Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Broń palna Vs łuki/kusze, Przyczyny upowszechnienia się palnej

Creet

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 93.913

Artur Lonczuk
Zawód: Student

post 16/06/2014, 1:08 Quote Post

Witajcie,
jest to mój pierwszy post na tym forum. Nazywam się Artur i jestem studentem Politechniki Warszawskiej, historię traktuję jako hobby. Interesuję się pobieżnie historią wojskowości na całej osi czasu histori ludzkiej wink.gif ze szczególną pasją w stronę lotnictwa wojennego... ale nie o tym jest temat smile.gif

Mamy Europę na przełomie XVI/XV wieku. Mamy długi łuk angielski, znane są łuki kompozytowe mongolskie, kusze, których historia rozwoju ma już ponad 1000 lat zapewne i nowinkę - broń palną strzelecką. Nurtuje mnie kwestia dlaczego ta ostatnia wyparła wszelkie inne bronie dystansowe tak zdecydowanie pomimo swoich miernych osiągów?

Owszem broń łucznicza ma już wyczerpany potencjał i jej osiągi są już nie do poprawienia a proch to nowinka z nieznanymi jeszcze dobrze możliwościami. Lecz o ile wiem (poprawcie mnie jeżeli się mylę!!!) w XV wieku przecież celność i niezawodność rusznic w stosunku do łuków i kusz była niewielka. Łuk możemy uznać za nieperspektywiczny pomimo bijącej na głowę inne bronie szybkostrzelności - wymaga lat treningu by zawodnik z nim był groźny.

Zostają kusze. I tu proszę o informacje - w czym lepsze było kilka tysięcy chłopa z wczesnymi wyrobami muszkietopodobnymi od tych samych chłopa z kuszami? Prosiłbym o opinie w czym lepsza była przeciętna sztuka broni strzeleckiej od przeciętnej kuszy. Bo wątpię, że którykolwiek dowódca powiedziałby "Ok, kusze wyczerpały swój potencjał więc weźmy muszkiety, dzięki temu za 200 lat powstaną konstrukcje o porządnych osiągach".

Myślę, że bronie te możemy porównywać w 3 głównych kategoriach.

Pole walki: łatwość obsługi, celność, donośność, skuteczność wobec pancerzy, szybkostrzelność itp.

Poziom "taktyczny" wink.gif : zużywanie broni, niezawodność, zależność od warunków pogodowych, bezpieczeństwo w użyciu, czynnik strachu na przeciwniku.

Strategia i logistyka: Koszt i czas wyrobu broni, dostępność i koszt amunicji, unifikacja podzespołów i amunicji z innymi rodzajami broni.

Proszę o opinie rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

Świętosław

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 28.302

post 20/08/2018, 16:42 Quote Post

Parę filmików ładnie pokazujących zalety broni palnej.
Nie jest to dokładnie naukowe bo bron jest jednak późniejsza.

https://www.youtube.com/watch?v=kavPt1CEJWs

https://www.youtube.com/watch?v=UqGZl5MVFPg

https://www.youtube.com/watch?v=ygaSMeTh-f0

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej