Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

9 Strony « < 5 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ciemna strona Mieszka I

munitalp10

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 45.305

Zawód: BANITA

post 29/06/2015, 18:21 Quote Post

Nieokrzesanym go w/g mnie nazwać nie można. Z pewnością odebrał dobre książęce wychowanie polańskiego savoir vivre'u. Lider- na pewno. Lokalny? Na tyle, na ile jego władztwo mozna nazwać lokalnym. W skali Europy- tak.

A wracając do głównego wątku, to obstawiałbym, że Piastowie doszli do swojej pozycji monopolizując handel niewolnikami z wikingami. Czyli mówiąc brutalnie- zdobywając sobie wyłączność na sprzedaż niewolników (jeńców pewnie głównie) zdobywanych w trakcie ciągłych wojen, Skandynawom. Pewnie też z ich pomocą. (Abstrahując tu od kwestii pochodzenia rodu- skandynawski czy miejscowy.) To dało im środki finansowe do budowy rodowej potęgi. Dowodów, o ile wiem, na to nie ma, taki jednak obraz mi się wyłania...

Zgadzam się w zupełności. Acu rem tetigisti.

Ten post był edytowany przez munitalp10: 29/06/2015, 18:21

User is offline  PMMini Profile Post #91

usunięty 14/01/18

Unregistered

post 2/07/2015, 11:18 Quote Post

QUOTE(munitalp10 @ 28/06/2015, 19:35)
polityka łacińska- Skrót myślowy obejmujący politykę skoncentrowaną wokół Rzymu (papieża) oraz władców z tytułem cesarza, wyniesionych przez tego papieża (sensu largo) na obszarze europy, którzy za cel mieli odrestaurowanie i utrzymanie spuścizny cesarstwa zachodniorzymskiego i kościoła nicejskiego.
Wiemy, że Mieszko dobrze orientował się w tej polityce.
*

A skąd to wiemy?

Post #92

munitalp10

VI ranga

post 2/07/2015, 11:23 Quote Post

Z tego chociażby, że zajął śląsk i małopolskę korzystając z zaangażowania czeskiego w sprawy Henryka Kłótnika. Chociażby z tego, że także zaangażował się w tą sprawę, kilka lat wcześniej. Chociażby z tego, że skorzystano z polityki europejskiej wprowadzająć chrześcijaństwo, a nie broniąc się podobnie jak inne ludy ze starymi jeszcze wierzeniami. Chociażby z tego, że sporządzono tkzw. "Dagome iudex", czyli sprawozdanie z całości ziem Mieszka I. Chociażby z mariaży prowadzonych przez dynastię Piastów. [...] Gdzieś ty się chował? nazwa wskazuje na jakąś afrykańską dżunglę, ale nie dociekami jak zawsze proszę Cię sprawozdawco, obyty znachorze, przedstaw jakieś argumenty. WIdzisz poruszyłem wiele spraw, czekam na Twoje.

Bez wycieczek osobistych, zostawiłem fragment od "Gdzieś ty się chował..." o afrykańskim buszu - tak na zasadzie, żeby dać sobie spokój z przygadywaniem, bo samemu wypada się "jak z buszu", i to mimo istnienia możliwości łatwego sprawdzenia, kto to taki "Król Ubu" w znaczeniu bohater literacki... Poza tym nazwy krain geograficznych piszemy dużą literą. sz. II

Ten post był edytowany przez szapur II: 2/07/2015, 12:31

User is offline  PMMini Profile Post #93

usunięty 14/01/18

Unregistered

post 2/07/2015, 11:29 Quote Post

QUOTE(munitalp10 @ 2/07/2015, 11:23)
Z tego chociażby, że zajął śląsk i małopolskę korzystając z zaangażowania czeskiego w sprawy Henryka Kłótnika. Chociażby z tego, że także zaangażował się w tą sprawę, kilka lat wcześniej.
*

A jaki to ma związek z papiestwem?

Chociażby z tego, że skorzystano z polityki europejskiej wprowadzająć chrześcijaństwo, a nie broniąc się podobnie jak inne ludy ze starymi jeszcze wierzeniami.
*

Aha i to wymagało świetnej orientacji w polityce Rzymu?

Chociażby z tego, że sporządzono tkzw. "Dagome iudex", czyli sprawozdanie z całości ziem Mieszka I.
*

Czytałeś coś o Dagome iudex i roli bp. Ungera w jego powstaniu?

Chociażby z mariaży prowadzonych przez dynastię Piastów.
*

A któryż z owych mariaży sięgał Rzymu? Bo ja widzę tylko mariaże z sąsiadami bezpośrednimi lub via Bałtyk.

nazwa wskazuje na jakąś afrykańską dżunglę
*

Czemu mnie nie dziwi, że nie kumasz co oznacza ów nick...

jak zawsze proszę Cię sprawozdawco, obyty znachorze, przedstaw jakieś argumenty.
*

Argumentami można odpowiadać na argumenty, a nie beztroską paplaninę...

Post #94

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 2/07/2015, 11:36 Quote Post

O tm, że Mieszko orientował się jaka była ogólna sytuacja w Europie, stosunki i zależności, świadczy sama decyzja o chrzcie. Chyba, że przyjmiemy, że chodziło tu o cudowne nawrócenie i tyle...
Poza tym dokument Dagome Iudex też świadczy, że Mieszko "kumał" o co generalnie w Europie chodzi w tamtej dobie.
Do jakiego stopnia był zorientowany w niuansach polityki cesarstwa czy papiestwa, oczywiście, nie wiadomo, ale wiadomo, że był to raczej łebski facet z sukcesami w polityce, która wychodziła poza region. Musiał więc zadbać o to, żeby być dobrze zorientowanym.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #95

usunięty 14/01/18

Unregistered

post 2/07/2015, 12:24 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 2/07/2015, 11:36)
O tm, że Mieszko orientował się jaka była ogólna sytuacja w Europie, stosunki i zależności, świadczy sama decyzja o chrzcie.
*

Czyli kumał na tym samym poziomie co władcy np. skandynawscy i to ma dowodzić świetnej orientacji w polityce Rzymu? Chrzest przyjął - jak wynika ze źródeł - pod wpływem inspiracji "miejscowej". Utworzenie biskupstwa zawdzięcza zapewne cesarzowi, może przy wsparciu Mlady. Co tu dowodzi świetnej orientacji w polityce rzymskiej?

Chyba, że przyjmiemy, że chodziło tu o cudowne nawrócenie i tyle...
*

Rozumiem, że kolega jest zagorzałym ateistą i nie wierzy w możliwość nawrócenia?

Poza tym dokument Dagome Iudex też świadczy, że Mieszko "kumał" o co generalnie w Europie chodzi w tamtej dobie.
*

A co wiesz o okolicznościach powstania tego dokumentu, o roli Ungera?
I co w tym dokumencie dowodzi "świetnego kumania" polityki rzymskiej?

Do jakiego stopnia był zorientowany w niuansach polityki cesarstwa czy papiestwa, oczywiście, nie wiadomo, ale wiadomo, że był to raczej łebski facet z sukcesami w polityce, która wychodziła poza region.
*

Poza region... To proszę wymienić mi te sukcesy poza "regionem", czyli poza Polską i jej sąsiadami (pamiętając, że Bałtyk łączy, a nie dzieli, więc kraje leżące nad tym morzem to też sąsiedzi).

Ten post był edytowany przez Król.Ubu: 2/07/2015, 12:25

Post #96

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 2/07/2015, 13:11 Quote Post

QUOTE(Król.Ubu @ 2/07/2015, 12:24)
Czyli kumał na tym samym poziomie co władcy np. skandynawscy i to ma dowodzić świetnej orientacji w polityce Rzymu? ....

Co tu dowodzi świetnej orientacji w polityce rzymskiej?

Najpierw wyjasnijmy sobie jedno- której części poniższego fragmentu mojej wypowiedzi nie rozumiesz?
Do jakiego stopnia był zorientowany w niuansach polityki cesarstwa czy papiestwa, oczywiście, nie wiadomo,....

Ten post był edytowany przez emigrant: 2/07/2015, 13:11

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

usunięty 14/01/18

Unregistered

post 2/07/2015, 13:23 Quote Post

emigrant
Nie odpowiada się pytaniem na pytanie biggrin.gif

Post #98

szapur II

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 2/07/2015, 13:27 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 2/07/2015, 13:11)
QUOTE(Król.Ubu @ 2/07/2015, 12:24)
Czyli kumał na tym samym poziomie co władcy np. skandynawscy i to ma dowodzić świetnej orientacji w polityce Rzymu? ....

Co tu dowodzi świetnej orientacji w polityce rzymskiej?

Najpierw wyjasnijmy sobie jedno- której części poniższego fragmentu mojej wypowiedzi nie rozumiesz?
Do jakiego stopnia był zorientowany w niuansach polityki cesarstwa czy papiestwa, oczywiście, nie wiadomo,....
*

Emigrancie, ale konkretnie, co ma "Dagome iudex" do "kumania" sytuacji politycznej w Europie? Świadomość istnienia biskupa Rzymu?

User is offline  PMMini Profile Post #99

munitalp10

VI ranga

post 2/07/2015, 14:06 Quote Post

Masz w załącznikach i powiedz [...] Król.Ubu że dostałeś to ode mnie. [...]
Przemysław Urbańczyk, "Mieszko I tajemniczy."
Możesz oczywiście dyskutować z P. Urbańczykiem, czy Karą, życzę powodzenia.
Czytałeś coś o Dagome iudex i roli bp. Ungera w jego powstaniu?
Nie tylko czytałem, zostało coś na ten temat nawet napisane.

edycja ad personam - sz. II

Ten post był edytowany przez szapur II: 2/07/2015, 14:18

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek

User is offline  PMMini Profile Post #100

szapur II

X ranga

post 2/07/2015, 14:16 Quote Post

Ten skan z Urbańczyka świadczy tylko o tym, że rzeczony ma duże problemy z opanowaniem materii historycznej. Czemu? Bo choćby przed okresem o sto lat późniejszym niż wystawienie Dagome Iudex nie ma mowy o jakiejś konkurencji na linii cesarstwo - papiestwo.

User is offline  PMMini Profile Post #101

munitalp10

VI ranga

post 2/07/2015, 14:54 Quote Post

Szapurze II konkurencja była zawsze, przynajmniej od czasów Karola Wielkiego. Problemem jest jaka to była konkurencja? Czy pozytywna, czy negatywna? Chodziło o strefy wpływów, a zarazem wpływ między papieżem a cesarzem na samych siebie.

User is offline  PMMini Profile Post #102

szapur II

X ranga

post 2/07/2015, 15:00 Quote Post

Bynajmniej, używanie jakiś obrazów z czasów sporu o inwestyturę to po prostu anachronizm, ta sytuacja nie nadaje się do opisu słowem "konkurencja", a już tego typu wstawki:

CODE

Problemem jest jaka to była konkurencja? Czy pozytywna, czy negatywna? Chodziło o strefy wpływów, a zarazem wpływ między papieżem a cesarzem na samych siebie.

To dziesiąty stopień abstrakcji, albo jak kiedyś pisał Król Ubu - nie tam że o pokrzywach, tylko o beztroskiej paplaninie, jaka pozytywna/negatywna konkurencja, jakie strefy wpływów... smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #103

munitalp10

VI ranga

post 2/07/2015, 16:26 Quote Post

Czyli według Ciebie Szapurze II nie było konkurencji o wpływy wcześniej (od roku 800) na linii cesarz-papież? Piszę żeby sie upewnić, że to chcesz mi przekazać? dziesiąty stopień abstrakcji, to kontynuowanie dyskusji biggrin.gif Do moich argumentów, pytań nikt się nie odnosi. Swoich nikt nie przedstawia. To jest "dziesiąty stopień abstrakcji." Sprawdzę czy nie było, nie pamiętam już, bo dawno temu tym się zajmowałem, ale myślę Szapurze II że jeżeli mamy do czynienia z dwoma wpływowymi politykami to konkurencja być musiała, pytanie tylko kto w europie wschodniej miał na tyle duże wpływy, aby zaznaczyć obecnością w europie swoje argumenty. Aby uniemożliwić pod przykrywką szerzenia chrześcijaństwa przez arcybiskupstwa protoniemieckie ich wpływy, bo nie rzymskie, skoro chodziło o interesy trwalsze.Mam nadzieję, że wszyscy się zgodzimy, że do 992 roku państwo dopiero się budowało. Z przekazów także, możemy wyciągnąć wniosek, że Otton III był przychylnie nastawiony zarówno do Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Natomiast tej samej przychylności mieć nie musieli książęta, czy komesowie, którzy chcieli rozciągłości terytorialnej. Jednakże z tym uporał się sam Mieszko I.

Ten post był edytowany przez munitalp10: 2/07/2015, 16:38

User is offline  PMMini Profile Post #104

szapur II

X ranga

post 2/07/2015, 16:36 Quote Post

Ja się zastanawiam, co chcesz przekazać, piszac jakieś dziwaczne teksty o "polityce łacińskiej", a teraz na dodatek o jakiś wyimaginowanych konkurencjach... Mniej więcej od roku 800 to cesarze/królowie Franków sprawowali kontrolę nad papiestwem, albo papieże znajdowali się w orbicie wpływów miejscowych rzymskich rodów arystokratycznych bez specjalnych zainteresowań pozalokalnych, w kazdym razie świeckich, a w każdym razie ówczesne papiestwo nie rościło sobie prawa do jakiś zwierzchności nad władcami.

CODE

Aby uniemożliwić pod przykrywką szerzenia chrześcijaństwa przez arcybiskupstwa protoniemieckie ich wpływy, bo nie rzymskie, skoro chodziło o interesy trwalsze.

Bzdet, dowodnie Unger był sufraganem Magdeburga, a niezależna prowincja kościelna to nie efekt polityki Mieszka I, tylko decyzji Ottona III i paieża Sylwestra, pewnie w jakimś wzgedzie też polityki Chrobrego, tylko rozmawiamy podobno o Mieszku I.

CODE

Sprawdzę czy nie było, nie pamiętam już, bo dawno temu tym się zajmowałem

i
CODE

pytanie tylko kto w europie wschodniej miał na tyle duże wpływy, aby zaznaczyć obecnością w europie swoje argumenty.

Jak narazie możesz zgłębić tajemnicę pisania nazw krain geograficznych wielką literą... Sorry ale tego typu wstawki mnie rozśmieszają... Kompletny anachronizm, przenoszenie motywów z panowania Grzegorza VII stulecie wcześniej.

Ten post był edytowany przez szapur II: 2/07/2015, 16:45

User is offline  PMMini Profile Post #105

9 Strony « < 5 6 7 8 9 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej