Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Malarz wszechczasów
 
Kto jest najwybitniejszym malarzem wszech czasów?
[*]1. Rembrandt van Rijn [ 21 ]  [25.61%]
[*]2. Leonardo da Vinci [ 19 ]  [23.17%]
[*]3. Johannes Vermeer [ 7 ]  [8.54%]
[*]4. Peter Paul Rubens [ 2 ]  [2.44%]
[*]5. Pablo Picasso [ 4 ]  [4.88%]
[*]6. Claude Monet [ 5 ]  [6.10%]
[*]7. Diego Velasquez [ 5 ]  [6.10%]
[*]8. Vincent van Gogh [ 7 ]  [8.54%]
[*]9. Raffael [ 4 ]  [4.88%]
[*]10. Michelangello Buonarotti [ 7 ]  [8.54%]
[*]11.Michelangelo Caravaggio [ 0 ]  [0.00%]
[*]12.Pierre Auguste Renoir [ 0 ]  [0.00%]
[*]13.Joshua Reynolds [ 0 ]  [0.00%]
[*]14.Marc Chagall [ 0 ]  [0.00%]
[*]15.Diego Rivera [ 0 ]  [0.00%]
[*]16.Inny [ 1 ]  [1.22%]
Suma głosów: 82
Goście nie mogą głosować 
     
Spartakus1987
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 77
Nr użytkownika: 51.275

Zawód: student
 
 
post 11/12/2008, 13:15 Quote Post

To tylko mój SUBIEKTYWNY wybór najlepszej ,,10". Zdaję sobie sprawę, że wielu wybitnych malarzy pominąłem... To zestawienie jest takie, gdyż musiałem się ograniczyć do określonej liczby malarzy - to raz. Dwa - każdy z tych malarzy pozostawił po sobie, myślę na tyle trwałą spuściznę, że chyba nie trzeba uzasadniać umieszczenia poszczególnych twórców na tej liście. Wybór najwybitniejszego jest oczywiście z oczywistych względów niemożliwy, ale tu nie o to chodzi. Celem jest zapoznanie się z ogólnym zdaniem na ten temat sympatyków malarstwa w Polsce i niejako prowokacja do dyskusji. Sądzę, że każdy ma jakieś sympatie czy antypatie...
Na liście umieściłem Jana Matejko i to na niego głosuję. Nie są to tylko względy ,,patriotyczne", po prostu podziwiam jego kunszt i co tu dużo mówić - wyobraźnię wink.gif Osobiście uważam, że malarz ten nie jest do końca doceniany, a w pełni na to zasługuje...
Zapraszam do brania udziału w ankiecie

Lista zostala wyedytowana.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 12/06/2014, 14:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
silent_hunter
 

Poczwórny Agent, Łowca Replikantów
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.055
Nr użytkownika: 11.971

Stopień akademicki: gramotny
Zawód: przodownik pracy
 
 
post 11/12/2008, 15:53 Quote Post

Matejko pośród malarzy wszech czasów?
Rozumem , że został umieszczony bardziej ze względów patriotycznych niż jego wkładu w światową sztukę... wink.gif
Do listy mozna było jeszcze dorzucić np. Bruegela, Caravaggia, Vermeera, Cezanna, Salvadora Dali...
Zagłosowałem na mistrza światła i cienia - Rembrandta...Cóż, mam słabość do północnych twórców...
Zaraz za nim stawiam na Vermeera, Bruegela i Boscha...

pzdr

*EDIT*

Oj, zmieniła się również punktacja...Głosowałem na Rembrandta a punkt przesunął się poniżej na korzyść Leonarda... wink.gif


Taka eine kleine inicjatywa:
Jeśli ankieta ma być i tak edytowana, to może dałobyby się dodać jeszcze kilku artystów, np. Vermeera, Caravaggia, Dali itd...Zamiast TOP 10, TOP 15 sleep.gif

Niestety jeśli w ankiecie zostało utworzone 10 pól, to nie da się ich dodać, a możliwość edycji ankiety jest bardzo ograniczona. W tym wypadku konieczne było utworzenie nowego tematu i połączenie go z poprzednim, żeby ankieta była prawidłowa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 13/12/2008, 19:31 Quote Post

Nr. 1 to zdecydowanie Jan van Eyck, którego w ankiecie nie ma.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ossolinea
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 41.263

Paulina Mieszkow
Zawód: uczen
 
 
post 20/12/2008, 12:08 Quote Post

Rembrandt i Velazquez idą łeb w łeb tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Marynaxd
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 204
Nr użytkownika: 48.873

 
 
post 20/12/2008, 12:35 Quote Post

Valezquez - stanowczo. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 20/12/2008, 12:44 Quote Post

Prace Velazqueza znam niestety, tylko z reprodukcji, ale patrząc na jego dzieła nie widzę w nich "rozwoju twórczości". W najwcześniejszych zachowanych dziełach, które malował w wieku 18-19 lat jest już w pełni "rozwinięty". Mozart malarstwa!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Spartakus1987
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 77
Nr użytkownika: 51.275

Zawód: student
 
 
post 20/12/2008, 12:55 Quote Post

Zachęcam do brania udziału w ankiecie, ciągle jest mało głosów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 20/12/2008, 20:59 Quote Post

Napiszę wprost. Ta ankieta jest głupia. przede wszystkim dlatego, że tacy malarze jak Picasso, Velasquez czy inni tam uwzglednieni są ze sobą absolutnie nieporównywalni, dzieli ich wszystko - stylistyka, czasy w których tworzyli etc. Zeby móc spróbować wybrać "Malarza wszechczasów" trzeba wpierw ustalić jakieś obiektywne kryteria którymi się będziemy kierować, chociażby wpływ który dany osobnik wywarł na sztukę w swoich czasach, chociaz i tak sa rzeczy których porównac sie nie da. Natomiast w tym momencie mamy zupełnie przypadkowy zestaw malarzy, dobrany przez autora wątku na podstawie tylko jemu znanych kryteriów. Tego, ze zabrakło w niej wielu wybitnych twórców, chyba podkreślać nie muszę. Chociazby Caravaggia. Ankietę zatytułowaną "Twój ulubiony malarz" poparłabym bez oporu, Ale tak - mam o niej zdanie negatywne.
Pozdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 20/12/2008, 22:14 Quote Post

*

[/quote]
Bardzo słuszne uwagi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 20/12/2008, 22:18 Quote Post

Tylko nie Matejko! Poza tym raczej Rafael i Velazquez...
Z tych wymienionych - Rembrandt. Spoza - Delacroix, Caravaggio i van Dyck. Oczywiście w kategorii malarzy ulubionych. Bo najwybitniejszego po prostu nie da się określić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 21/12/2008, 0:07 Quote Post

Wybór artystów w ankiecie jest własnym subiektywnym wyborem Spartakusa, o czym już napisał w swej wypowiedzi. Jednak nie chodzi tutaj w temacie o to, żeby w ankiecie było jak najwięcej głosów, tylko o to, żeby wypowiedzi były w miarę merytoryczne. Jeszcze raz apeluje o uzasadnianie swoich wyborów.
Teraz krótko na temat całej ankiety, jej temat nie jest najszczęśliwszy, ale w zasadzie kwalifikuje się do wielu podobnych ankiet typu Najlepszy władca, najwybitniejszy, najbardziej ulubiony... etc. Może dla uściślenia tematu, Spartakusie1987, mógłbyś podać obiektywne kryteria, wedle których mamy oceniać artystów? W przeciwnym razie, wobec zasadnych zastrzeżeń Osób piszących w temacie, skłaniam się do zmiany tematu na Twój ulubiony malarz.
Jeśli chodzi o wybór Malarza Wszech czasów nie wybrałabym żadnego z malarzy, tworzących na przestrzeni dziejów. Z tego prostego powodu, o którym już wspomniała Folkatka, że moim zdaniem taki nie istnieje. Było wiele wybitnych jednostek, tworzących jednak w różnych epokach i różnej stylistyce, więc ich porównywanie nie zawsze jest możliwe. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 21/12/2008, 0:48 Quote Post

Traktując zatem niniejszą ankietę jako odpowiedź na pytanie Twój ulubiony malarz, zaznaczyłem Rafaela. Nie oznacza to, aby ów był rzeczywiście moim ulubionym, jednak bez wątpienia jego wskazuję, będąc ograniczonym opcjami ankiety. Przed Madonną Sykstyńską siedziałem swego czasu prawie pół godziny wink.gif
Natomiast moi ulubieni malarze to bezapelacyjnie El Greco (za to, że jest niemożliwy do pomylenia z kimkolwiek innym i również dlatego, że Picasso, Chagall czy nawet niektórzy ekspresjoniści po prostu po nim zżynali), Hans Holbein (fotorealizm jego portretów świadczy po prostu o nadludzkich umiejętnościach) oraz Edgar Degas (ot, stary sentyment).
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 21/12/2008, 1:28 Quote Post

QUOTE
i Boscha...
i tu jest trafienie w moje gusta, "poetyka" jego obrazów trafia dokładnie w poetykę mojej wyobrażni a w szczególności w poetykę moich snów, które jak można się domyslic do najprzyjemniejszych nie należą, mimo to je lubię, jest co wspominać...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 21/12/2008, 21:11 Quote Post

Zagłosowałem na Leonardo, choć moim ulbieńcem jest... David smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 22/12/2008, 10:05 Quote Post

Moimi ulubionymi: Bosch i van Gogh oraz Alfons Mucha (choć znany głównie z grafik). Z polskich - Z. Beksiński. Umieszczenie w powyższym gronie Matejki zakrawa na kpinę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej