Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Marsz Czarnych Diabłów, Evan McGilvray
 
Oceń książkę:
1. (strata czasu) [ 4 ]  [40.00%]
2. (taka sobie) [ 2 ]  [20.00%]
3. (średnia) [ 2 ]  [20.00%]
4. (dobra) [ 1 ]  [10.00%]
5. (bardzo dobra) [ 0 ]  [0.00%]
6. (wyśmienita) [ 1 ]  [10.00%]
Suma głosów: 10
Goście nie mogą głosować 
     
Smartfox
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 16.851

Tomasz Smejlis
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel
 
 
post 4/07/2006, 10:55 Quote Post

Witam serdecznie,
Jest właśnie w trakcie czytania "Marszu Czarnych Diabłów" Evana McGilvraya, wydanej, jak sądzę, na fali zainteresowania na Zachodzie Polakami i Polską podczas IIWŚ.
Dostrzegłem we wspomnianej pozycji kilka miejsc, w których mam wrażenie, iż autor mija się z prawdą (sprawy może drobne, niewnoszące wiele do samej treści, mimo to obniżające jakość merytoryczną). Dlatego może ktoś z Was już zapoznał się z w/w pozycją i może się na jej temat wypowiedzieć?
Pozdr

Ps. I na Boga, skąd autor dorwał to określenie polskiej dywizji ("Czarne Diabły"), bo w żadnych źródłach na nie nie natrafiłem (choć miło znaleźć się w gronie elitarnych czerwonych i zielonych diabłów wink.gif )

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
pmol
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 20.488

 
 
post 16/08/2006, 12:07 Quote Post

"Czarne diabły", z tego co mi dziadek powiedział takie określenie nadali im niemcy, widocznie sie ich bali smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
stranger
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 26.166

kolodziejczyk jacek
Stopień akademicki: magister
Zawód: urzednik
 
 
post 16/12/2006, 10:04 Quote Post

nie jestem super z tego tematu ale .... na polecenie dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża, pułkownika Stanisława Dąbka przystąpiono do tworzenia Batalionu Kosynierów. Szkolenie kosynierów odbywało się na terenie Koszar Marynarki Wojennej w Oksywiu. Dowództwo objął ppłk Stanisław Wężyk. Szybko powstały 4 kompanie, najpierw liczyły 600 ludzi potem liczba wzrosła do ok. 1000. Używano broni myśliwskiej i białej (w tym kos). 14 września posiadano już jednak w większości zdobyczną broń palną.

Kosynierzy brali udział w nocnym natarciu na Łężyce z 10 na 11 września, a także w natarciu na Rumię. Według niektórych źródeł nocne natarcia przy użyciu kos wywoływały popłoch u Niemców. Prowadzono też działalność dywersyjną i wywiadowczą, oraz prace saperskie. 14 września wycofano się na Kępę Oksywską i tam walczono do kapitulacji 19 września. Wśród Niemców otrzymali przydomek "Schwarze Teufel" – czarne diabły.
......... a co do "czerni" to wydaje mi sie że ... była tylko Czarna Brygada - Maczka
refleksja na temat książki ?? ja polecam wszystko co Maczkowe i jego oficerów .... !! !! !!
bo "marsz czarnych diadłów" to z nich wycinanka ...
pozdrawiam wszystkich miłośników czarnej 10 !!
tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
skrzypol1
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 43.431

Piotr Skrzypczyk
Zawód: ekonomista
 
 
post 11/11/2008, 23:18 Quote Post

szkoda czasu na tą książkę, kompletnie nic nie wnosi nowego do tematu, jest to raczej historia 10 pułku strzelców konnych i nic ponadto. Kupiłem, przeczytałem i sprzedałem na "alle drogo" i finito.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
dreadlooks
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 93.912

marian diabel
Zawód: hydraulik
 
 
post 15/06/2014, 22:09 Quote Post

Mój pradziadek był czarnym diabłem i walczył w podziemiu nawet dawał wywiad do jakiejś gazety tylko nie wiem jakiej i w necie też tego nie mogę znaleźć jak by kto gdzie słyszał o Tadeuszu Marchewce to dawać znać pozdro.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 15/06/2014, 22:48 Quote Post

Skrzypol;
Ty masz rację.
"Czarne Diabły" to 10 Brygada Kawalerii.
A tak dokładnie to motorowo-pancerna.
Kolesie w niej zatrudnieni mieli czarne skórzane płaszcze (polskiej produkcji), a na głowach niemieckie hełmy wzór 1916.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ku 030823
 

Unregistered

 
 
post 17/05/2023, 20:04 Quote Post

Przeczytałem całą książke i pytanie do was forumowicze.
1 Czy książka ta jest zgodna historycznie wieloktronie widziałem * na marginesie.
2Zdziwiło mnie też jak bardzo zagraniczny autor pozytywnie pisze o Polakach. Jak gdyby poza Totalize i Wilhelsmhaven wszystko szło gładko.

Ten post był edytowany przez Kazek125: 17/05/2023, 20:04
 
Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej