Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uzbrojenie Galów
     
demsza
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 36.264

Marian Marunski
Zawód: handlowiec
 
 
post 17/11/2007, 22:58 Quote Post

Jak właściwue wygladali, w co byli uzbrojeni celtyccy wolownicy w Galii podczas wojny z Cezarem. Troche mnie ten temat zainteresował po lekturze książki "Alezja 52 pne" T. Romanowskiego, tym bardziej że na forum pojawiły sie dość krytyczne opinie na temat uzbrojenia celtyckiego zamieszczonego w owej ksiązce (która świetnie sie czyta i mimo wszystko polecam). Może wspólnymi siłami zdołamy uzyskać najbardziej prawdopodobny wygląd wojownika galijskiego stojącego na przeciw legionom Cezara.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Dziad wędrowny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 20.408

Wojciech Socha
Zawód: (nie)rentowny
 
 
post 17/11/2007, 23:03 Quote Post

Niektórzy byli ubrani w torques, uzbrojeni miecz i... w zasadzie w nic (sic) więcej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 18/11/2007, 10:38 Quote Post

Celtowie ze czasów Cezara nie różnili się od swoich ziomków którzy najechali Rzym. No może małe wyjątki.
-Późniejsi Celtowie byli bardziej ucywilizowani.
- Celtowie którzy podbili Rzym używali rydwanów a za Cezara ich już nie było w Galii.
- Wercyngetoryks stworzył oddziały łuczników.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
demsza
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 36.264

Marian Marunski
Zawód: handlowiec
 
 
post 19/11/2007, 6:30 Quote Post

obawiam się ze to nie tak do końca było jak panowie pisza. Poszukam gdzieś co nieco to napiszą. Ale licze tez na innych użytkowników.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 24/11/2007, 11:18 Quote Post

Różnic z wojskami z IV w pne jest dużo. Dłuższe miecze, tępe w większości na końcu, więcej okuć na tarczach z metalu. Więcej pancerzy kolczych.
W wyposażeniu mogły sie znaleść :

hełm - np agenport
kolczuga z pelerynką lub bez
miecz do prawie metra (ale i krótkie też)
włócznia ok 2-3 metry
sztylet czy też nóż
tarcza owalna z umbem wrzecionowatym z okuciami lub bez (może i umbo podobne do rzymskich?! )

Brak już pasów łańcuszkowych.

Tak naprawdę, to każdy uzbrajał siesam. Jak miałcoś po dziadku w dobrym stanie to też używał. Jak coś zdobył dobrego to mógł też używać. Jak coś dostał lepszego niż miał, a od innego ludu to teżmógł mieć na stanie podczas walki. Celtowie to wojownicy a nie żołnierze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/07/2008, 17:59 Quote Post

Co do uzbrojenia - http://youtube.com/watch?v=7rv7gsTKQAg - walka celta z uzbrojeniem z czasów Cezara z imprezy starożytnej w Cegłowie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Glabrio
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 457
Nr użytkownika: 4.823

 
 
post 14/07/2008, 9:39 Quote Post

O ile mi wiadomo to legioniści Cezara nie używali tego typu tarcz jak na podlinkownym filmie, ale ciągle używali scutum owalnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 14/07/2008, 12:08 Quote Post

QUOTE(Glabrio @ 14/07/2008, 9:39)
O ile mi wiadomo to legioniści Cezara nie używali tego typu tarcz jak na podlinkownym filmie, ale ciągle używali scutum owalnego.
*


Nikt nie napisał, że to legionista z czasów Cezara. Film jest z imprezy integrującej odtwórców czasów starożytnych, a nie czasów Cezara. Jest to finał "turnieju" bojowego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 14/07/2008, 12:31 Quote Post

Wyglądali mniej więcej tak:

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 15/07/2008, 14:27 Quote Post

Ten ostatni rysunek walki Celta z Germanem. Ten ostatni jest uzbrojony w toporek i nóż czy to wizja autora czy może opierał się na jakiś przestawieniach zachowanych z tamtych czasów. confused1.gif Pytam ponieważ już kiedyś chyba natknąłem sie na ten motyw.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Akira
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 46.607

Zawód: Uczen
 
 
post 15/07/2008, 15:25 Quote Post

Celtowie osiągneli prawdziwe mistrzostwo w wyrabianiu długich mieczy, które w przeciwieństwie do wyrobów np. Rzymian cechowały się elastycznością, giętkością. Archeolodzy odkopali setki egzemplarzy broni znajdyjących się w grobowcach, bądz w miejscach kultu co umożliwiło prześledzenie ulepszeń technologicznych w wyrobie mieczy oraz tarcz. Celtowie przykładali wielką wagę do doskonalenia broni pod względem użytkowym, pierwotnie miecz sięgał do kolan, w późniejszym okresie do łydek wojownika. Tarcze były owalne, na całej długości wzmacniano je solidnymi ożebrowaniami. Długich mieczy i tarcz używano przede wszystkim na północ od Pirenejów. Celtyberowie woleli posługiwać się krótkimi mieczami dochodzącymi do ok. 40 centymetrów, i okrągłymi tarczami. Używali oni także włóczni i oszczepów. Wiele egzemplaży broni znaleziono w grobowcach wojowników hiszpańskiej Mesety. Co dość interesujące archeolodzy odnajdują czasem miecze zgięte na pół, co mogło symbolizować śmierć wojownika.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 15/07/2008, 16:29 Quote Post

QUOTE(Akira @ 15/07/2008, 15:25)
Celtowie osiągneli prawdziwe mistrzostwo w wyrabianiu długich mieczy, które w przeciwieństwie do wyrobów np. Rzymian cechowały się elastycznością, giętkością. Archeolodzy odkopali setki egzemplarzy broni znajdyjących się w grobowcach, bądz w miejscach kultu co umożliwiło prześledzenie ulepszeń technologicznych w wyrobie mieczy oraz tarcz. Celtowie przykładali wielką wagę do doskonalenia broni pod względem użytkowym, pierwotnie miecz sięgał do kolan, w późniejszym okresie do łydek wojownika. Tarcze były owalne, na całej długości wzmacniano je solidnymi ożebrowaniami. Długich mieczy i tarcz używano przede wszystkim na północ od Pirenejów. Celtyberowie woleli posługiwać się krótkimi mieczami dochodzącymi do ok. 40 centymetrów, i okrągłymi tarczami. Używali oni także włóczni i oszczepów. Wiele egzemplaży broni znaleziono w grobowcach wojowników hiszpańskiej Mesety. Co dość interesujące archeolodzy odnajdują czasem miecze zgięte na pół, co mogło symbolizować śmierć wojownika.
*


Jakim ożebrowaniem wzmacniano tarcze? Pomagałem przy rekonstrukcji tarczy w ramach projektu z archeo UW i nie pamiętam takowych. Tarcza owalna z Egiptu też takowych nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Akira
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 46.607

Zawód: Uczen
 
 
post 15/07/2008, 18:04 Quote Post


Pisząc SOLIDNYMI OŻEBROWANIAMI miałem na myśli żelazne okucie tarczy oraz żelazną listwę przebiegającą pionowo przez jej środek.
Troche nieodpowiednio wyraziłem to we wcześniejszym poście rolleyes.gif
Mam nadzieje że informacje przezemnie podane są trafne, a jeżeli nie to proszę o korekte mojej wiedzy
wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 15/07/2008, 18:26 Quote Post

QUOTE(Akira @ 15/07/2008, 18:04)
Pisząc  SOLIDNYMI OŻEBROWANIAMI miałem na myśli żelazne okucie tarczy oraz żelazną listwę przebiegającą pionowo przez jej środek.
Troche nieodpowiednio wyraziłem to we wcześniejszym poście rolleyes.gif
Mam nadzieje że informacje przezemnie podane są trafne, a jeżeli nie to proszę o korekte mojej wiedzy
wink.gif
*


Tarcze nie zawsze były okute metalem na krawędziach, a nawet występujące okucia często były tylko na górze i dole. Wrzecionowata wypukłość była drewniana, wzmocniona na środku umbem taśmowatym smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 11/02/2009, 15:21 Quote Post

To jeszcze obrazek galijskiego jeźdźca.

Ze strony http://zolnierze.konieczka.net/zolnierze/10/galowie/

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej