Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Traktat japońsko-amerykański z 1951, Były dwa traktaty...
     
uczeń_szuka_mistrza
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 14.821

Marek Jurek
Zawód: uczen
 
 
post 2/03/2006, 23:33 Quote Post

Witam,

Ma ktoś może jakieś informacje na temat traktatów porozumiewawczych pomiędzy Japonią a USA z 1951?

Co prawda podstawowe informacje znalazłem w podręczniku. Wiem, że pierwszy traktat mówił o rozbrojeniu Japonii i utracie przez nią jej zamorskich włości w zamian za odzyskanie suewrenności politycznej i gospodarczej kraju. Jednak informacje na temat drugiego traktatu są szczątkowe.

Podobno mówił on o możliwości stacjonowania wojsk amerykańskich w Japonii pomimo odzyskania przez nią suwerenności. Układ miały zbojkotować ZSRR, Czechosłowacja i Polska? Niestety nie zostało wyaśnione dlaczego i to jest główna informacja, na pozyskaniu której mi zależy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Petreus007
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 44.765

Piotr Szymiec
Stopień akademicki: doktor
Zawód: doradca inwestycyjny
 
 
post 3/08/2008, 19:17 Quote Post

Chodziło o wykorzystanie terenu Japonii jako bazy wylotowej dla samolotów a także później choć nie przewidziano tego rakiet balistycznych. Coś na kształt późniejszego kryzysu kubańskiego.
No cóż ZSRR z oczywistych powodów nie była skłonna tego zaakceptować, cała akcja kierowała się w końcu właśnie przeciwko ZSRR. Nie wiem natomiast dlaczego Polska i Czechosłowacja się temu sprzeciwiały, przypuszczam jednak, że ze względu na zależność polityczną od ZSRR.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej