Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Homo Sacer
     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/12/2015, 15:29 Quote Post

Pompejusz Festus napisał:
Świętym człowiekiem jest jednak ten, kogo lud osądził za przestępstwo; i nie godzi się składać go w ofierze, lecz ten, kto go zabije, nie będzie skazany za zabójstwo; w prawie trybunów bowiem postanawia się: „jeśli ktoś zabije tego, kto poprzez uchwałę zgromadzenia plebejuszy stał się święty, niech nie będzie uważany za zabójcę”. Z tej racji zwykle każdy zły i niegodziwy człowiek jest nazywany świętym

Może ktoś wyjaśnić mi, laikowi w sprawach rzymskich, na czym polega ta świętość i o co w tym wszystkim chodzi?
smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 17/12/2015, 16:34 Quote Post

Przede wszystkim nie należy tego „sacer” rozumieć dosłownie jako nasz „święty“. I to „sacer” bardziej oznaczało kogoś wyklętego niż świętego lub poświęconego w naszym rozumieniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/12/2015, 16:39 Quote Post

Hmm, czyli to tak... To podobnie do hebrajskiego, gdzie słowo oznaczające "święty" może oznaczać też "oddzielony".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 17/12/2015, 16:50 Quote Post

"Sacer" nie znaczy tylko święty, tutaj w znaczeniu raczej, "poświęcony bóstwom podziemnym", "przeznaczony na zgubę" "przeklęty". Pojęcie religijne i prawne z Rzymu archaicznego i Republiki, człowiek skazany za jakieś szczególne występki, o ile pamiętam - określone rodzaje morderstw czy złamanie przysięgi, oznaczało postawienie danego delikwenta poza społecznością, tak że każdy mógł go zabić i nie ponieść kary. Kto to jest Pompejusz Festus?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 17/12/2015, 16:53 Quote Post

@ elchullogrande

No, coś jakby. Nie mam w tej chwili dostępu swojej biblioteki i książek dot. prawa i religii rzymskiej, ale rzuciłam okiem na artykuł na angielskiej Wikipedii i wydaje się, że całkiem nieźle wyjaśnia sprawę, z nawiązaniami również do średniowiecznej „tytulatury” wyrzutków, religii mojżeszowej i islamu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Homo_sacer

Sorry za Wiki, ale na bezrybiu i rak ryba smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/12/2015, 16:57 Quote Post

Nic nie szkodzi, że wiki, i tak nie znam angielskiego wink.gif

Ale są polskie opracowania odnoszące się do tego zagadnienia, na jedno niedawno się natknąłem na internecie, ale właśnie tak tam wytłumaczono, że nic nie wiem biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 17/12/2015, 17:11 Quote Post

Ja kojarzę to z książek na temat prawa i religii rzymskiej, teraz z pamięci nie podam Ci nawet tytułów, zwłaszcza że książka to za dużo powiedziane w tej sprawie. Raczej miałam pod ręką artykuły w periodykach lub zbiorach artykułów.

Ale w skrócie: tak, to dosłownie w naszym rozumieniu byłby człowiek przeklęty i nieczysty, bo nie mógł być złożony w ofierze bóstwom. Odpowiada jak najbardziej pojęciu żydowskiemu i chyba bardziej żydowskiemu niż muzułmańskiemu haram. Można to też porównać do chrześcijańskiej ekskomuniki, tylko że ta raczej nie przewiduje zabijania ekskomunikowanego ze względów oczywistych.

Szapur wyjaśnił Ci jak to działało w praktyce. Znaczy, delikwent miał przekichane.

Teraz doczytałam „oboma oczami” smile.gif a nie jednym ten artykuł na Wiki. Jest tam wzmianka o „nabywaniu” statusu „sacer” np. po złamaniu przysięgi, co też kojarzę skądinąd i o czym wspomniał Szapur. Biorąc pod uwagę, że standardowo przysięgano bóstwom (na bóstwa) jak np. w rytuale devotio, to nic dziwnego że takiego krzywoprzysięzcę Rzymianie postrzegali jako kogoś kto znalazł się w konflikcie (obraził) z konkretnym bóstwem. A wówczas zależał od woli tego bóstwa (jak niewolnik) i dlatego nie godziło się go składać w ofierze innym bogom. Tu wychodzi handlowa strona religii rzymskiej.

Ten post był edytowany przez Eamr: 17/12/2015, 17:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 17/12/2015, 18:16 Quote Post

Zetknąłem się z przypadkiem uznania za sacer po zbrodni ojcobójstwa -co z uwagi na rolę pater familias tez miałoby uzasadnienie
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/12/2015, 20:08 Quote Post

A, spoko. Nie zauważyłem wpisu Pawła wink.gif

Pompejusz Festus? Autor "De verborum significatu". Nie czytałem tego, natknąłem się tylko na ten fragmencik z tego dzieła, który zacytowałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 17/12/2015, 20:11 Quote Post

A czyli taki autor swego rodzaju słowniczka trudnych wyrazów, w jego czasach już nie rozumiano tego znaczenia "sacer".
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/12/2015, 20:47 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 17/12/2015, 20:11)
A czyli taki autor swego rodzaju słowniczka trudnych wyrazów, w jego czasach już nie rozumiano tego znaczenia "sacer".
*




No na to wygląda. Ciekawa sprawa z tym słowem, jego znaczeniem i interpretacjami tego znaczenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 18/12/2015, 17:00 Quote Post

Mamy tu pewien problem z rozumieniem tego ze względu na znaczenie słowa „święty” np. w języku polskim. Naszemu „świętemu” bardziej odpowiadał rzymski „boski” — divus. Dość wspomnieć, że uznanie zmarłego cesarza za bóstwo odbywało się na podstawie uznania zasług władcy (no mniej więcej…) Co niektórym szkodnikom nie udało się zostać zaliczonymi w poczet bogów smile.gif

Sacer zaś wydaje się oznaczać jakiś bardzo szczególny i dwuznaczny status — sacer jest ten wyklęty człowiek, którego można zabić bezkarnie i który wydaje się własnością bóstwa i sacer jest np. prywatne mieszkanie cesarza — Sacrum Cubiculum. Przypomina to znaczeniem chińskie Zakazane Miasto.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 18/12/2015, 20:04 Quote Post

QUOTE(Eamr @ 18/12/2015, 18:00)
Mamy tu pewien problem z rozumieniem tego ze względu na znaczenie słowa „święty” np. w języku polskim. Naszemu „świętemu” bardziej odpowiadał rzymski „boski” — divus. Dość wspomnieć, że uznanie zmarłego cesarza za bóstwo odbywało się na podstawie uznania zasług władcy (no mniej więcej…) Co niektórym szkodnikom nie udało się zostać zaliczonymi w poczet bogów smile.gif

Sacer zaś wydaje się oznaczać jakiś bardzo szczególny i dwuznaczny status — sacer jest ten wyklęty człowiek, którego można zabić bezkarnie i który wydaje się własnością bóstwa i sacer jest np. prywatne mieszkanie cesarza — Sacrum Cubiculum. Przypomina to znaczeniem chińskie Zakazane Miasto.
*


Albo polinezyjskie tabu
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/12/2015, 20:22 Quote Post

Nie bardzo, to jest trochę inne zjawisko. Tabu to motyw przemilczany czy do przemilczenia w religiach, coś co się ukrywa, nie podaje do wiadomości. "Sacer" natomiast nie polega na jakimś ukryciu zbrodni danego człowieka, czy na tym, że później ukrywa się to, że został on/ona zabity. Po prostu religijne i prawne wyłączenie poza nawias społeczności. Wreszcie nie jest też tożsamy z kozłem ofiarnym, kozioł ofiarny nie zasłużył sobie na swój los.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Chajrefont
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 123
Nr użytkownika: 74.477

Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/12/2015, 3:28 Quote Post

Wloski filozof Giorgio Agamben mocno sie zainteresowal koncepcja Homo Sacer, choc bardziej na gruncie filozofii, czy antropologi niz historii i napisal prace "Homo sacer. Suwerenna władza i nagie życie" (przeł. Mateusz Salwa, Prószyński i S-ka, Warszawa 2008)

Osobiscie nie mialem okazji sie z nia zapoznac, znam jego koncepcje z prac innych autorow, wiec prosze to traktowac tylko jako male info.

Ten post był edytowany przez Chajrefont: 23/12/2015, 3:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej