Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powrót króla: projekt sprowadzenia ..., ... prochów Bolesława Śmialego
     
Silmeor
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 17.860

Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 24/12/2007, 15:05 Quote Post

W jednej z gazet przeczytałem ostatnio artykuł o pomyśle sprowadzenia prochów Bolesława Śmiałego do Polski. Akcji tej podjęło się wrocławsko-opolskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych UNISON. Udział w projekcie zapowiedziała ponoć grupa historyków i archeologów.Rząd Austrii, w którym to kraju wg wszelkiego prawdopodobieństwa spoczywają prochy króla, także nie ma zadnych obiekcji wobec projektu i zadeklarował nawet wszelką pomoc przy realizacji. Prochy po sprowadzeniu miałyby spocząć w Gieczu, przynajmniej taki jest pomysł na dzień dzisiejszy. Może więc i nasze forum mogłoby się jakoś włączyć w ten projekt aby wesprzeć go choćby pomocą medialną. Także dla tych, którzy chcieliby wesprzeć inicjatywę nawet drobnym datkiem (a tym samym zasłużyć sobie na sygnaturkę na cokole przyszłego nagrobnego pomnika monarchy) podaję numer konta PKO BP Oddział Wrocław 19102052260000640202563153. Z dopiskiem "Powrót króla".
Zainteresowanych tematem odsyłam do gazety "Fakty i Mity" nr 51/52 z tego roku (najświeższy numer, który ukazał się w ostatni piątek).
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 25/12/2007, 16:02 Quote Post

Zwłoki Bolesława Śmiałego powróciły do kraju w 1086 roku jednocześnie ze zmarłym trzy lata pózniej jego synem Mieszkiem i spoczeły w opactwie tynieckim (miejsce to należało sie Bolesławowi jako fundatorowi klasztoru)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Silmeor
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 17.860

Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 25/12/2007, 16:25 Quote Post

Tyniec to jedna z hipotez. Ostatnio wielu zwolenników zyskuje hipoteza o miejscu pochówku w Austrii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 27/12/2007, 0:47 Quote Post

"Fakrt i Mity" strzelają sobie w kolano.

Wydaje się im, że znaleźli patrona swej antyklerykalnej gazety, gdzie miał parcować taki sławny następca zabójcy biskupa - kpt. Piotrowski.

Niestety przy okazji fety wyjdzie na jaw, że Bolesław miał tez inne imie - Szczodry, którą odbdarzyli go także reprezentanci Kościoła. Był wierny w sojuszu z papiestwem, jak już wspomniano fundował m.in. opactwo tynieckie, miał ogolnie popracie hierarchii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
FrodoNR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 38.836

Kuba
Zawód: Licealista
 
 
post 27/12/2007, 13:26 Quote Post

Gazetą to mnie Kolego powaliłeś dry.gif

Jednak mi też rzuciła się w oczy informacja o sprowadzeniu prochów Śmiałego do Polski w saloniku prasowym z pierwszej strony tej libertyńskiej gadziny. Szczerze mówiąc różne uczucia pojawiają się przy tym królu, z jednej strony wspierał papiestwo, był świetnym wodzem, jednak cieniem rzutuje się zatarg z Biskupem Stanisławem.

Tylko trzeba się zastanowić czy jest co sprowadzać. Bo hipotez nt pochówku Króla jest przynajmniej kilka, w tym jedna o tym iż już spoczywa na ziemi polskiej w Tyńcu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Silmeor
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 17.860

Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 27/12/2007, 14:10 Quote Post

Gazeta jak gazeta, dla mnie lepsza od "Niedzieli" i wiarygodniejsza od "Naszego Dziennika" -ale nie o gazety, ani o politykę mi chodzi. Nie interesuje mnie, że FiM chcą sobie na tej akcji zbić jakiś kapitał (o ile chcą). Faktem jest, że to do nich zwrócono się o pomoc, a nie np. krakowskiej kurii. biggrin.gif
A jeśli miejsce pochówku by się potwierdziło to akcja zasługuje na jak najszersze poparcie. W końcu Bolesław Śmiały był jednym z lepszych królów jakich Polska miała, więc zasługuje by jego prochy spoczywały w kraju ojczystym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 27/12/2007, 15:43 Quote Post

QUOTE(Silmeor @ 27/12/2007, 14:10)
Gazeta jak gazeta, dla mnie lepsza od "Niedzieli" i wiarygodniejsza od "Naszego Dziennika" -ale nie o gazety, ani o politykę mi chodzi. Nie interesuje mnie, że FiM chcą sobie na tej akcji zbić jakiś kapitał (o ile chcą). Faktem jest, że to do nich zwrócono się o pomoc, a nie np. krakowskiej kurii.  biggrin.gif
*



ano właśnie, bo jednak o gazete tu chodzi i (pewnego rodzaju) politykę.

Ale nawet jeśli sprawą zamiast FiM zajął sie IPN, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa czy najlepiej jako sukcesor tronu - Prezydent RP, to mamy do rostrzygnięcia kilka spraw:
- czy we wskazanym miejscu pochowany jest Bolesław?
- gdzie jego doczesne szczątki miałyby być złozone
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
FrodoNR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 38.836

Kuba
Zawód: Licealista
 
 
post 27/12/2007, 16:08 Quote Post

QUOTE
Faktem jest, że to do nich zwrócono się o pomoc, a nie np. krakowskiej kurii.

No faktycznie, zwracanie się do Kurii, której Biskup został zamordowany przez Bolesława Szczodrego byłoby zdecydowanie na miejscu.
QUOTE
Gazeta jak gazeta, dla mnie lepsza od "Niedzieli" i wiarygodniejsza od "Naszego Dziennika"

Wątpię by ktoś tu czytał "ND" lub "Niedzielę", ironię możesz sobie darować, nie każdy oponent FiM to entuzjasta owych gazet.

Koniec z OT.
Anakin poruszył tu bardzo ważną kwestię odnośnie ewentualnego nowego miejsca pochówku Króla Bolesława. Na pierwszą myśl ciśnie się Wawel, ale jeżeli głębiej pomyśleć to zauważymy, iż bazylika w której spoczywają polscy królowie jest pw św. Stanisława i św. Wacława. Chować mordercę obok ofiary, dodatkowo w bazylice pod jej wezwaniem? Z punktu widzenia religijnego św. Stanisław z pewnością przebaczył swojemu oprawcy i modlił się za niego podczas umierania, ale i tak to zwyczajnie nie wypada.
Poza tym na Wawelu spoczywają królowie od Władysława Łokietka wzwyż (do Mocnego), więc Śmiały nijak pasuje na to miejsce.

Jeżeli faktycznie pochowano go w Tyńcu to należy sprawę zamknąć. Jeżeli nie to tam winien spocząć wg mnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Silmeor
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 17.860

Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 27/12/2007, 21:42 Quote Post

Jeżeli pochowano go rzeczywiście w Tyńcu to sprawa faktycznie powinna zostać zamknieta. Ale jeśli nie, to jako miejsce pochówku można by wskazać Poznań lub Gniezno, miasta bardziej pasujące do historii Piastów. Chociaż osobiście nie rozumiem dlaczego miałby nie pasować do Wawelu. Bo nie pochowano tam nikogo przed Łokietkiem? Raczej kiepski argument. smile.gif
Poza tym dlaczego mówimy o grzebaniu mordercy obok ofiary? Przecież też do końca nie zostało wyjaśnione czy jednak św. Stanisław nie dopuścił się zdrady i czy nie został skazany przez sąd. Może możemy mówić o chowaniu wybitnego króla Polski obok zdrajcy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
FrodoNR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 38.836

Kuba
Zawód: Licealista
 
 
post 27/12/2007, 22:08 Quote Post

QUOTE
Chociaż osobiście nie rozumiem dlaczego miałby nie pasować do Wawelu. Bo nie pochowano tam nikogo przed Łokietkiem? Raczej kiepski argument.

W takim wypadku musielibyśmy każdego co lepszego Piasta pochować na Wawelu, poczynając od Mieszka I. Bazylika pęknie w szwach rolleyes.gif

O hipotezie wg której jakikolwiek Biskup miałby zostać skazany na śmierć w Państwie Polskim nigdy nie słyszałem.
O zdradzie można by długo pisać. Z jednej strony zdradził króla, kiedy wyciągnął miecz klątwy przeciw niemu, ale nie wynikało to bynajmniej z powodu iż św. Stanisławowi się nudziło. Chyba jednak zapomniałeś, iż bazylika na Wawelu jest pw właśnie św. Stanisława, a nie Bolesława Szczodrego, więc cały czas widzę konflikt obu postaci. Przesadzę znacznie, gdyż morderstwo było jedyną skazą Śmiałego, ale może to nieco przypominać przypadek jakby w Auschwitz stworzyć cmentarz poległych SS-mannów i dzielnych strażników obozu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 27/12/2007, 23:14 Quote Post

Sprawa wygląda na polityczną i raczej ideologiczną, niż szczerą chęć uczczenia skutecznego niegdyś monarchy. Czemu akurat Bolesław, o którym wiadomo, że może spoczywać już od dawna w Tyńcu? A może Aleksander Jagiellończyk? Chciał spocząć na Wawelu i do dziś leży w Wilnie... Wiadomo czemu - liczy się antyklerykalna symbolika. Ale jak przenieść prochy króla bez chrześcijańskiego potem ponownego pochówku? FiM raczej tego nie chcą, ale inny tryb byłby niezwykle niestosowny w przypadku "pomazańca bożego". Szczodry wiary jednak nigdy się nie wyrzekł, więc robienie z nieco wzorowego antyklerykała to bzdura. Napiszę więcej: jak tylko prochy króla (nawet symbolicznie) przywiozą na własną rękę i wmurują w jakiś pomnik/posąg, to za takie świętokradztwo mają u mnie "redaktorki" pewny łomot smile.gif

I czemu ten Giecz nieszczęsny? Kogo znanego tam pochowano? To ma być wyróżnienie czy "kara"? Jak już karać, to lepiej pochować na Skałce w Krakowie - miejsce niezłe, obok np. Miłosza, no i wymowna symbolika miejsca.

lekki offtopic:
Jest tyle nekropolii piastowskich w Polsce, o których prawie nikt nie pamięta, że skupianie uwagi na Bolesławie, który w Osjaku ma nawet swoją płytę nagrobną, nie jest moim zdaniem potrzebne. Zapraszam do kościoła w Zatorze, w którym nie ma nawet małej tabliczki o pochowaniu w nim Piastów zatorskich. To samo w Wadowicach, w kościele Mariackim w Krakowie, u Karmelitów w Krakowie itd. Jeżdżę po Polsce i odwiedzam takie miejsca - aż żal, że nie ma nawet skromnej tabliczki, epitafium...

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 28/12/2007, 17:47 Quote Post

QUOTE
Chociaż osobiście nie rozumiem dlaczego miałby nie pasować do Wawelu. Bo nie pochowano tam nikogo przed Łokietkiem? Raczej kiepski argument.
W takim wypadku musielibyśmy każdego co lepszego Piasta pochować na Wawelu, poczynając od Mieszka I. Bazylika pęknie w szwach 


Choć na Wawelu przed Łokietkiem nikt nie spoczął, to w Krakowie mamy pochowanych kilka Piastów z epoki "przedłokietkowej", Leszek Czarny w k. Św. Trójcy Dominikanów, Bolesław Wstydliwy i jego siostra bł. Salomea w k. Franciszkanów. Dlatego też Bolesław mógłby spocząć w którymś z ufundowanych przezeń klasztorów lub kosciołów. Najbardziej pasuje mi Tyniec na miejsce jego pochówku, a raczej zachowanych tam bardzo niewielkich szczątków. Ostatnio miałam "przyjemność" być w krypcie koscioła opackiego w Tyńcu i słuchać wykładu pewnego księdza oraz pani doktor. Według nich, również bodaj najbardziej prawdopodobną z hipotez byłaby ta "tyniecka".

Offtopic: Jak zobaczyłam tytuł, skojarzył mi się z tomem 3 Władcy Pierścieni , moze dlatego że ostatnio siedzę w Tolkienie? tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Grześ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 10.461

 
 
post 28/12/2007, 21:26 Quote Post

Jako że nie wierzę w to że św. Stanisława zamordował król - moim zdaniem uczyniła to "plemienna rada stanu" przebrana w szaty biskupów Kościoła ("poronione ksiażęta"???) w odwecie za to ,że została przez papieża Grzegorz VII "wydziedziczona" z pożytków płynących z "dziedzicznych przywilejów biskupich" i "rodowych diecezji" - stąd też uważam, że właściwe miejsce spoczynku króla winno znajdowac się w sąsiedztwie miejsca spoczynku św. Stanisława.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 28/12/2007, 23:33 Quote Post

QUOTE(Gabrielle deMornay @ 28/12/2007, 17:47)
Choć na Wawelu przed Łokietkiem nikt nie spoczął, to w Krakowie mamy pochowanych kilka Piastów z epoki "przedłokietkowej", Leszek Czarny w k. Św. Trójcy Dominikanów, Bolesław Wstydliwy i jego siostra bł. Salomea w k. Franciszkanów.

Otóż, na Wawelu chowano już i Kazimierza Sprawiedliwego, Mieszka Plątonogiego (chociaż pisze o tym dopiero Długosz), Leszka Białego. Byli i biskupi chowani (np. Maur), istnieje teoria o pochówku wawelskim Mieszka, syna Bolesława Szczodrego (chociaż ja przychylam się raczej do Tyńca).
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Gordon Shumway
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 39.386

 
 
post 31/12/2007, 0:10 Quote Post

Witam serdecznie. Kłania się Wojciech Mucha.
To moj pierwszy post na tym forum.

Temat Państwa dyskusji poruszyłem w swoim blogu, zachecam do zapoznania sie, chetnie podyskutuje. Za priorytet (wraz z grupa przyjaciół) w tym momencie uwazamy ochrone dobrego imienia Króla, i niedopuszczenie pod zadnym pozorem do prob naruszenia jego prawododobnego miejsca spoczynku. Mamy (jak widze, rowniez jak Panowie) nadzieje ze to tylko sianie fermentu, ale trzeba dmuchac na zimne.

Link do artykułu, w ktorym opisuje temat:

http://muchanadziko.salon24.pl
QUOTE
„Przybyli z daleka. Krople błota, podobne w blasku łuczywa do kropli krwi, barwiły im dłonie. Weszli. Odwrócił się do nich z grymasem szyderczym i niedbałym. Gdzieś w głębi lasu podniósł się w tej chwili wiatr i przesuwał wolno nad wierzchołkami buków, dębów i świerków, Zakołysały się lekko gałęzie, zadrżały liście i dziwnie smutny szum przepłynął po tafli jeziora. Zdawało się, że ktoś płacze w niebie stłumionymi łzami.."

Waldemar Łysiak - "Wyspy Bezludne"

Gdy teraz, blisko tysiąc lat później wejdą, by Go zbudzić, nie będzie mógł spojrzeć im w twarze z tą samą pogardą. Nie zobaczą w Jego oczach tego błysku, tej dumy pierwszych Piastów. Ten, któremu historia posłała łoże wiele mil od rodzinnego kraju, w miejscu gdzie chciał "dać odrobinę spokoju zmęczonej duszy, i może utrudnić robotę tym samym mordercom, którzy w kilka lat później otrują jego syna Mieszka, aby nie mógł się mścić,"[2] ma zostać wyrwany ze snu przez heretyków i bezbożników. Chcą wycierać brudne od bluźnierstw usta w poły królewskiego płaszcza, bronić swych ciemnych spraw Jego tarczą, a imię zszargać, i wykorzystać do podłych celów.

Dziś nie będzie mógł dosięgnąć miecza, by bronić Swego Imienia, nie spojrzy na nich jak na pluskwy, wijące się pod Jego stopami, a zapewne tak właśnie by postąpił. Bolesław II Śmiały, Audax. Genialny strateg, bezkompromisowy władca. Najbardziej chrześcijański i prowatykański polski król wczesnego średniowiecza.


Jesli maja Panowie jakies informacje (szczegolnie interesowało by mnie opracowanie Pani Zofii Kozłowskiej-Budkowej) to bede niezmiernie wdzieczny.



Serdecznie pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej