Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sztuka wojenna Sumerów
     
Sluga Peruna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 17.940

Macko
Zawód: student
 
 
post 19/05/2006, 11:57 Quote Post

Witam,

Sztuka wojenna Sumerów. Szukałem tu i ówdzie, lecz niestety z mizernym skutkiem. Nie spotkałem się z żadnym, nawet poprawnym opracowaniem na ten temat. Jeżeli ktoś mógłby mi polecić jakąś literaturę, bądź powiedzieć coś więcej na ten dość często omijany temat byłbym naprawdę bardzo wdzięczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 19/05/2006, 14:14 Quote Post

Nawet poprawnym? Rozumiem że niepoprawnych szukasz. Nie mogę więc wiele pomóc. Za to proponuję wogóle przejrzeć pracki o sztuce wojennej w południowej mezopotamii w III tyś pne. Takie zabytek który może pomóc to stela naramsina. To państwo akkadu, ale każde kolejne bazuje i tak na osiągnięciach poprzedników.

http://adiutrix.za.pl/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Szarruken
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 18.232

Zawód: student
 
 
post 23/05/2006, 13:21 Quote Post

O wiele lepszym źródłem jest tzw. stela sępów (króla Eannatuma z Girsu/Lagasz). Wyraźnie widać na niej piechotę w zwartym szyku. Wojownicy niosą duże prostokątne tarcze (zasłaniają ich od głowy do "pół-łydki"), na głowach mają hełmy (pytanie - skórzane czy brązowe jak np. tzw. hełm Meskalamduga)a ich uzbrojenie stanowią włócznie (szyk wygląda na prawdę porządnie - jak falanga).
Do tego wozy bojowe zaprzężone w 4 osły (raczej osły niż onagery, jak czasem się podaje - onagery bowiem mają strasznie trudny charakter i wg. wielu, późniejszych co prawda, przekazów absolutnie nie nadają się do zaprzęgu czy jazdy).
Tyle tak na szybko - mozna by sprawdzić artykuły w czasopismach np w Iraku (ale tego na necie chyba nie ma)
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
LISOWSKIjr.
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 110
Nr użytkownika: 8.053

Zawód: chemik
 
 
post 25/05/2006, 13:32 Quote Post

pierwszy manewr zastoeowałna wojnie egipski Ramzes 2, ale to było w końcówce 2 tysiaclecia, przed były tylko bijatyki uzbrojonych , zadnej sztuki wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 21/06/2006, 14:14 Quote Post

Oj chyba nie. To "stela sępów" króla Eanatuma z Lagasz z około 2450 r.p.n.e. czyli z czasów ponad tysiąc lat przed Ramzesem II. Nie wyglada to na walkę w bezładzie.

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
I.Apostata
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 20.180

Iulius Apostatos
Zawód: student
 
 
post 4/08/2006, 23:40 Quote Post

QUOTE(LISOWSKIjr. @ 25/05/2006, 15:32)
pierwszy manewr zastoeowałna wojnie egipski Ramzes 2, ale to było w końcówce 2 tysiaclecia, przed były tylko bijatyki uzbrojonych , zadnej sztuki wink.gif
*



Też nie jestem przekonany. Ramzes II przede wszystkim dostał bęcki, dokonując wielu karygodnych "manewrów", jak brak rozpoznania, mimo podzielenia armii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
moni697
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 60.358

monika przewalska
Zawód: student
 
 
post 16/11/2009, 22:29 Quote Post

Tu sporo o wozach bojowych i onagrach http://www.hipologia.pl/news/show/id/32
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
RA.PA.AN
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 677
Nr użytkownika: 55.863

Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 19/11/2009, 22:21 Quote Post

Przeczytałem część sumero-akadyjską i mam mieszane uczucia. Z jednej strony fajna synteza, z drugiej- sporo błędów związanych z nieznajomością języka. Chyba lepiej w takiej sytuacji wogóle nie podawać nazw niż podawać jakieś dziwne twory:
erikku - nie ma takiego słowa sumeryjskiego w ePSD, ba ono nawet nie brzmi sumeryjsko (bardziej akadyjsko). Rydwan to po sumeryjski (gesz) gigir. Gdzie indziej końcówki oderwane od rdzenia, szin zapisywane s zamiast sz, pomieszanie odczytu poszczególnych znaków z odczytem słowa (np. ANSZE.BAR.AN to kunga) i na deser mój ulubiony lapsus: Sargon I Szarrukin...
To wszystko razi i rzuca cień na rzetelność przedstawionych w artykule informacji.
Nic czekam - może w części drugiej będzie o Asyrii, wtedy będę mógł ocenić artykuł nie tylko pod względem (nie)znajomości przez autora języka sumeryjskiego wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 10/12/2010, 23:36 Quote Post

QUOTE(RA.PA.AN @ 19/11/2009, 21:21)
Nic czekam
*



Czy czekanie może osłodzić doktorat Guillaume'a Gerneza na temat broni z metalu we wczesnej i środkowej epoce brązu na Bliskim Wschodzie? Pełna wersja /bogato ilustrowana/ tutaj:

http://tel.archives-ouvertes.fr/tel-00339404/fr/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Husarz Ognia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 96.623

Wojciech
Zawód: student
 
 
post 3/03/2015, 23:20 Quote Post

Witam!

Na Sztandarze z Ur widać rydwany Sumerów i ludzi pod zwierzętami ciągnącymi te rydwany. Czy można to uznać jako przedstawienie tratowania wrogów? Czy może ofiary trafione oszczepami, które nie było gdzie zmieścić na sztandarze?

Link do konkretnego fragmentu:
LINK

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Byłbym też wdzięczny za jakieś linki, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat wojskowości Sumeru.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 3/03/2015, 23:33 Quote Post

Raczej tratowanie ciał zabitych/pokonanych przeciwników, tratowanie, deptanie to taka symbolika zwycięstwa - tego typu sceny to dość powszechny motyw w sztuce, nie tylko Starożytnego Wschodu (potem choćby reliefy Sasanidów).
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 25/05/2015, 23:21 Quote Post

QUOTE(LISOWSKIjr. @ 25/05/2006, 14:32)
pierwszy manewr zastoeowałna wojnie egipski Ramzes 2, ale to było w końcówce 2 tysiaclecia, przed były tylko bijatyki uzbrojonych , zadnej sztuki wink.gif
*


Pierwsza bitwa o której przebiegu wiemy co nieco ze źródeł to stoczona przez Totmesa III bitwa pod Megiddo .... czyli trochę wcześniej niż Ramzes II ;-). Ciekawe jest dokonanie wybory trudnej ale zaskakującej dla przeciwnika trasy przemarszu na pole bitwy
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Cambronne
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 102.073

Mikolaj Kurzawski
 
 
post 23/07/2017, 6:02 Quote Post

Nie ty jedyny jesteś zaciekawiony tym tematem. Sam poświęciłem wiele czasu na szukałem informacji odnosnie bitew 4000-2500 p. n. e., lecz niestety źródła hisotryczne są bardzo ubogie.Jednak spekulując, to do czasów Sargona Wielkiego bitwy zapewne przypominały konflikty w starożytnej grecji miedzy polis. Żołnierze byli wtedy raczej nieliczni, uzbrojeni w broń z brązu, która zachowała się do dzisiejszych czasów. Starcia zapewne rozgrywano pomidzy armiami liczącymi do kilkuset ludzi i o zwyciestwi decydowała nie taktyka a liczebność i siła uderzenia poszczególnych formacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 15/11/2017, 12:31 Quote Post

Adekwatna lektura w sąsiednim wątku (o wojskowości Akadu).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 20/11/2017, 15:49 Quote Post

Miło jest wstawić link http://www.historycy.org/index.php?showtopic=108368
Bo czasem nawet temat obok jest zbyt daleko tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej