Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Znaczenie nazw grodów/''miast'' Słowian
     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 30/07/2010, 22:57 Quote Post

Chciałbym porozmawiać o znaczeniu nazw grodów Słowian.Na początek daję Szczecin,co ta nazwa oznacza?Mnie przychodzi na myśl banalne rozwiązanie od szczecin,a wy co o tym sądzicie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 31/07/2010, 6:45 Quote Post

Szczecin to nic innego jak "włochaty gród" - gród ten był nazywany w źródłach skandynawskich Brustaborg (co właśnie znaczy włochaty) Niektórzy jednak wywodzą tę nazwę od szczytów - tarcz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ZlyPorucznik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 66.949

Milosz R.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Oficer WP
 
 
post 31/07/2010, 8:25 Quote Post

Poczulem sie niejako wywolany do odpowiedzi albowiem urodzilem sie w grodzie gryfa.

Najpopularniejsze teorie sa dwie:
Szczecin od "Szczycin" czyli grodu zalozonego na szczycie wzgorza (tam gdzie dzisiaj dumnie prezy sie Zamek Ksiazat Pomorskich).

Druga teoria wlasnie zaplatuje sie we wspomniane klaki i szczeciny czyli "szczoty".

Jako kolejna nazwe w watku podam miano pewnej nadmoskiej miejscowosci czyli Dziwnowa.
Wiadomo, ze nazwa ta pochodzi od nazwy rzeki Dziwnej, ktora wlasnie w Dziwnowie znajduje swe ujscie lecz juz geneza nazwy rzeki nie jest taka oczywista.
Najbardziej prawdopodobnym powodem takiego uhonorowania tej rzeki jest fakt, iz potrafi ona w okolicy ujscia plynac w dwoch kierunkach rownoczesnie jak na szosie dwupasmowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 31/07/2010, 16:34 Quote Post

Ta teza że od szczytów wydaje mi się trochę poroniona.A co oznacza nazwa Wołogoszcz?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 31/07/2010, 16:49 Quote Post

QUOTE
A co oznacza nazwa Wołogoszcz?

Pewnie pochodzi od Welesa czy Wołosa, podobnie jak Wołoszyn czy Wełes. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 31/07/2010, 21:56 Quote Post

''Pewnie pochodzi od Welesa czy Wołosa, podobnie jak Wołoszyn czy Wełes. wink.gif''

Wołoszyn to nazwa jakiegoś miasta czy chodzi Ci o Wołochów?No a taki Wolin,albo nazwa wyspy Uznam co mogą oznaczać.Wolinianie kiedyś był zapisany(chyba w Geografie Bawarskim)podobnie do Wielunianie(miasto dzisiaj w woj.łódzkim),ale co te obie nazwy mają znaczyć confused1.gif

Ten post był edytowany przez Jaźwiec: 31/07/2010, 22:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 31/07/2010, 22:14 Quote Post

Wołoszyn to nazwa grzbietu w Tatrach w ciągu szlaku "Orla Perć", nazwa od Wołochów, którzy przecież byli częstymi osadnikami w Karpatach, i po stronie polskiej, i węgierskiej. Wołogoszcz z uwagi ma inne rozmieszczenie tej nazwy (w Polsce woj. lubuskie, w Niemczech - inne pochodzenie nazwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 31/07/2010, 22:16 Quote Post

''Wołogoszcz z uwagi ma inne rozmieszczenie tej nazwy (w Polsce woj. lubuskie, w Niemczech - inne pochodzenie nazwy.''

A masz jakąś propozycję?

 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 31/07/2010, 22:30 Quote Post

QUOTE
Wołoszyn to nazwa grzbietu w Tatrach w ciągu szlaku "Orla Perć", nazwa od Wołochów

Teraz Wołoszyn to z Orlą Percią już niewiele ma wspólnego. wink.gif Co do pochodzenia jego nazwy, to oczywiste, że pochodzi ona od Wołochów, stąd odpowiednia emotka w mym wcześniejszym poście. wink.gif

Ten post był edytowany przez rycymer: 31/07/2010, 22:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 31/07/2010, 22:31 Quote Post

Wołogoszcz, raczej bym się przychylał do etymologii od Welesa - Trzygłowa, bóstwa czczonego w wieleckiej Wołogoszczy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
marek1307
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 62.610

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/07/2010, 23:01 Quote Post

A może "goszcz" w nazwie Wołogoszczy pochodzi od "gost", a "gost" (we wschodniej Słowiańszczyźnie "pogost") od gości, czyli kupców zagranicznych; natomiast "woło" przypuszczalnie od "wolny" (od ceł), lub, co mniej prawdopodobne, od "wołów" jako przedmiotu handlu - to moja radosna "twórczość".

Natomiast w niemieckiej wikipedii wyszukałem, że Wołogoszcz może znaczyć "wielka poręba" (Grosser Hein), względnie pochodzić od imienia założyciela - Voligost.

Ten post był edytowany przez marek1307: 31/07/2010, 23:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/08/2010, 6:01 Quote Post

Wołogoszcz prawdopodobnie rzeczywiście od czczonego tam słowiańskiego Plutona, czyli Wołosa/Welesa.

Natomiast Wolin, czyli jak stwierdza Ebo - Julin, od Juliusza Cezara, którego włócznia była tam głównym obiektem kultu. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 1/08/2010, 15:48 Quote Post

Witam,

''Wołogoszcz, raczej bym się przychylał do etymologii od Welesa - Trzygłowa, bóstwa czczonego w wieleckiej Wołogoszczy. ''

Była tam taka świątynia?Możesz podać mi jakieś źródło,bo słyszałem że czczono tam Jarowita(choć nie czytałem Żywotów św.Ottona z Bambergu)


''Natomiast Wolin, czyli jak stwierdza Ebo - Julin, od Juliusza Cezara, którego włócznia była tam głównym obiektem kultu.''

Niby czemu od włóczni Cezara miała by się stworzyć nazwa słowiańska Wolin?Wyjaśnisz to trochę?I skąd wiadomo że była ona cezara?Z Żywotu Ottona z Bambergu?Wiem że pisano tam że włocznia czczona w Wolinie była symbolem obrony ojczyzny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 1/08/2010, 17:22 Quote Post

Trzygłowa na pewno czczono w Szczecinie a nie w Wołogoszczy. Bóstwa wolińskiego nie znamy choć raczej bóstwem nie była włócznia - czyli symbol jakiegoś bóstwa. Trzygłowa czczono też podobno w Brandenburgu ale nie wiadomo czy odrębnie czy też na zasadzie eksportu - emigracji po zdobyciu Szczecina przez Krzywoustego w roku 1121. Gieysztor uważał Jarowita za mutację Welesa.


QUOTE
Niby czemu od włóczni Cezara miała by się stworzyć nazwa słowiańska Wolin?Wyjaśnisz to trochę?I skąd wiadomo że była ona cezara?


to jest typowa dla średniowiecza etymologia "uczona". Szapur przedstawił ja jako ciekawostkę a nie jako swój pogląd. Kolega Szapur, także kolega Welesxxi wbrew temu co zdajesz się sugerować, są profesjonalistami i raczej głupot nie piszą

Ten post był edytowany przez marlon: 1/08/2010, 18:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 1/08/2010, 17:35 Quote Post

To nie Szapur ją przedstawił a ja nie sugeruję Welesxxiemu nieprofesjonalności tylko chcę się dowiedzieć czegoś więcej.

Ten post był edytowany przez Jaźwiec: 1/08/2010, 23:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej