Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zawisza Czarny z Garbowa, W jakich okolicznościach zginął ?
     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 25/04/2004, 17:08 Quote Post

Jak waszym zdaniem zginął ten wspaniały rycerz? Chcialbym zebyscie tutaj zamieszczali inne teorie dotyczace jego zycia oraz ostatniej wyprawy pod wodzą Zygmunta Luksemburczyka.

***

osobiscie uważam ze wolalby z honorem polec na polu walki, nawet zostajac pokonanym przez zwyklego turczyna, moze nawet najemnika nie znajacego jego rangi aniżeli zginąć w niewoli.

[ed: łączenie postów - przyp. Rothar]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Himen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 140

 
 
post 27/04/2004, 12:02 Quote Post

Spotkałem się z taką wersją śmierci Zawiszy: nie chcąc zostawić swoich towarzyszy broni w potrzebie, nie skorzystał z możliwości ewakuacji łodzią przysłaną przez Zygmunta Luksemburczyka i rzucił się sam na całe wojsko tureckie. Obezwładniony przez masy Turków dostał się do niewoli. Tam zginął w wyniku sporu między Turkami o to czyim jest jeńcem i kto ma za niego dostać okup.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 27/04/2004, 14:07 Quote Post

Hmm, zaiste niezbyt chwalebny to koniec dla tak wielkiego rycerza, a mogl wrocic do kraju i zostawic tylu nasladowcow, uczniow, kolejnych strzegących prawa i rycerskiego słowa.
A swoją droga to ciekawe jakie miny mieli pozostali rycerze widząc na co się sam Polak porywa...,a co dopiero turcy! Musial w kazdej bitwie wygladac majestatycznie i od razu go rozpoznawano, -faktycznie dzis trudo byloby dorownac jego slawie i prestiżowi ktorym sie cieszyl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Himen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 140

 
 
post 27/04/2004, 14:33 Quote Post

No cóż, Zawisza pozostawił synów, z których dwóch poległo w bitwie pod Warną w 1444 roku ... Jego brat Jan Farurej też był znanym rycerzem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 24/06/2004, 17:48 Quote Post

Gdzieś czytałem, że kiedy Zygmunt Luksemburczyk ewakuował swoje wojsko przez rzekę, Zawisza miał wsiąść do ostatniej łodzi.Niestety rycerz nie chciał.W końcu Luksemburczyk pofatygował się osobiście.Popłynął po Zawisze łodzią.Polak stwierdził, że nie popłynie. Po kilku minutach zaszarżował z pochyloną kopią na wojsko turecke, które szybko zbliżało sie do rzeki. Podobno zabił wielu turków, zanim sam zginął.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
czostek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 702

 
 
post 6/09/2004, 18:48 Quote Post

Bedzie bolało ale powiem swoje: Gdyby nie wsiadł do tej łodzi to miałby zdrowo narąbane pod sufitem" Osobiście uwazam, ze nie za bardzo nalezy ufać przekazom średniowiecznym a szczegolnie takim które nie mają potwierdzenia w jeszcze jednym źródle. To był czas kiedy szukano cnót i wzorów, więc z braku wystarczających ilości bohaterów tworzono swoich własnych. To o czym tu napisaliście nie bardzo różni sie od scenariusza telenoweli. Tak na zdrowy rozsądek, kto i przede wszystkim W JAKIM CELU rzuca sie na całe wojsko?? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Himen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 140

 
 
post 7/09/2004, 10:37 Quote Post

QUOTE(czostek @ Sep 6 2004, 07:48 PM)
To  o czym tu napisaliście nie bardzo różni sie od scenariusza telenoweli. Tak na zdrowy rozsądek, kto i przede wszystkim W JAKIM CELU rzuca sie na całe wojsko?? wink.gif


To były inne czasy, gdzie żyli jeszcze ludzie honoru. Po prostu Zawisza nie chciał zostawić swoich podkomendnych samemu się wycofując.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
czostek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 702

 
 
post 7/09/2004, 11:38 Quote Post

nasuwa sie wiec kolejne pytanie: dlaczego nie wsiedli z nim do łodzi?? oraz dalczego pisze ze sam pogalopował na wrogą armie skoro byli jeszcze inni na tym samym brzegu??(BRAK PRZEKONYWUJĄCYCH FAKTÓW i koloryzacja prawdy) Jeśli wogóle tak było to pewniezaskoczono ich przy przeprawie i nie mieli wyjścia jak tylko sie bronić!! dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 7/09/2004, 18:43 Quote Post

Wszystko to kwestia interpretacji:

QUOTE
nasuwa sie wiec kolejne pytanie: dlaczego nie wsiedli z nim do łodzi??


To jest akurat logiczne - nie zmiesciliby sie ;] zreszta gdyby sie rzucili do lodzi nikt nie zabezpieczal by odwrotu...

QUOTE
oraz dalczego pisze ze sam pogalopował na wrogą armie skoro byli jeszcze inni na tym samym brzegu??(BRAK PRZEKONYWUJĄCYCH FAKTÓW i koloryzacja prawdy)


Zapewne przy lodzi byl sam totez i galowpowal od niej sam ;]

QUOTE
Jeśli wogóle tak było to pewnie zaskoczono ich przy przeprawie i nie mieli wyjścia jak tylko sie bronić!!


dowodzacy zwykle ma mozliwosc wydostania sie z wiru walki w celu odwrotu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 17/09/2004, 13:39 Quote Post

Według różnych podań ludowych Zawisza Czarny zginął w niewoli u Turków w okresie po bitwie w Warnie(przypomnę,iż bitwa pod Warną odbyłą się w 1444 roku,zginął w niej król Polski i Węgier,Władysław Warneńczyk.Więc prawdopodobne,że Zawisza Czarny zginął w niewoli tureckiej w okresie 1444-1450.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Breja
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 1.422

 
 
post 19/09/2004, 21:38 Quote Post

QUOTE(Cerberus @ Sep 17 2004, 02:39 PM)
Według różnych podań ludowych Zawisza Czarny zginął w niewoli u Turków w okresie po bitwie w Warnie(przypomnę,iż bitwa pod Warną odbyłą się w 1444 roku,zginął w niej król Polski i Węgier,Władysław Warneńczyk.Więc prawdopodobne,że Zawisza Czarny zginął w niewoli tureckiej w okresie 1444-1450.
*




khem

Ostatnie wiadomości o Zawiszy pochodzą z 1428 roku , bitwa pod Gołubcem gdzie zginął lub trafił do niewoli.
Więc te podania ludowe można zupełnie zlekceważyć.
Taka osobistośc jak Zawisza Czarny najzwyczajniej w świecie nie mogłaby przebywac w niewoli przez bez mała 20 lat tak zeby nikt o tym nie wiedział.

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 6/10/2004, 10:36 Quote Post

Wydaje mi sie ze w ogóle Zawiszy ciezko byloby zyc kolo 1450 roku bo w momencie swojej smierci (?) w 1428 mial juz, o ile dobrze pamietam, 42 lata. Niech mnie ktos poprawi jesli mozna.

A moze w niewoli tureckiej przeszedl na Islam i walczyl przeciw niewiernym?wink.gif Fakt, ze czytalem gdzies o poteznym rycerzu w czarnej zbroi, ktory lal chrzescijan ze klekajcie narody:)
No ale fakt tez, ze podobno Zawisza "Czarny" byl tylko z przydomku, a w rzeczywistosci nosil najzwyczajniejsza siwa zbroje...

***

Przy okazji... nie wiecie jak nazywala sie ksiazka, i autor, o giermk Zawiszy. Pamietam ja z dziecinstwa i bardzo mi sie podobala.

[ed: bł. ort. i łączenie postów - przyp. rothar]
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 6/12/2004, 15:13 Quote Post

Książka o Zawiszy, którą ja kojarzę, to "Zawisza Czarny" Stefana Kuczyńskiego. Zaczytywałem się nią w dzieciństwie, zwłaszcza wątkiem z romansem z księżniczką bośniacką Dragą wink.gif . W wieku 12 lat miałem nawet wizję, że jak dorosnę, to przeprowadzę badania archeologiczne, żeby sprawdzić, co się z nim stało. Ech, ten Gołębiec...

A tak poważnie: znany mi przekaz mówi o tym, że ścięto go w niewoli już na polu bitwy, a głowę wystawiono na pice w Adrianopolu (bodajże - w każdym razie w ówczesnej stolicy Turcji). Rzeczywiście, pod Gołębcem był już po czterdziestce.

Co do tego osłaniania odwrotu, to nie węszyłbym specjalnego spisku. Takie rzeczy zdarzały się w historii, zwłaszcza naszej, kiedy ludzie osłaniali cudzy odwrót - w powstaniu warszawskim, polscy myśliwcy byli lubiani jako eskorta bombowców podczas naloty na Niemcy, ponieważ dzielnie odprowadzali maszyny, nawet ryzykując życiem, jakby się dobrze zastanowić, to i więcej tego by było. Jeśli mu kazali, to on, chłop honorny i rycerz nad rycerze, po prostu rozkaz wykonał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 2/02/2005, 16:02 Quote Post

QUOTE
A moze w niewoli tureckiej przeszedl na islam i walczyl przeciw niewiernym?

Nawet tak nie myśl ! ohmy.gif ... biggrin.gif
A co do jego śmierci, oczywiście słyszałam każdą z tutaj wymienionych wink.gif ale ja jeszcze słyszałam, że pewnego razu, pan Zawisza kąpiąc się spokojnie w swoich włościach, został zasztyletowany przez pewną piękną damę (żonę?narzeczoną?kochankę?prostytutkę?konkubinę?wink.gif ). Słyszeliście o tym ?

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 2/02/2005, 19:10 Quote Post

A dlaczegoz byloby to dla niego zle, przejsc na islam? Walczyl za religie i przeciw religii, o ktorych tak naprawde nie mial pojecia...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej