Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 2. Dywizja Piechoty, Jednostki Powstania Listopadowego
     
powstaniec86
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 50.825

 
 
post 23/11/2008, 10:42 Quote Post

Witam, wiem, że to dopiero mój pierwszy post na forum i pewnie wszyscy pomyślą, że to kolejna z próśb jakiegoś "sępa". Otóż nie smile.gif Po prostu jestem zainteresowany tematem II dywizji piechoty w powstaniu listopadowym. Zebrałem trochę podstawowej literatury, ale myślę że jest to znikoma część dlatego zwracam się do was z prośbą. Chciałbym uzyskać informacji dotyczące genezy powstania II dywizji piechoty, jej składu w różnych okresach, organizacji, kadry dowódczej, udziału w walkach oraz przyczyn jej likwidacji.

Narazie zaopatrzyłem się w:
* Stefan Majchrowski "Niezwykłe Postacie Z Czasów Powstania Listopadowego".
* Marek Tarczyński "Generalicja Powstania Listopadowego"
* Wacław Tokarz "Sprzysiężenie Wysockiego"
* Chludziński T. "Szlakami powstania listopadowego"
* Jerzy Łojek "Opinia publiczna a geneza Powstania Listopadowego"

Jenak odnajduje w nich jedynie szczątkowe informacje dotyczące Franciszka Żymirskiego, gorzej na temat II dywizji... dlatego proszę o wszelkie info na jej temat oraz podanie książek w których mógłbym odnaleźć informacje o niej...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 23/11/2008, 13:51 Quote Post

Warto sięgnąć do:
Wacław Tokarz - Armia Królestwa Polskiego 1815-1830
Bronisław Gembarzewski - Wojsko Polskie. Królestwo Polskie 1815 - 1830
Wacław Tokarz - Wojna polsko - rosyjska 1830 i 1831.
Marek Tarczyński - Franciszek Żymirski generał zapomniany.
Wiesław Majewski - Grochów 1831
Tomasz Strzeżek - Iganie 1831
Tomasz Strzeżek - Warszawa 1831
Józef Margules - Drugie dywizje w bojach o Polskę 1776 - 2000.

A właściwie powinno się zapisywać 2. Dywizja Piechoty.
Rozumiem, że interesuję Cię historia tej dywizji do roku 1831.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
powstaniec86
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 50.825

 
 
post 23/11/2008, 14:28 Quote Post

Interesuje mnie cała historia 2. Dywizji od momentu jej "poczęcia" do momentu jej rozwiązania, ale głównie chodzi mi o jej losy w trakcie powstania listopadowego.
Przy okazji mam pytanie, czy 2. Dywizja Piechoty powstania listopadowego wywodzi się od 2. Dywizji Piechoty Królestwa Kongresowego dowodzonej przez gen. Izydora Krasińskiego, a następnie gen. Edwarda Żółtowskiego ? Czy z jej przekształcenia powstała 2. Dywizja Piechoty powstania listopadowego, czy są to dwie całkowicie różne jednostki nie mające ze sobą żadnych powiązań ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 23/11/2008, 16:26 Quote Post

W chwili wybuchu powstania dywizja składała się z następujących komponentów:
  • Dowódca dywizji - gen. dyw. Edward Żółtowski mp. Zamość
    • 1. Brygada Piechoty Liniowej - gen. bryg. Franciszek Morawski mp. Lublin
      • 3. pułk piechoty liniowej - płk Walenty Andrychewicz mp. Lublin, Bełżyce
      • 7. pułk piechoty liniowej - płk Franciszek Roland (Rohland) mp. Lublin, Markuszów
    • 2. Brygada Piechoty Liniowej - gen. bryg. Ignacy Blumer mp. Warszawa
      • 4. pułk piechoty liniowej - płk Ludwik Bogusławski mp. Warszawa
      • 8. pułk piechoty liniowej - płk Jan Skrzynecki mp. Pułtusk, Serock
    • 3. Brygada Strzelców Pieszych - gen. bryg. Józef Czyżewski mp. Zamość
      • 2. pułk strzelców pieszych - płk Wincenty Wolski mp. Zamość, Komarów, Tarnogóra
      • 4. pułk strzelców pieszych - płk Józef Zawidzki mp. Zamość, Skarbiszew, Grabowiec.
W wyniku wydarzeń Nocy Listopadowej poległ dowódca 2 BPL - gen. bryg. I. Blumer. Stanowisko to przez kilkanaście dni wakowało a następnie objął je dymisjonowany generał - gen. bryg. Kazimierz Małachowski. Od 18 grudnia dowódca 2BP zostaje mianowany płk Jan Skrzynecki.
W wyniku planowanej rozbudowy armii z dniem 1 stycznia odchodzi na stanowisko dowódcy rezerw dowódca dywizji. Na jego miejsce zostaje mianowany gen. dyw. Franciszek Żymirski. Jednocześnie do dywizji zostaje dołączona 4 brygada w składzie:
  • 4. Brygada Piechoty - gen. bryg. Henryk Milberg
    • pułk grenadierów - płk Franciszek Bórakowski
Tak więc dywizja w tym okresie liczy 16 batalionów.
Lecz już 26 stycznia wódz naczelny przeprowadził reorganizację całej piechoty, dzieląc ja na cztery dywizje po dwie brygady każda. Pomimo zmniejszenia liczby brygad w dywizjach ich stany nie uległy redukcji, przez włączenie trzecich batalionów (zmobilizowanych) do poszczególnych pułków.
W skład 2. dywizji Żymirskiego w nowej organizacji wchodziły 1 brygada piechoty liniowej, dowodzonej przez gen. bryg. F. Morawskiego. W związku z reorganizacją sztabu głównego 30 stycznia Morawski przeniesiony został na generała dyżurnego, brygadę zaś po nim objął płk F. Roland awansowany 3 lutego na gen. bryg. Druga brygada dowodzona przez gen. bryg. Józefa Czyżewskiego nosiła nazwę brygady strzeleckiej. Ostatecznie 25 lutego strutura dywizji miała następujący kształt:
    2 Dywizja Piechoty
    • Dowódca – gen. dyw. Franciszek Żymirski
    • Szef Sztabu – gen. bryg Józef Załuski
    • 1. Brygada Piechoty – gen. bryg. Franciszek Roland
      • 3. pułk piechoty liniowej – płk Walenty Andrychewicz (3 bataliony)
      • 7. pułk piechoty liniowej – ppłk Ludwik Oborski (3 bataliony)
    • 2. Brygada Piechoty – gen. bryg. Józef Czyżewski (ranny nieobecny w czasie bitwy)
      • 2. pułk strzelców pieszych – płk Wincenty Wolski (3 bataliony)
      • 4. pułk strzelców pieszych – ppłk Antoni Wroniecki (pełniący obowiązki) (3 bataliony)
W trakcie bitwy pod Grochowem poległ dowódca dywizji gen. Żymirski. Natomiast ranny gen. Czyżewski już do niej nie powrócił. Nowym dowódca dywizji został gen. bryg. Antoni Giełgud, natomiast dowódcą 2 brygady piechoty został płk. Valentin d'Hauterive. Struktura ta utrzymała się do II połowy kwietnia, kiedy to z dniem 26 kwietnia sztab generalny przeprowadził kolejna reorganizację, w wyniku której nowo sformowane pułki zostały połączone ze starą armią. W wyniku tej restrukturyzacji z 1. brygady odszedł do 5. dywizji piechoty 3 pułk piechoty liniowej. W jego miejsce wprowadzono 19 pułk piechoty liniowej ppłk. Józefa Szymanowskiego.
Podczas wyprawy na Litwę dywizja kilkakrotnie była przeformowywana, aby włączyć w struktury armii polskiej partyzantów litewskich. W wyniku tych działań utworzono 3 brygadę piechoty płk. Wacława Sierakowskiego oraz 4 brygadę piechoty płk. Piotra Kiekiernickiego. Dywizja przestała istnieć 13 lipca 1831r. w wyniku przejścia większości jej oddziałów granicy litewsko-pruskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
powstaniec86
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 50.825

 
 
post 23/11/2008, 17:53 Quote Post

Dzięki bardzo za te szczegółowe informacje, dużo się z nich dowiedziałem. Mógłbyś podać źródło z którego wziąłeś te informacje. I ponawiam pytanie dotyczące 2. Dywizji Piechoty Królestwa Kongresowego z postu wyżej. Szukam geezy interesującej mnie dywizji i chciałbym wiedzieć, czy jest powiązana z tą dywizją gen. Krasińskiego i czy tu już należy szukać genezy, czy może jest osobnym tworem... jeżeli osobnym to gdzie mogę znaleźć informacje dotyczące genezy powstania omawianej 2 dywizji ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 23/11/2008, 19:41 Quote Post

Wszystkie podane przeze mnie dane znajdują się w literaturze w poście drugim.
Odpowiedź na drugie pytanie brzmi tak. To ta sama dywizja, która występuje w dziejach Królestwa polskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
powstaniec86
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 50.825

 
 
post 23/11/2008, 20:23 Quote Post

Czyli wychodzi na to, że pierwszym dowódcą od momentu powstania dywizji był gen. Krasiński, a sama dywizja powstała około 1815 r. ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 23/11/2008, 22:42 Quote Post

Jeśli nie uznamy dywizji piechoty o numerach 2 istniejących w I RP oraz w Księstwie Warszawskim to masz rację. Pierwszym jej dowódca był gen. dyw. Izydor Krasiński. Jak pewnie zauważyłeś czytając Generalicję powstania listopadowego na to stanowisko został wyznaczony 20 stycznia 1815 roku. W pierwszej fazie składała z żołnierzy wziętych do niewoli w czasie rozlicznych bitew, oraz z tych co powrócili do kraju w wyniku porozumienia po upadku Napoleona.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
powstaniec86
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 50.825

 
 
post 24/11/2008, 10:32 Quote Post

Właśnie przed chwilą czytałem jeszcze raz pierwszy rozdział "Generalicji..." i faktycznie został powołany na to stanowisko 20 stycznia 1815 r.

Napisałeś, że dywizja Żymirskiego jest jakby kontynuacją dywizji Krasińskiego (reasumując, że to cały czas ta sama dywizja). Wiem, że wikipedia to nie jest "poważne" źródło wiedzy jednak tam jest napisane, iż 2. Dywizja był to -> polski związek taktyczny, utworzony po wybuchu powstania listopadowego.

Napisałeś, że 2. Dywizja istniała już w I RP, a następnie w Księstwie Warszawskim. I tu moje pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, gdzie powinienem szukać początku, genezy interesującej mnie 2. Dywizji ? Od momentu objęcia stanowiska przez Krasińskiego ? Czy może za okresu Księstwa Warszawskiego ?

Temat od którego wzięło się moje zainteresowanie brzmiał -> Wielkie Jednostki Powstania Listopadowego. 2. Dywizja Piechoty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 24/11/2008, 19:43 Quote Post

QUOTE(powstaniec86)
Napisałeś, że dywizja Żymirskiego jest jakby kontynuacją dywizji Krasińskiego (reasumując, że to cały czas ta sama dywizja). Wiem, że wikipedia to nie jest "poważne" źródło wiedzy jednak tam jest napisane, iż 2. Dywizja był to -> polski związek taktyczny, utworzony po wybuchu powstania listopadowego.
Jest to błędny i nieprawidłowy zapis w Wikipedii. Jest tam jeszcze więcej "kwiatków".
W rzeczywistości 1 i 2 dywizja piechoty to te same jednostki, istniejące zarówno w czasie Królestwa Polskiego jak i powstania listopadowego. Nowe jednostki sformowane w czasie powstania to dywizje o numerach od 3 do 6.
QUOTE(powstaniec86)
Napisałeś, że 2. Dywizja istniała już w I RP, a następnie w Księstwie Warszawskim. I tu moje pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, gdzie powinienem szukać początku, genezy interesującej mnie 2. Dywizji ? Od momentu objęcia stanowiska przez Krasińskiego ? Czy może za okresu Księstwa Warszawskiego ?
Ciekawe informacje na interesujący Cię temat w można znaleźć w Józef Margules - Drugie dywizje w bojach o Polskę 1776 - 2000. Co prawda jest to monografia 2 DP WP w czasie walk na froncie wschodnim II WŚ, ale we wstępie można znaleźć ciekawe informacje na temat losów 2-ich dywizji piechoty w dziejach wojska polskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
powstaniec86
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 50.825

 
 
post 29/11/2008, 17:14 Quote Post

Czytając kolejne informacje dotyczące 2. dywizji natrafiłem w książkach na postać Józefa Dwernickiego, która mnie zainteresowała, prosiłbym o podanie literatury i źródeł związanych z tą postacią. Głównie interesują mnie działania jego jak i jego korpusu w powstaniu listopadowym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
jancet
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 762
Nr użytkownika: 52.484

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 8/01/2009, 22:53 Quote Post

Z 2. Dywizji Piechoty Krasińskiego 1830 do 2. Dywizji Piechoty Żymirskiego pod Grochowem weszły 3 PPL, 7 PPL, 2 PSP i 4 PSP. 4 PPL i 8 PPL przeszły do 3. Dywizji Skrzyneckiego. Dowódca dywizji - Żymirski - był z gwardii królewskiej, obydwaj brygadierzy i trzech dowódców pułków od Krasińsikiego. Skąd się wziął dca 4 PSP - Edward Majkowski, nie udało mi się znaleźć. Ale to co wiadomo, wystarcza, żeby uznać 2. DP z lutego 31 za kontynuację 2. DP z listopada 30.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 8/01/2009, 23:58 Quote Post

QUOTE(jancet)
Skąd się wziął dca 4 PSP - Edward Majkowski, nie udało mi się znaleźć.
Był przed powstaniem dowódcą batalionu saperów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
jancet
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 762
Nr użytkownika: 52.484

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 9/01/2009, 0:05 Quote Post

Sorry, karygodne niedbalstwo - w "Roczniku woyskowym 1825" sprawdzałem nazwisko "Majkowski", a o "Maykowskim" zapomniałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
powstaniec86
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 50.825

 
 
post 10/01/2009, 20:27 Quote Post

Przecież dowódcą 4PSP był Wroniecki ??! kiedy na to stanowisko został powołany Majkowski ?? Aktualnie czytam W. Majewskiego, Grochów 1831 smile.gif Mam pytanko, prosiłbym o wykaz wszystkich potyczek i bitew w których brała udział 2 dywizja lub jej oddziały (pułki itp.). Narazie wiem o tych:
*Dobre (wzmocniła część dywizji generała F.Żymirskiego - razem 11 batalionów, 4 szwadrony i 12 dział). Bitwa pod Kałuszynem. (17.II.1831) (Gen. Franciszek Żymirski)
*I bitwa pod Wawrem. (19-20.II.1831) (Gen. Franciszek Żymirski)
*Bitwa pod Olszynką Grochowską. (25.II.1831) (Gen. Franciszek Żymirski)
*Bitwa pod Iganiami. (10.IV.1831) ???
*Bitwa pod Mińskiem Mazowieckim. (26.IV.1831) (Gen. Antoni Giełgud)
*Bitwa pod Rajgrodem. (29.V.1831) (Gen. Antoni Giełgud)
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej