Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowianie południowi na ikonografiach,
     
Trankvilus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 7.702

Zawód: Uczeñ
 
 
post 10/07/2013, 8:15 Quote Post

Witam.
Poszukuję ikonografii przedstawiającej południowych Słowian. Interesuje mnie wszystko, co powstało w VII-XIw. I mam tu poważny problem smile.gif Udało mi się znaleźć jedno bizantyńskie wyobrażenie Bułgarów z Menologionu Bazylego II (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm.../04/Bulgars.jpg)
i dumą mnie to nie napawa smile.gif
Dlatego zwracam się z prośbą do tych, którzy głębiej siedzą w temacie - jeśli macie coś, czym możecie się podzielić, grafiki lub sugestie gdzie ich szukać, będę wdzięczny.
Pozdrawiam,
Trank.

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 10/07/2013, 9:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
munitalp10
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.117
Nr użytkownika: 45.305

Zawód: BANITA
 
 
post 19/08/2013, 19:39 Quote Post

Przychylam się do prośby, jestem wielkim wielbicielem Słowian Południowych...aczkolwiek ich udział w niszczeniu greckiej/starożytnej kultury powinien wskazywać na coś innego.

Ten post był edytowany przez munitalp10: 19/08/2013, 20:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 20/08/2013, 0:34 Quote Post

No nie wiem, czy wyobrażenia koniecznie muszą napawać duma, na dodatek z Bułgarami w tamtych czasach jest ten problem, że to konglomerat - tureckiego ludu koczowniczego i podporządkowanych Słowian, później jak już się total zeslawizowali, to też był konglomerat - Słowian i Wlachów. Na dodatek jeśli szuka się powodów do dumy, to może byc ciężko, bo najprościej znaleźć wizerunki Słowian dla okresu do XII w. w postaci miniatur bizantyńskich, a to zawsze będą wizerunki jakiś szakali dybających na cywilizację albo pokonanych, i jak nie zarżniętych, to np. sprzedawanych w łańcuchach jako niewolnicy, Słowian. W każdym razie czasem mogę w grę wchodzić jakieś same w sobie neutralne przedstawienia. Wklejam miniaturę ze słynnego madryckiego Skylitzesa, która przedstawia scenę, jak to Tomasz Słowianin prowadzi negocjacje z Arabami w celu zniszczenia cywilizacji.


Załączony obrazek

Ps. Więcej obrazków można poszukać na necie, wpisując sobie choćby w pasek zadań przeglądarki "madrid skylitzes", "Skylitzes' miniatures" itp.

Ps. II - oglądając miniatury bizantyńskie, chocby Tomasza Słowianina, trzeba wziąć pod uwage, że na 99,999999% nie jest to rzeczywisty wizerunek tej osoby.

Ps. III - średniowieczne wizerunki władców południowosłowiańskich to raczej późniejsza sprawa, np. w fundowanych cerkwiach, klasztorach zdarzały się freski przedstawiające fundatorów, np. link - wizerunek cara serbskiego Stefana Duszana z XIV w. W Kijowie w Soborze Mądrości Bożej znane są freski z poł XI w., które między innymi przedstawiają procesję córek Jarosława Mądrego - zob. link.

Ten post był edytowany przez szapur II: 20/08/2013, 0:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej