Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dywizja Picketta w skali 1:1, Figurkowa rekonstrukcja dywizji Picketta
     
MadHatter
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 74.642

Marcin
Zawód: student
 
 
post 5/10/2011, 23:46 Quote Post

Witam szanownych generałów. Zamierzam zrobić figurkową rekonstrukcję dywizji Picketta z pod Gettysburgu w skali 1 do 1 .

Według informacji które posiadam dywizja liczyła 5578 żołnierzy i 17 dział (trzy brygady i batalion artylerii) --- czy któryś z forumowiczów obeznanych w temacie mógłby to potwierdzić?

Ponad to mam pytanie gdzie można znaleźć dokładne informacje o szykach piechoty z tamtego okresu. Chodzi mi na przykład o to jak wyglądała "battle lines" ile było szeregów, czy żołnierze oddający salwę w stronę wroga formowali szyk w ramach całej brygady czy może strzelały poszczególne pułki

Przepraszam za laickie pytania i proszę o odpowiedzi i rady


Pozdrawiam!

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 6/10/2011, 0:36 Quote Post

Z jakich figurek? W skali 1:72?

Nb. wedle G. Swobody "Gettysburg 1863" dywizja Picketta miała ok. 5800 ludzi (brak dokładnej liczby).

Ten post był edytowany przez Darth Stalin: 6/10/2011, 0:47
 
Post #2

     
lanciarius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 47.290

 
 
post 6/10/2011, 10:06 Quote Post

Dywizja Picketta

Brygada Garnetta (1851)

8th VA (242)
18th VA (371)
19th VA (426)
28th VA (376)
56th VA (430)

Brygada Kempera (1781)

1st VA (218)
3rd VA (351)
7th VA (359)
11th VA (405)
24th VA (442)

Brygada Armisteada (2188)

9th VA (266)
14th VA (472)
38th VA (481)
53rd VA (463)
57th VA (502)

Batalion Artylerii Dearinga (419)

Fauquier VA Artillery (134)
Hampden VA Artillery (90)
Richmond Fayette VA Artillery (90)
Lynchburg VA Artillery (96)

Za: Noah A. Trudeau: Gettysburg. A Testing of Courage, s. 584

James Arnold & Roberta Wiener (Gettysburg, July 1 - Confederate: The Army of Northern Virginia, s. 13) podają taką liczebność brygad:

Garnett (1459)
Kemper (1634)
Armistead (1950)
Batalion artylerii Dearinga (419)

Podejrzewam, że różnice (aczkolwiek różnica w przypadku brygady Garnetta wydaje się nieco zbyt duża) wynikają z systemu liczenia żołnierzy (present for duty/present for duty, equipped/effective present) - z oficerami, doboszami itd. lub bez nich.

Standardowym szykiem była dwuszeregowa linia. Najczęściej stosowano ogień dowolny (fire at will) ale były też inne metody jego prowadzenia (salwami, szeregami itp. na szczeblu regimentu).

Jeżeli poważnie myślisz o skonstruowaniu dioramy, to myślę że dobrym pomysłem byłoby nabycie pracy Earla J. Hessa: Pickett's Charge-The Last Attack at Gettysburg – ponoć (książka dopiero na liście zakupów) najlepszej obecnie pracy poświęconej temu fragmentowi bitwy. W innych swoich pracach Hess zajmuje się kwestiami taktycznymi, więc zapewne poświęcił nieco uwagi kwestii szyku i prowadzenia ognia przez atakujących.

Ten post był edytowany przez lanciarius: 6/10/2011, 10:36
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 6/10/2011, 11:23 Quote Post

QUOTE
Earla J. Hessa: Pickett's Charge-The Last Attack at Gettysburg


trochę można podejrzeć na google book search. http://books.google.pl/books?id=U2E7TZOcb_...0charge&f=false

W Stanach wyszło co najmniej kilka prac poświęconych tylko i wyłącznie temu epizodowi bitwy

http://books.google.pl/books?id=8LZiRttGls...0charge&f=false

http://books.google.pl/books?id=tK1Om1MmEW...0charge&f=false


Tu chyba przydatny diagram ze Stewarta pokazujący odległości i osie marszu natarcia Picketta

Ten post był edytowany przez Krzysztof M.: 6/10/2011, 11:47

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
rhetor
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 857
Nr użytkownika: 3.405

Jan Szkudlinski
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk, tlumacz
 
 
post 6/10/2011, 12:56 Quote Post

Diagram bardzo cenny, gdyż pokazuje, że Dywizja Picketta to ledwie połowa sił biorących udział w uderzeniu 3 VII.

Autora pomysłu pozdrawiam i powodzenia życzę!

Ten post był edytowany przez rhetor: 6/10/2011, 12:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
MadHatter
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 74.642

Marcin
Zawód: student
 
 
post 7/10/2011, 12:18 Quote Post

- Darth Stalin

Niestety nie stać mnie na figurki w skali 1:72. Figurki tej wielkości firm takich jak Zvezda Italieri czy Ravell, mają według mnie zbyt dynamiczne pozy ( Ten strzela, ten się drapie po głowie, ten się opiera o karabin, inny znów biegnie). Żeby złożyć z tego fajnie wyglądające równe szeregi musiał bym kupić około 1000 pudełek ( bo w jednym pudełku jest ok 6 żołnierzy stojących na baczność z karabinem na ramieniu, reszta to klęczący biegnący itp). Dlatego postanowiłem użyć figurek firmy Oddział Ósmy (to polska firma więc przy okazji wspomagam naszych:P) Oni robią fig do wojny secesyjnej w skali 1:600. Czyli fig mają trochę ponad 2 mm. Wbrew pozorom wcale nie są takie małe i da się je pomalować. Jeśli chodzi o koszt to 120 żołnierzy kosztuje 15 złoty. Zresztą w przyszłości chcę zrobić całą bitwę w skali jeden do jeden wink.gif Tak więc z 2mm jest to możliwe;)

- lanciarius

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedźsmile.gif Ale rzeczywiście ta różnica w przypadku brygady Garnetta jest niepokojąca. Swoją drogą nie wiem czy mam dobre informacje ale jeśli chodzi o oficerów w dywizji Picketta chyba żaden nie wyszedł z bitwy bez uszczerbku na zdrowiu.

- Krzysztof M.

Przydatne linki i cenny diogram. Z tego wynika, że front kolumny Picketta miał szerokość ok 838 metrów.

- rhetor

Dziękujęsmile.gif powodznie a raczej wytrwałość na pewno się przyda.


Mam jeszcze pytanie. Z tymże jest ono trochę banalne:( Mianowicie chodzi mi o sztandary. Czy każdy pułk posiadał swój własny sztandar a jeśli tak to czy jest jakaś publikacja z listą wszystkich sztandarów pułków z wojny secesyjnej?

Pozdrawiam


 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 7/10/2011, 12:54 Quote Post

QUOTE("Madhatter")
Dlatego postanowiłem użyć figurek firmy Oddział Ósmy (to polska firma więc przy okazji wspomagam naszych:P) Oni robią fig do wojny secesyjnej w skali 1:600. Czyli fig mają trochę ponad 2 mm. Wbrew pozorom wcale nie są takie małe i da się je pomalować. Jeśli chodzi o koszt to 120 żołnierzy kosztuje 15 złoty. Zresztą w przyszłości chcę zrobić całą bitwę w skali jeden do jeden

[...] jak mawiają za Wielką Wodą... spojrzałem sobie na te figurki i faktycznie nie wygląda to bardzo źle... ale musisz mieć świetne oczy, dobra lupę i delikatne pęsety...

Proszę nie stosować wulgaryzmów!
Mod. Ciołek


QUOTE
Mianowicie chodzi mi o sztandary. Czy każdy pułk posiadał swój własny sztandar a jeśli tak to czy jest jakaś publikacja z listą wszystkich sztandarów pułków z wojny secesyjnej?

Prawie na pewno TAK, do tego sztandary brygad i dywizji.
Były bodaj 3 Ospreye o sztandarach Wojny Secesyjnej, ale to na pewno nie wyczerpuje tematu - musisz poszperać po sieci, chociaż nie wykluczam, ze ktoś w Ameryce wydał jakieś wieeelkie tomiszcze z listą wszystkich pułków i rysunkami wszystkich sztandarów...

Ten post był edytowany przez Ciołek: 7/10/2011, 13:29
 
Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 7/10/2011, 14:36 Quote Post

Świetny pomysł! Już czekam na zdjęcia smile.gif .
Osprey'e:
http://books.google.com/books?id=aHFNP2vzp...epage&q&f=false
http://books.google.com/books?id=0rzmPB9o2...epage&q&f=false
w sieci coś takiego:
http://www.loeser.us/flags/civil-northern.html#top

Szkoda, że Rofur nie robi tej skali.

 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
feldwebel Krzysztof
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 730
Nr użytkownika: 56.377

Krzysztof Czarnecki
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/10/2011, 21:44 Quote Post

QUOTE(MadHatter @ 6/10/2011, 0:46)
Witam szanownych generałów. Zamierzam zrobić figurkową rekonstrukcję dywizji Picketta z pod Gettysburgu w skali 1 do 1 ...

Nie bardzo rozumiem te twoje skale i wielkości. Chcesz zrobić dioramę o długości półtora kilometra? Tyle zdaje się wynosił front dywizji Picketa na początku ataku i tyle samo będzie w skali 1:1.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/10/2011, 21:56 Quote Post

QUOTE(feldwebel Krzysztof @ 20/10/2011, 22:44)
QUOTE(MadHatter @ 6/10/2011, 0:46)
Witam szanownych generałów. Zamierzam zrobić figurkową rekonstrukcję dywizji Picketta z pod Gettysburgu w skali 1 do 1 ...

Nie bardzo rozumiem te twoje skale i wielkości. Chcesz zrobić dioramę o długości półtora kilometra? Tyle zdaje się wynosił front dywizji Picketa na początku ataku i tyle samo będzie w skali 1:1.
*



MadHatterowi chodzi o rekonstrukcję 1:1 jeśli chodzi o liczbę żołnierzy. Natomiast diorama ma być w skali 1:600.

 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej