Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
19 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Katalonia na drodze do niepodległości ?
     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/09/2017, 8:21 Quote Post

Jak oceniacie ostatnie wydarzenia w Katalonii i na ile realne jest powstanie kolejnego państwa w Europie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 30/09/2017, 8:29 Quote Post

Katalończycy od wielu lat w róznych formach walczą o swoja niepodległość, i na owa niepodległość zasługują jak najbardziej. Jednak władze Hiszpanii za nic w Świecie nie zgodza się na to, i sytuacja dalej pozostanie patowa.
 
Post #2

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 30/09/2017, 9:35 Quote Post

W Katalonii jakoś podział polityczny ukształtował się dość dziwnie. Im bardziej partia jest nacjonalistyczna tym bardziej lewicowa. Generalnie prawica katalonska jest za pozostaniem w składzie Hiszpanii. Niepodlegla Katalonia będzie najprawdopodobniej najbardziej lewackim państwem na kontynencie...

Ten post był edytowany przez czarny piotruś: 30/09/2017, 9:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Pomorski Wilk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 493
Nr użytkownika: 98.859

Pepper
Stopień akademicki: Mgr in¿.
Zawód: In¿ynier
 
 
post 30/09/2017, 10:14 Quote Post

Wprawdzie nie lubię lewaków, ale skoro Katalończycy nie chcą być w Hiszpanii, to mają do tego pełne prawo. Andora jakoś jest "niepodległa". Ogólnie liczę, że Bretończycy, Korsykańczycy czy Szkoci również odzyskają niepodległość. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/09/2017, 10:32 Quote Post

Pytanie, czy Katalonia może wyjść z Hiszpanii pozostając w UE. Ten sam problem zapewne zatrzymał swojego czasu Szkocję w UK.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 30/09/2017, 12:40 Quote Post

Widzę że Koledzy wypowiadający się tutaj są za tendencjami odśrodkowymi i państewkami karłowatymi ,które w polityce będą znaczyły jeszcze mniej niż będąc częścią teraz swoich ,,metropolii''.
Ciekawe co by Koledzy powiedzeli na to że jestem za oderwaniem ,,mojej Wielkopolski'' od Polski bo nie podoba mi się żyć pod dyktando ,,Warszawy'',lub znalazł bym jeszcze że 20 powodów ,ale nie chcę pisać żeby przypadkiem nie urazić.
Jestem za dużymi,silnymi państwami z mocną władzą centralną,gdyż uważam że tendencje odśrodkowe służą tylko tym państwom które źle życzą ,lub których interesy są zagrożone,lub kolidują przez prowadzoną politykę przez te dane państwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Pomorski Wilk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 493
Nr użytkownika: 98.859

Pepper
Stopień akademicki: Mgr in¿.
Zawód: In¿ynier
 
 
post 30/09/2017, 12:56 Quote Post

QUOTE(kmat @ 30/09/2017, 10:32)
Pytanie, czy Katalonia może wyjść z Hiszpanii pozostając w UE. Ten sam problem zapewne zatrzymał swojego czasu Szkocję w UK.
*



Paradoksalnie Katalonia chyba jest najbardziej proeuropejskim regionem w Hiszpanii.

QUOTE(arturus.miłośnik historii @ 30/09/2017, 12:40)
Widzę że Koledzy wypowiadający się tutaj są za tendencjami odśrodkowymi i państewkami karłowatymi ,które w polityce będą znaczyły jeszcze mniej niż będąc częścią teraz swoich ,,metropolii''.
Ciekawe co by Koledzy powiedzeli na to że jestem za oderwaniem ,,mojej Wielkopolski'' od Polski bo nie podoba mi się żyć pod dyktando ,,Warszawy'',lub znalazł bym jeszcze że 20 powodów ,ale nie chcę pisać żeby przypadkiem nie urazić.
Jestem za dużymi,silnymi państwami z mocną władzą centralną,gdyż uważam że tendencje odśrodkowe służą tylko tym państwom które źle życzą ,lub których interesy są zagrożone,lub kolidują przez prowadzoną politykę przez te dane państwo.
*



Nie ma co się patyczkować, zróbmy państwo "Europa".

A tak serio jeśli mieszkańcy jakiegoś regionu nie chcą być jego częścią, mają prawo do niepodległości. Nawet mityczni "Wielkopolanie". Aczkolwiek Polska nie ma takich problemów, u nas w każdym województwie Polacy stanowią ponad 90%.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
maro500
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 94.840

Zawód: Student
 
 
post 30/09/2017, 15:09 Quote Post

QUOTE
  W Katalonii jakoś podział polityczny ukształtował się dość dziwnie. Im bardziej partia jest nacjonalistyczna tym bardziej lewicowa. Generalnie prawica katalonska jest za pozostaniem w składzie Hiszpanii. Niepodlegla Katalonia będzie najprawdopodobniej najbardziej lewackim państwem na kontynencie...

Dość logiczne - nacjonalizm kataloński jest dla Hiszpanii lewicowy - dąży bowiem do radykalnej zmiany zastanego stanu rzeczy. Zagorzali kibice FC Barcelony czy Athleticu Bilbao są uważani za lewicowych - ponieważ głoszą radykalną zmianę istniejącego stanu rzeczy. A kibice Espanyolu Barcelona są "prawicowi" - ponieważ są hiszpańskimi lojalistami. Jeśli dojdzie do niepodległości Katalonii (popieram, tylko gdzie wyląduje wtedy FC Barcelona confused1.gif ), to punkt widzenia się pewnie odwróci
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/09/2017, 17:32 Quote Post

maro500
QUOTE
tylko gdzie wyląduje wtedy FC Barcelona


QUOTE
Co by było, gdyby Barcelona i Espanyol grały w lidze katalońskiej? To byłaby liga dwóch zespołów, które obijają się po regionie bez szans na sukces i rozwój. Wystarczy spojrzeć na 10 ich potencjalnych rywali, by zrozumieć, że są to drużyny z zupełnie innej planety futbolowej. Dla Barcy liga katalońska to byłby krok wstecz o sto lat.

http://www.sport.pl/pilka/56,65082,1892988...talonskiej.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
maro500
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 94.840

Zawód: Student
 
 
post 30/09/2017, 18:23 Quote Post

QUOTE
Co by było, gdyby Barcelona i Espanyol grały w lidze katalońskiej? To byłaby liga dwóch zespołów, które obijają się po regionie bez szans na sukces i rozwój. Wystarczy spojrzeć na 10 ich potencjalnych rywali, by zrozumieć, że są to drużyny z zupełnie innej planety futbolowej. Dla Barcy liga katalońska to byłby krok wstecz o sto lat.

Mam raczej wrażenie, że z powodów finansowych i prestiżowych FC Barcelona i Espanyol Barcelona dołączą do innej europejskiej ligi, może chętne byłyby Ligue 1 lub Serie A. Tak to na pewno zostanie powołana liga katalońska, która składałaby się z pozostałych katalońskich klubów z Primera Division (jeden klub), Segunda Division (dwa kluby), Segunda Division B (7 klubów), niżej już w systemie hiszpańskim są już ligi regionalne (w tym katalońska).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 30/09/2017, 18:43 Quote Post

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/713...ednym-warunkiem Guardiola też popiera niepodległość Katalonii. Jeśli chodzi o sport, to rozwiązań jest wiele. Premier League nie wiem czy przyjmie Barcę, bo ma swoje top6, choć byłoby to na pewno wzmocnienie prestiżu ligi, aczkolwiek Anglicy są bardzo przywiązani do różnych niuansów tradycyjnych (słusznie zresztą), więc szczerze wątpię. Natomiast myślę, że na pewno Francuzi by z chęcią przyjęli na pewno Barcelonę, a myślę, że w ramach negocjacji też by dokoptowali Espanyol i może Gironę. Espanyol pewnie byłby poziomem w top 6-8, a Ligue 1 przydałoby się wzmocnienie. Jest PSG, Monaco, Lyon, Nice i Marsylia, która zawodzi, a reszta to przeciętniacy. Rywalizacja PSG z Barceloną nadałaby dynamiki lidze. Wydaje mi się, że do tego daleka droga jednak.

Co do samego referendum, to jestem bardzo ciekawy jak zareaguje Madryt. Czy wejdą siłą i będą konfiskować urny, czy pozostaną w defensywie i nie będą uznawać Katalonii, tak jak np. Serbowie Kosowa. Co do Unii Europejskiej to nie pamiętam zbyt dobrze procedury akcesyjnej, ale wydaje mi się, że każdy kraj musi poprzeć państwo dążące do akcesji?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 30/09/2017, 19:25 Quote Post

Katalonia nie zostanie uznana przez Hiszpanię -> nie może wstąpić do UE. do tego zarówno USA jak i UE uważa sprawę Katalonii za wewnętrzną sprawę Hiszpanii, więc max co Katalończycy mogą osiągnąć to dołączyć do grona Osetii, Abchazji i innych Naddniestrzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
maro500
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 94.840

Zawód: Student
 
 
post 30/09/2017, 21:36 Quote Post

http://fakty.interia.pl/swiat/news-szef-pe...lne,nId,2447092
http://fakty.interia.pl/swiat/news-katalon...bor,nId,2447083
Przykład na to, jak działa demokracja w Unii Europejskiej - jeśli coś zagraża naszym interesom - to nie może to być demokratyczne. Katalończycy mają takie samo prawo do samostanowienia jak Polacy, Włosi, Niemcy, Francuzi. Ale wiadomo o co chodzi - część krajów UE boi się o to, że rozbudzone zostaną nieco przytłumione separatyzmy w ich krajach. Czy jest bardziej demokratyczny sposób do sprawdzenia, czy mniejszy naród jest skłonny do ustanowienia na swoim historycznym terytorium państwa? Oczywiście że nie, przecież europejscy decydenci lepiej wiedzą, czy na danym terenie jest demokracja i czy możliwe jest tam demokratyczne rozstrzygnięcie sprawy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 1/10/2017, 2:11 Quote Post

Chciałem zauważyć, że tylko część Katalonii leży w Hiszpanii. Znaczna jej część obecnie należny do Francji.
W czasach gdy jeszcze Francja była normalnym europejskim krajem spędzałem wakacje jeżdżąc po Langwedocji.
Byłem szczerze zdumiony ilością pasiastych, czerwono-żółtych flag.
W okolicach Perpignan było tego pełno. Katalońskie osiołki i sardanę też można było wszędzie zobaczyć.
Ciekaw jestem jak Francja zareagowałaby na uzyskanie niepodległości przez Katalonię hiszpańską? Czy nie uznałaby tego za niebezpieczny dla swojej integralności ruch?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 1/10/2017, 3:12 Quote Post

Prawo do samostanowienia narodów od samego początku stosuje się wybiórczo (Albańczykom z Kosowa przysługuje, Serbom z Bośni czy Kurdom tureckim już nie), ta sytuacja wcale a wcale mnie nie dziwi, chociaż trzeba przyznać że idzie nowa jakość-do tej pory rykoszetem po Kosowie obrywały byłe republiki radzieckie, teraz dostaje też Zachód.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

19 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej