Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Luk długi a łuk refleksyjny
     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/06/2010, 22:08 Quote Post

A ja powiem tak: strzelałem z obydwu typu łuków i stwierdzam, że o wiele wygodniej było mi z długim łukiem. smile.gif Strzelałem celniej, lepiej leżał mi w ręku, ogólnie byłem bardziej zadowolony. Aha, przy refleksyjnym bardzo często zdarzało mi się uderzyć cięciwą (a ślad po tym jest spory! wink.gif), przy długim zaś nigdy mi się to nie trafiło. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 3/06/2010, 22:24 Quote Post

Vitam

Żeby drgania stłumić najpierw muszą te drgania zaistnieć,nie? (Emigrant)

Nie.
"Tłumienie drgań" to potoczna nazwa procesu rozpraszania energii. Pstryknij palcem w pustą szklankę - uzyskasz mniej lub bardziej czysty dźwięk, świadczący o tym, że szklanka drga. A teraz pstryknij palcem w grudkę gliny. I co? A przecie ilość energii, którą wprowadziłeś, jest +/- taka sama...
Zresztą - wpisz sobie w gugielu "tłumiki drgań" i postudiuj temat...

Kombinujesz i tyle. (Emigrant)

Nie ja. Mechanika i fizyka otaczającego nas świata.

No ale wyniosłem jedną korzyść rozmowy z Coobeckiem: dowiedziałem się, że łuk nie wisi w powietrzu tylko, że trzyma go łucznik. (Emigrant)

Cieszę się, że choć taka korzyść. W końcu na naukę nigdy nie jest za późno.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/06/2010, 23:03 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 3/06/2010, 22:24)
"Tłumienie drgań" to potoczna nazwa procesu rozpraszania energii. Pstryknij palcem w pustą szklankę - uzyskasz mniej lub bardziej czysty dźwięk, świadczący o tym, że szklanka drga. A teraz pstryknij palcem w grudkę gliny. I co? A przecie ilość energii, którą wprowadziłeś, jest +/- taka sama...


Jasne. Przykład: coś cudownego, jaki adekwatnyuser posted image W strukturze materiałów z jakich robiono łuki aż takie różnice były...

Też bym Ci zaproponował, żebyś pstryknął w jedną rzecz, ale mi ostrzeżenie nie potrzebne...user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 3/06/2010, 23:18 Quote Post

Vitam

Drogi Emigrancie, a czy mogę zapytać, o co Ci właściwie chodzi? Bo nabieram mocnych podejrzeń, że z nieznanych mi powodów za wszelką cenę chcesz sprowadzić wątek do pyskusji. Nie masz żadnego obowiązku odnoszenia się do moich wypowiedzi, ba! nie masz nawet obowiązku ich czytania. Wyjaśniłem Ci, na poziomie bardziej popularno niż naukowym, jak się ma ilość energii wprowadzonej do układu do drgań tego układu. Jeśli chcesz na poziomie bardziej naukowym - mogę Ci na privie (bo to w końcu oftop) podrzucić parę artykułów z recenzowanych czasopism (w tym jeden czy drugi mojego autorstwa). Zdziwiłbyś się, jak kolosalne różnice występują np dla stali, materiału setki razy bardziej jednorodnego od drewna.
Ale skoro, jak wnioskuję, wolisz, uczciwszy uszy, lać na wiedzę o właściwościach różnych materiałów - Twój wybór, Twoja decyzja, Twój problem. Wybacz, ale nie widzę sensu kontynuowania z Tobą tego wątku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 2/07/2010, 15:12 Quote Post

Czy było już mówione że łuk refleksyjny jest lepszy do strzelania z konia lepszy do poruszania się po terenach zalesionych i łatwiej się zn im obchodzić ze względu na jego krótkość smile.gif
Dlatego dalej uważam że wygrywa refleksyjny smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/07/2010, 12:00 Quote Post

QUOTE
lepszy do poruszania się po terenach zalesionych
O ile łuk służy do poruszania się, to pewnie masz rację. No i łucznictwo konne w lesie jest pewnie o wiele skuteczniejsze niż w otwartym polu. Koń na pewno się nie potknie o nic, a gałęzie najpewniej są z gumy i w ogóle nie przeszkadzają. laugh.gif

Żart żartem, ale nie masz racji. Las to las, i nie ma wielkiego znaczenia czy masz długi łuk, czy krótki. Jeśli masz miejsce aby stojąc w lesie naciągnąć jakikolwiek łuk, nie ma wielkiego znaczenia czy będzie on długi, czy krótki. Przypominam, że nie napięty łuk długi to po prostu długa tyczka, dość poręczna w transporcie.
Mobilność konnego łucznika niewątpliwa, jednak jak wiemy konni łucznicy najlepiej wykształcili się na stepach, gdzie o lasy jakieś większe dość trudno. Po prostu, jak masz miejsce, napinasz, naciągasz, strzelasz. Jak nie masz miejsca, to nie dasz rady strzelić nawet z krótkiego refleksa, tym bardziej z konia.

Porównywanie obu łuków jest moim zdaniem jak porównywanie widelca do łyżki. Niby oba do tego samego, ale jednak się różnią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 5/07/2010, 14:17 Quote Post

Zgadzam się smile.gif
Z tym porównywaniem smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Kamulec
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 61.500

Kamil Chmiel
Stopień akademicki: Pomin
Zawód: Student
 
 
post 19/01/2011, 3:54 Quote Post

Krótkie pytanie - czemu łuk refleksyjny nie upowszechnił się w Europie Zachodniej?

Skoro pytanie było krótkie, to równie dobrze można je było zadać tutaj, połączyłem zatem podobne tematy.

rycymer
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
bator35
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 65.749

 
 
post 20/01/2011, 11:36 Quote Post

QUOTE(Kamulec @ 19/01/2011, 4:54)
Krótkie pytanie - czemu łuk refleksyjny nie upowszechnił się w Europie Zachodniej?
*


Bo Europejczycy używali długiego? Bo uważali, że ma większe wartości bojowe? Z tego tematu dobry nie jestem, ale według mnie strzelając z tych łuków można uzyskać bardzo podobne korzyści (nie wiem jak to nazwać bo akurat słowa mi zabrakło), to zależy jakim stylem się strzela.

Ten post był edytowany przez rycymer: 20/01/2011, 13:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 20/01/2011, 12:22 Quote Post

QUOTE
czemu łuk refleksyjny nie upowszechnił się w Europie Zachodniej?
BYć może dlatego, że była tam możliwość (odpowiedni materiał) wytwarzania łuków o podobnych osiągach prostszymi metodami, bez stosowania skomplikowanych kompozytów?

Ten post był edytowany przez rycymer: 20/01/2011, 13:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
hub
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.745
Nr użytkownika: 20.363

hubert brzezinski
 
 
post 20/01/2011, 14:37 Quote Post

A może dla tego, że łuki zostały w ogóle wyparte z uzbrojenia. Wyszkolenie łucznika to lata, kusznika czy muszkietera to tygodnie. Spotkałem się z opinią, że porażka pod Lepanto było tak ważna, gdyż został wybity "korpus łuczników ".

Ten post był edytowany przez rycymer: 20/01/2011, 14:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 20/01/2011, 14:41 Quote Post

O bitwie pod Lepanto to nie w tym dziale.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 20/01/2011, 14:46 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 20/01/2011, 12:22)
QUOTE
czemu łuk refleksyjny nie upowszechnił się w Europie Zachodniej?
BYć może dlatego, że była tam możliwość (odpowiedni materiał) wytwarzania łuków o podobnych osiągach prostszymi metodami, bez stosowania skomplikowanych kompozytów?
*


Tylko czy łuki "nierefleksyjne" osiągnęły osiągi refleksyjnego?
Poza tym, tam gdzie styczność ze wschodem była większa (np. w Polsce) używano łuków refleksyjnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/02/2011, 14:48 Quote Post

QUOTE
Tylko czy łuki "nierefleksyjne" osiągnęły osiągi refleksyjnego?
Pytanie jakie osiągi chcesz porównać. Nawet, jak indywidualnie lepszy mógł być łuk refleksyjny, na zachodzie luk długi był tańszy i prostszy w produkcji. W każdej armii oba te czynniki niezmiernie podnoszą częstotliwość występowania danego uzbrojenia.

QUOTE
Poza tym, tam gdzie styczność ze wschodem była większa (np. w Polsce) używano łuków refleksyjnych.
W średniowieczu? Moda na wschód zaczęła się od końca średniowiecza. O ile łuk wschodni u husarza XVIIw nie dziwił nikogo, u XVw kopijnika czy nawet w jego poczcie byłby dość egzotyczny. W Polsce w średniowieczu raczej łuki proste, a od XIIIw to na polu bitew łatwiej było o kusznika, niż łucznika. Nie twierdzę, że się nie zdarzał łuk wschodni w Polsce, ale bez przesady.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/02/2011, 14:56 Quote Post

QUOTE(Rauss @ 1/02/2011, 14:48)
Pytanie jakie osiągi chcesz porównać.
Zasięg efektywnego strzału.
QUOTE
Nawet, jak indywidualnie lepszy mógł być łuk refleksyjny, na zachodzie luk długi był tańszy i prostszy w produkcji. W każdej armii oba te czynniki niezmiernie podnoszą częstotliwość występowania danego uzbrojenia.
To prawda. Ale z kolei ł.r. nie mógł być aż tak drogi, skoro był bronią powszechną u stepowych. Najpowszechniejszą. Czyli jego produkcja musiała iść w setki tysięcy sztuk. Oczywiście nie ciągle.

QUOTE
W średniowieczu? Moda na wschód zaczęła się od końca średniowiecza. O ile łuk wschodni u husarza XVIIw nie dziwił nikogo, u XVw kopijnika czy nawet w jego poczcie byłby dość egzotyczny. W Polsce w średniowieczu raczej łuki proste, a od XIIIw to na polu bitew łatwiej było o kusznika, niż łucznika. Nie twierdzę, że się nie zdarzał łuk wschodni w Polsce, ale bez przesady.
To prawda. Miałem na myśli epokę nowożytną. Czyli nie na temat... rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez emigrant: 1/02/2011, 14:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

9 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej