Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koczownicy i Słowianie..., ... czyli kumys z miodem
     
Rkinis Raindi
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 261
Nr użytkownika: 99.412

 
 
post 30/10/2017, 7:44 Quote Post

QUOTE(kolodziej @ 29/10/2017, 23:30)
Dlaczego forma żeńska brzmi "kniahini" albo "knężna"? Czy nie dlatego, ze pierwotna forma brzmiała "kniehg' LUB "kniegh" czyli kończyła się na dźwięczne "h"? I co z rdzeniem "kun". Zaginął bez wieści?
I jeszcze - skoro ten rdzeń ma znaczenie indoeuropejskie to skąd wiadomo, że pochodzi od Germanów a nie jest starą pozostałością z czasów wspólnoty pie.
*



"h" w słowiańskich językach (niektórych) pojawiło się na miejscu "g" dopiero w XI wieku i nie ma żadnego związku ze stanem prasłowiańskim.
"u" w rdzeniu kun- przeszło, regularnie, w tylni jer.
Rdzeń "kun", oznaczający ród, rodzenie pochodzi od pie. gen-, ktore zachowało się m.in. w polskim wyrazie żona. Inicjalne "k", mogło się rozwinąć tylko w pragermańskim. Tamże doszło do tzw. przesuwki spółgłoskowej, w wyniku której praindoeuropejskie g przeszło w k.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 30/10/2017, 9:36 Quote Post

QUOTE(Rkinis Raindi @ 30/10/2017, 7:44)
QUOTE(kolodziej @ 29/10/2017, 23:30)
Dlaczego forma żeńska brzmi "kniahini" albo "knężna"? Czy nie dlatego, ze pierwotna forma brzmiała "kniehg' LUB "kniegh" czyli kończyła się na dźwięczne "h"? I co z rdzeniem "kun". Zaginął bez wieści?
I jeszcze - skoro ten rdzeń ma znaczenie indoeuropejskie to skąd wiadomo, że pochodzi od Germanów a nie jest starą pozostałością z czasów wspólnoty pie.
*



"h" w słowiańskich językach (niektórych) pojawiło się na miejscu "g" dopiero w XI wieku i nie ma żadnego związku ze stanem prasłowiańskim.
"u" w rdzeniu kun- przeszło, regularnie, w tylni jer.
Rdzeń "kun", oznaczający ród, rodzenie pochodzi od pie. gen-, ktore zachowało się m.in. w polskim wyrazie żona. Inicjalne "k", mogło się rozwinąć tylko w pragermańskim. Tamże doszło do tzw. przesuwki spółgłoskowej, w wyniku której praindoeuropejskie g przeszło w k.
*



Myślę, że robienie Kołodziejowi wykładu z fonologii to strata czasu - on nie pierwszy ale 50-ty raz kwestionuje ustalenia językoznawstwa - czynił to i rok temu i dwa lata temu. Każdy normalny człowiek przez tak długi okres spróbowałby zapoznać się choć z ogólnymi założeniami dziedziny, której ustalenia co rusz publicznie podważa. Tymczasem Kołodziej tworzy kolejne "teorie" bez jakiegokolwiek związku z ustaleniami nauki, na podstawie własnego widzimisię opartego o aktualne odsluchowe podobieństwa rozmaitych słów i ich części. O historycznych procesach językowych ma pojęcie znikome albo żadne. Co więcej nie ma za grosz samokrytycyzmu co widać choćby teraz gdy spiryt WYJAŚNIŁ mu proces językowy a on dalej uprawia językoznawstwo ludowe twierdząc niefrasobliwie jakoby wcale nie wyjaśniono jak doszło do danej przemiany fonetycznej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 30/10/2017, 12:29 Quote Post

kołodziej:
"Czyli ze względu na bliskie, satemowe pokrewieństwo językowe a także ze względu na geografię (stosunkowo duży obszar bez naturalnych granic) dość swobodnie przemieszczały się słowa i do tego jeszcze w znacznym stopniu zrozumiałe na całym obszarze.".

To najpewniej prawda, chociaż... Nie mówię o jakichkolwiek słowach lecz o wybranych, które moim zdaniem dowodzą sporego wpływu ludów Wielkiego Stepu na Proto- i Prasłowian.

kołodziej:
"Nie można więc wskazać z którego kierunku (czyli od stepowców) płynęło słowo np. "nebo".

Mylisz się w tym przypadku. Nie chodzi bowiem o samo słowo "niebo" lecz o jego znaczenie. Napisałem wcześniej, iż tylko w językach irańskich oraz słowiańskich "niebo" poczęło oznaczać sferę niebieską, nieosiągalną człowiekowi i zamieszkałą przez istoty wyższe. W pozostałych językach indoeuropejskich określało "mgły" i "chmury". Czyli w pewnym, trudnym do bliższego określenia czasie, nastąpiła zmiana znaczeniowa. Podobnie stało się ze słowem "bóg", które zastąpiło "*divЪ, *divo w znaczeniu Boga. Jak to się stało? Najbardziej prawdopodobna odpowiedź znajdziemy uwzględniając reformę religijną przeprowadzoną wśród ludów irańskich przez Zoroastra. W jej wyniku min. dawny "Dieus" zaczął oznaczać demona, czyli coś negatywnego. Gdzieś w pierwszej połowie I tysiąclecia p.n.e. zoroastryzm stał się religią panującą na terenach dzisiejszego północnego Iranu, Turkmenistanu i Kirgistanu. Zapewne oddziaływał na inne ludy irańskie, które koczowały na północnych stepach, a te przekazały nowe pojęcia i znaczenia Proto- lub Prasłowianom. Zatem mamy określony kierunek zachodzenia pożyczek.

kołodzej:
"Gdyby dzisiaj zdarzył się kataklizm na wskutek, którego zresetowałaby się historia nie można byłoby wskazać kraju gdzie powstało słowo "robot". Można jedynie nakreślić obszar słowiańszczyzny.".

Ale dla wielu, a nawet bardzo wielu, innych słów dałoby się wskazać środowiska, w których powstały. Tak więc argument chybiony.

kołodziej:
"Co do obyczaju czy ustroju chyba nie za wiele bo wszak koczownicy to nie rolnicy.".

No i sam sobie odpowiedziałeś. Trudno spodziewać się bowiem aby pojęcia z zakresu pasterstwa, jazdy konnej, elementów uzbrojenia itp. itd. specyficznych dla świata koczowniczego pochodziły od ludności rolniczej.
Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie tylko omawiany tu termin "książę" jest w językach słowiańskich zapożyczeniem. Terminów obcych dotyczących sprawowania władzy czy funkcji w językach słowiańskich jest o wiele więcej (np. żupan, bojar). Zatem i w kwestiach ustrojowych koczownicy odcisnęli swe piętno.


 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
kolodziej
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.436
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 30/10/2017, 21:53 Quote Post

QUOTE(Rkinis Raindi @ 30/10/2017, 8:44)
QUOTE(kolodziej @ 29/10/2017, 23:30)
Dlaczego forma żeńska brzmi "kniahini" albo "knężna"? Czy nie dlatego, ze pierwotna forma brzmiała "kniehg' LUB "kniegh" czyli kończyła się na dźwięczne "h"? I co z rdzeniem "kun". Zaginął bez wieści?
I jeszcze - skoro ten rdzeń ma znaczenie indoeuropejskie to skąd wiadomo, że pochodzi od Germanów a nie jest starą pozostałością z czasów wspólnoty pie.
*



"h" w słowiańskich językach (niektórych) pojawiło się na miejscu "g" dopiero w XI wieku i nie ma żadnego związku ze stanem prasłowiańskim.
"u" w rdzeniu kun- przeszło, regularnie, w tylni jer.
Rdzeń "kun", oznaczający ród, rodzenie pochodzi od pie. gen-, ktore zachowało się m.in. w polskim wyrazie żona. Inicjalne "k", mogło się rozwinąć tylko w pragermańskim. Tamże doszło do tzw. przesuwki spółgłoskowej, w wyniku której praindoeuropejskie g przeszło w k.
*



A nawet XIII wiek. Tylko wtedy pojawił się pomysł na zapis dźwięku "gh" bo brzmiał bardziej "h" niż "g". Sama zbitka prawdopodobnie była już wcześniej. A zmiana sposobu określenia inna literą i tak nie zmieniła brzmienia bo po dzień dzisiejszy w czeskim, ukraińskim czy niektórych gwarach polskich takie "gH"
Ja rozumiem i wiem skąd oficjalnie pochodzi słowo "książę" i wszystko się zgadza jeśli pierwowzorem było słowo "kuningaz", ale mnie interesuje wersja nieoficjalna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 30/10/2017, 22:03 Quote Post

QUOTE(mlukas @ 29/10/2017, 21:48)
Stal to "fwlad", ale już metal to "flz", tu bym się czegoś dopatrywał.
*



Metalowa moc to qdrt flza, metalowy odpad to zbalh haa flza, metalowe śmiecie to stl zbalh flza według konwertera farsi. Może coś w tym jest. Koczownicy dawnych czasów mówili pewnie częściej wschodnioiranskim. Bez dostępu do tych języków ciężko to prześledzić, osetyński też by się przydał a ja fachowcem tu nie jestem. Nie wiem czy ktoś żelaza w irańskich językach fachowo szukał.


Ten post był edytowany przez antracyt: 30/10/2017, 22:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
kolodziej
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.436
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 30/10/2017, 22:23 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 30/10/2017, 10:36)


Myślę, że robienie Kołodziejowi wykładu z fonologii to strata czasu - on nie pierwszy ale 50-ty raz kwestionuje ustalenia językoznawstwa -
*



No teraz to przegiąłeś! Mam wszystkiego coś z pięćdziesiąt postów (w licznik nie wierz wink.gif )
Ale w jednym masz rację lubię zamieszać bo wtedy forum ożywia się. A tak to ludzie nie dyskutują tylko przerzucają się linkami i tytułami. Nie wiem: skarżą się czy chwalą? Dyskusja przypomina rejs po Wiśle - "kury, kaczki i droga na Ostrołękę" A jak podrzucić kontrowersa to zaraz krew szybciej krąży w zwapniałych żyłach biggrin.gif
Więc żeby nie być gołosłownym podrzucam nieoficjalną, skróconą wersję pochodzenia słowa "kniaź" i wdzięczny będę za sensowne obalenie.

Kniaź pochodzi z prasłowiańskiego "kien" oznaczającego pień, kłodę - w liczbie mnogiej oczywiście knieja, także kniehinia jako las, albo kny lub knigy lako pale lub słupki. Samo słowo byłoby rodzime, ale pomysł zapożyczony od Indoirańczyków i przekazany Słowianom poprzez stepowców. Nawiązywałby do powszechnego u nich zwyczaju stawiania zasłużonym ludziom drewnianych balvan-ów lub pahlevan-ów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 30/10/2017, 23:00 Quote Post

QUOTE(kolodziej @ 30/10/2017, 21:53)
QUOTE(Rkinis Raindi @ 30/10/2017, 8:44)
QUOTE(kolodziej @ 29/10/2017, 23:30)
Dlaczego forma żeńska brzmi "kniahini" albo "knężna"? Czy nie dlatego, ze pierwotna forma brzmiała "kniehg' LUB "kniegh" czyli kończyła się na dźwięczne "h"? I co z rdzeniem "kun". Zaginął bez wieści?
I jeszcze - skoro ten rdzeń ma znaczenie indoeuropejskie to skąd wiadomo, że pochodzi od Germanów a nie jest starą pozostałością z czasów wspólnoty pie.
*



"h" w słowiańskich językach (niektórych) pojawiło się na miejscu "g" dopiero w XI wieku i nie ma żadnego związku ze stanem prasłowiańskim.
"u" w rdzeniu kun- przeszło, regularnie, w tylni jer.
Rdzeń "kun", oznaczający ród, rodzenie pochodzi od pie. gen-, ktore zachowało się m.in. w polskim wyrazie żona. Inicjalne "k", mogło się rozwinąć tylko w pragermańskim. Tamże doszło do tzw. przesuwki spółgłoskowej, w wyniku której praindoeuropejskie g przeszło w k.
*



A nawet XIII wiek. Tylko wtedy pojawił się pomysł na zapis dźwięku "gh" bo brzmiał bardziej "h" niż "g". Sama zbitka prawdopodobnie była już wcześniej. A zmiana sposobu określenia inna literą i tak nie zmieniła brzmienia bo po dzień dzisiejszy w czeskim, ukraińskim czy niektórych gwarach polskich takie "gH"
Ja rozumiem i wiem skąd oficjalnie pochodzi słowo "książę" i wszystko się zgadza jeśli pierwowzorem było słowo "kuningaz", ale mnie interesuje wersja nieoficjalna.
*


Tu nie chodzi o oficjalność tylko rzetelność naukową


CODE
Kniaź pochodzi z prasłowiańskiego "kien" oznaczającego pień, kłodę - w liczbie mnogiej oczywiście knieja, także kniehinia jako las, albo kny lub knigy lako pale lub słupki. Samo słowo byłoby rodzime, ale pomysł zapożyczony od Indoirańczyków i przekazany Słowianom poprzez stepowców. Nawiązywałby do powszechnego u nich zwyczaju stawiania zasłużonym ludziom drewnianych balvan-ów lub pahlevan-ów.

Banialuki pseudonaukowe albowiem prasłowiańską forma to nie kien ale *kъnędzь ← *kъnęgъ

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 30/10/2017, 23:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 30/10/2017, 23:08 Quote Post

kołodziej:
"Kniaź pochodzi z prasłowiańskiego "kien" oznaczającego pień, kłodę - w liczbie mnogiej oczywiście knieja, także kniehinia jako las, albo kny lub knigy lako pale lub słupki. Samo słowo byłoby rodzime, ale pomysł zapożyczony od Indoirańczyków i przekazany Słowianom poprzez stepowców. Nawiązywałby do powszechnego u nich zwyczaju stawiania zasłużonym ludziom drewnianych balvan-ów lub pahlevan-ów.".

smile.gif Jajcarz z Ciebie, że hej! Dawno tak się nie uśmiałem! Pomogę ci za to. rolleyes.gif Proszę:

https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawni...iume_stopka.pdf

Ten post był edytowany przez Bazyli: 30/10/2017, 23:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 30/10/2017, 23:08 Quote Post

Mamy uwierzyć w całkowicie przypadkową zbieżność formy prasłowiańskiej z

QUOTE
niemieckim König - król, holenderskie koning, szwedzkie konung, fińskie kunigas, angielskie king i litewskie kùnigas
??

Nawet po pijaku nie uwierzę w taka bzdurę
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 30/10/2017, 23:22 Quote Post

QUOTE(kolodziej @ 30/10/2017, 23:23)

Kniaź pochodzi z prasłowiańskiego "kien" oznaczającego pień, kłodę - w liczbie mnogiej oczywiście knieja, także kniehinia jako las, albo kny lub knigy lako pale lub słupki. Samo słowo byłoby rodzime, ale pomysł zapożyczony od Indoirańczyków i przekazany Słowianom poprzez stepowców. Nawiązywałby do powszechnego u nich zwyczaju stawiania zasłużonym ludziom drewnianych balvan-ów lub pahlevan-ów.
*


To żes waćpan pojechał...od kniazia do pahlewana! laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 30/10/2017, 23:28 Quote Post

No nie confused1.gif Najpierw Kołodzieju piszesz tak
CODE
skoro ten rdzeń ma znaczenie indoeuropejskie to skąd wiadomo, że pochodzi od Germanów a nie jest starą pozostałością z czasów wspólnoty pie
.

Aby zaraz potem twierdzić
QUOTE
Ja rozumiem i wiem skąd oficjalnie pochodzi słowo "książę" i wszystko się zgadza jeśli pierwowzorem było słowo "kuningaz

No to wiesz czy nie wiesz? Musisz wybrać jedną z opcji obie naraz u jednej osoby się wykluczają.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 30/10/2017, 23:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Rkinis Raindi
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 261
Nr użytkownika: 99.412

 
 
post 31/10/2017, 8:20 Quote Post

CODE

A nawet XIII wiek.


Nie, pierwsze takie zapiski pojawiły się pod koniec XI wieku.

CODE

Tylko wtedy pojawił się pomysł na zapis dźwięku "gh" bo brzmiał bardziej "h" niż "g".


Nic o tym nie wiem, ale nie wykluczam. Chodzi o zabytki czeskie czy ruskie?

CODE
Sama zbitka prawdopodobnie była już wcześniej.

Jaka zbitka?


CODE
A zmiana sposobu określenia inna literą i tak nie zmieniła brzmienia bo po dzień dzisiejszy w czeskim, ukraińskim czy niektórych gwarach polskich takie "gH"


wacko.gif
Słyszałeś kiedyś czeszczyznę?

CODE

Ja rozumiem i wiem skąd oficjalnie pochodzi słowo "książę" i wszystko się zgadza jeśli pierwowzorem było słowo "kuningaz", ale mnie interesuje wersja nieoficjalna.


Ale po co? Nieoficjalna, "kosmiczna" wersja pochodzenia piramid też cie interesuje? Bo to ten sam poziom co jakieś kniazie wystrugane z "kieni" i innych (nomen omen) balvanów.


EBIT: Istenieje/istniało takie słowo jak "kien"? Pytam, bo nie wiem. Domyślam sie, że ty coś o tym wiesz, skoro sie na nie powołujesz.
Rzecz jasna, nie jest to żadna forma "prasłowiańska", rolleyes.gif bo wtedy mielibyśmy tu palatalizację, tylko polska (o ile w ogóle, co nam zaraz wyjaśnisz).


Ten post był edytowany przez Rkinis Raindi: 31/10/2017, 8:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
kolodziej
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.436
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 31/10/2017, 9:21 Quote Post

smile.gif Jajcarz z Ciebie, że hej! Dawno tak się nie uśmiałem! Pomogę ci za to. rolleyes.gif Proszę:

[url=https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawnictwo.us.edu.pl/files/kniaziowie_-_czworka_spis_tresci_wstep_indeks_osob_summary_reziume_stopka.pdf-->
QUOTE(Bazyli @ 31/10/2017, 0:08

smile.gif Jajcarz z Ciebie, że hej! Dawno tak się nie uśmiałem! Pomogę ci za to. rolleyes.gif Proszę:

[url=https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawnictwo.us.edu.pl/files/kniaziowie_-_czworka_spis_tresci_wstep_indeks_osob_summary_reziume_stopka.pdf)
https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawni...iume_stopka.pdf[/url]
*



Dzięki! przyda się. Aczkolwiek jest to odpowieź jak z książki "Dzieci z Bulerbyn";
"-Tato skąd się biorą dzieci?
- A lekcje odrobione- wybrną szczęśliwie ojciec"
Spoko gościu z Ciebie.

Riknis

QUOTE
Słyszałeś kiedyś czeszczyznę?


Ukraińszczyznę. Dopytam się gościa z jakiego jest regionu.

QUOTE
Istenieje/istniało takie słowo jak "kien"?


W słowniku Brucknera.

Gniewko
QUOTE
No to wiesz czy nie wiesz? Musisz wybrać jedną z opcji obie naraz u jednej osoby się wykluczają.


Oficjalną. Nieoficjalną proszę rzeczowo obalić. zobaczymy na ile posługujesz sie własnym rozumem a na ile poszufladkowaną wiedzą.

Antracyt
QUOTE
o żes waćpan pojechał...od kniazia do pahlewana! laugh.gif


Ma sie rozumieć zbieżność słów żadna. Chodzi o formę.
Czyli; skoro u nas istnieje słowo "czołg" a nie "tank" to armata zwie się przeciwczołgowa (przeciwpancerna) a nie "antitank"


Prasłowiański "knędz" (sorki bez jerów) jest hipotetyczną i akceptowalną przeze mnie formą wyjściową dla księdza i kniazia. Zwracam uwagę na praźródło, którym jest oficjalnie "kuningaz" a ja podaję, że "kień" w formie mnogiej "kni" "kniegi" a uwzględniając zmiany fenologiczne w polskom jazyku "knęg".
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 31/10/2017, 10:00 Quote Post

Słowo "kien" (pień, kloc, sąg), jak najbardziej istniało, Bańkowski podaje zaświadczenia, np. cieszyńskie wyrażenie 'do knu/kna'. Derywatem od niego jest między innymi 'knieja'.

Prasłowiańskie kъnъ. Liczba mnoga zapewne 'kny' z psł. "kъni"

W jaki sposób 'knigi' miałyby być od tego liczbą mnogą, nie wie nikt.

Chyba pora niestety, żeby jakiś moderator się za to zabrał. sad.gif
 
User is online!  PMMini Profile Post #44

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 31/10/2017, 11:07 Quote Post

QUOTE
Nieoficjalną proszę rzeczowo obalić

Zasada dyskusji naukowej jest prosta - stawiając tezę trzeba ją obronić i udowodnić

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 31/10/2017, 16:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej