Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Xviii Wieczne Państwa Absolutystyczne, absolutyzm oświeceniowy
     
lukasz_91
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 54.514

Zawód: uczen
 
 
post 9/03/2009, 17:51 Quote Post

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tutaj jak można zauważyć nowym użytkownikiem, ale liczę, że znajdę tu odpowiedź na kilka ważnych dla mnie pytań, głównie pod kątem szkoły.

Z tematu wynika, że będę chciał popytać nieco, o kwestię państw absolutyzmu oświeconego.

1. I tak na początek chodzi mi najogólniej, bądź po prostu o podanie tychże państw, czyli tych realizujących zasadę absolutyzmu oświeceniowego w XVIII wieku.

2. Jacy władcy rządzili według wspomnianej zasady.

3. Jakie działania władców wpływały na postęp państw, a jakie wręcz przeciwnie je "cofały".

Bardzo zależy mi na jak największej liczbie informacji i za każdą ich dawkę będę niezmiernie wdzięczny. Tak usystematyzowane informacje bardzo mi się przydadzą do szkolnej pracy. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 30/03/2009, 18:10 Quote Post

Państwami absolutyzmu oświeconego były Rosja ( Piotr I Wielki, Katarzyna II ), Austria ( Maria Teresa, Józef II ) i Prusy ( Fryderyk II ). W tych krajach za panowania wspomnianych władców doszło do rozbudowania armii. Rosję ucywilizowano, np. golono bojarom wąsy i brody.Za panowania Piotra I Rosja pokonując Szwecję zdobyła dostęp do Bałtyku. W Austrii, kraju wielu narodowości, przeprowadzono germanizację a jednocześnie zapewniono tolerancję religijną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 31/03/2009, 17:00 Quote Post

QUOTE
Państwami absolutyzmu oświeconego były Rosja ( Piotr I Wielki, Katarzyna II ),

Tu można by się spierać. W Rosji panowało samodzierżawie.

Nawiasem mówiąc, wymieniając państwa absolutystyczne, należałoby zacząć od Francji...

QUOTE
Rosję ucywilizowano, np. golono bojarom wąsy i brody.

Golenie zarostu nie jest jakimś wielkim przejawem cywilizacji. A autorytarny nakaz takowego z cywilizacją ma już bardzo niewiele wspólnego...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 19/09/2012, 21:28 Quote Post

QUOTE
QUOTE
Państwami absolutyzmu oświeconego były Rosja ( Piotr I Wielki, Katarzyna II ),

Tu można by się spierać. W Rosji panowało samodzierżawie.


A poza tym był to tylko częściowo ustrój oświecony bo reformy służyły tylko i wyłącznie wzmocnieniu państwa a nie tak jak np. w Austrii również ludowi.

QUOTE
Nawiasem mówiąc, wymieniając państwa absolutystyczne, należałoby zacząć od Francji...


We Francji nie było absolutyzmu oświeconego tylko zwykły klasyczny. Do absolutyzmu oświeconego próbował Ludwika XVI przekonać Necker z marnym skutkiem. Namiastki tej oświeceniowości widać jedynie w latach 1787-1789.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej