Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

9 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Morze Koralowe 1942 - Michał A. Piegzik

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Grupa: Supermoderator
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr

post 4/08/2016, 16:32 Quote Post

Witam Was moi mili. Na stronie Bellony pojawiła się już zapowiedź najnowszego HBka o wiadomym tytule: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8736

Wiem, że do daty publikacji pozostało jeszcze kilka dni, dokładnie tydzień, ale jako autor pozwoliłem sobie założyć ten temat w celu rozpoczęcia dyskusji nad książką. Jak zawsze w wątkach ogólnych pada dużo pytań, dlatego pragnę odpowiadać na nie tutaj. Mam nadzieję, że dzięki temu unikniemy dublowania odpowiedzi i ogólnie temat zachęci Was do lektury. smile.gif

Podstawowe informacje:
Książka liczy 320 stron w formacie HB. W formie maszynopisu było to 13,5 arkusza, a więc więcej niż moje dwa poprzednie HBki.

Spis treści:
Wstęp - 5
Nanshinron - 11
Japońska strategia drugiego etapu wojny na Pacyfiku - 43
Poznając intencje wroga - 81
TF-11 i TF-17 na Południowym Pacyfiku - 96
Lotniskowce - 102
3 Maja — operacja zajęcia Tulagi, Gavutu i Tanambogo - 122
4 Maja — rajd grupy lotniczej Yorktowna na Tulagi - 133
5–6 maja — cisza przed burzą - 148
7 maja — wymiana ciosów - 160
8 maja — bitwa lotniskowców - 227
Zakończenie - 296
Wykaz skrótów i skrótowców - 308
Bibliografia - 310

Bibliografia:
Moim celem było stworzenie monografii, tj. pracy aspirującej do wyczerpania danego tematu. Dlatego też wykonałem kwerendę w amerykańskich i japońskich archiwach, pozyskując także materiały, które znalazłem przypadkiem zagrzebane w innych działach.
Bibliografia liczy łącznie:
67 dokumentów archiwalnych - 22 anglojęzyczne i 45 japońskojęzyczne;
101 opracowań, w tym 43 japońskojęzyczne;
7 stron internetowych oraz dwa wywiady z żyjącymi członkami załóg japońskich bombowców.

Dodatki:
Dwie wkładki zdjęciowe - razem 30 fotek. Cztery mapy, w tym jedna rozkładana, tj. znajduje się na dwóch stronach. Jedna mapa jest ogólna i pokazuje obszar strategiczny Południowego Pacyfiku, pozostałe to szczegółowe mapy mające na celu pomoc przy czytaniu tekstu.
Co do pomocy to w HBku znajduje się rownież 18 tabel, 3 szkice sytuacyjne oraz 5 schematów trafień bombami i torpedami w lotniskowce obu stron. To wszystko jest ładnie wplecione w tekst, aby czytelnik mógł sobie na bieżąco konfrontować opis z obrazkiem.

Co nowego:
Praca nie ma na celu powielania dorobku innych historyków. Moim zamiarem nie było tworzenie zgranej kompilacji. W toku badań udało mi się odkryć kilka nowych rzeczy, a także zweryfikować pewne dane, w szczególności mojego mistrza J. B. Lundstroma. W szczególności chodzi o przygotowania do operacji od strony japońskiej, opis zatopienia Shoho, ruch samolotów bazowych w dniach 5-7 maja, a także ogólne podsumowanie strat, które po stronie japońskiej zawsze sprawiało problemy.

Ze swojej strony chciałbym prosić czytelników o uczciwą lekturę mojej książki. Bardzo należy mi na waszym zdaniu - przede wszystkim szczerym. Każdy wytknięty błąd - merytoryczny, czy edytorski jest dla mnie bardzo ważny do dalszych badań nad tym tematem. Nie ukrywam, że planuję wydanie tej pracy po angielsku i japońsku w niedalekiej przyszłości, dlatego proszę was o szczery feedback.

Na końcu mam jeszcze moralny obowiązek i zarazem przyjemność podziękować trzem Paniom, które są odpowiedzialne za obecny kształt książki. Pani Redaktor Zofia Gawryś - będąca mózgiem całej serii - cierpliwie znosiła moje marudzenie, wypełniając wszystkie moje postulaty, niektóre nawet wybiegające poza ramy serii. Jej interwencyjne telefony i szybkie decyzje uratowały wiele moich pomysłów. Pani Redaktor Techniczna Beatka Janowska poświęcała mi swój czas do 24:00 w sobotę i niedzielę, siedząc ze mną na słuchawce, aby dopracować szkice i obrazki, a także wyeliminować ostatnie błędy edytorskie. Pani Ewa Cieślak natomiast błyskawicznie wstawiła zapowiedź na stronę internetową po mojej prośbie, a następnie sprawnie usunęła drobne błędy dotyczące informacji o książce. Wszystkim trzem Paniom dziękuje szczególnie za życzliwość, profesjonalizm i przede wszystkim praktycznie nieograniczoną dyspozycyjność.

Zapraszam do pytań. wink.gif
Na Facebooku niedługo pojawi się konkurs. Proszę śledzić odpowiednią grupę z serią HB.

User is offline  PMMini Profile Post #1

czarny piotruś

IX ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 77.765

post 4/08/2016, 16:57 Quote Post

Do szaty zewnętrznej już się odniosłem wink.gif i nie bierz tego osobiście Michale smile.gif ale motyw naprawdę już trochę zgrany ale rozumiem marketing ma swoje prawa. Co do zawartości wewnętrznej odniosę się po zapoznaniu. Z zajawki można wnioskować, że w przeciwieństwie do opakowania sztampowe nie jest.
Pytania mam dwa: na ile starałeś się przedstawić starcie z japońskiego punktu widzenia a ile tu złotego środka? Nie ukrywam, że liczę na pogłębione spojrzenie właśnie z tamtej strony bo w naszej literaturze wojennomorskiej opierającej się w zasadzie na Morrisonie jest to rzadkość. I jeszcze pytania o technikalia. Są bo są czy jakby to powiedzieć prócz decyzji ludzkich mają swój odzwierciedlony tekście wpływ na wynik?
Moje spojrzenie na tamtą wojnę odmieniło się po dwóch pozycjach oficerów japońskich i złapałem bakcyla na rewers,że się tak wyrażę smile.gif
Po cichu znając Twoje podejście do japońskich archiwaliów liczę, że się nie zawiodę.

Ten post był edytowany przez czarny piotruś: 4/08/2016, 17:16

User is offline  PMMini Profile Post #2

redbaron

VI ranga
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk

post 4/08/2016, 17:13 Quote Post

No Twoja poprzednia książka podniosła poprzeczkę wysoko. Ale myślę, że ta spokojnie poziom utrzyma. Jak będzie lepsza, to już w ogóle super.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Piegziu

Tajny Agent Piegziu

M.A.P.

post 4/08/2016, 18:12 Quote Post

Dzięki Koledzy za pierwsze dobre słowa. Piotrze, nie traktuj mojego pytania jako próby odbicia piłeczki. Cenię sobie szczere opinie merytorycznych użytkowników i chciałem poznać Twoją propozycje. Być może to właśnie ona stanie się okładką dla japońskiej wersji językowej książki. smile.gif

Odpowiadając na pytania:
1. Strona japońska jest IHMO dla mnie ważniejsza z przytoczonych przez Ciebie powodów. Starałem się pisać mniej więcej po równo, ale wszystkie nowe ustalenia i nieznane dotąd opisy dotyczą strony japońskiej. Mogę powiedzieć tak ilustracyjne, że proporcje to 60-40. Z Morisona nie korzystałem praktycznie w ogóle. Zdaje się, że w książce jest jeden kurtuazyjny przypis. Zdecydowana większość informacji pochodzi ze źródeł. Jeśli chodzi o opracowania, najbardziej pomocne było Senshi Sosho (oficjalna historia japońska), Akatsuki No Sangokai autorstwa Shiro Moriego, a także wspomniany wcześniej Lundstrom.
2. Technikaliom jako środkom walki poświęcony jest rozdział o lotniskowcach. Prócz tego oczywiście w tekście starałem się zawrzeć w miarę najdokładniejsze opisy tego, co działo się z okrętami, samolotami, bombami, itp. Jeżeli torpeda trafia w okręt, to w konkretne miejsce i wyrządza konkretne straty. Moim zdaniem nie wystarczy informacja ogólna o trafieniu - MK 1942 ma być prawdziwą monografią. Z tego też powodu podejrzewam, że dla niektórych tekst fragmentami może być zbyt specjalistyczny lub po prostu nudny, bo nie wszystkich interesują opisy uszkodzonych pokładów, czy siłowni.

Mam nadzieję, że się nie zawiedziecie. wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #4

gregski

Pirat of the Carribean
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO

post 4/08/2016, 19:01 Quote Post

Z tego też powodu podejrzewam, że dla niektórych tekst fragmentami może być zbyt specjalistyczny lub po prostu nudny, bo nie wszystkich interesują opisy uszkodzonych pokładów, czy siłowni.

Tuś mnie zainteresował.
Powoli nudzą mnie te wszystkie kalibry i salwy burtowe.

Z przyjemnością poczytam o technicznej stronie i okrętów i walki.
Większości autorów wydaje się, że oprócz tych kilku gości na mostku na okręcie nikogo nie ma.
Rzadko można przeczytać o tych facetach co siedzą kilka metrów poniżej linii wodnej i robią swoje wiedząc, że mogą już nie zobaczyć słońca.
Z ciekawością też skonfrontuje swoje parowe doświadczenia z konstrukcjami 0 30 - 40 lat starszymi.

Mam nadzieję, że do końca września (bo wtedy wracam do domu) książka nie zniknie z księgarń.

User is offline  PMMini Profile Post #5

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 4/08/2016, 19:29 Quote Post

QUOTE(gregski @ 4/08/2016, 20:01)
Z tego też powodu podejrzewam, że dla niektórych tekst fragmentami może być zbyt specjalistyczny lub po prostu nudny, bo nie wszystkich interesują opisy uszkodzonych pokładów, czy siłowni.

Tuś mnie zainteresował.
Powoli nudzą mnie te wszystkie kalibry i salwy burtowe.

Z przyjemnością poczytam o technicznej stronie i okrętów i walki.
Większości autorów wydaje się, że oprócz tych kilku gości na mostku na okręcie nikogo nie ma.
Rzadko można przeczytać o tych facetach co siedzą kilka metrów poniżej linii wodnej i robią swoje wiedząc, że mogą już nie zobaczyć słońca.
Z ciekawością też skonfrontuje swoje parowe doświadczenia z konstrukcjami 0 30 - 40 lat starszymi.

Mam nadzieję, że do końca września (bo wtedy wracam do domu) książka nie zniknie z księgarń.

To może także o tyle zaciekawić ze pomimo dużo słabszego przygotowania drużyn awaryjnych (szczególnie pod względem możliwości, bo przecież nie zapału) na japońskich okrętach w porównaniu z amerykańskimi kolegami po fachu akurat ekipa z Shokaku spisała się nie jeden raz.

@gregski - jak zniknie dam Koledze namiary gdzie będzie. wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #6

arturus.miłośnik historii

VI ranga
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin

post 5/08/2016, 7:01 Quote Post

Bardzo fajnie że będzie to gruby HB,przyznam się że czytając Holenderskie Indie Wschodnie i Guadalcanal (w tej kolejności)byłem z tego powodu bardzo zadowolony a że pod względem merytorycznym były to bardzo dobre prace to inna sprawa.Dobrze że o działaniach strony japońskiej będzie więcej niż Jankesów,gdyż mam do nich więcej sympatii i bardziej mnie ciekawią.A tak z ciekawości czy w tytule pierwszego rozdziału nie zabrakło kreseczki i powinno być Nanshin-ron ?,tak pytam bo że mnie japonista-amator dopiero wchodzący w ten język smile.gif .

User is offline  PMMini Profile Post #7

michalst

III ranga
Nr użytkownika: 22.347

Zawód: programista

post 5/08/2016, 8:16 Quote Post

Technikaliom jako środkom walki poświęcony jest rozdział o lotniskowcach. Prócz tego oczywiście w tekście starałem się zawrzeć w miarę najdokładniejsze opisy tego, co działo się z okrętami, samolotami, bombami, itp. Jeżeli torpeda trafia w okręt, to w konkretne miejsce i wyrządza konkretne straty. Moim zdaniem nie wystarczy informacja ogólna o trafieniu - MK 1942 ma być prawdziwą monografią. Z tego też powodu podejrzewam, że dla niektórych tekst fragmentami może być zbyt specjalistyczny lub po prostu nudny, bo nie wszystkich interesują opisy uszkodzonych pokładów, czy siłowni.

Chodzi tutaj o cos ala opisu uzbrajania/tankowania samolotow na japonskich lotniskowcach w "Shattered sword" ? Z tego co pamietam byl tam nawet opisany plan dnia mechanikow, kiedy wstawali, jedli sniadanie, o ktorej zaczeto uzbrajanie, jak wygladaly warunki pracy, jak windy dzialaly, itd.

User is offline  PMMini Profile Post #8

Piegziu

Tajny Agent Piegziu

M.A.P.

post 5/08/2016, 9:49 Quote Post

Hmmm. Nie do końca to miałem na myśli. Rozdział będzie poświęcony przede wszystkim opisowi okrętów, samolotów, a w szczególności taktyki walk lotniskowców obu stron. Informacje przedstawione w SS są IHMO bardzo atrakcyjne, ale można je podważyć w oparciu o niektóre japońskie źrodła. Moim celem było bardziej pokazanie różnic w doktrynach amerykańskiej i japońskiej jak chodzi o wykorzystanie lotniskowców oraz samolotów pokładowych. Z własnego doświadczenia wiem, że autorzy bardzo często bombardują czytelnika opisami kolejnych ataków torpedowych i lotów nurkowych, nie tłumacząc w ogóle dlaczego taka kolejność i dlaczego taka, a nie inna formacja. Wszystko to wygląda jak czysty przypadek połączony ze szczęściem...

Wątek codziennych apeli, jadłospisów, ubrań, ogólnego porządku dnia w grupach lotniczych, jak również przybliżenie procesu dozbrajania i tankowania samolotów wydaje się dla mnie interesujący i pewnie niedługo postaram się rozpocząć dodatkowe badania w tej kwestii.

@Artur
Oba zapisy są prawidłowe, bo oba są umowne. Łącznika cześciej używają Anglosasi, bo dla nich ważniejszy jest podział słów. Dla mnie ważniejszy jest jednak, podobnie jak w japońskim, podział po zapisie kany. A tutaj w praktycznie wszystkich przypadkach złożeń z ron (pol. doktryna, myśl, etc.) zapis występuje w postaci jednego słowa.

User is offline  PMMini Profile Post #9

TytusPullo

V ranga
Nr użytkownika: 98.752

£ukasz
Zawód: urzêdnik

post 5/08/2016, 13:38 Quote Post

To może jakiś konkurs ? rolleyes.gif

User is offline  PMMini Profile Post #10

wysoki

X ranga
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 5/08/2016, 13:43 Quote Post

Jeden egzemplarz odłożę i będzie czekał.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 5/08/2016, 21:36 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 4/08/2016, 17:32)
Witam Was moi mili. Na stronie Bellony pojawiła się już zapowiedź najnowszego HBka o wiadomym tytule: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8736
Wiem, że do daty publikacji pozostało jeszcze kilka dni, dokładnie tydzień

A dzisiaj znowu nas Bellona zaskoczyła i już mamy "Morze..." jako... wydane wink.gif
https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=nowosci&limit=10&sort=ad

QUOTE(czarny piotruś @ 4/08/2016, 17:57)
Pytania mam dwa: na ile starałeś się przedstawić starcie z japońskiego punktu widzenia a ile tu złotego środka? Nie ukrywam, że liczę na pogłębione spojrzenie właśnie z tamtej strony bo w naszej literaturze wojennomorskiej opierającej się w zasadzie na Morrisonie jest to rzadkość.
Moje spojrzenie na tamtą wojnę odmieniło się po dwóch pozycjach oficerów japońskich i złapałem bakcyla na rewers,że się tak wyrażę smile.gif
Po cichu znając Twoje podejście do japońskich archiwaliów liczę, że się nie zawiodę.

Nie wiem czy czytałeś Pearl Harbor pana Jarosława Jastrzębskiego zresztą także z HB http://www.historycy.org/index.php?showtopic=86093&st=15
Cokolwiek by pisać o książce po raz pierwszy właśnie tam miałem możliwość przeczytania by polski autor pisał tak obiektywnie o przyczynach ataku jak i wybuchu konfliktu.

Ten post był edytowany przez Gajusz Mariusz TW: 5/08/2016, 21:51

User is offline  PMMini Profile Post #12

Piegziu

Tajny Agent Piegziu

M.A.P.

post 6/08/2016, 8:57 Quote Post

Jestem ciekaw czy książka jest już dostępna w księgarni na Grzybowskiej. Jak ktoś bedzie, dajcie proszę znać.

@Gajusz

Znam doskonale wszystkie pozycje Jarka Jastrzębskiego. Może niekoniecznie podoba mi się ich struktura oraz dobór literatury przedmiotu (próba przekonania czytelnika o podjęciu tematu od strony japońskiej bez wykorzystania japońskich źródeł, czy opracowań), ale jego prace faktycznie starają się być obiektywne na tyle, na ile jest to możliwe. Bo niestety, ale w historiografii niepodzielnie dominuje amerykański punkt widzenia na wojnę na Pacyfiku - od pierwszego wystrzału aż do zrzucenia bomb atomowych. Amerykanie często traktują ten konflikt jako pole do wyżywania swoich narodowych kompleksów, choć czasami prawda byłaby o wiele lepsza.

W Morzu Koralowym znajdziesz krótki opis genezy wojny na Pacyfiku. Jest to w zasadzie jedyna cześć książki, która skupia się na kwestiach politycznych. Uprzedzam, że nie próbowałem udowadniać, że Japonia była czysta jak łza, a to złe Stany sprowokowały Pearl Harbor, ale moim celem było możliwie wierne przedstawienie gry dyplomatycznej i wielu dylematów, które musiały rozwiązać obie strony. Moja teza jest następująca - wojny dało się uniknąć i to nie w bardzo sprzyjających okolicznościach. To, że wybuchła była zasługują twardogłowych - nie tylko japońskich, ale także amerykańskich, a nawet brytyjskich i chińskich. Ale o tym więcej w samej książce. smile.gif

Ten post był edytowany przez Piegziu: 6/08/2016, 8:58

User is offline  PMMini Profile Post #13

Duncan1306

Milutki tygrysek lewakożerca
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii

post 6/08/2016, 12:16 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 6/08/2016, 9:57)
Jestem ciekaw czy książka jest już dostępna w księgarni na Grzybowskiej. Jak ktoś bedzie, dajcie proszę znać.

@Gajusz

Znam doskonale wszystkie pozycje Jarka Jastrzębskiego. Może niekoniecznie podoba mi się ich struktura oraz dobór literatury przedmiotu (próba przekonania czytelnika o podjęciu tematu od strony japońskiej bez wykorzystania japońskich źródeł, czy opracowań), ale jego prace faktycznie starają się być obiektywne na tyle, na ile jest to możliwe. Bo niestety, ale w historiografii niepodzielnie dominuje amerykański punkt widzenia na wojnę na Pacyfiku - od pierwszego wystrzału aż do zrzucenia bomb atomowych. Amerykanie często traktują ten konflikt jako pole do wyżywania swoich narodowych kompleksów, choć czasami prawda byłaby o wiele lepsza.

W Morzu Koralowym znajdziesz krótki opis genezy wojny na Pacyfiku. Jest to w zasadzie jedyna cześć książki, która skupia się na kwestiach politycznych. Uprzedzam, że nie próbowałem udowadniać, że Japonia była czysta jak łza, a to złe Stany sprowokowały Pearl Harbor, ale moim celem było możliwie wierne przedstawienie gry dyplomatycznej i wielu dylematów, które musiały rozwiązać obie strony. Moja teza jest następująca - wojny dało się uniknąć i to nie w bardzo sprzyjających okolicznościach. To, że wybuchła była zasługują twardogłowych - nie tylko japońskich, ale także amerykańskich, a nawet brytyjskich i chińskich. Ale o tym więcej w samej książce. smile.gif
*

Dla mnie teza zgoda ze stanem faktycznym i czekam niecierpliwie na możliwość przeczytania książki.

User is offline  PMMini Profile Post #14

Piegziu

Tajny Agent Piegziu

M.A.P.

post 13/08/2016, 12:52 Quote Post

Konkurs "Morze Koralowe 1942".

Do wygrania trzy egzemplarze książki:
https://www.facebook.com/groups/110713938975150

User is offline  PMMini Profile Post #15

9 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej