Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największy wynalazek XIX wieku
 
Jaki jest największy wynalazek XIXw?
[*]1. Lampa naftowa (Ignacy Łukasiewicz) [ 7 ]  [6.31%]
[*]2. Dynamit (Alfred Nobel) [ 10 ]  [9.01%]
[*]3. Szczepionka (Ludwik Pasteur) [ 25 ]  [22.52%]
[*]4. Pismo dla niewidomych (Louis Braille) [ 0 ]  [0.00%]
[*]5. Żarówka (Thomas Alva Edison) [ 25 ]  [22.52%]
[*]6. Telefon (Aleksander Graham Bell) [ 11 ]  [9.91%]
[*]7. Kinematograf ( A. i L. Lumiere) [ 4 ]  [3.60%]
[*]8. Kosiarka (Abraham Stern) [ 1 ]  [0.90%]
[*]9. Żniwiarka (F. Tymieniecki i P. Kaczyński) [ 2 ]  [1.80%]
[*]10. Samochód (G.Daimler, C.F. Benz) [ 26 ]  [23.42%]
Suma głosów: 111
Goście nie mogą głosować 
     
Spartakus1987
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 77
Nr użytkownika: 51.275

Zawód: student
 
 
post 3/02/2009, 16:08 Quote Post

Zachęcam do głosowania i żarliwej dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 3/02/2009, 16:38 Quote Post

Telefonu nie wynalazł Bell, lecz Meucci.
A mój głos na żarówkę. smile.gif Nie wiem czemu, po prostu ciężko mi wyobrazić sobie wygodne życie bez niej. Dałbym też do ankiety fonograf.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Michał87
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 53.454

Stopień akademicki: in¿ynier
 
 
post 3/02/2009, 16:42 Quote Post

Masz źródła do tego Meucciego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 3/02/2009, 17:03 Quote Post

Oddałem głos na samochód, albo szerzej-pojazdy mechaniczne w ogóle.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 3/02/2009, 17:18 Quote Post

QUOTE(Michał87 @ 3/02/2009, 16:42)
Masz źródła do tego Meucciego?
*


Ostatnio coraz więcej opracowań o tym traktuje. Meucci w 1856 wynalazł coś, co możemy uznać za telefon - opracował połączenie między piętrami swojego domu, aby porozumiewać się ze swoją chorą żoną. Nie stać go jednak było na patent, i tak Bell mógł go zdobyć w 1876. Na początek angielska Wikipedia, która opisuje zawirowania wokół wynalazku Włocha: http://en.wikipedia.org/wiki/Antonio_Meucc...netic_telephone
Na marginesie - podobnie można wykazać, że żarówkę wynalazł nie Edison, lecz Swan. smile.gif

Zauważyłem właśnie, że nie zauważyłem szczepionki - to równie ważne, co żarówka, ale głosu zmienić nie mogę. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/02/2009, 17:54 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Mam pewną uwagę techniczną odnośnie brzmienia niniejszej ankiety. Otóż sugeruje ona, że pomysłodawcą szczepień ochronnych był Ludwik Pasteur, co nie jest prawdą. Dlaczego Spartakusie nie sprecyzowałeś tego, jaką szczepionkę wynaleźć miał ów Francuz? Nie była to bowiem pierwsza szczepionka znana medycynie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 3/02/2009, 18:44 Quote Post

Ja sie wahalem miedzy Dynamitem, a Zarowka i postawilem na Zarowke. To wlasnie zarowka zmienila nasz swiat i nasz tryb zycia (ludzi na calym swiecie). W dzisiejszych latach zycie toczy sie 24h na dobe, a nie jak dawniej - od wschodu do zachodu slonca. Z kolei dynamit takze zmienil swiat - oczywiscie na swoj sposob. Wiec postawilem na zarowke wink.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 3/02/2009, 18:52 Quote Post

Kolomo..., lomoko..., znaczy się parowóz laugh.gif tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/02/2009, 19:38 Quote Post

Swatku!
Twój post to najzwyklejszy spam. Własny wybór danego wynalazku należy uzasadnić - zwłaszcza jeśli dotyczy on pozycji spoza listy, jaką zaproponował nam ankieter. Wymagam zatem postów zawierających uzasadnienie danego wyboru. Bez uzasadniania wystarczy wcisnąć button z zaznaczoną pozycją w liście ankietowej (nie musi temu towarzyszyć jakikolwiek post). Tym samym otrzymujesz 24 godziny na uzasadnienie swojego wyboru (podobnie Gronostaj). W razie braku uzasadanienia oba Wasze posty zostaną usunięte. Usunięty bez ostrzeżenia zostanie także każdy następny post, który będzie owego uzasadnienia pozbawiony.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 3/02/2009, 20:31 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 3/02/2009, 20:38)
Swatku!
Twój post to najzwyklejszy spam. Własny wybór danego wynalazku należy uzasadnić - zwłaszcza jeśli dotyczy on pozycji spoza listy, jaką zaproponował nam ankieter. Wymagam zatem postów zawierających uzasadnienie danego wyboru. Bez uzasadniania wystarczy wcisnąć button z zaznaczoną pozycją w liście ankietowej (nie musi temu towarzyszyć jakikolwiek post). Tym samym otrzymujesz 24 godziny na uzasadnienie swojego wyboru (podobnie Gronostaj). W razie braku uzasadanienia oba Wasze posty zostaną usunięte. Usunięty bez ostrzeżenia zostanie także każdy następny post, który będzie owego uzasadnienia pozbawiony.
*


Po co Marcinie od razu tak regulaminowo?

Dlaczego właśnie wybrałem pojazd mechaniczny ( auto w szczególności), bądź też silnik spalinowy? A no dlatego, że na nim już przynajmniej od ośmiu dekad opiera się szybki transport. W ogóle wpływ wynalazku Benza i Daimlera na XX stulecie jest po prostu ogromny. Samochód jest także zapomnianym jednym z kilku najważniejszych "ogniw technicznych", które doprowadziły do całej masy najróżniejszych zmian na polu bitwy. No i jakoś nie wyobrażam sobie bez niego życia.
Wystarczy?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 3/02/2009, 20:42 Quote Post

Wybrałem Pasteura, z pełną świadomością, że to nie on wpadł na pomysł szczepienia - ale to od niego rozpoczęła się nowoczesna immunologia i w zasadzie nowoczesna medycyna w ogóle. Zagłosowałem właśnie tak, bo to właśnie dzięki tej rewolucji medycznej nie mrzemy dziś masowo na choroby, które jeszcze 150 lat temu kosiły miliony ludzi w całej Europie.
Z drugiej strony jednak uważam, że NIE DA SIĘ wyróżnić jakiegokolwiek wynalazku, który byłby największy, najważniejszy etc. Bo tak naprawdę, czy możemy w jakikolwiek sensowny sposób uargumentować, dlaczego medycyna jest ważniejsza od elektryczności albo maszyna parowa od żniwiarki? Wszystkie te inwencje kształtują nasze życie w sposób tak złożony, że nie sposób sobie wyobrazić jedną bez innych a nasze życie dzisiaj bez ich wszystkich razem, jak i bez każdej z osobna.
Także wybieranie największego wynalazku ma dla mnie sens tylko jeśli chcemy zastanowić się nad tym pierwszym, od którego się wszystko zaczęło. Tym pierwszy, ujawniającym w całej rozciągłości zdolność abstrakcyjnego myślenia, prawdopodobnie było koło - a potem już poszło z górki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 3/02/2009, 21:07 Quote Post

Vitam

A według mnie największym odkryciem był wynik eksperymentu Michelsona-Morleya (8-12 lipca 1887): nie ma widocznej różnicy w prędkości światła, niezależnie od kierunku, w jakim porusza się obserwator.
Od I połowy lipca 1887 już tylko kwestią czasu było wyciągnięcie z tego wniosków, obalenie teorii eteru, zrewidowanie klasycznej fizyki i opracowanie STW, OTW i FK.
(telewizja, komputery, internet, monitory ciekłokrystaliczne, telefonia komórkowa, system nawigacji satelitarnej...)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 4/02/2009, 14:59 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 3/02/2009, 21:42)
Z drugiej strony jednak uważam, że NIE DA SIĘ wyróżnić jakiegokolwiek wynalazku, który byłby największy, najważniejszy etc. Bo tak naprawdę, czy możemy w jakikolwiek sensowny sposób uargumentować, dlaczego medycyna jest ważniejsza od elektryczności albo maszyna parowa od żniwiarki? Wszystkie te inwencje kształtują nasze życie w sposób tak złożony, że nie sposób sobie wyobrazić jedną bez innych a nasze życie dzisiaj bez ich wszystkich razem, jak i bez każdej z osobna.
Także wybieranie największego wynalazku ma dla mnie sens tylko jeśli chcemy zastanowić się nad tym pierwszym, od którego się wszystko zaczęło. Tym pierwszy, ujawniającym w całej rozciągłości zdolność abstrakcyjnego myślenia, prawdopodobnie było koło - a potem już poszło z górki.
*


To oczywiste, ale tego typu "plebiscyty" należy zawsze traktować z pewnym przymrużeniem oka. Kto jak kto, ale moderator powinien takie rzeczy wiedzieć. wink.gif Swoją drogą co w tej ankiecie robi kosiarka?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 4/02/2009, 17:10 Quote Post

Zagłosowałbym na nacjonalizm, ale nie ma niestety (z wiadomej zresztą przyczyny wink.gif ) takowej opcji... tongue.gif Głos zatem na samochód.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Spartakus1987
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 77
Nr użytkownika: 51.275

Zawód: student
 
 
post 20/02/2009, 12:55 Quote Post

Ciekawe, że nikt nie oddał głosu na telefon wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej