Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Data Podbicia Egiptu Przez Arabów., 639-641 czy 639-642
     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 2/12/2006, 16:48 Quote Post

Kiedy Egipt został podbity przez Arabów? 639-641r. confused1.gif

QUOTE
W wyniku podboju przez muzłumańskie wojska arabskie Egipt staje się w 642r. częścią państwa kalifa Umara.


Czy na podstawie tego mozna uznac, ze Egipt został podbity na przelomie 639-642r. confused1.gif
Co dzialo sie po 632r. confused1.gif

Prosz o odpowiedz czy datacja 639-642 bedzie prawidlowa confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 2/12/2006, 17:29 Quote Post

QUOTE(T-o-m-e-k @ 2/12/2006, 17:48)
Kiedy Egipt został podbity przez Arabów? 639-641r. confused1.gif

QUOTE
W wyniku podboju przez muzłumańskie wojska arabskie Egipt staje się w 642r. częścią państwa kalifa Umara.


Czy na podstawie tego mozna uznac, ze Egipt został podbity na przelomie 639-642r. confused1.gif
Co dzialo sie po 632r. confused1.gif

Prosz o odpowiedz czy data 639-642 bedzie prawidlowa confused1.gif
*


1) Dlaczego to jest w dziale Egipt w Starożytności?
2) W 635 Halid ibn al-Walid zdobył bizantyjski Damaszek i Emesę, a w 636 wojska cesarskie przegrały bitwę nad rzeką Jarmuk (jedna z decydujących bitew w historii świata). W 638, po 7–miesięcznym oblężeniu, patriarcha Jerozolimy Sofroniusz poddał miasto kalifowi Omarowi, gdzie wzniesiono meczet jego imienia. W 640 padła Cezarea Nadmorska (stolica administracyjna bizantyjskiej Syrii), a w 640 pod Heliopolis w Egipcie brat cesarski Teodor poniósł klęskę z rąk wodza Amr ibn al-Asa. W 641 patriarcha Aleksandrii Kyros wynegocjował, bez zgody cesarza, 11–miesięczny rozejm, w czasie którego wojska bizantyjskie się wycofały (właściwie zdrada Cesarza i realizacja dążeń separatystycznych monofizytów koptyjskich, pisałem już o tym sporo na forum). Herakliusz nie dożył tego – zmarł 11 lutego 641.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 2/12/2006, 20:53 Quote Post

Dzięki za odpowiedź.Konkretnego potwierdzenia jednak nie otrzymałem. Która data jest prawidłowa?

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 3/12/2006, 10:17 Quote Post

Za podbicie Egiptu uznałbym 641 rok. Śmierć Herakliusza, zdrada Kyrosa, opuszczenie Egiptu przez wojska bizantyjskie a także utrata wszystkich punktów oporu łącznie z oblężoną Aleksandrią (najbliższe placówki bizantyjskie znajdowały się z jednej strony w Azji Mniejszej z drugiej w Cyranejce niebawem podbitej). Odbicie Egiptu po śmierci Herakliusza uniemożliwiło zamieszanie na tronie Cesarskim pomiędzy Konstantynem III (syn pierwszej żony Herakliusza Eudokii) a Herakleonasem, który poczęty z kazirodczego związku Herakliusza ze swoją bratanicą Martyną współrządził z bratem. Konstantyn objął w końcu pełnię władzy, jednak rządził tylko przez cztery miesiące. Zmarł z powodu Gruźlicy lub jak niektórzy przypuszczają z "pomocą" macochy Martyny. Nie licząc zamieszania na tronie państwo było wyniszczone militarnie i finansowo po wojnach z Persją, bitwie pod Jarmukiem, utracie Syrii oraz ustawicznych walkach na linii gór Taurus i wrót Cylicyjskich. No i Arabowie zbudowali wielką flotę w Syrii, bizantyjczycy byli odcięci od swoich prowincji "zamorskich" (dopiero Konstans II zreorganizował flotę, natomiast ogień grecki znalazł szersze zastosowanie w czasach Konstantyna IV Pogonata) Rok 641 to chyba odpowiednia data upadku bizantyjskiego Egiptu- zaznaczam, że to moja subiektywna opinia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 3/12/2006, 13:33 Quote Post

Ale w 642r. Egipt stał się częścią państwa kalifa Umara - jeśli stał się cześcią państwa w 642 to wydaje mi się, że lata podboju należy uznać na 639-642r. (642r.- włączenie Egiptu do państwa kalifa Umara też poinno się wliczać do czasu podboju? Dobrze myślę?
Co się działo po tym jak Egipt stał się częścią państwa kalifa Umara?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 3/12/2006, 13:49 Quote Post

QUOTE(T-o-m-e-k @ 3/12/2006, 14:33)
Ale w 642r. Egipt stał się częścią państwa kalifa Umara -  jeśli stał się cześcią państwa w 642 to wydaje mi się, że lata podboju należy uznać na 639-642r. (642r.- włączenie Egiptu do państwa kalifa Umara też poinno się wliczać do czasu podboju? Dobrze myślę?
Co się działo po tym jak Egipt stał się częścią państwa kalifa Umara?
*


Nie potrafię się odnieść do twoich informacji bo nie wiem z jakiego są źródła. Miałem na myśli ścisłą datę nie okres czasu. Taka periodyzacja jaką przedstawiłeś może być oczywiście Ok. Właśnie rozmawiałem z Bartkiem właściwie 642 jest odpowiedniejszym rokiem. Wtedy do Egiptu wkraczają wojska Arabskie (po dłuższym rozejmie zawartym z Patriarchą). W 41 wojska bizantyjskie opuszczają Egipt a w 42 wkraczają tam wojska arabskie pierwsza data to utrata Egiptu przez Cesarstwo a druga to włączenie tego kraju w skład Arabskiego Kalifatu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 3/12/2006, 14:28 Quote Post

Patriarcha poddał miasto w 641 roku, ale wojska arabskie zajęły miasto w roku następnym.

Po poddaniu Aleksandrii cały Egipt przeszedł w ręce kalifatu. Mieszkańcy nawet nie protestowali, ponieważ Egipt był zawsze żródłem wielu herezji, z tego powodu był prześladowany przez ortodoksyjne władze Konstantynopola. Egipcjanie więc witali Arabów jako wybawicieli, w nadziei na wolność wyznania. Jednak władze bizantyjskie nie zamierzały łatwo odpuścić. A nie mogąc zbrojnie odzyskać utraconej prowincji, próbowali przeciągnąć na swoją stronę mieszkańców, ogłaszając doktryny łączące cechy ortodoksji i monofizytyzmu (największej "egipskiej" herezji):
1) monogretyzm- dogmat uznający w Chrystusie dwie natury, ale jeden pierwiastek działania, to jest działanie boskie, boską energię. Monogretym, mając za zadanie połączyć skłócone doktryny, poróżnił jeszcze bardziej zrówno ortodoksów, jak i monofizytów. Sprzyjał mu natomiast papież Honoriusz.
2) monoteletyzm- dogmat o jedności woli Chrystusa, przy jednoczsenym posiadaniu dwóch natur, ludzkiej i boskiej i wyższości tej drugiej natury nad pierwszą. Ogłoszony na skutek klęski monogretyzmu. Został jednak potępiony przez zarówno monofizytów, jak i ortodoksów a także przez papieża Honoriusza i VI sobór powszechny w Konstantynopolu.

Oba te zabiegi cesarza i jego stronników doprowadziły tylko do jeszcze większej niechęci mieszkańców Egiptu wobec władz w Konstantynoplu. Egipt był na zawsze stracony dla Bizancjum.



 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 3/12/2006, 14:30 Quote Post

Patriarcha poddał miasto w 641 roku, ale wojska arabskie zajęły miasto w roku następnym.

Po poddaniu Aleksandrii cały Egipt przeszedł w ręce kalifatu. Mieszkańcy nawet nie protestowali, ponieważ Egipt był zawsze żródłem wielu herezji, z tego powodu był prześladowany przez ortodoksyjne władze Konstantynopola. Egipcjanie więc witali Arabów jako wybawicieli, w nadziei na wolność wyznania. Jednak władze bizantyjskie nie zamierzały łatwo odpuścić. A nie mogąc zbrojnie odzyskać utraconej prowincji, próbowali przeciągnąć na swoją stronę mieszkańców, ogłaszając doktryny łączące cechy ortodoksji i monofizytyzmu (największej "egipskiej" herezji):
1) monogretyzm- dogmat uznający w Chrystusie dwie natury, ale jeden pierwiastek działania, to jest działanie boskie, boską energię. Monogretym, mając za zadanie połączyć skłócone doktryny, poróżnił jeszcze bardziej zrówno ortodoksów, jak i monofizytów. Sprzyjał mu natomiast papież Honoriusz.
2) monoteletyzm- dogmat o jedności woli Chrystusa, przy jednoczsenym posiadaniu dwóch natur, ludzkiej i boskiej i wyższości tej drugiej natury nad pierwszą. Ogłoszony na skutek klęski monogretyzmu. Został jednak potępiony przez zarówno monofizytów, jak i ortodoksów a także przez papieża Honoriusza i VI sobór powszechny w Konstantynopolu.

Oba te zabiegi cesarza i jego stronników doprowadziły tylko do jeszcze większej niechęci mieszkańców Egiptu wobec władz w Konstantynoplu. Egipt był na zawsze stracony dla Bizancjum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 3/12/2006, 16:12 Quote Post

QUOTE(bartek920 @ 3/12/2006, 15:30)
Patriarcha poddał miasto w 641 roku, ale wojska arabskie zajęły miasto w roku następnym.

Po poddaniu Aleksandrii cały Egipt przeszedł w ręce kalifatu. Mieszkańcy nawet nie protestowali, ponieważ Egipt był zawsze żródłem wielu herezji, z tego powodu był prześladowany przez ortodoksyjne władze Konstantynopola. Egipcjanie więc witali  Arabów jako wybawicieli, w nadziei na wolność wyznania. Jednak władze bizantyjskie nie zamierzały łatwo odpuścić. A nie mogąc zbrojnie odzyskać utraconej prowincji, próbowali przeciągnąć na swoją stronę mieszkańców, ogłaszając doktryny łączące cechy ortodoksji i monofizytyzmu (największej "egipskiej" herezji):
1) monogretyzm- dogmat uznający w Chrystusie dwie natury, ale jeden pierwiastek działania, to jest działanie boskie, boską energię. Monogretym, mając za zadanie połączyć skłócone doktryny, poróżnił jeszcze bardziej zrówno ortodoksów, jak i monofizytów. Sprzyjał mu natomiast papież Honoriusz.
2) monoteletyzm- dogmat o jedności woli Chrystusa, przy jednoczsenym posiadaniu dwóch natur, ludzkiej i boskiej i wyższości tej drugiej natury nad pierwszą. Ogłoszony na skutek klęski monogretyzmu. Został jednak potępiony przez zarówno monofizytów, jak i ortodoksów a także przez papieża Honoriusza i VI sobór powszechny w Konstantynopolu.

Oba te zabiegi cesarza i jego stronników doprowadziły tylko do jeszcze większej niechęci mieszkańców Egiptu wobec władz w Konstantynoplu. Egipt był na zawsze stracony  dla Bizancjum.
*




Hmm...piszesz, że wojska arabskie zajęły Egipt w 642r. Czyli na chłopski rozum to w podręcznikach powinno się podawać periodyzację 639-642r., nie 639-641. Czas zajęcia miasta - 642r. chyba należy zaliczyć do czasu podboju bo jeszcze do tego momentu nie został podbity.

Jeszcze pytanie:"Czy periodyzacja 639-642 zostanie mi uznana jako poprawna do podbicia Egiptu przez Arabów. Rozumię, że 639-641 uznaje się za oficjalną, a 639-642r.- może być zaliczona

QUOTE
Nie potrafię się odnieść do twoich informacji bo nie wiem z jakiego są źródła.

No niestety nie mam żadnego źródła. Piszę to co utkwiło mi w pamięci.

Pozdrawiam wink.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 3/12/2006, 16:47 Quote Post

To zależy jakie rozumowanie przyjmiesz. Czy za datę zdobycia Aleksandrii uznasz opuszczenie miasta przez wojska bizantyjskie, czy wkroczenie do miasta oddziałów arabskich. Ostrogorski podaje,że oddziały bizantyjskie opuściły miasto 12 września 642 roku, a Arabowie wkroczyli do miasta 29 września tego samego roku, więc datacja 639-642 wydaje sie ze wszech miar słuszna. Rok 641 wiązałby się tylko z rozejmem patriarchy. ten sam autor pisze, że Aleksandria została na bardzo krótki okres odbita z rąk arabów, po czym znów przejęta przez arabów. Jednak to dotyczy tylko miasta anie państwa więc jeśli chodzim o podbój całego Egiptu nie należy sie tym sugerować. datę zdobycia Aleksandrii umieszcz w roku 642 także Kazimierz Zakrzewski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 3/12/2006, 17:14 Quote Post

Czyli 639-642r. do całego Egiptu nie będzie prawidłowo??
Z jakiej książki korzystałeś
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 3/12/2006, 17:20 Quote Post



aha...639-642 może być prawidłowe dla całego Egiptu.
Mam troszkę problemy z interpretacją twojej wypowiedzi
"Jednak to dotyczy tylko miasta anie państwa więc jeśli chodzim o podbój całego Egiptu nie należy sie tym sugerować."

Nie mam się sugerwoać tym odbiciem z rąk Arabów i kolejnym podbojem, a 639-642 jest najbardziej poprawne?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 3/12/2006, 17:58 Quote Post

Po podbiciu Egiptu przez Arabów w 642 roku. jeszczw przejściowo wojska bizantyjskie zajęły Aleksandrię, ale tylko to miasto. Reszta ziem egipskich po podboju w 642 nigdy już do cesarstwa nie wróciło, tylko chwilowo jeszcze armia bizantyjska wyparła na 2 lat bodjże wojska arabskie z Aleksandrii. ale był to stan powtarzam chwilowy. Datacja 639-642 jast słuszna. korzystałem z książek: "Dzieje Bizancjum" G. Ostrogorskiego i "Bizancjum w średniowieczu" K. Zakrzewskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 3/12/2006, 18:18 Quote Post

OK, dzięki za wyjaśnienie smile.gif Bardzo mi się przydało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 3/12/2006, 18:41 Quote Post

QUOTE(bartek920 @ 3/12/2006, 18:58)
Po podbiciu Egiptu przez Arabów w 642 roku. jeszczw przejściowo wojska bizantyjskie zajęły Aleksandrię, ale tylko to miasto. Reszta ziem egipskich po podboju w 642 nigdy już do cesarstwa nie wróciło, tylko chwilowo jeszcze armia bizantyjska wyparła na 2 lat bodjże wojska arabskie z Aleksandrii. ale był to stan powtarzam chwilowy. Datacja 639-642 jast słuszna. korzystałem z książek: "Dzieje Bizancjum" G. Ostrogorskiego i "Bizancjum w średniowieczu" K. Zakrzewskiego.
*


W ramach ciekawostki dodam tylko, że Cesarz Konstans II chciał przenieść stolicę do Syrakuz i stamtąd przeprowadzić wielką ofensywę poprzez Afrykę w celu odzyskania Egiptu (drogą lądową jako, że flota bizantyjska nie była wtedy zdolna przeprowadzić takowej operacji). Co do tematu to tak jak mówiłem po naradzie z Bartkiem 642 rok wydaje się być tym właściwym smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej