Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Polska: historia panstwa, Bibliografia
     
Radiell
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 88.061

 
 
post 11/10/2014, 20:40 Quote Post

Witam

Chciałbym poznać historie Polski od początków państwowości do współczesności

Pomyślałem że warto by było zacząć od jakiejś książki/książek przekrojowych


Znalazłem taką książkę

Polska na przestrzeni wieków.

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/5842/pols...eni-wiekow.html


Warta przeczytania? Czy macie jakieś inne propozycje?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wersy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 81.913

 
 
post 28/01/2016, 16:25 Quote Post

Szukam czegoś przekrojowego, coby się trochę w historii własnego narodu rozeznać.
Czysto hobbystycznie, dla własnej oświaty, także przede wszystkim musi się to dobrze czytać, żeby starczyło mi motywacji do szczęśliwego końca lektury.

Skończyłem właśnie "Skąd nasz ród" prof. Nowaka. Nie podobała mi się tam trochę zbyt duża dawka ideologii i polityki - zarówno po stronie autora i jego odniesień do sytuacji bieżącej, jak i w samej treści książki - zamiast zagłębiania się w rozmaite szczegóły powiązań i zagrywek dynastycznych, wolałbym więcej o ówczesnych społeczeństwie, mentalności, zwyczajach, architekturze, życiu codziennym i szerszych procesach historycznych. Chociaż może wynika to z faktu, że akurat dla wczesnego średniowiecza trudno o takich rzeczach więcej ze źródeł wyczytać.

Podobało mi się natomiast, że mimo wszystko trochę tych ciekawostek i tła wydarzeń zostało zaprezentowane, także dla krajów ościennych, no i że - paradoksalnie - była tam jakaś narracja, jakaś próba powiązania wydarzeń ze sobą i nadania historii sensu (tylko może trochę na siłę). Ważne jest też że autor, mimo że sam wyraźnie trzyma jedną stronę, informuje o różnicach zdań historyków w wielu kontrowersyjnych kwestiach i przytacza argumenty obu stron. Na plus też ładne wydanie książki, na dobrym papierze i przyzwoicie ilustrowane (jak mówiłem, ma się czytać przyjemnie i pozwalać poczuć klimat epoki:))

Ogólnie to bym z chęcią lekturę kontynuował, pojawia się tylko taki problem, że na skompletowanie serii musiałbym pewnie czekać z dziesięć lat.
Proszę więc o polecenie czegoś w zastępstwie.

-----

Sięgnąłem też po "Polskę. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966-2008" A. Zamoyskiego, ale była tam kupa błędów, które widziałem nawet ja, kompletny laik, więc książkę szybko odłożyłem, by nie zatruć sobie głowy jakimiś dyrdymałami. Poza tym ta pozycja ma niecałe 400 stron dużym drukiem, więc jest dla mnie jednak zbyt ogólna, tyle to ja jeszcze mniej więcej pamiętam ze szkoły;)

Czytałem też I tom "Bożego Igrzyska", ale czytało mi się to dziwnie, jednak czuć, że ta książka została napisana przez cudzoziemca. Być może sięgnę jeszcze kiedyś po T.II, ale bardziej z ciekawości, jak historię Polski widzi Brytyjczyk, sam jednak wolałbym coś pisanego przez rodaka, operującego w znanych mi kontekstach, z rodzimej perspektywy.
Zresztą z tego co słyszałem, Davies też lubi sobie czasem pobajać i przedstawiać zajścia legendarne bądź mocno wątpliwe jako prawdę historyczną. Oczywiście z mitami i błędnymi, acz powszechnie rozpowszechnionymi, wyobrażeniami też chcę się zapoznać, bo to część naszego dziedzictwa kulturowego, ale niech w tekście będzie wyraźnie zaznaczone, co o tym sądzi nauka.

Jakieś tomiszcze wyd. Ossolineum z lat 80tych znalezione niegdyś u babci z domu jest z kolei dla mnie za naukowe, za akademickie, za suche. Jak mówiłem, naukowość - tak, jeśli idzie o szacunek dla faktów, ale styl powinien być bardziej popularny, żywy.

Miałem też kiedyś do czynienia z takimi cienkimi "zeszytami" historycznymi w formacie A4 dotyczącymi krótkich wycinków historii lub konkretnych zagadnień. Było to bardzo ciekawe, choć obawiam się, że raz, że trudno byłoby mi zebrać całość, a dwa, że takie poszatkowanie, tym bardziej, że każdy był chyba tworzony przez innych autorów, raczej nie pomogłoby mi ułożyć sobie całości z głowie. Ale najpoważniejszy problem jest taki, że zupełnie nie pamiętam tytułu tej serii, może brać forumowa pomoże?wink.gif

W każdym razie - czekam na propozycję!
Ogromny plus, jeśli dana pozycja jest łatwo dostępna w publicznych bibliotekach:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 28/01/2016, 18:40 Quote Post

Rozpoczynając od końca ta seria to "Dzieje narodu i państwa polskiego", które wydawała KAW. I seria to tematy z zakresu dziejów Polski średniowiecznej, II - nowożytnej, III - porozbiorowej.
Takich książek, w typie o który pytasz, jest wiele, zwróciłbym uwagę, że szereg takich zapytań już było na forum, można przeszukać i zobaczyć, o jakich książkach pisali forumowicze. Tutaj ze swej strony poleciłbym np.:

O. Halecki, Historia Polski, Londyn 1958;
tenże [ i inni], Polska, Warszawa 1939, repr. Komorów 2011;
H. Samsonowicz, J. Tazbir, T. Łepkowski, T. Nałęcz, Polska. Losy państwa i narodu do 1939 roku, Warszawa 1992 i dalsze wydania;
A. Friszke, Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989, Warszawa 2003;
H. Samsonowicz [i inni], Polska na przestrzeni wieków, Warszawa 2009 (wyd. 2);
H. Samsonowicz, Historia Polski do 1795 r., Warszawa 1976 [i dalsze wydania];
M. Bogucka, Historia Polski do 1864 r., Wrocław 1999;
tejże, Dawna Polska. Narodziny, rozkwit, upadek, Warszawa 1987;
A. Czubiński, Historia Polski 1864-2001, Wrocław 2002.

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Andrrew
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 8.378

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 2/02/2016, 18:53 Quote Post

Gorąco polecam "Podróż w świat historii Polski", Jerzy Pilikowski, 2010. Bardzo przyjemnie się czyta, historia opisana od najwcześniejszych lat do czasów współczesnych. Skupiona na faktach, brak wstawek ideologicznych czasów najnowszych, miejscowo nieco polemiki z niektórymi powszechnymi opiniami historycznymi. Dość cienka, ale poruszająca wszystko co najistotniejsze w ogólnych zarysach.

Ten post był edytowany przez Andrrew: 2/02/2016, 18:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ryx
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 99.132

Zawód: Pisarz, publicysta
 
 
post 28/06/2016, 2:23 Quote Post

wersy - widać, że jesteś nowicjuszem w dziedzinie historii, a w temacie książek historycznych to już kompletnym.
Moim zdaniem pochopnie oceniasz pracę Adama Zamoyskiego "Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu. 966-2008". Zamoyski to świetny historyk (a przede wszystkim kongenialny biograf, co wie każdy, kto sięgał po biografię Ignacego Paderewskiego oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego pióra tego autora). Owszem, autor dopuścił się tu kilku nieścisłości i uraczył nas paroma jaskrawymi tezami, ale "Polska..." to praca mająca charakter popularnonaukowego historycznego eseju, a nie pełnowartościowej syntezy historycznej dziejów naszego kraju. W kategorii klarownej, prostej i syntetycznej eseistycznej rozprawy o dziejach Polski (z elementami historycznej publicystyki) praca Zamoyskiego ma bardzo niewielką rynkową konkurencję. Akurat tą książkę Zamoyskiego należy traktować bardziej jako publicystykę historyczną niźli pełnowymiarowy podręcznik z syntezą dziejów Polski.
Na pocieszenie dodam, iż świetnie wyczuwasz, że publikacje profesora Nowaka nie są najlepszym źródłem czerpania wiedzy o historii naszego kraju. Profesor Nowak to postać dość kontrowersyjna, która buduje historyczne narracje w oparciu o nurt narodowo-katolicki (skrajnie prawicowy bez żądnych półcieni). Szkoda, że dożyliśmy czasów, gdy dyskusją o jakichkolwiek historycznych faktach ma wymiar ideologiczny i jest modelowana na potrzeby bezrefleksyjnej doraźnej walki politycznej. Nie muszę dodawać, iż pada na mnie blady strach, gdy pomyślę sobie , że w dobie PIS-owskiej "oświeconej" władzy pragnącej uformować nowego POLAKA ludzie pokroju Pana Nowaka (choć i on ma w dorobku kilka godnych uwagi publikacji) będą pisali nowe podręczniki do historii w szkołach. Warto więc trzymać się klasycznych, uznanych autorów, wyważonych i rzetelnych historyków i ich publikacji. Dodam, że ja nie opowiadam się ani po "prawej", ani po "lewej" stronie tego narodowego sporu o historię. Już kolega szapur II podpowiedział Ci gdzie i u kogo szukać. Ja tylko rozszerzę i nieco uaktualnię podaną przez niego listę.

Jeśli zaś idzie o klarowną i w miarę kompletną syntezę dziejów POLSKI, która by zainteresowała laika (lub też uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) to z czystym sumieniem mogę Ci polecić dwie jeszcze dostępne na rynku prace:

1. JERZY TOPOLSKI "HISTORIA POLSKI" - to napisana ze swadą, krótka, klarowna i przejrzysta historia Polski. Polecam ją szczególnie uczniom, gdyż ta książeczka pomoże nam rozjaśnić, uporządkować (a nawet uzupełnić) wiedzę zawartą w bałaganiarskich i niekiedy napisanych naprawdę ciężkim językiem podręcznikach do historii. (Wydawnictwo Poznańskie)
2. HENRYK SAMSONOWICZ, ANDRZEJ WYSZAŃSKI, JANUSZ TAZBIR, JACEK STASZEWSKI, TOMASZ KIZWALTER, TOMASZ NAŁĘCZ, ANDRZEJ PACZKOWSKI, ANDRZEJ CHWALBA "HISTORIA POLSKI" (TOM 1 i 2, gruba oprawa, wydana przez PWN w roku 2007). - to moim zdaniem najlepsza, najatrakcyjniej wydana historia Polski, która kiedykolwiek ukazała się na naszym rynku wydawniczym. Za grube pieniądze dostępna dziś na ALLEGRO oraz (od czasu do czasu) w antykwariatach.
Jest to poszerzona wersja klasycznej już pozycji pod tytułem "Polska na przestrzeni wieków" , którą ubogacono o setki kolorowych map, znakomitych rycin i kopii słynnych dzieł sztuki o tematyce historycznej. Dodatkowo tekst "Polski na przestrzeni wieków" wzbogacono o elementy pochodzące z zasobów encyklopedii PWN, hasła rozszerzające wiedzę faktograficzną, kalendarium wydarzeń politycznych i społecznych oraz naprawdę obszerny słownik biograficzny. Jest tu też wiele kluczowych haseł i pojęć, która umieszczono na marginesach poszczególnych rozdziałów co bardzo ułatwia naukę. Dodatkowo każdy rozdział zakończony jest wykazem bibliograficznym oraz tytułami najważniejszych książek historycznych traktujących o omawianej przez autor publikacji epoce.
Tak więc dwutomowa HISTORIA POLSKI wydana przez PWN łączy w sobie zalety komplementarnego zarysu historii Polski z zaletami rzetelnego podręcznika historii oraz przewodnika faktograficzno-bibliograficznego. Jeśli zdobędziesz "Historię Polski" T. 1-2 PWN AD 2007 i Topolskiego to te dwie publikacje w zupełności wystarczą jeśli idzie o zapełnienie domowej półki z hasłem - SYNTEZA DZIEJÓW POLSKI.

Jeśli zaś dalej będziesz chciał zgłębiać historię naszego pięknego kraju to do dalszego studiowania polecam ci takie prace dotyczące wybranych zagadnień z historii Polski (także historii kultury i obyczajów):

1. Tomasz Jurek, Edmund Kizik "Historia Polski do 1572" (PWN)
2. Urszula Augustyniak "Historia Polski 1572-1795" (PWN)
3. Ryszard Kaczmarek "Historia Polski 1914-1989" (PWN)
4. Andrzej Leon Sowa "Historia Polityczna Polski 1944-1991" (Wydawnictwo Literackie)
5. Jerzy Topolski "Rzeczpospolita Obojga Narodów 1501-1795" (Wydawnictwo Poznańskie)
6. Janusz Tazbir "Kultura szlachecka w Polsce" (Rebis)
7. Janusz Tazbir "Państwo bez stosów" (Iskry)
8. Janusz Tazbir "Reformacja-kontrreformacja-tolerancja" (Wydawnictwo Dolnośląskie)
9. Jerzy Łojek "Geneza i obalenie Konstytucji 3 Maja" (Wydawnictwo Lubelskie)
10. Andrzej Paczkowski "Pół wieku dziejów Polski" (PWN)
11. Andrzej Friszke 'Polska. Losy Państwa i Narodu 1939-1989" (Iskry)
12. Andrzej Friszke "Rewolucja Solidarności 1980-1981" (Znak)
13. Marian Kallas "Historia Ustroju Polski (PWN)
14. red. Andrzej Chwalba "Obyczaje w Polsce. Od Średniowiecza do czasów współczesnych" (PWN)
15. Zbigniew Kuchowicz 'Obyczaje staropolskie XVII-XVIII wieku" (Wydawnictwo Łódzkie)
16. Władysław Bartoszewski 'Powstanie Warszawskie" (Świat Książki)
17. Norman Davies "Powstanie'44" (Znak)
18. Alicja Dybowska, Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn "Polskie Dzieje. Od czasów najdawniejszych do współczesności" (PWN)
19. Janusz Tazbir "W pogoni za Europą" (wydawnictwo Sic!)
20. Stefan Kieniewicz "Powstanie Styczniowe" (PWN)
21. Lech Krzyżanowski, Mariusz Trąba "Poczet królów i książąt polskich" (Wydawnictwo Szkolne PWN)
22. Marcin Zaremba "Wielka Trwoga. Polska 1944-1947.Ludowa Reakcja na kryzys" (Znak)
23. Jacek Kuroń, Jacek Żakowski "PRL dla początkujących" (Wydawnictwo Dolnośląskie)
24. Karol Modzelewski "Zajeździmy kobyłę historii" (Iskry)
25. Jan Sowa "Fantomowe ciało króla" (Universitas)
26. Antony Polonsky "Dzieje Żydów w Polsce i Rosji" (PWN)
27. Aleksander Gieysztor "Mitologia Słowian" (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe)
28. Jerzy Strzelczyk "Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian" (Rebis)
29. Apoloniusz Zawilski "Bitwy Polskiego Września" (Znak)
30. Barbara Osińska "Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka" (WSiP)
31. Barbara Osińska "Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności" (WSiP)
32. Małgorzata Możdżyńska-Nawotka "O modach i strojach" (Wydawnictwo Dolnośląskie)


Jest to oczywiście lista dość krótka, ale mam nadzieję, że zachęci Cię ona do studiowania historii.

Ten post był edytowany przez Ryx: 28/06/2016, 2:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej