Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koniec Sredniowiecza
 
Koniec Sredniowiecza
1453 [ 23 ]  [27.06%]
1492 [ 50 ]  [58.82%]
1517 [ 12 ]  [14.12%]
Suma głosów: 85
Goście nie mogą głosować 
     
Gocek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 7

 
 
post 1/06/2003, 18:28 Quote Post

Heheheh ciekawa dyskusja tylko dlaczego nikt nie głosuje sad.gif ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Ragnarok
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 39

 
 
post 21/06/2003, 9:43 Quote Post

Jak wszedłem do tego tematu i zobaczyłem tekst "Ciemne Wieki" to od razu chciałem zagłosować na 1517, ponieważ wtedy rozpoczęto reformowanie rozpasłego chrześcijaństwa, ludzie pokazali, że nie są "ciemni" i nie będę patrzeć na bogaczy sypiących odpustami itp. W ten sposób doprowadzili do powstania zupełnie nowego protestantyzmu i zreformowania katolicyzmu.

Data 1492 rozpoczyna nowy okres w dziejach, w którym Europa jako kolonizator przybiera dominującą rolę nad światem.

Z punktu widzenia daty początku średniowiecza(upadek Rzymu), najodpowiedniejsza jest data 1453 - czyli ostateczny koniec Cesarstwa Rzymskiego.

I jak myślicie na co zagłosowałem?
Na nic! Ale za to odkryłem nowy bug. Jak przed zagłosowaniem sprawdzi się wyniki to później nie można już zagłosować!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 21/06/2003, 10:22 Quote Post

W tym wypadku sprawdza się rada: Nie podglądać, bo ciekawość to pierwszy stopień do piekła! biggrin.gif

Zobaczę co się da zrobić... happy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 26/06/2003, 17:49 Quote Post

QUOTE
Jak wszedłem do tego tematu i zobaczyłem tekst "Ciemne Wieki" to od razu chciałem zagłosować na 1517, ponieważ wtedy rozpoczęto reformowanie rozpasłego chrześcijaństwa, ludzie pokazali, że nie są "ciemni" i nie będę patrzeć na bogaczy sypiących odpustami itp. W ten sposób doprowadzili do powstania zupełnie nowego protestantyzmu i zreformowania katolicyzmu.


Gdyby rozważać średniowiecze z punktu widzenia religii i wierzeń, to tym bardziej nie można nazywać tego okresu "wiekami ciemnymi", bo okres XVI, XVII czy XVIII wieku nie był lepszy, a prawdziwe "rozpasłe chrześcijaństwo" to wiek XVIII, gdzie powszechne jest zepsucie i rozpusta wśród kleru i duchowieństwa, nie wyłączając zakonów żeńskich. Trudno przemilczec także ekscesy samych papieży, dlatego apeluję o nienazywanie sredniowiecza "ciemnym" (może ktoś jeszcze do mnie się przyłączy wink.gif )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Nauka
 

TechAdmin
***
Grupa: Administrator
Postów: 228
Nr użytkownika: 1

 
 
post 27/06/2003, 1:58 Quote Post

QUOTE
Na nic! Ale za to odkryłem nowy bug. Jak przed zagłosowaniem sprawdzi się wyniki to później nie można już zagłosować!


QUOTE
W tym wypadku sprawdza się rada: Nie podglądać, bo ciekawość to pierwszy stopień do piekła! 

Zobaczę co się da zrobić... 


Ale, ale... to nie jest bug, tylko celowe działanie (pusty głoś, aby uniknąc sugestii innych) ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 27/06/2003, 8:20 Quote Post

QUOTE
dlatego apeluję o nienazywanie sredniowiecza "ciemnym" (może ktoś jeszcze do mnie się przyłączy

Dla mnie wszystko co nastąpiło po Starożytności to wieki ciemne smile.gif
Może dlatego optuję za datą 1453, wtedy upadł ostatni relikt tego wspaniałego okresu.
pozdr. Tytus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 7/07/2003, 21:59 Quote Post

QUOTE
Dla mnie wszystko co nastąpiło po Starożytności to wieki ciemne


Pragnę poinformować, że tym razem bezbłędnie zrozumiałam żart biggrin.gif ( i nieźle się ubawiłam ). To już chyba starość...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 8/07/2003, 8:32 Quote Post

QUOTE
Pragnę poinformować, że tym razem bezbłędnie zrozumiałam żart  ( i nieźle się ubawiłam ).

To miło mi. Tym bardziej, że ponoć mam specyficzne poczucie humoru smile.gif
Btw. to jest dobry temat na dyskusję - tzn. czy dzieje ludzkości po okresie starożytnym można określić jako 'ciemne' - bo zdanie takie mam nie tylko ja, ale np. prof. Krawczuk, który nawet w jednej ze swoich książek buduje świetlaną wizję świata, w którym Odoaker nie odesłał insygniów do Konstantynopola, przekonując że upadek świata starożytnego opóźnił ludzkość na co najmniej 1000 lat.
pozdr. Tytus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Nawoj
 

advocatus diaboli
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 220
Nr użytkownika: 72

TROLL BANITA
 
 
post 7/08/2003, 8:48 Quote Post

Może ktoś już to napisał, ale ja spotkałem się z inną interpretacją znaczenia tej frazy, ''wieki ciemne'' znaczą tyle co okres mało znany, o małej ilości jednoznacznych przekazów, braku źródeł, zresztą najciemniejszymi pod tym względem mają być wieki VI-VII, czyli okresu dominacji Kaganatu Awarów.
(słowa bywają wieloznaczne i niekiedy, mają wyraźne znaczenie tylko w kontekście) wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
ann
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 145

Stopień akademicki: magister kaczmarolog
Zawód: nauczyciel
 
 
post 17/09/2003, 18:23 Quote Post

Ja jestem za 1517. Ostatnio pewien profesor przekonał mnie o tym na egzaminie dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 18/09/2003, 7:47 Quote Post

Hmm dopiero na egzaminie? To ile punktów straciłaś?I ile musiałaś ''pisać'' ten egzamin?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
ann
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 145

Stopień akademicki: magister kaczmarolog
Zawód: nauczyciel
 
 
post 18/09/2003, 11:37 Quote Post

Ehh.... Egzamin za pierwszym podejściem przeszedł biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 30/10/2003, 23:24 Quote Post

W Polsce średniowiecze trwało do 1492, czyli pod koniec panowania Kazimierza Jagiellonczyka oznaczało (późne średniowiecze - gotyk w sztuce i w literaturze )
Na południu gdy w 1453 Turcy zdobyli Konstatynopol i zniszczyli państwo bizantyjskie wtedy upadło średniowiecze tak pisało. Ale według mnie Wieki ciemne musiały być do 1492 roku. W Polsce dopiero w II połowie XV wieku pod koniec panowania Kazimierza Jagiellończyka i odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba ....jeśli nie mylę.

Ten post był edytowany przez Qltura: 31/10/2003, 20:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 5/11/2003, 17:38 Quote Post

1453 odrzucam, bo nie miało tak naprawdę większego znaczenia (poza może symbolicznym).
1492 - owszem, owszem, ale na skutki trzeba było długo czekać
1517 - chyba najbardziej mi to tutaj pasuje, ponieważ skutki reformacji były widoczne i namacalnie zmieniły sytuację w Europie.

p.s. Jako czwartą proponowałbym datę wynalezieniu druku przez Gutenberga, jako że w sferze kulturowej było to niezwykle znaczące wydarzenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 20/01/2004, 14:47 Quote Post

Ja stawiam jednak na Kolumba i jego odkrycie Ameryki. Świat się wówczas dla Europejczyków nie do poznania zmienił.
Każda data jest oczywiście tylko symbolem. Zmiana "epok" to tak naprawdę proces, a nie jeden punkt czasowy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej