Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Muzyka w starożytności
     
pigini123
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 276
Nr użytkownika: 19.802

 
 
post 23/09/2006, 10:57 Quote Post

Muzyka w starożytności tworzyła bardzo ważne ogniwo. Niestety, nie zachowało się wiele przykładów twórczości, szczególnie Europejskiej (osobiście znam tylko hymn do Apollina). Jestem ciekaw, czy posiadacie jakieś informacje o utworach, instrumentach etc???

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
agniechabed
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 562
Nr użytkownika: 19.538

AGNIECHA
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 24/09/2006, 20:42 Quote Post

W Polsce rekonstrukcją muzyki antycznej zajmuje sie Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Wydali nawet album "Orkiestra Antyczna".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Blondi
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 1.711

 
 
post 26/09/2006, 10:01 Quote Post

QUOTE(pigini123 @ 23/09/2006, 12:57)
Muzyka w starożytności tworzyła bardzo ważne ogniwo. Niestety, nie zachowało się wiele przykładów twórczości, szczególnie Europejskiej (osobiście znam tylko hymn do Apollina). Jestem ciekaw, czy posiadacie jakieś informacje o utworach, instrumentach etc???


Witam,

Poza Gardzienicami tematem zajmuje się (zajmował się?) też dr Mirosław Kocur z Wrocławia. W ramach wykładu o teatrze antycznej Grecji, połączonym z prezentacją jego książki na ten temat, śpiewał (o ile dobrze pamiętam, było to parę lat temu) właśnie hymn do Apollina, akompaniował mu Tymon Tymański. Nie mam pojęcia, czy obecnie te występy gdzieś jeszcze powtarza, ale powinien posiadać na ten temat jakieś informacje.

Pozdrawiam,
Blondi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
marta_p
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.990

Marta Piekaczyk
Zawód: uczen
 
 
post 8/11/2007, 10:42 Quote Post

Plus książka Martina Westa - Muzyka antycznej grecji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 27/01/2008, 15:40 Quote Post

Jednak zachowało sie kilka utworów a także schemat zapisu muzycznego. Można o tym poczytać u Westa. Martin L. West obecnie pracuje w All Souls College w Oxfordzie, jest jednym z największyhc autorytetów w dziedzinie filologii klasycznej. Zajmuje isę głównie poezją grecką, metryką i muzyką grecką. Był w Ktrakowie na promocji swej ksiąki, odbyło sie z inicjatywy wydawnictwa Homini spotkanie z nim ( ijego żoną, też filologiem klasycznym z Oxfordu, dr Stephanie West)
Jego książkę po polsku wydało wydawnictwo Homini, którego naczelny d K. Bielawski sam jest uczonym filologiem i także zajmuje sie muzyka grecką. Wspołpracował z gardzienicami. Poświecił swoja habilitację fragmentom muzyki greckiej. Na zajęciach nawet śiewał ze studentami UJ hymn Mezomedesa do słońca. teraz w jego wydawnictwie ukazała się książka poświecona muzyce bizantyjskiej.
Sam widziałem i mam kilka płyt różnych artystów rekonstruujących muzykę Grecji. Zawsze jest to kilka tych samych utworów, ktore zachowały sie z tekstem i notacją muzyczna, czyli natycznymi helleńskimi nutami. Wśród nich rzeczony hymn do Apollina i mesomedes, epitafium Seikilosa i inne.
Salve
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 7/02/2008, 13:45 Quote Post

QUOTE
Jednak zachowało sie kilka utworów a także schemat zapisu muzycznego. Można o tym poczytać u Westa. Martin L. West obecnie pracuje w All Souls College w Oxfordzie, jest jednym z największyhc autorytetów w dziedzinie filologii klasycznej. Zajmuje isę głównie poezją grecką, metryką i muzyką grecką. Był w Ktrakowie na promocji swej ksiąki, odbyło sie z inicjatywy wydawnictwa Homini spotkanie z nim ( ijego żoną, też filologiem klasycznym z Oxfordu, dr Stephanie West)
Jego książkę po polsku wydało wydawnictwo Homini, którego naczelny d K. Bielawski sam jest uczonym filologiem i także zajmuje sie muzyka grecką. Wspołpracował z gardzienicami. Poświecił swoja habilitację fragmentom muzyki greckiej. Na zajęciach nawet śiewał ze studentami UJ hymn Mezomedesa do słońca. teraz w jego wydawnictwie ukazała się książka poświecona muzyce bizantyjskiej.
Sam widziałem i mam kilka płyt różnych artystów rekonstruujących muzykę Grecji. Zawsze jest to kilka tych samych utworów, ktore zachowały sie z tekstem i notacją muzyczna, czyli natycznymi helleńskimi nutami. Wśród nich rzeczony hymn do Apollina i mesomedes, epitafium Seikilosa i inne.
Salve



Widocznie to o czym piszesz to najnowsze odkrycia mi nie znane, bowiem jeszcze do niedawna znano tylko 4 utwory z antycznej Grecji w tym nie wszystkie w całości ale tylko przy jednym był pełny zapis nutowy, którego dotąd nie można było odczytać. Nie pamiętam nazw utworów (też zapewne hymny) bo piszę z pamięci ale za kilka dni w weekend napiszę o tym coś więcej.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 9/02/2008, 19:10 Quote Post

oto te utwory.
Zachowało się ich ledwie 8:
1.Melodia do I Pytyjskiej Ody Pindara. Odnaleziony w 1650r.
2. Fragmenty I Stasimosu z Orestesa Eurypodesa. Stan zabytku nie pozwala na analizę.
3. 2 hymny na cześć Apollina wykute w skałach w Delfach.
4. Pieśni Seilikosa z 100 r. pne.
5. 3 kompozycje z Berlońskiego Papirusu z II w. ne.
6. 3 hymny kithadorysty kreteńskiego Mezomedesa z II w. ne.
7.Hymn z Oksyrynchos w Egipcie.
8. kilka instrumentalnych przekładów wydanych przez Bellermana w 1841.
Żadno z nich nie pozwala na dokładna analizę a wszystko co wiemy zawdzieczamy teorii. Może macie jakies inne mi nieznane przykłady?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 9/02/2008, 19:26 Quote Post

lata temu byłem na koncercie w Gardzienicach, wrażenia niezapomniane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 9/02/2008, 20:42 Quote Post

(...) jeszcze do niedawna znano tylko 4 utwory z antycznej Grecji w tym nie wszystkie w całości ale tylko przy jednym był pełny zapis nutowy (...)

Na greckich stronach internetowych zajmujących się muzyką antyczną mówi się o 61 "praktycznych" zabytkach pisanych z tej dziedziny. Zazwyczaj jednak są one tak bardzo okaleczone, że ich interpretacja często jest niemożliwa. W całości (aczkolwiek jest to bardzo krótkie dziełko, bo tylko czterowersowe) zachowała się jedynie wspomniana przez Ciebie pieśń z nagrobnej kolumny Seikilosa, znalezionej w 1883 roku w Τράλλεις w Azji Mniejszej. Kamienną kolumnę oglądać można w Muzeum Narodowym w Kopenhadze.


3. 2 hymny na cześć Apollina wykute w skałach w Delfach.

Dwa duże Hymny Apollińskie (z lat 138p.n.e. i 128 p.n.e.) wykute były na północnej ścianie przy wschodnim rogu Skarbca Ateńczyków. Oryginalne kawałki ściany z zapisem hymnów eksponowane są w muzeum delfickim.

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 9/02/2008, 22:04 Quote Post

Kilka linków dla zainteresowanych muzyką starożytnej Grecji:

http://homoecumenicus.com/ioannidis_music_...reeks_greek.htm
http://www.musicportal.gr/mplinks?lang=el&...ent_greek_music
http://www.lyravlos.gr/ancient-music-sources-en.asp

I obszerna lista książek o muzyce antycznej:
http://www.musgradthes.gr/ArthraV%20-%20Ag...rafiaArxaia.htm

Mam nadzieję, że nie oberwie mi się za łączony post unsure.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 12/02/2008, 21:23 Quote Post

Nie, Neo, to nie są żadne współczesne odkrycia. Te właśnie wymienione przez ciebie 8 utworów wydano z notacją muzyczną jeszcze 1898 roku w lipskim Teubnerze. One właśńie stanowią podstawę dla rekonstrukcji, one też pojawiają się na wszytstkich płytach, w tym tych gardzienickich.
Zrobiłeś literówkę - chodzi o Seikilosa, a nie Seilikosa.
Hymn Mezomedesa zachował się jako epitafium, na swoim nagrobku kazał wyryć takie sentymentalne cztery (czy pięć?) wersów:
hoson, dzes, phainou... pros oligon etsti to zon...
jak długo żyjesz, chwytaj czas, bo życie jest krótkie...etc.
Te Hymny do Apollina były utworami profesjonalnych muzyków którzy uświetniali Panatenaje wysteępem chóru. Wyryli ułożone na tę okazję hymny na skalnych płytach i miały szczęście się zachować.
Co do muzyki rzymskiej - niewiele wiem. Nigdy nie spotkałem sie z żadnymi kawałkami - choć kiedyś szukałem czegoś o pieśniach żołnierzy legionów. U Swetoniusza jest sam tekst takiej piosenki - kupletu który śpiewali legioniści z galijskich legionów na tryumfie Cezara - o tym, że Rzymianie powinni pilnować żon, bo Caezar lubi poswawolić. Ale o nutkach nigdy nie słyszałem.
Ciekawe są aspekty socjologiczne muzyki rzymskiej - jak wynika ze Swetoniusza, w 1szym wieku cesarstwa istniał taki sam kult gwiadorów muzyki i taka sama lista popularnych przebojów jak w dzisiejszym MTV.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/02/2008, 23:13 Quote Post

QUOTE(mieszkoch @ 12/02/2008, 22:23)
Ciekawe są aspekty socjologiczne muzyki rzymskiej - jak wynika ze Swetoniusza, w 1szym wieku cesarstwa istniał taki sam kult gwiadorów muzyki i taka sama lista popularnych przebojów jak w dzisiejszym MTV.
*



A rozdawali nagrody Grammy? biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 15/02/2008, 8:49 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 15/02/2008, 0:13)
A rozdawali nagrody Grammy? biggrin.gif

vapnatak
*



No przecież! smile.gif Najwięcej zdobył ich Neron, a Orfeuszowi przyznano ją na wieczność wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 15/02/2008, 16:24 Quote Post

QUOTE
Nie, Neo, to nie są żadne współczesne odkrycia. Te właśnie wymienione przez ciebie 8 utworów wydano z notacją muzyczną jeszcze 1898 roku w lipskim Teubnerze. One właśńie stanowią podstawę dla rekonstrukcji, one też pojawiają się na wszytstkich płytach, w tym tych gardzienickich.
Zrobiłeś literówkę - chodzi o Seikilosa, a nie Seilikosa.



Ach, no widzisz ile można sie dowiedzieć wink.gif . Rekonstrukcja pozostaje rekonstrukcją, orginał oryginałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 17/02/2008, 10:52 Quote Post

QUOTE(pigini123 @ 23/09/2006, 11:57)
Muzyka w starożytności tworzyła bardzo ważne ogniwo. Niestety, nie zachowało się wiele przykładów twórczości, szczególnie Europejskiej (osobiście znam tylko hymn do Apollina). Jestem ciekaw, czy posiadacie jakieś informacje o utworach, instrumentach etc???

Pozdrawiam
*



Utwory instrumentalne to swoją drogą. Jednak zachowało się sporo tekstów hymnów (Hymn do Atona faraona Echnatona), pieśni, sag i eposów. Zwłaszcza jeśli chodzi o te trzy ostatnie rodzaje literackie "góruje" tu Skandynawia i Europa Północna (Germania, Galia). Jeśli chodzi o Skandynawię, IX i XIII-wieczne teksty (Edda starsza i Edda młodsza) spisane przez skopów i skaldów (Snorri Sturluson), są niczym innym jak starymi, często nawet antycznymi, pieśniami śpiewanymi przez wojowników w trakcie kampanii, czy przez biesiadników przy jadle i napiwku! wink.gif Przeplatają się tam zwyczaje ludów dawnej Skandynawii, jak i ich praktyki religijne, a wszystko jest osnute "podtekstem" bohatera skaldycznego (Held, Helden, Heldentum). Ogólnie rzecz ujmując, wszystko to należy pod szeroko rozumiany nurt literacki Heldenlied und Heldensage.
Ale nie tylko Skandynawia może się pochwalić tego typu utworami, kiedyś zapewne śpiewanych przez swych przodków. Bardzo ciekawe utwory tego typu wystepowały w kręku kulturalnym anglo-saskim (Widsith, Hervararsaga, Skarga Deora i wreszcie Beowulf) oraz już w średniowiecznych Niemczech (Pieśń o Nibelungach, Waltherus, Parsifal). W gruncie rzeczy, nie jest to zupełnie obca forma przekazu. Przecież Iliada i Odyseja Homera, początkowo była recytowana lub śpiewana przez niego, przy akompaniamence liry. Zawsze też poruszała ten sam motyw: bóstwa, kulty, wróżby, życie codzienne śmiertelików oraz wyczyny bohaterów.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej