden zdolniacha zda matme na prawie maksa, inny zdolniacha histe na koło 80 i podstawe z matmy na powiedzmy 70. Mi tam odpowiada taki stan rzeczy.




ale czym się chwalę???
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej