Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lacina na studiach historycznych
     
Galileuszka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 26.079

Katarzyna
Zawód: uczen
 
 
post 15/12/2006, 17:17 Quote Post

witam bardzo serdecznie

chcialabym bardzo studiowac historie, slyszalam jednak ze na owym kierunku trzeba umiec lacine, czy to prawda confused1.gif
ja w ogole nie uczylam sie laciny a jestem juz w III klasie LO, czy poradze sobie na studiach bez znajomosci laciny na ten czas confused1.gif

prosze o odpowiedx
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 15/12/2006, 19:36 Quote Post

Uspokoję Cię, ponieważ nie dokładnie słyszałaś. Nie trzeba umieć łacinę tylko student dopiero się jej uczy na studiach historycznych. Oczywiście jeśli ktoś miał ten język w szkole średniej to tym lepiej, ponieważ już trochę umie, ale znajomośc łaciny nie jest wymagana kiedy zaczynasz studia historyczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emotikonek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 25.598

Kamil Frankiewicz
Zawód: historyk
 
 
post 16/12/2006, 0:24 Quote Post

A w dodatku ta nauka na studiach to tylko taka 'nauka' - mało kto coś z niej pamięta po zakończeniu smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
deu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 12.843

Stopień akademicki: dr
 
 
post 16/12/2006, 14:09 Quote Post

QUOTE(emotikonek @ 16/12/2006, 1:24)
A w dodatku ta nauka na studiach to tylko taka 'nauka' - mało kto coś z niej pamięta po zakończeniu smile.gif
*



no chyba, że ten ktoś ma zamiar zajmować się starożytnym Rzymem, średniowieczem, ba nawet nowożytnością.
Jak się zna język francuski bądź włoski - to łacina wydaje się prosta smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Galileuszka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 26.079

Katarzyna
Zawód: uczen
 
 
post 18/12/2006, 8:51 Quote Post

Dziękuję pięknie za szybką odpowiedź

Uff, ale fajnie że to plotki co słyszałam biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
craft
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 15.021

 
 
post 18/12/2006, 9:57 Quote Post

Łacina nie jest taka zła jak sie przysiądzie to jest do opanowania. Ułatwieniem jest także to że jest ona podoba do j. polskiego. U mnie na studiach nie tyle łacina sieje postrach co bardziej nieuniknione widmo Greki w przyszłym roku ale pewnie i ten język da sie opanowac pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
BelJar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 59.617

Zawód: Uczeñ
 
 
post 14/03/2010, 11:04 Quote Post

Witam. Jestem tegorocznym maturzystą. Chciałbym studiować historie na UJ. Ale mam kilka pytań :

1. Nigdy nie miałem styczności z łaciną, a podobno na historii są zajęcia z niej. Jaki poziom jest tej łaciny? Mam szansę jakoś ją przebrnąć? Dużo ludzi ma po raz pierwszy kontakt z łaciną na takich studiach?

2. Kiedy się wybiera specjalizację (chciałbym pedagogikę) i czy są jakieś ograniczenia, że na pedagogikę idzie np. 50 % tych lepszych, a na archiwistykę musi iść reszta. Mnie interesuje tylko i wyłącznie pedagogika i boje się sytuacji, że skończę na jakieś archiwistyce czy czymś takim.

3. Jak wygląda sytuacja z językiem obcym nowożytnym??

Z góry dziękuje za odpowiedzi smile.gif Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 14/03/2010, 11:11 Quote Post

Tutaj masz link do informacji na temat programu studiów:
http://jazon.hist.uj.edu.pl/ih/studia.htm
Gdy chodzi o łacinę, to większość 80%-90% ludzi nie zna łaciny przed studiami i akurat ten lektorat nie stanowi jakiejś bariery "odsiewającej", więc nie ma problemu - zdecydowanie do przejścia.
sz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
gryfita23
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 35.103

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/03/2010, 11:31 Quote Post

QUOTE
Witam. Jestem tegorocznym maturzystą. Chciałbym studiować historie na UJ. Ale mam kilka pytań :

1. Nigdy nie miałem styczności z łaciną, a podobno na historii są zajęcia z niej. Jaki poziom jest tej łaciny? Mam szansę jakoś ją przebrnąć? Dużo ludzi ma po raz pierwszy kontakt z łaciną na takich studiach?

2. Kiedy się wybiera specjalizację (chciałbym pedagogikę) i czy są jakieś ograniczenia, że na pedagogikę idzie np. 50 % tych lepszych, a na archiwistykę musi iść reszta. Mnie interesuje tylko i wyłącznie pedagogika i boje się sytuacji, że skończę na jakieś archiwistyce czy czymś takim.

3. Jak wygląda sytuacja z językiem obcym nowożytnym??


Łaciną się przejmujesz? Dobre sobie....

Tak na prawdę to "wkuwasz" na pamięć premie i sentencje z łaciny, do tego gramatyka (ale jest prosta) a mówić po łacinie nie będziesz bo mało ludzi jest w Polsce co potrafią mówić w ttm języku... - Czyli na zajęciach to tylko gramatyka i gramatyka

Aby zdać łacinę to wystarczy góra 7 godzin - nauki aby zdać... (tyle się uczyłem do egzaminu i zdałem) według mnie łacina to najłatwiejszy język (choć w tym przypadku nowożytny) jaki znam ( a nie mam zdolności do nauki języków obcych)

Ad.2 Nie wiem jak na UJ, ale często już składając papiery na innych uczelniach masz już wiedzę, jaka dokładną specjalizację ma ten kierunek studiów np. historia z wos (studia nauczycielskie)
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 14/03/2010, 16:19 Quote Post

QUOTE(BelJar @ 14/03/2010, 11:04)
Witam. Jestem tegorocznym maturzystą. Chciałbym studiować historie na UJ. Ale mam kilka pytań :

              1. Nigdy nie miałem styczności z łaciną, a podobno na historii są zajęcia z niej. Jaki poziom jest tej łaciny? Mam szansę jakoś ją przebrnąć? Dużo ludzi ma po raz pierwszy kontakt z łaciną na takich studiach?
           
              2. Kiedy się wybiera specjalizację (chciałbym pedagogikę) i czy są jakieś ograniczenia, że na pedagogikę idzie np. 50 % tych lepszych, a na archiwistykę musi iść reszta. Mnie interesuje tylko i wyłącznie pedagogika i boje się sytuacji, że skończę na jakieś archiwistyce czy czymś takim.
         
              3. Jak wygląda sytuacja z językiem obcym nowożytnym??
         
      Z góry dziękuje za odpowiedzi smile.gif Pozdrawiam
*




Łaciną się nie przejmuj bo na prawdę nie ma czym.Z tego co wiem na historii jest 2 lata (u mnie na archeo 1,5) ale żadnego odsiewu nie ma,większość osób żadnej styczności z tym językiem wcześniej nie miała.Głównym celem tych zajęć jest tłumaczenie tekstów źródłowych a nie nauczenie biegłego mówienia po łacinie.
ad3.Jest język nowożytny ale dopiero na 2 roku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Demetrios Poliokretes
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 63.245

Albert Kwiatkowski
Stopień akademicki: Student I roku ;)
Zawód: Student
 
 
post 14/03/2010, 21:03 Quote Post

Potwierdzam to co koledzy napisali, ale dodaję, że łacina jest (wg mnie) strasznie nudna, jeżeli porównać ją do innych przedmiotów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
der_reisende
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 236
Nr użytkownika: 49.855

Zawód: BANITA
 
 
post 12/06/2010, 9:11 Quote Post

U mnie na UW łacina była obok starożytności głównym odsiewaczem. Być może dlatego, że oba przedmioty są na pierwszych latach.

Może zabrzmi to na tym forum trochę dziwnie, ale ja osobiście akurat łacinę wspominam najmilej z całych studiów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
mardw
 

Unregistered

 
 
post 12/06/2010, 9:49 Quote Post

Tez łacine wspominam najmilej. Wszystko zależy od podejścia. U mnie egzamin polegał na przekładzie na j.polski fragmentu tekstu łacińskiego (głównie Cezara o wojnie galijskiej) oraz przetłumaczenie zdań z polskiego na łacinę. Łatwo nie było. 40% miało poprawkę.
 
Post #13

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 23/06/2010, 11:21 Quote Post

Wszystko zależy od tego na jakiego wariata się trafi. Ja miałem ostre starcie z kobietą, która na historii KUL jest wręcz żywą legendą. Na prawdę nie było łatwo, bo kobieta była niezwykle wymagająca. Zwykłe wklepanie czytanki nic nie dawało. Potrafiła wyczuć na kilometr czy ktoś się przygotowywał czy też od kogoś przepisał. Możesz jednak trafić na kogoś mniej wymagającego, kto faktycznie będzie wymagał wklepanie formułek na pamięć i to wszystko. Wtedy będziesz miał wszystko z bani.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.354
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/06/2010, 11:33 Quote Post

QUOTE(BelJar @ 14/03/2010, 11:04)
na pedagogikę idzie np. 50 % tych lepszych, a na archiwistykę musi iść reszta.
*



Archiwiści to elita historyków więc to tam idą ci najlepsi.
Nikt nie zmusza do brania specjalizacji, sam ją sobie wybierasz, archiwiści to zwykle mniejszy odsetek studentów tak z 10% - 15%.
Specjalizację wybiera się w zależności od uczelni musisz to sobie sprawdzić, czasem na samym początku czasem później.

QUOTE
Mam szansę jakoś ją przebrnąć?


A co do łaciny.
Tak jak kolega powyżej, zależy na kogo trafisz. Jak będzie nawiedzony ale dobry to będzie wymagał ale też nauczy, jak będzie tylko nawiedzony to będzie ciężko, a jak będzie zwykły sobie obywatel to nie będzie problemu tylko się nie nauczysz. No chyba, że zwykły obywatel z misją, wtedy się nauczysz a problemów też nie będzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej