Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie nazwiska Podjaski
     
Juarez31
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 94.342

 
 
post 12/11/2014, 20:03 Quote Post

Witam!
Ostatnio postanowiłem dowiedzieć się więcej o korzeniach mojej rodziny. Badam obecnie dzieje mojej rodziny od strony ojca i napotkałem na pewien problem. Mój dziadek Jan Majkowski urodził się we wsi Dolne Maliki, na pograniczu Kaszub i Kociewia. Z tego co wyczytałem Dolne i Górne Maliki to stare dobra szlacheckie,które dawniej należały do cystersów i do Zakonu Krzyżackiego. O rodzinie Majkowskich nie mam żadnych informacji... jedynie wygląd pradziadków i miejsce,oraz data urodzin dziadka. Chciałbym zapytać czy ma ktoś może jakieś źródła,w których piszą o historii tych dwóch wsi. Jakieś rejestry mieszkańców sprzed wojny itp. W Internecie nie mogę nic znaleźć.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gawant
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 124
Nr użytkownika: 95.452

Zawód: tlumacz
 
 
post 16/11/2014, 15:02 Quote Post

Dolne Maliki to przed wojną USC Stara Kiszewa? Jeśli tak, to indeksy masz opracowane.

http://www.ptg.gda.pl/index.php/certificat...fo/parishId/325
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Juarez31
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 94.342

 
 
post 20/11/2014, 19:26 Quote Post

Wielkie dzięki za ten link. Wyszukiwarka bardzo mi pomogła biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Juarez31
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 94.342

 
 
post 9/09/2015, 19:31 Quote Post

Wznawiam temat aby zadać nieco inne pytanie, bo nie chcę tworzyć kolejnego tematu. smile.gif

Otóż odkryłem, że moja babcia (żona wyżej wymienionego Jana Majkowskiego) posiadała nazwisko rodowe Malek Podjaski (w zaborze pruskim znane jako v. Malek Podjaski). Podjascy to ród zaliczany do drobnej szlachty kaszubskiej notowany od 1570 roku. Z tego co wiem to prawo do używania nazwiska, herbu, tytułu i ziemi przechodziło po mieczu, dlatego chciałbym zapytać czy jako jej wnuk mogę sobie rościć pretensje do tych rzeczy?

Najbardziej zależy mi na prawie do majątku ziemskiego, który krótko po 2000 roku dziadkowie byli zmuszeni sprzedać.

Ten post był edytowany przez Juarez31: 9/09/2015, 19:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Beorn
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 97.448

 
 
post 9/09/2015, 20:05 Quote Post

QUOTE(Juarez31 @ 9/09/2015, 20:31)
Z tego co wiem to prawo do używania nazwiska, herbu, tytułu i ziemi przechodziło po mieczu, dlatego chciałbym zapytać czy jako jej wnuk mogę sobie rościć pretensje do tych rzeczy?

Najbardziej zależy mi na prawie do majątku ziemskiego, który krótko po 2000 roku dziadkowie byli zmuszeni sprzedać.
*


Do tytułu i herbu nie masz prawa, bo to przodkowie po kądzieli, tzn. herb sobie powiesić możesz, to część Twojej tradycji rodzinnej. A co do ziemi to raczej ciężko, bo został on (majątek ziemski) sprzedany i umowa sprzedaży pewnie jest, co innego gdyby siłą go zagrabiono, jednak zawsze możesz próbować, nigdy nic nie wiadomo.

Ten post był edytowany przez Beorn: 9/09/2015, 20:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Juarez31
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 94.342

 
 
post 12/09/2015, 14:21 Quote Post

QUOTE(Beorn @ 9/09/2015, 21:05)

Do tytułu i herbu nie masz prawa, bo to przodkowie po kądzieli, tzn. herb sobie powiesić możesz, to część Twojej tradycji rodzinnej. A co do ziemi to raczej ciężko, bo został on (majątek ziemski) sprzedany i umowa sprzedaży pewnie jest, co innego gdyby siłą go zagrabiono, jednak zawsze możesz próbować, nigdy nic nie wiadomo.
*



Szkoda no, ale trudno. Wojować z urzędem o majątek raczej nie będę, bo szkoda mi nerwów i czasu. A odnośnie nazwiska... Czy jako potomek Podjaskich po kądzieli mogę przyjąć ich nazwisko? Obecnie zaczyna ono zanikać, ponieważ moi wujkowie przyjęli nazwiska swoich żon. Chodziło mi by bardziej o zachowanie pamięci o tej rodzinie łącząc moje nazwisko z ich, np.: Majkowski Malek Podjaski, ewentualnie Majkowski von Malek Podjaski. Czy takie coś jest możliwe?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.690
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 13/09/2015, 2:38 Quote Post

Jest wiele informacji na ten temat na Internecie.
https://msw.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/r...b-nazwiska.html
http://www.polskatimes.pl/artykul/81991,ch...powod,id,t.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej