Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
22 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wizja UE Sikorskiego
     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/11/2011, 8:40 Quote Post

Przemówienie Sikorskiego w Niemczech wywołało burzę w kraju. Co o tym myślicie? Czy pogląd, że jednym ratunkiem dla Unii jest jest głębsza integracja polityczna jest słuszny? Sikorski uważa, że kluczową rolę w UE powinny mieć Niemcy. Czy to jest zgodne z polską racją stanu?

Ja osobiście prezentuje antyfederalistyczne stanowisko. Nie mniej jednak wizja Sikorskiego, bardziej mi odpowiada niż całkowicie likwidująca obecne państwa koncepcja Federacji Regionów, choć ta Radkowa jest zdecydowanie federalistyczna. Mocne są jego słowa, że państwa powinny mieć przynajmniej tyle kompetencji co Stany USA.

Uważam, też że Radek przesadził też z kursem proniemieckim, bowiem wszystko wskazuje na to, że Niemcy traktują instytucje UE jako środek do realizacji własnych interesów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 30/11/2011, 9:01 Quote Post

A jako co mają je traktować? Wolontariat (:

Sprawa jest prosta,Unia ma szanse przetrwać tylko w wypadku większej centralizacji władzy, to się jednak wiąże z utratą/ograniczeniem suwerenności przez słabsze jej podmioty. Do nich niestety zaliczamy się i my. Pytanie brzmi czy jesteśmy gotowi przekroczyć tę barierę, która tak naprawdę siedzi gdzieś w naszych umysłach, kulturze i charakterze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/11/2011, 9:13 Quote Post

QUOTE
A jako co mają je traktować? Wolontariat (:


Sęk w tym, że niektórzy mają właśnie złudzenia, że jest inaczej.

QUOTE
Unia ma szanse przetrwać tylko w wypadku większej centralizacji władzy


I tak i nie. Dążenia do tej centralizacji na pewno wywołają różne reakcje niezgody na to, co może doprowadzić paradoksalnie do rozpadu Unii. Na pewno nie wszystkie państwa zgodzą się na federacje tak łatwo jak Polska. Chyba, że to dłuższy będzie proces, ale w słowach Sikorskiego słyszę wezwanie "szybko, natychmiast!"

Ten post był edytowany przez karolz77: 30/11/2011, 9:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 30/11/2011, 9:22 Quote Post

UE jest w najwiekszym kryzysie od jej powstania. Jest inne wyjscie niż federacja? Nie ma.
To, że Niemcy mają tu role kluczową, to żaden postulat. To fakt.
Czy Sikorski wzywa do natychmiastowego powołania Stanów Zjednoczonych Europy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/11/2011, 9:37 Quote Post

A nie uważasz, że dążenia do federacji mogą jeszcze ten kryzys pogłębić?

Sikorski sugeruje, że działania muszą być szybkie, bo skoro federacja ma uratować unię to przecież nie może powstać za 10 lat bo do tej pory UE mogłaby się rozpaść nie mówiąc o strefie Euro.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 30/11/2011, 9:44 Quote Post

QUOTE
A nie uważasz, że dążenia do federacji mogą jeszcze ten kryzys pogłębić?

Nie.
QUOTE
działania muszą być szybkie, bo skoro federacja ma uratować unię to przecież nie może powstać za 10 lat bo do tej pory UE mogłaby się rozpaść nie mówiąc o strefie Euro.

Szybkie działania wzgledem Euro, tj. przyznanie bankowi centralnemu uprawnień, których nie ma, ratowania innych banków, musza nastapic natychmiast. Inaczej wszystko sie posypie.
By uspokoic rynki nie jest niebędne natychmiastowe powołanie Stanów Zjednoczonych Europy. Tym bardzioej, że to nierealne. Wystarczy wytyczenie kierunku zmian i stacji docelowej. Aczkolwkiek pewne regulacje prawne (np. opodatkowanie transakcji finansowych) przydałyby sie natychmiast.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/11/2011, 9:46 Quote Post

QUOTE
Nie.


Ponieważ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 30/11/2011, 9:49 Quote Post

A jak ma pogłebić? napisałeś: . Dążenia do tej centralizacji na pewno wywołają różne reakcje niezgody na to, co może doprowadzić paradoksalnie do rozpadu Unii. Kto chce wychodzic z UE? Nikt. Co najwyzej nie wszyscy do fedreracji wejda. Pozostana w konfederacji. Przynajmniej na jakis czas.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 30/11/2011, 9:59 Quote Post

Sama koncepcja Europy Federalnej nie budzi u mnie sprzeciwu , wspólna polityka zagraniczna , pieniądz , obrona , tak . Tylko ....czy nasze interesy są zawsze zbieżne z interesami Niemiec ?
I czy Polska będzie jeszcze niepodległym państwem ?
 
Post #9

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 30/11/2011, 10:10 Quote Post

QUOTE
czy nasze interesy są zawsze zbieżne z interesami Niemiec ?

Nie. Podobnie jak interesy Szczecina nie zawsze sa zbiezne z interesami Rzeszowa.
QUOTE
I czy Polska będzie jeszcze niepodległym państwem ?

A obecnie jest? Formalnie tak. Faktycznie nie. Podlegamu mnóstwu zewnętrznych czynników.

Ten post był edytowany przez balum: 30/11/2011, 10:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/11/2011, 10:11 Quote Post

QUOTE(balum @ 30/11/2011, 9:49)
A jak ma pogłebić? napisałeś: . Dążenia do tej centralizacji na pewno wywołają różne reakcje niezgody na to, co może doprowadzić paradoksalnie do rozpadu Unii. Kto chce wychodzic z UE? Nikt. Co najwyzej nie wszyscy do fedreracji wejda. Pozostana w konfederacji. Przynajmniej na jakis czas.
*



To znaczy będą dwie Unie?

QUOTE(lancaster @ 30/11/2011, 9:59)
Sama koncepcja Europy Federalnej nie budzi u mnie sprzeciwu , wspólna polityka zagraniczna , pieniądz , obrona , tak . Tylko ....czy nasze interesy są zawsze zbieżne z interesami Niemiec ?
I czy Polska będzie jeszcze niepodległym państwem ?
*



Otóż to, Lancasterze. To zakrawa na germanofilstwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 30/11/2011, 10:12 Quote Post

QUOTE
To znaczy będą dwie Unie?

teraz tez jest kilka. Strefa Euro, strefa Schengen - te nie są tożsame z UE.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 30/11/2011, 11:04 Quote Post

CODE
Sprawa jest prosta,Unia ma szanse przetrwać tylko w wypadku większej centralizacji władzy, to się jednak wiąże z utratą/ograniczeniem suwerenności przez słabsze jej podmioty.

Taka Unia jaką widzimy teraz, czyli UE w której mamy wspólną walutę to tak, może przetrwać tylko dzięki większej integracji. Ja natomiast takiej jestem przeciwny, dla mnie istotna jest tylko wspólnota gospodarcza oparta na wolnej wymianie handlowej, konkurencji.
CODE
Do nich niestety zaliczamy się i my. Pytanie brzmi czy jesteśmy gotowi przekroczyć tę barierę, która tak naprawdę siedzi gdzieś w naszych umysłach, kulturze i charakterze.

A nie interesie?

CODE
Jest inne wyjscie niż federacja? Nie ma.

Jest, powrót do walut narodowych oraz decentralizacja władzy.
CODE
Czy Sikorski wzywa do natychmiastowego powołania Stanów Zjednoczonych Europy?

Sikorski mówi o tym że inne państwo będzie mogło decydować o naszym budżecie, czyli np. wydatkach na armię. I żebym to wszystko było cacy, każdy grał według zasad i postępował sprawiedliwie taki pomysł mógłby się nawet przyjąć, ale Niemcy zawsze najpierw będą dbały o swój interes, Francja o swój a Polska o swój(mam przynajmniej taką nadzieję) i tyle.
CODE
By uspokoic rynki nie jest niebędne natychmiastowe powołanie Stanów Zjednoczonych Europy. Tym bardzioej, że to nierealne. Wystarczy wytyczenie kierunku zmian i stacji docelowej. Aczkolwkiek pewne regulacje prawne (np. opodatkowanie transakcji finansowych) przydałyby sie natychmiast.  

Tak jednak dalsza centralizacja władzy i wpływ na budżety państw członkowskich ma być receptą na kolejne podobne zawirowania.
CODE
I czy Polska będzie jeszcze niepodległym państwem ?

Od czasu traktatu Lizbońskiego suwerenność nam trochę ucieka.
CODE
Nie. Podobnie jak interesy Szczecina nie zawsze sa zbiezne z interesami Rzeszowa.

I naprawdę widzisz podobną analogię pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
tom1980live
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 46.663

Tomasz Nicpon
Stopień akademicki: anonim
Zawód: anonim
 
 
post 30/11/2011, 11:31 Quote Post

UE nie ma innego wyjscia. Musi sie zreformowac lub rozpadnie sie na mniejsze frakcje. Tak czy siak, mysle, ze wystapienie Sikorskiego pokazalo nas z bardziej konstruktywnej strony. Do niedawna bylismy uwazani jedynie za 'pieniaczy' europy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 30/11/2011, 11:37 Quote Post

CODE
Taka Unia jaką widzimy teraz, czyli UE w której mamy wspólną walutę to tak, może przetrwać tylko dzięki większej integracji. Ja natomiast takiej jestem przeciwny, dla mnie istotna jest tylko wspólnota gospodarcza oparta na wolnej wymianie handlowej, konkurencji.

Jak wyobrażasz sobie efektywną wspólna gospodarkę opartą na wolnej wymianie handlowej (swoją drogą dopiero wczoraj promotor skreślił mi w mojej pracy mgr słowo wolnorynkowa gdyż mówi że czegoś takiego nie ma)bez wspólnej waluty i efektywnych uregulowań celnych lub ich braku? A jak to ostatnie wyobrażasz sobie bez centralizacji?

CODE
A nie interesie?


Pytasz o interes narodowy Polski czy interes ludzi zamieszkujących w gruncie rzeczy mały kawałek sporej wszak planety? To są dwie różne rzeczy i jak już wspomniałem do przeskoczenia z jednego poziomu na drugi społeczeństwa muszą dojrzeć, a moim zdaniem jeszcze nie są na to gotowe.

CODE
Jest inne wyjscie niż federacja? Nie ma.
Jest, powrót do walut narodowych oraz decentralizacja władzy.


Vide punkt pierwszy tego postu.

CODE
Sikorski mówi o tym że inne państwo będzie mogło decydować o naszym budżecie, czyli np. wydatkach na armię. I żebym to wszystko było cacy, każdy grał według zasad i postępował sprawiedliwie taki pomysł mógłby się nawet przyjąć, ale Niemcy zawsze najpierw będą dbały o swój interes, Francja o swój a Polska o swój(mam przynajmniej taką nadzieję) i tyle.


Zgadza się. Chyba że w interesie tychże Niemców będzie także dbanie o interes Polski

CODE
I naprawdę widzisz podobną analogię pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi?


Jeszcze nie, ale do tego zmierzamy. Dajmy na to w wieku XVI Korona i W.Ks.Litewskie też miały różne interesy.

Ten post był edytowany przez Alcarcalimo: 30/11/2011, 11:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

22 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej