Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Długość życia starożytnych Greków
     
socjolog.krk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 77.402

Pawe³
Stopień akademicki: student
Zawód: meleksy
 
 
post 25/03/2012, 2:00 Quote Post

Witam wszystkich historyków smile.gif Mam do was ciekawe pytanie. Szukałem już na nie odpowiedzi w internecie ale niestety nigdzie nie znalazłem. Od dawna interesuje mnie ciekawy fakt, którym jest nadzwyczaj jak na starożytność, długi czas trwania życia Greków w tamtym okresie. Przeglądnąłem wikipedie i wyszukałem kilka informacji na temat długości życia najbardziej znanych greckich filozofów. Oto kilka przykładów:
Platon- 80 lat
Arystoteles- 62 lata
Demokryt- około 90 lat
Sokrates- 70 lat
Epikur- 71 lat
Euklides- około 79 lat
Pitagoras- około 75 lat
Tales z Miletu- około 75 lat
Sofokles- 90 lat
Mimo że jestem socjologiem to liznąłem trochę demografii i z tego co się orientuję, to taka długość życia zaczęła w Europie być faktem najwcześniej na początku drugiego przejścia demograficznego. Jakim więc cudem starożytni Grecy żyli aż tak długo. Jakie czynniki mogły się na to składać ? Jaki mogły one mieć wpływ na stosunki społeczne, strukturę, moralność, religijność i inne tego typu sprawy ? Interesuje mnie to jakie są wasze przypuszczenia oraz czy macie dostęp do jakiejś specjalistycznej literatury traktującej o starożytnej demografii. Ja mam w prawdzie swoje pseudoteorie na ten temat ale chciałem się też dowiedzieć czegoś od was, specjalistów smile.gif Jest to na pewno ciekawy fenomen biorąc pod uwagę że przez kolejne tysiąclecia przeciętni ludzie żyli nieporównywalnie krócej. Czekam więc na wasze przemyślenia. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 25/03/2012, 8:37 Quote Post

Hej,
istotnie, jeżeli się pominie zarazy i choroby wieku dziecięcego, to okaże się, że w całym antyku ludzie dość długo żyli.

Niemniej jednak badania koncentrują się raczej na okresie rzymskim, niż na wcześniejszych. Wiemy np., jakim problemem finansowym dla IR były wypłaty odpraw dla weteranów. Pomimo, że służba w wojsku rzymskim trwała co najmniej 20 lat i nie była szczególnie bezpieczna, weteranów przeżywało tak dużo, że brakowało pieniędzy na odprawy.

W prac Sudera: Cenzus populi demografia starożytnego Rzymu, omówione jest szereg problemów związanych z tą tematyką. Niemniej jednak zarówno ze źródeł archeo, jak i pisanych rysuje się średnia wieku w okresie rzymskim ok. 23 lat. Oczywiscie, średnią tą zaniża wysoka śmiertelność dzieci. Ok. 1/3 znich umierało w wieku do lat 5. Reszta populacji mogla żyć średnio 33 lata, co oznacza, że połowa popelacji umrze przed tym terminem, a połowa po. To są oczywiście dane dla ogółu populacji i można przyjąć, że warstwy zamożniejsze, ktore lepiej się odżywiały,żyly w bardzie higienicznych warunkach i cieszyły się opieką lekarską, z reguły żyły dłużej. Z inskrypcji nagrobnych (oczywiście pisanych dla uczczenia zamożniejszych) wynika, że ok. 1/5 populacji żyło dłużej niż 60 lat (ok.8% powyżej 80-tki). Dla porównania, w dzisiejszej Polsce takich osób jest ok. 15%. Zastrzec należy, że dane inskrypcyjne są zdeformowane przez bardzo niski udział w nich dzieci do lat 5.

Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #2

     
ZlyPorucznik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 66.949

Milosz R.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Oficer WP
 
 
post 25/03/2012, 10:33 Quote Post

Zwroccie rowniez uwage na fakt iz dieta srodziemnomorska sprzyja zdrowiu.
Oczywiscie najwieksza zasluga jest fakt iz opieka medyczna stala na wysokim poziomie.
Wodociagi i kanalizacja poprawialy higiene.
Szczegolnie w Rzymie wiele rodzin posiadalo niewolnikow, a zatem wypadki przy pracy nie byly tak czeste wsrod pelnoprawnych obywateli.

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 2/09/2012, 14:23 Quote Post

Ptolemeusz I Soter - ok. 85 lat
Antygon Jednooki - 81 lat (zginął w bitwie)
Aleksis z Turioj - 106 lat
Filemon z Syrakuz - ok. 98-100 lat
Hipokrates - ok. 90 lat
Archimedes - 75 lat (zabity przez żołnierza rzymskiego)

Czy to może oznaczać, że w starożytnej Grecji ludzie żyli przeciętnie dłużej niż w średniowieczu, a nawet czasach nowożytnych? Bo nawet królowie średniowieczni i nowożytni żyli przeciętnie ok. 60 lat, a nie 70-80, jak władcy i uczeni greccy.

Jeśli tak, to czy w starożytnej Grecji panowały lepsze warunki higieniczne niż w Europie V-XVIII wieku?

Ten post był edytowany przez Ambioryks: 2/09/2012, 14:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Andronikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 796
Nr użytkownika: 67.214

Stopień akademicki: mgr
Zawód: mened¿er IT
 
 
post 2/09/2012, 14:46 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 2/09/2012, 15:23)
Ptolemeusz I Soter - ok. 85 lat
Antygon Jednooki - 81 lat (zginął w bitwie)
Aleksis z Turioj - 106 lat
Filemon z Syrakuz - ok. 98-100 lat
Hipokrates - ok. 90 lat
Archimedes - 75 lat (zabity przez żołnierza rzymskiego)
*


Wymieniłeś tylko ludzi z miast. Masz może dane, ilu helotów dożywało 50. roku? A może śmiertelności u dzieci do lat 5? Wtedy można to wszystko zsumować, zakładam że wynik nie będzie specjalnie różnił się od tego średniowiecznego.

Ponadto:
Arystoteles - 62 lata
Heraklit z Efezu - 60 lat
Perykles - 66 lat


Ten post był edytowany przez Andronikos: 2/09/2012, 14:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 2/09/2012, 15:02 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 2/09/2012, 14:23)
Ptolemeusz I Soter - ok. 85 lat
Antygon Jednooki - 81 lat (zginął w bitwie)
Aleksis z Turioj - 106 lat
Filemon z Syrakuz - ok. 98-100 lat
Hipokrates - ok. 90 lat
Archimedes - 75 lat (zabity przez żołnierza rzymskiego)
*


Nihil novi sub sole, nawet dziś naukowcy znajdują na jakimś trzecioświatowym zadupiu ludzi żyjących sto i więcej lat, którzy przez cały czas żyli w prymitywnych warunkach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 2/09/2012, 15:04 Quote Post

Nie wiem, jak z helotami, i przypuszczam, że śmiertelność dzieci była nie mniejsza niż później (do XIX wieku). Ale mi chodzi o średnią długość życia tych, którzy nie umarli w dzieciństwie.

Bo np. królowie Anglii żyli na ogół 50-60 lat. Podobnie polscy Piastowie (sprawdź, ile żyli Alfred Wielki, Wilhelm Zdobywca, Henryk II, Henryk III, Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Wielki czy książęta). Greccy władcy, jak widac, żyli dłużej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Saichan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 58.084

Maciej Rogowski
 
 
post 2/09/2012, 15:15 Quote Post

Autor tematu podał same znane osoby, z pewnością mające dostęp do różnych lekarzy itp. Przeciętny mieszkaniec starożytnej Grecji zapewne nie żył aż tyle.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 2/09/2012, 15:34 Quote Post

QUOTE
Perykles - 66 lat


Warte odnotowania jest to, że zabiła go zaraza, która podówczas szalała w Atenach. Cholera wie, ile by jeszcze żył (tak samo, jak w przypadku Archimedesa i Antygona).
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Andronikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 796
Nr użytkownika: 67.214

Stopień akademicki: mgr
Zawód: mened¿er IT
 
 
post 2/09/2012, 18:01 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 2/09/2012, 16:04)
Greccy władcy, jak widac, żyli dłużej.
*


Napisałeś o Ptoleleuszu I - żył 85 lat. OK, ale Ptolemeusz II - 62, Ptolemeusz III - 61, Ptolemeusz IV - nie więcej niż 42, Ptolemeusz VIII - 66... A wziąłem tylko tych, którzy zmarli śmiercią naturalną.

QUOTE(Vergilius @ 2/09/2012, 16:34)
QUOTE
Perykles - 66 lat


Warte odnotowania jest to, że zabiła go zaraza, która podówczas szalała w Atenach. Cholera wie, ile by jeszcze żył (tak samo, jak w przypadku Archimedesa i Antygona).
*


Ale tak samo nie wiadomo ile żyłby św. Wojciech smile.gif

Ten post był edytowany przez Andronikos: 2/09/2012, 18:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 2/09/2012, 18:23 Quote Post

Osoby, które przeżyły okres dziecięcy w czasach antycznych miały duże szanse dożyć 50-60 lat. Nie odbiega to od innych epok przed przemysłowych. Wart podkreślenia jest również fakt, że we wszystkich tych epokach kobiety żyły krócej od mężczyzn (w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów).

Ale wracając do długowiecznych to Aleksander Wielki podczas podboju Persji (konkretnie to zachodniej Hyrkanii) miał spotkać tamtejszego arystokratę (Artabazosa), który w wieku 95 lat dosiadał jeszcze konia - Kurcjusz Rufus (VI, 14).

Ten post był edytowany przez Gajusz Juliusz Cezar: 2/09/2012, 19:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 2/09/2012, 18:56 Quote Post

QUOTE(Andronikos)
Napisałeś o Ptoleleuszu I - żył 85 lat. OK, ale Ptolemeusz II - 62, Ptolemeusz III - 61, Ptolemeusz IV - nie więcej niż 42, Ptolemeusz VIII - 66... A wziąłem tylko tych, którzy zmarli śmiercią naturalną.
Si, aczkolwiek z tych co podałeś wczesniej trzebaby odrzucić Heraklita (chyba, ze śmierć wskutek złego samoleczenia, "bo co mi tam lekarze będa gadać", też uznamy za naturalną wink.gif ).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Historyk że hej
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 104.771

Wojciech Lada
Zawód: uczen
 
 
post 6/05/2019, 16:05 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 2/09/2012, 15:23)
Ptolemeusz I Soter - ok. 85 lat
Antygon Jednooki - 81 lat (zginął w bitwie)
Aleksis z Turioj - 106 lat
Filemon z Syrakuz - ok. 98-100 lat
Hipokrates - ok. 90 lat
Archimedes - 75 lat (zabity przez żołnierza rzymskiego)

Czy to może oznaczać, że w starożytnej Grecji ludzie żyli przeciętnie dłużej niż w średniowieczu, a nawet czasach nowożytnych? Bo nawet królowie średniowieczni i nowożytni żyli przeciętnie ok. 60 lat, a nie 70-80, jak władcy i uczeni greccy.

Jeśli tak, to czy w starożytnej Grecji panowały lepsze warunki higieniczne niż w Europie V-XVIII wieku?
*



Wielu średniowiecznych ludzi np. Mieszko Stary dożywali 70-siątki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.320
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 6/05/2019, 17:46 Quote Post

Izokrates żył aż 98 lat i zmarł tylko dlatego, że sam siebie skazał na śmierć głodową.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 6/05/2019, 22:01 Quote Post

Najsłynniejsi tragicy greccy, a więc:
Sofokles - 91 lat
Eurypides - 74 lata - zagryziony przez psy w Macedonii (tyle lat miał, jeśli przyjmie się tradycję według, której narodzić się miał w roku bitwy pod Salaminą).
Ajschylos - 69 lat - miał zginąć od uderzenia kamieniem w głowę (zapewne to tylko legenda, ale nic innego nie mamy, aby mówić o śmierci naturalnej lub gwałtownej)

Najsłynniejszy komediopisarz:
Arystofanes - 61 lat

Autor opisujący dzieje wojen perskich:
Herodot - 58 lat

Autorzy opisujący wojnę peloponeską:
Tukidydes - od 56 do 78 lat - rozbieżności są, co do daty jego narodzin i śmierci
Ksenofont - 75 lat

Wszyscy oni żyli w tym samym wieku i dożyli dość chyba dobrych lat, mimo okresu największej wojny w dziejach Grecji oraz zarazy w Atenach (poza Ajschylosem, który nie dożył czasów pojawienia się zarazy). Arystofanes z tego co pamiętam to lubił wiejskie życie, toteż chętnie kwapił się, aby opuszczać Ateny. Herodot znowu dużo podróżował, co mogło mieć wpływ na długość życia, bo zmiana klimatu i diety? Nie mam pojęcia. Chociaż też niemało świata zobaczył Ksenofont, a długo pożył mimo to. Nie wiem, co wpływało na taką długość życia Greków. Z zajęć o średniowieczu pamiętam, że wraz z upadkiem Rzymu i powstania na jego zwłokach innych państw to tam gorzej było z kanalizacją niż w starożytności oraz, że poziom medycyny się niby wtedy cofnął o wiele lat we wczesnym średniowieczu w Europie.

-------------
Dane obliczone na szybko na podstawie dat z wikipedii.

Ten post był edytowany przez BLyy: 6/05/2019, 22:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej