Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Reformacja w Szwajcarii
     
Maciej Ł
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 78.812

Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 24/05/2020, 17:16 Quote Post

Znalazłem kiedyś ciekawe opracowanie w internecie, naukowe, o Szwajcarii w czasach Kalwina, która miała mieć wtedy charakter państwa policyjnego. Nie miałem czasu dokładnie poczytać i teraz nie mogę tego znaleźć. Czy ktoś zna może ciekawe źródła na ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 24/05/2020, 20:59 Quote Post

Raczej nie cała Szwajcaria, tylko Genewa, i nie "policyjne", tylko "totalistyczne"... Nie do końca wiem, co rozumiesz przez źródła, ale jęsli chodzi o rozumienie wg nauki historycznej, to trochę piśmiennictwa Kalwina było tłumaczone na polski, tyle że tam takich informacji nie będzie. Natomiast jak chodzi ogólnie, gdzie sobie można poczytać, to np. J Wójtowicz, Historia Szwajcarii, Wrocław 1989; w ramach serii biograficznej PIW wyszły biografie Zwingliego i Kalwina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Maciej Ł
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 78.812

Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 25/05/2020, 7:40 Quote Post

Nie mam na myśli źródeł historycznych, tylko opracowania. Widziałem gdzieś na stronie w nazwie: repozytorium, ale nie mogę tego znaleźć. To był artykuł pracownika naukowego. Widziałem też przemowę byłego pastora, który o tym mówił.

Ten post był edytowany przez Maciej Ł: 25/05/2020, 7:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Marek Atyliusz Regulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 100.953

Przemek J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: jurysta
 
 
post 25/05/2020, 11:45 Quote Post

Jeśli szukasz opracowań naukowych w języku polskim, które dotyczą tego zagadnienia, to będzie z tym problem. Podane przez szapura II biografie od PIW-u pośrednio zajmują się taką tematyką (Szwajcaria lata 20-30 i 40-60 XVI w.) ale koncentrują się raczej na konkretnych osobach i miastach, a nie na całym regionie czy państwie. A i autorzy tych publikacji wyciągają raczej odmienne wnioski od tych, które podałeś w 1 poście. Łatwiej spotkać się z tego typu tezami w książkach H. Balzaca, S. Zweiga czy A. Huxleya - tylko, że to dość wątpliwy materiał dla historyka.

Co do źródeł - z tym nie ma problemu, bo ich w języku polskim praktycznie nie ma smile.gif Nie ma specjalnie dużo materiałów źródłowych o Szwajcarii XVI w. Nigdy też nie wydano w całości nawet jednej książki (po polsku) Jana Kalwina. Są jedynie drobne fragmenty - dokładny spis tutaj: PDF

Co do publikacji.
W szczególności - np. George R. Potter - "Zwingli" rozdziały 6-9 i rozdział 11 (Zurych i Sankt Gallen); Bernard Cottret - "Kalwin" (zwłaszcza "Część druga: Organizowanie się i opór" str. 121-270); Stanisław Piwko - Jan Kalwin (str. 22-54); Alister E. McGrath - "Jan Kalwin. Studium kształtowania kultury zachodu" (Rozdział VI - Genewa: umocnienie władzy, str. 152-207). Tylko tak jak podałem powyżej - wnioski autorów są takie, że raczej znajdziesz tam dowody na zaprzeczenie tezy z postu pierwszego niż na jej potwierdzenie.
Jest jeszcze książka Jerzego Piechowskiego pt. "Prorok czy dyktator", ale miało być o publikacjach naukowych, a ta książka... niech będzie, że podam o niej cytowaną już w innym temacie opinie post 14.

PS. Są jeszcze 2 książki, których nie czytałem, więc podaje tylko tytuły (może w nich też coś jest na ten temat?): "Reformatorzy, a Kościół rzymski:, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II Kraków 2017; o. Andrzej A. Napiórkowski OSPPE (redaktor) i "Jan Kalwin. Studia nad myślą Reformatora", Rafał Marcin Leszczyński, Biblioteka "Jednoty", Warszawa 2017.

Ten post był edytowany przez Marek Atyliusz Regulus: 25/05/2020, 12:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej