Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
18 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/10/2014, 19:44 Quote Post

Witam.

Przemek Benken w wątku nowości i zapowiedzi książek o tematyce militarnej zwrócił uwagę na bardzo ciekawą inicjatywę, jaką jest działalność wydawnicza Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Wydaje ono zbiory studiów "Militaria Pomorskie" (jak dotąd wydano 7 tomów), dla przykładu spis treści tomu nr 1:

Bartosz Smykowski, 42. Eskadra Rozpoznawcza w 1939 roku
Aleksander Smoliński, Potencjał Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej w przededniu wybuchu wojny z Niemcami w czerwcu 1941 roku
Krzysztof Drozdowski, Niemiecki garnizon w Bydgoszczy 1939–1945. Przyczynek do monografii

Krzysztof Drozdowski, Most Fordoński w obiektywie żołnierza Wehrmachtu
Waldemar Jaskulski, Pułkownik Michał Zdzichowski (1884–1962). Żołnierz armii Drugiej Rzeczypospolitej. Przyczynek do biografii
Mirosław Giętkowski, Rozmieszczenie i działalność warsztatów, wytwórni oraz składów artyleryjskich na terenie garnizonu Toruń w okresie 1920–1939
Łukasz Nadolski, Wojsko Polskie w walkach o Bydgoszcz w 1945 roku
Waldemar Rezmer, Bitwa o Grudziądz w 1945 roku
Włodzimierz Jastrzębski, Budowa umocnień polowych przez Niemców na Pomorzu Gdańskim w ostatnich miesiącach II wojny światowej
Łukasz Skoczek, Uzbrojenie wojsk niemieckich w rejonie Bydgoszczy i Torunia w 1945 roku
Tomasz Chwietkiewicz, Niemieckie koncepcje obrony Prus Wschodnich i ich znaczenie dla walk na Pomorzu w styczniu 1945 roku
Aleksander Smoliński, Konnica w krzywym zwierciadle, czyli uwagi do nieudanej próby monografii na temat dziejów światowej kawalerii

oraz "Studia artyleryjskie" (4 tomy). Przykładowy spis treści tomu nr 4:

Wprowadzenie
Lech Andrzej Walkiewicz, Rodzaje i wielkość pocisków do krzyżackiej broni palnej w Prusach w świetle źródeł inwentarzowych i rachunków Zakonu z końca XIV i początku XV w.
Piotr Florek, Artyleria oddziałów polskich na służbie Dymitra II Samozwańca
Mirosław Nagielski, Inflantczyk generałem artylerii koronnej – Fromhold von Lüdinghausen Wolff w służbie trzech polskich Wazów
Mirosław Nagielski, Marcin Kazimierz Kątski generał artylerii koronnej w służbie króla i Rzeczypospolitej (1656–1710)
Adam Perłakowski, Kariera z przypadku? Jan Stanisław Kątski „dowódcą” artylerii koronnej (1726–1727)
Michał Staniszewski, Artyleria amerykańska w okresie wojny secesyjnej
Mariusz Kulik, Rosyjskie formacje artylerii polowej w Warszawskim Okręgu Wojskowym (1865–1914)
Jarosław Centek, Działo paryskie – ukoronowanie rozwoju niemieckiej artylerii ciężkiej w I wojnie światowej

Oprócz tego Muzeum wydało też dwie ciekawe prace:
- Ł. M. Nadolski, A. Kaliński, Bydgoszcz 1945.
- Ł. M. Nadolski, Iracki Blitzkrieg.

http://www.muzeumwl.pl/ (spisy treści w zakładce "Sklepik").

i swą działalność będzie oczywiście kontynuować, myślę więc, że warto ją śledzić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 1/10/2014, 19:49 Quote Post

Rafale, bardzo dobrze, że zauważyłeś niemałe dokonanie Muzeum w dziedzinie publikacji naukowych i postanowiłeś pomóc je spopularyzować. Jestem pewien, że będzie to z korzyścią dla wszystkich. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/10/2014, 20:00 Quote Post

Nie ukrywam, że Iracki Blitzkrieg sobie od razu zamówiłem, ta tematyka jest zawsze w cieniu późniejszych wydarzeń a tutaj autor poświęcił jej całą pracę, nie kilka stron. Zresztą zarówno nazwisko autora, jak i Twoja rekomendacja przekonały mnie do brania w ciemno. A z tego co widzę u "producenta" jest dużo taniej. Dodatkowo zamówiłem sobie dwa tomy MP, w nr 1 jako fan fortyfikacji nie mogłem się oprzeć artykułowi Włodzimierza Jastrzębskiego, jest tam zresztą parę ciekawych tekstów, choćby ten o uzbrojeniu i bitwie o Grudziądz. Ten p. Smolińskiego brzmi trochę tajemniczo, a że cena tomu niska, 15 zł, to tu się długo nie zastanawiałem. Do tego dobrałem sobie tom nr 7, nie powiem, też mam fortyfikacje, jest np. Arras, ale najbardziej zafrapował mnie tekst (Twój smile.gif) o ppłk. Pham Van Dinhie. Wietnamu nigdy dość smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 1/10/2014, 20:08 Quote Post

To miłe. Znajdziesz tam trochę informacji nieujętych w książce. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 2/10/2014, 12:03 Quote Post

QUOTE(P. Benken @ 1/10/2014, 20:49)
Rafale, bardzo dobrze, że zauważyłeś niemałe dokonanie Muzeum w dziedzinie publikacji naukowych i postanowiłeś pomóc je spopularyzować. Jestem pewien, że będzie to z korzyścią dla wszystkich. smile.gif
*



To ja mam od razu prośbę o przekazanie Muzeum (a właściwie prowadzącemu jego stronę internetową) następującej uwagi:

Jest na stronie zakładka "Kontakt"
MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH W BYDGOSZCZY
KONTAKT

a w niej wśród spisu działów jest takie coś:
QUOTE
DZIAŁ MUNDUROWY, DZIAŁ FELERYSTYKI


Niechże tą "felerystykę" zmienią na poprawną FALERYSTYKĘ, bo przecież chodzi o dział zajmujący się tą właśnie nauką pomocniczą historii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Falerystyka
Przecież nie mają w Muzeum zbioru "felerów" jeno wszelakich phalerae, nieprawdaż...?
 
Post #5

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 2/10/2014, 15:28 Quote Post

Poszło info.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Shaun
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 95.088

 
 
post 2/10/2014, 18:54 Quote Post

Wrzucam "in boxa" wink.gif
Spis treści Irackiego Blitzkriegu
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hpho...300b84ce946e067
Przykładowa strona
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos...b30&oe=54C1F7FC
Okłada w dużej rozdzielczości
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hpho...563080465_o.jpg


Z chęcią zapoznałbym się z spisem treści Bydgoszczy 1945, więc jakby jakiś posiadacz mógłby wrzucić na forum zdjęcie będę wdzięczny rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 2/10/2014, 20:01 Quote Post

Może mi się uda spis treści Bydgoszczy załatwić. No chyba, że do jutra ktoś wklei.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 2/10/2014, 20:12 Quote Post

Fakt, że dobrze było by aby MWL od razu takie rzeczy wrzucało na stronę tak jak spisy treści zbiorów artykułów. Blitzkrieg wziąłem "w ciemno", Bydgoszcz aż tak mnie nie interesuje ale skoro będą się pojawiać nowe tytuły to warto było by mieć możliwość poznania takich rzeczy. Książki raczej w księgarni się nie obejrzy wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 3/10/2014, 16:07 Quote Post

Dostałem dziś do ręki "Iracki Blitzkrieg" i muszę przyznać, że bardzo dobrze się prezentuje. Mapki są po prostu świetne!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 9/10/2014, 20:12 Quote Post

I do mnie dzisiaj dotarł. Trochę się tym razem Poczta nie sprawiła i doszedł lekko sfatygowany ale najważniejsze, że jest. Pierwszy, szybki ogląd - Przemek to dobrze ujął, to podrasowana wersja Ospreya, tyle, ze bez tych map w "trójwymiarze". Kredowy papier, dużo bardzo dobrych zdjęć i 8 świetnych map (jedna ogólna, 3 bitwy pod Al Jahra i 4 pod Al Khafji) plus OdB na końcu pracy.

W "Militariach Pomorskich" też bardzo przyjemne zaskoczenie artykułem p. Krzysztofa Gaja nt. działań 82. samodzielnej kompanii czołgów rozpoznawczych, 9 bardzo dokładnych i doskonałej jakości map (choć trochę zbyt małych, do części trzeba jednak lupy) plus plansze barwne - nie spodziewałem się aż tak wysokiego poziomu edytorskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
darulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 132
Nr użytkownika: 87.668

DD
Zawód: r.pr.
 
 
post 15/10/2014, 19:24 Quote Post

Również polecam smile.gif

Właśnie odebrałem:
- Ł. M. Nadolski, A. Kaliński, Bydgoszcz 1945.
- Ł. M. Nadolski, Iracki Blitzkrieg.


Nadmienię, że była szybka wysyłka i bezproblemowy kontakt. Oby seria się rozwinęła!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/10/2014, 22:44 Quote Post

Czy w Bydgoszczy są mapki?
Liczyłem, że będą w artykule z MP nr 1, ale tam niestety nie ma ani jednej do żadnego z artykułów. Numer pierwszy, więc pierwsze koty za płoty, może były jakieś ograniczenia wydawnicze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
darulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 132
Nr użytkownika: 87.668

DD
Zawód: r.pr.
 
 
post 16/10/2014, 10:55 Quote Post

Mapki są i to bardzo szczegółowe i starannie opracowane. Poza tym wysoki poziom edytorski pozycji, co do zwartości to trochę zbędny i przydługi wstęp ogólny.

Ten post był edytowany przez darulus: 16/10/2014, 10:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 28/10/2014, 12:17 Quote Post

Irak przeczytany, bardzo dobra praca, generalnie przykład jak coś takiego powinno wyglądać. Opis wydarzeń jasny i prosty, konfrontowanie źródeł informacji (pojawiają się nawet irackie), wyciąganie własnych wniosków. Strona graficzna była już omawiana, także stojąca na bardzo wysokim poziomie. Co do walk o Al Khafji pojawiają się nowe informacje w stosunku do tych podanych kiedyś w zeszycie o Pustynnej Burzy, plus wyprostowanie paru znajdujących się tam błędów (wiadomo, teraz istnieje większy dostęp do źródeł informacji). Sama inwazja na Kuwejt to głównie bitwa pod Al Jahra, może niezbyt wielka ale mająca bardzo ciekawy przebieg i szczegółowo opisana (3 mapki smile.gif).

Z samych zeszytów na razie zapoznałem się z artykułem o walkach o Bydgoszcz - tu niestety najbardziej przeszkadza brak choć jednaj mapki, ale jak już wspominałem wyżej jest to problem całego zeszytu nr 1, oraz tekstem Przemka o osobie płk. Pham Van Dinha, w którym szerzej zajmuje się sprawą związaną z kapitulacją Camp Carrol. Jest to oczywiście ciekawe uzupełnienie do jego pracy poświęconej Ofensywie 1972 roku, możemy się z artykułu dowiedzieć m.in. jak wyglądały powojenne losy tytułowego bohatera.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

18 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej