Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Outlaw King, nowy bardziej historyczny Braveheart
     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 29/08/2018, 14:15 Quote Post

https://m.imdb.com/title/tt6679794/
Netflix szykuje premiere swojego filmy historycznego o Robercie the Bruce.
Dla mnie szczególnie ciekawy jest ekwipunek i ubrania które sa mniej więcej takie jakie powinny być.
A sam zwiastun wygląda dodatkowo ciekawie po prostu jako film.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sapiens
 

Samiec reakcjonista
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Inspektor
 
 
post 30/08/2018, 7:46 Quote Post

Nie widać żadnego Afro-europejczyka. To chyba BBC z Netflix planowali zrobić(zrobili) czarnoskórego Achillesa tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 25/11/2018, 14:32 Quote Post

Outlaw king https://www.youtube.com/watch?v=zGqhv6lSs9g

Trochę się bałem jak zagra Chris Pine, ale naprawdę nie jest źle. Zresztą dotyczy to całego filmu. Owszem, jest brutalny lecz stosownie do epoki. Sporo ukazanej szeroko rozumianej kultury. Oczywiście fachowcy wyłapią niezgodności historyczne, jednak na moim poziomie raczej nic nie razi wołającą o pomstę ahistorycznością. Na mnie największe wrażenie zrobiła scena z trebuszem. No i dochodzimy do bitwy pod Loudoun Hill. Chyba jak każdy porównywałem to do Stirling według Gibsona smile.gif Ogólnie - spokojnie polecam: bohater nie jest bez skazy (no może za duży romantyk), niezłe postacie drugoplanowe (szczególnie zapada w pamięć Douglas i Edward I), wartka akcja. Minusem jest zaskakujący brak kilku scen ze zwiastunu.

QUOTE(bartoszb @ 25/10/2018, 22:10)
"Król poza prawem" (czy jak to tam przetłumaczą) zapowiada się nieźle. Budżet musi buć wyższy niż nędza u Templeriuszy.
*



Jak widzisz, przetłumaczyli na Król wyjęty spoza prawa. Oglądałeś? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 25/12/2018, 14:20 Quote Post

Paru murzynów jest w filmie ale trzeba się dobrze przyglądać wiec nie bardzo wiem dlaczego w ogóle sa tongue.gif
Co do samego filmu to bron i zbroje stoją na bardzo wysokim poziomie żadnych kiltów żadnych dziwnych skórzanych pancerze itp o dziwo ludzie noszą hełmy i nawet noszą kolorowe ubrania.
Na samym końcu filmu jest całkiem dobrze pokazana bitwa.

Netflix zamierza zrobić serial kontynuacje filmu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 25/12/2018, 18:40 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 29/08/2018, 14:15)
A sam zwiastun wygląda dodatkowo ciekawie po prostu jako film.
*

Bitwa wizualnie zapowiada się ciekawie, ale te deklamacje o ludzie co to jest ponoć "desperate for justice" albo deklaracje średniowiecznego pretendenta do tronu, że nosi "tę koronę jako symbol służby szkockiemu ludowi". Brakuje tylko, żeby głosił, że będzie walczył o demokrację i prawa kobiet.
Oni są nieuleczalni, jeśli o to chodzi.

Ten post był edytowany przez emigrant: 25/12/2018, 18:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/12/2018, 18:51 Quote Post

QUOTE
deklaracje średniowiecznego pretendenta do tronu, że nosi "tę koronę jako symbol służby szkockiemu ludowi"

O którego pretendenta chodzi i czemu pretendent nie mógł wygłosić takiej deklaracji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 25/12/2018, 19:12 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 25/12/2018, 18:51)
QUOTE
deklaracje średniowiecznego pretendenta do tronu, że nosi "tę koronę jako symbol służby szkockiemu ludowi"

O którego pretendenta chodzi i czemu pretendent nie mógł wygłosić takiej deklaracji?
*


O Roberta Bruce'a i z tego, co ja wiem to korona była w średniewieczu symbolem pomazania Bożego i władzy danej od Boga. A o tym, co sobie lud ("people") o władcy pomyśli, to raczej dla nich nie było istotne. Nikt się raczej "peopli" o zdanie nie pytał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/12/2018, 21:12 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 25/12/2018, 20:12)
QUOTE(wysoki @ 25/12/2018, 18:51)
QUOTE
deklaracje średniowiecznego pretendenta do tronu, że nosi "tę koronę jako symbol służby szkockiemu ludowi"

O którego pretendenta chodzi i czemu pretendent nie mógł wygłosić takiej deklaracji?
*


O Roberta Bruce'a i z tego, co ja wiem to korona była w średniewieczu symbolem pomazania Bożego i władzy danej od Boga. A o tym, co sobie lud ("people") o władcy pomyśli, to raczej dla nich nie było istotne. Nikt się raczej "peopli" o zdanie nie pytał.
*


No cóż, to rodzą się po tej odpowiedzi kolejne pytania smile.gif.

1. Co ma symbol pomazania Bożego i władzy pochodzącej od Boga do służby ludowi?

2. Kto to jest ten lud? Dzisiejsze "people" kogo mogło określać w średniowieczu?

3. No i tu pochodne - skąd wiesz, że Bruce "peopli" o nic nie pytał? I że w ogóle w średniowieczu (czyli okresie od wieku V do XV) żaden pretendent do tronu nigdy "peopli" o nic nie pytał?


Oprę się na tej pracy: Evan M. Barron, Wojna o niepodległość Szkocji
http://napoleonv.pl/p/8/651/wojna-o-niepod...anie-bitwy.html

Gdyby przyjąć, iż ci Twoi "people" mają być nie szlachtą, to koronację Bruce'a miał poprzeć lud Morray, który charakteryzował się czymś takim (s. 182): "W Morray natomiast żaden wielki pan feudalny nie stał pomiędzy królem i ludem (...)".


No i ze strony 184 ogólne zasady:
"Wedle starych praw i zwyczajów królestwa Szkocji oraz za ludzkiej pamięci do praw i wolności Siedmiu Hrabiów oraz communitas [pogrubienie moje] królestwa należało, by kiedy tylko tron królewski stanie się pusty, wyznaczyć króla".

Także nie mam wrażenia, że opinia communitas była taka zupełnie nieistotna.
A jeszcze dla pretendenta, który dopiero musiał zdobywać poparcie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 25/12/2018, 21:46 Quote Post

Akurat Robert W filmie był dobry dla chłopów, nie skonsumował swojego małżeństwa od razu bo chciał swoja zone lepiej poznać wiec jego odnoszenia się do ludu miały się tez odnosić do ogółu Szkotów.
W filmie miało to o tyle sensu ze po rozbiciu jego armii potrzebował dobrej woli ludu jako następca walleca jako symbolu nienawiści do Anglików.

Jako dodatkowy plus w początkowej części filmu ładnie pokazali zależności lenne.


Chociaż jeśli mam być szczery jako film bardziej mi się podobał brave heart.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 25/12/2018, 21:48 Quote Post

Wygląda na to, że po obejrzeniu filmu trzeba zajrzeć do zalinkowanej książki smile.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 26/12/2018, 21:49 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 25/12/2018, 22:48)
Wygląda na to, że po obejrzeniu filmu trzeba zajrzeć do zalinkowanej książki smile.gif

Pozdrawiam!
*


Zachęcam wink.gif, jest tam sporo szczegółowych danych jak wyglądała ówczesna sytuacja w Szkocji, autor skoncentrował się zaś na Morrayu oraz Brusie, a nie powszechnie znanym Wallasie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 26/12/2018, 22:00 Quote Post

W filmie Wallaca jest tyle ze jest wspomniany a potem widzimi kawałek jego ciała które zostaje powieszone na rynku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
KLAssurbanipal
 

Unregistered

 
 
post 31/01/2019, 14:18 Quote Post

QUOTE(Sapiens @ 30/08/2018, 7:46)
Nie widać żadnego Afro-europejczyka. To chyba BBC z Netflix planowali zrobić(zrobili) czarnoskórego Achillesa tongue.gif
*



Nie tylko planował, a zrealizował. Serial leciał na początku zeszłego roku. Otrzymał bardzo marne oceny. Oprócz czarnoskórego Achillesa był także takowy Zeus i Eneasz.
 
Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej