Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
43 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Śmierć Sikorskiego, Kto był winien?
 
Kto był winien śmierci Sikorskiego?
Przypadek [ 35 ]  [11.78%]
Rosjanie [ 82 ]  [27.61%]
Anglicy [ 143 ]  [48.15%]
Polacy [ 26 ]  [8.75%]
Niemcy [ 6 ]  [2.02%]
Ktoś inny [ 4 ]  [1.35%]
Amerykanie [ 1 ]  [0.34%]
Suma głosów: 297
Goście nie mogą głosować 
     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 11/05/2004, 18:42 Quote Post

A oto i największa zagadka polskiej II wojny światowej - kto był winien śmierci generała Sikorskiego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 11/05/2004, 21:01 Quote Post

Temat jest ciekawy, a sama sprawa kontrowersyjna, na razie skłaniam się do działań Rosjan, choć nie wykluczam wpływów Anglo-Sasów. Pozwolisz, że zastanowie się jeszcze troche...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 11/05/2004, 22:31 Quote Post

Moim zdaniem to Polacy. Za to że Sikorski chciał się układać ze Stalinem. Ale musieli to zrobić w porozumieniu z anglosasami.
Oddałem głos na PL
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 12/05/2004, 13:58 Quote Post

Ja myśle że mogli być to albo Rosjanie albo Anglicy.......to jedyne dwa rozsadne rozwiązania.....Sowieci wiadomo i tu chyba nie trzeba sie nad tym rozwodzić......Anglicy no cóż mało akt utajnianych jest co chwile na kolejne 100 lat....dlaczego co tam jest napisane moze dwoiemy sie kiedys
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 12/05/2004, 14:57 Quote Post

Zastanawiam się nad Polakami, ale nie dlatego, że Sikorski pertraktował ze Stalinem, ale dlatego, że, powiedzmy, nie reprezentował poglądów sanacji (jak wiadomo Sikorski nie poparł przewrotu majowego) tj. starej gwardii piłsudskiej - oraz nie znał dokładnie realiów okupowanej Polski. A jego wybór na stanowisko Naczelnego Wodza tez mnie zastanawia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 13/05/2004, 20:00 Quote Post

Dałem przypadek, chociaż to, że ktoś tlefonował dwa tygodnie wcześniej, że samolot Sikorskiego rozbije się nad Gibraltarem wydaje się baaardzo podejrzany...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 13/05/2004, 20:10 Quote Post

Naiwnością jest twierdzić, że taka osoba jak Sikorski zginęła przypadkiem. I niby przpadkiem jedyną osobą, która miała kamizelkę ratunkową był pilot (który ponoć nigdy nie latał w kamizelce)? dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 13/05/2004, 22:06 Quote Post

Vitam

Naiwnością jest twierdzić, że taka osoba jak Sikorski zginęła przypadkiem. I niby przpadkiem jedyną osobą, która miała kamizelkę ratunkową był pilot (który ponoć nigdy nie latał w kamizelce)? (Pan Jan)

Ta kamizelka to już dawno urosła do rozmiarów jakiegoś Koronnego Dowodu, że...
A ja mam pytanie - jaka jest szansa, ze w razie upadku samolotu do wody załoga i pasazerowie utopią się, a nie zginą od samego uderzenia o wodę? Jakiś bardzo specyficzny sposób "wodowania", że pilot nie ginie w momencie zderzenia, bez trudu wychodzi z samolotu i pływa w kamizelce, a pozostali ginął lub toną. Skoro opuścić samolot mógł pilot, to czemu inni nie? a jeśli inni zginęłi, to czemu pilot ocalał?
Albo więc wszystko było zupełnie inaczej i ten "ocalony" pilot nigdy na pokładzie nogi nie postawił - w co nie wierzę, bo to byłoby zbyt grubymi nićmi szyte - albo też z tą kamizelką to jednak zupełny przypadek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 13/05/2004, 22:47 Quote Post

Wiem ze o tej kamizelce to sie trabi na okraglo (Tetley?) ale cala ta sprawa smierdzi na kilometr. Slyszalem tez glosy ze niby wszystkich pasazerow zamordowano przed odlotem i upozorowano wypadek i inne podobne. Ponoc tez Sikorski obawial sie o swoje zycie. Pewne jest tylko to ze nie wiemy nic pewnego dry.gif. IMHO wymyslono juz najdziwniejsze teorie (lacznie z oskarzaniem o zamach Zydow). Ciekawe czy jak Anglicy odtajnia swoje akta to czegokolwiek sie dowiemy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 13/05/2004, 22:52 Quote Post

Już mi się widzi, że Anglicy odtajnią akta dotyczące tej sprawy, bedzie dobrze Panie Janie jak nasze wnuki się tego dowiedzą ... A o zamordowaniu pasażerów przed odlotem też słyszałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 13/05/2004, 23:13 Quote Post

QUOTE
bedzie dobrze Panie Janie jak nasze wnuki się tego dowiedzą


Akta były początkowo utajnione na 50 lat później części przedłużono termin. Cośtam mieli przekazać do archiwum w 1994 i 2002.
Ale ja nie o tym - uważam że nawet jak odtajnią to... niewiele tam znajdziemy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 14/05/2004, 12:45 Quote Post

TEN KTO MA CZYSTE RĘCE NIE CHOWA ICH W KIESZENIACH.
To mój komentarz do postawy Anglików.
Nie wiem w jakim stopniu, ale na pewno byli jakoś zamieszani w zbrodnię gibraltarską, bo gdyby mieli czyste ręce, nie ukrywali by tego.
Ciśnie się przykład Katynia - Niemcy wiedzieli że to nie oni więc naglośnili sprawę próbując pozyskać przychylność świata.
Gdyby wykryto że zamachu dokonali Niemcy - ogłoszenie tego mogłoby spowodować tylko wzrost motywacji do walki Polaków.
Jednakże rozumiem, że gdyby wykryto iz za zamachem stoją Rosjanie, to mogłoby /po Katyniu/ spowodować dalszy rozłam w koalicji antyhitlerowskiej.
Jednakże zamach ten i jego sprawców można by odsłonić podczas Zimnej Wojny.
Wina lezy także i po stronie Anglików gdyż winny był tylko wadliwy system zabezpieczenia lotniska i do zamachu doszłoby w wyniku zaniedbania. Anglicy nir ukrywaliby tego tak długo; mozna by się do tego przyznać podczas innych "prań brudów"; np. afera Philbiego.
To że Anglicy ukrywają archiwalia /i być może powolutku czyszczą/ świadczy - moim zdaniem - o ich udziale w zbrodni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Flanker
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 1.169

 
 
post 9/06/2004, 14:08 Quote Post

I Anglicy i Rosjanie mieli najwięcej powodów by chcieć się pozbyć generała Sikorskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Jarpen Zigrin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 264

 
 
post 9/06/2004, 17:56 Quote Post

QUOTE(Rothar @ May 11 2004, 07:42 PM)
A oto i największa zagadka polskiej II wojny światowej - kto był winien śmierci generała Sikorskiego?

Anglicy bo oni się chcieli układać z ZSRR a Sikorski powiedział, że nawet jesli bedzie trzeba to sama Polska będzie walczyć z Stalinem ponieważ wiedział czym grozi Rosyjskie wyzwolenie noi niestety jego wizja sie sprawdziła 60 lat PRLu. Noi dlatego go trachneli podobno jeden czlowiek przezyl katastrofe ale wyjechal chyba do Argentyny i slad po nim zaginął. Czekamy na otwarcie archiwów !!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Jarpen Zigrin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 264

 
 
post 9/06/2004, 18:02 Quote Post

QUOTE(Celt @ May 14 2004, 01:45 PM)
TEN KTO MA CZYSTE RĘCE NIE CHOWA ICH W KIESZENIACH.
To mój komentarz do postawy Anglików.
Nie wiem w jakim stopniu, ale na pewno byli jakoś zamieszani w zbrodnię gibraltarską, gdyby mieli czyste ręce nie ukrywali by tego.
Ciśnie się przykład Katynia - Niemcy nwiedzieli żer to nie oni więc naglośnili sprawę próbując pozyskać przychylność świata.
Gdyby wykryto że zamachu dokonali Niemcy - ogłoszenie tego mogłoby spowodować tylko wzrost motywacji do walki Polaków.
Jednakże rozumiem że gdyby wykryto że za zamachem stoją Rosjanie to mogłoby /po Katyniu/ spowodować dalszy rozłam w koalicji antyhitlerowskiej.
Jednakże zamach ten i jego sprawców można by odsłonić podczas Zimnej Wojny.
Jeżeli wina lezy także i po stronie Anglików gdyż winny był tylko wadliwy system zabezpieczenia lotniska i do zamachu doszłoby w wyniku zaniedbania nie Anglicy nir ukrywali by tego tak długo; mozna by się do tego przyznać podczas innych "prań brudów"; np afera Philbiego.
To że Angole ukrywają archiwalia /i być może po wolutku czyszczą/ świadczy -moim zdaniem - o ich udziele w zbrodnii

Jak nigdy zgodze sie z Toba, mimo mojej probrytyjsko-amerykanskiej postawy. W moim mniemaniu to Brytyjczycy zabili Sikorskiego...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

43 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej