Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie Piastów i genetyka, Program prezentowany przez prof. Duczkę
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 26/04/2011, 22:52 Quote Post

Witam! Dzisiaj na antenie PR I w audycji "Wieczór naukowy z Jedynką" gościł prof. Duczko, czołowy specjalista od Normanów i roli Normanów w Europie Środkowo-Wschodniej we wczesnym średniowieczu. Mówił on o programie badań genetycznych mających na celu określenie i zbadanie genomu Piastów, co może rzucić światło na problem pochodzenia dynastii. Wspomniano o obiektywnych przeszkodach, tj. wnioskowaniu wyłącznie pośrednim, poprzez badania nad szczątkami potomków pierwszych Piastów, tj. pochówkami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz wykorzystaniu badań nad wywodzącymi się od strony matek z dyn. Piastów władcami z innych rodów, którymi szczątki są znane (np. prawnuka Mieszka I, króla Danii - Swena II Estridsena. Badaniami genetycznymi zamierza się także objąć grupę drużynników ze znanych cmentarzysk normańskich w Wielkopolsce.
Audycja nie była wolna od pewnych błędów historycznych, np. Czcibor miał zdaniem profesora pokonać bodajże Wieletów smile.gif, ale poza tym poruszyła ciekawą problematykę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Tomekarcheo
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 40.905

Zawód: doktorant
 
 
post 26/04/2011, 22:58 Quote Post

Rzeczywiście tematyka ciekawa (dzięki Szapur za cynk na forum o audycji). Badania genetyczne elit władzy, czy też potomków Mieszka I mogą być bardzo interesujące. Trzymam kciuki, żeby ów projekt badawczy ruszył. Nie sądzę jednak, aby było to proste w realizacji. Jakoś nie widzę euforii w otwieraniu grobów królewskich w Danii, Szwecji, Czechach, czy na Ukrainie, bo Polacy mają "projekt badawczy".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 26/04/2011, 23:05 Quote Post

Myślę, że strony się dogadają i nie będzie zbędnych przeszkód w odwieraniu grobów, bo to przecież jest dość ważne także dla innych państw poza Polską.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 26/04/2011, 23:07 Quote Post

Jak mi się wydaje z treści audycji, to badania genetyczne przeprowadzono już na tym duńskim królu, wg wszelkiego prawdopodobieństwa prawnuku Mieszka I.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/04/2011, 7:38 Quote Post

Duczko już brał udział w podobnym projekcie, bardzo znanym - zwracał się o ustalenie DNA Kopernika.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 28/04/2011, 0:05 Quote Post

Swego czasu robiono już badania genetyczne na Rurykowiczach trochę to namotało ale Ruryk prawdopodobnie był Finem. Ja osobiście nie spodziewam się niczego nowego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 28/04/2011, 0:15 Quote Post

No właśnie jestem ciekawy, co by było, gdyby badania zburzyły obecne przypuszczenia o pochodzeniu Piastów. Zapewne powstałaby burza w środowisku historyków średniowiecznych i ciekaw jestem, czy pojawiliby się tacy, którzy nie uznaliby wyników badań.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/04/2011, 8:10 Quote Post

Wojciech Pastuszka "Badania genetyczne mają rozstrzygnąć kwestię pochodzenia Piastów"
Archeowieści
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/04/2011, 8:55 Quote Post

Obawa jak najbardziej jest. Przypomnę choćby wspomnianego Kopernika, gdzie do jego identyfikacji przyczyniła się m.in. genetyka a ustalenia są jak najbardziej podważane (przykład - pdf-y z działu bioarcheologia).

Tak samo w przypadku Mieszka Duczko w tekście nie stwierdza, że rozstrzygnie sprawę jego wikińskości z absolutną pewnością, ale że "uprawdopodobni hipotezę" (Jedyną możliwością uprawdopodobnienia lub obalenia jednej z hipotez są w tej chwili badania genetyczne).
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
wojciech.pastuszka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 19.594

 
 
post 28/04/2011, 9:08 Quote Post

Moim zdaniem badania te nic sensownego nam nie dadzą. Już nie chciałem o tym pisać w Archeowieściach, bo to bardzo komentarzowe jest, a nie newsowe, ale nie wiem skąd to całkiem powszechne ostatnimi czasy przekonanie, że narodowość można wyczytać z genów. Planowane badania pochodzenia Piastów pachną mi bardziej genetyką internetową vel ludową. Mam też wrażenie, że co nieco jest to robione dla medialnego szumu.

Przydałby się komentarz jakiegoś rzetelnego, rozsądnego genetyka. Ktoś ma pomysł z kim warto porozmawiać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Tomekarcheo
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 40.905

Zawód: doktorant
 
 
post 28/04/2011, 9:15 Quote Post

Ale czemu tu tylko mowa o aspekcie identyfikacji narodowościowej Mieszka? Słuchałem tej audycji i jest to tylko jeden z wątków owych badań genetycznych. Głównie te badania mają na celu pozyskanie genomu Piastów i przebadaniu domniemanego pokrewieństwa z innymi członkami rodzin władców europejskich. A to może wyjaśnić bardzo wiele dla historyków.
Sprawę jakoby "normańskości" Mieszka I nie sposób ustalić genetycznie, z tym się zgadzam. Gen ≠ narodowość [etnos] (wbrew ludowym i internetowym genetykom)!

Ten post był edytowany przez Tomekarcheo: 28/04/2011, 9:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
wojciech.pastuszka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 19.594

 
 
post 28/04/2011, 9:19 Quote Post

Ale ten wątek jest używany jako główny, a nawet powiedziałbym podstawowy. Wygląda to jak zabieg marketingowy dla zdobycia funduszy na trochę mniej medialne badania (czyli pokrewieństwa rodów i wczesnośredniowiecznego DNA z domniemanych wikińskich grobów). Tym bardziej, że Duczko swego czasu zdecydowanie krytykował mówienie o wikińskich początkach Polski, wskazując kompletny brak dowodów na to.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Tomekarcheo
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 40.905

Zawód: doktorant
 
 
post 28/04/2011, 9:21 Quote Post

Myślę, że sprawę wątku "normańskości" wyeksponowały media, a nie Duczko, bo to chwytliwe jest. A wie pan doskonale panie Wojtku jak media potrafią wywrócić kota ogonem jeśli chodzi o sprawy związane z archeologią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 28/04/2011, 9:32 Quote Post

QUOTE(wojciech.pastuszka @ 28/04/2011, 9:19)
Ale ten wątek jest używany jako główny, a nawet powiedziałbym podstawowy. Wygląda to jak zabieg marketingowy dla zdobycia funduszy na trochę mniej medialne badania (czyli pokrewieństwa rodów i wczesnośredniowiecznego DNA z domniemanych wikińskich grobów). Tym bardziej, że Duczko swego czasu zdecydowanie krytykował mówienie o wikińskich początkach Polski, wskazując kompletny brak dowodów na to.
*


W audycji prof. Duczko zaznaczył, że nie jest zwolennikiem poglądu o normańskości/byciu Wikingiem Mieszka I - swoje przekonanie opiera na braku tego typu wzmianki w odniesieniu do naszego pierwszego władcy i jego syna, Bolesława, w sagach skandynawskich, jak też pozostałych źródłach pisanych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
wojciech.pastuszka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 19.594

 
 
post 28/04/2011, 9:39 Quote Post

@ Szapur.

Wiem, wspominam o tym w Archeowieściach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej