Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Filozofia mesjanistyczna w Polsce
     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 4/08/2009, 21:09 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 4/08/2009, 21:37)
To zmień swiatopogląd,
*



Nie mogę - jest on we mnie bardzo głęboko zakorzeniony.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/08/2009, 22:36 Quote Post

A może próbowałeś wyciągnac jakiś logiczny wniosek dlaczego romantyzm spotyka się z dużą dezaprobatą u ludzi powyżej 15 roku życia ?

Tak na marginesie nie jestem racjonalistą . Hegla czy Kartezjusza tak średnio lubie .


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 4/08/2009, 22:48 Quote Post

Ale Hegel to w wielu punktach ekstremum. A mówi to osoba uważająca się raczej za racjonalistę wink.gif
Co do mesjanizmu, można zajrzeć do wielokrotnie cytowanych już prac Aliny Witkowskiej - "Romantyzm" oraz "Towiańczycy".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/08/2009, 22:56 Quote Post

Nie jestem "raczej racjonalistą" bo ja w ogóle nim nie jestem . Ale już prędzej skłaniam się w stronę racjonalizmu niż romantyzmu . Ale lubie poczytywac sobie i różne ekstrema .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 5/08/2009, 8:24 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/08/2009, 23:56)
Nie jestem "raczej racjonalistą" bo ja w ogóle nim nie jestem .  Ale już prędzej skłaniam się w stronę racjonalizmu niż romantyzmu .
*



A i ja nie jestem raczej romantykiem (a nawet na pewno), tylko, że w tym sporze reprezentuje raczej światopogląd roamntyków, dlatego, że racjonalizm nie odpowiada mi.

Dlaczego romantyzm jest niedoceniany? Nie wiem, może to kwestia wyobraźni...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 5/08/2009, 13:40 Quote Post

Romantyzm u mnie odpada z przyczyn światopoglądowych. Świat jest racjonalny, romantyzm w wersji ekstremalnej opóźnia rozwój. Tyle.
Jak można nie być racjonalistą, ale skłaniać się w kierunku tego systemu myślenia? W swym "zaciemnieniu" nie rozumiem. A przedstawianie Hegla jako najlepszego przedstawiciela racjonalizmu jest spłycaniem kwestii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 5/08/2009, 14:20 Quote Post

QUOTE(Donia @ 5/08/2009, 14:40)
Romantyzm u mnie odpada z przyczyn światopoglądowych. Świat jest racjonalny, romantyzm w wersji ekstremalnej opóźnia rozwój.
*



Mam wierzyć w racjonalny, empiryczny świat, który jedynie może dowieść mędrca szkiełko i oko? A czyż nie ma nic więcej? A co z metafizyką, co z przekonaniem o dualistyczności świata? Romantyk czuje, ma serce może dojrzeć o wiele więcej, niż racjonalista - przed oczyma duszy swojej.
W życiu liczy się też wyobraźnia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 5/08/2009, 14:28 Quote Post

QUOTE
A co z metafizyką, co z przekonaniem o dualistyczności świata? Romantyk czuje, ma serce może dojrzeć o wiele więcej, niż racjonalista - przed oczyma duszy swojej.


A co w tym wszystkim najgorsze, za cholerę to się nikomu, do niczego nie przyda unsure.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 5/08/2009, 14:30 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 5/08/2009, 14:20)
A co z metafizyką, co z przekonaniem o dualistyczności świata? Romantyk czuje, ma serce może dojrzeć o wiele więcej, niż racjonalista - przed oczyma duszy swojej.
*
Czyli romantyk=dualista? Swoją drogą myślałem, że jesteś katolikiem, a nie manichejczykiem...
QUOTE(adam1234)
A co w tym wszystkim najgorsze, za cholerę to się nikomu, do niczego nie przyda unsure.gif
Wredny klasyk bez serca, a do tego utylitarysta. sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 5/08/2009, 14:44 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 5/08/2009, 15:30)
Czyli romantyk=dualista? Swoją drogą myślałem, że jesteś katolikiem, a nie manichejczykiem...


Dualizm jest jedną z postawowych cech światopogladowych romantyka. Oczywiście, można być dualistą, a nie trzeba być romantykiem.

QUOTE
Wredny klasyk bez serca, a do tego utylitarysta. sad.gif
*



Jak utylitarysta to może i pozytywista biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 5/08/2009, 16:12 Quote Post

QUOTE(Donia @ 5/08/2009, 13:40)
Romantyzm u mnie odpada z przyczyn światopoglądowych. Świat jest racjonalny, romantyzm w wersji ekstremalnej opóźnia rozwój. Tyle.
Jak można nie być racjonalistą, ale skłaniać się w kierunku tego systemu myślenia? W swym "zaciemnieniu" nie rozumiem. A przedstawianie Hegla jako najlepszego przedstawiciela racjonalizmu jest spłycaniem kwestii.
*



Skłaniałem się akurat w danej dyskusji ku racjonalizmu co nie oznacza , że w ogóle się ku niemu skłaniam rolleyes.gif

A kto przedstawił Hegla jako najlepszego przedstawiciel racjonalizmu , może Ty mi powiesz ? A po drugie należy rozróżnic racjonalizm sawitopoglądowy i racjonalizm filozficzny , którego najbardziej rozpoznawalnym przedstawicelem jest Kartezjusz .

JACOB15 - "Mam wierzyć w racjonalny, empiryczny świat, który jedynie może dowieść mędrca szkiełko i oko? A czyż nie ma nic więcej? A co z metafizyką, co z przekonaniem o dualistyczności świata? Romantyk czuje, ma serce może dojrzeć o wiele więcej, niż racjonalista - przed oczyma duszy swojej.
W życiu liczy się też wyobraźnia"

Co Ty człowieku wypisujesz . Nie rozumiem . confused1.gif
Racjonaliści to ludzie bez wyobrazni ? Śmiem twiewrdzic , że więcej widzą niz romantycy .
Racjonalista nie ma duszy ? Śmiem twierdzic , że bradziej zastanwia się nad nią niż romantyk .
A najlepszymi specami od metafizyki są realiści imo, vide Św. Tomasz z Akwinu rolleyes.gif
Moim zdaniem mieszasz filzoficzne pojęcia , przy czym ograniczasz się tylko do romantyzmu i racjonalizmu jakby to byłby dwa jedyne światopoglądy .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 5/08/2009, 18:08 Quote Post

QUOTE
Mam wierzyć w racjonalny, empiryczny świat, który jedynie może dowieść mędrca szkiełko i oko? A czyż nie ma nic więcej? A co z metafizyką, co z przekonaniem o dualistyczności świata? Romantyk czuje, ma serce może dojrzeć o wiele więcej, niż racjonalista - przed oczyma duszy swojej.
W życiu liczy się też wyobraźnia.


Ja, wredna, nieczuła racjonalistka, z tego miejsca biję się w pierś i korzę przed Tobą, wyznawcą jedynego słusznego poglądu dualistyczno-romantycznego, przyznaję się jednocześnie do metafizycznej, ontologicznej bez-wrażliwości, epistemologii "szkiełka i oka" i tym samym ujawniam, iż obce są mi jakiekolwiek uczucia, przez życie idę niekochana i niekochająca, tym samym niezmiernie nieszczęśliwa, lecz i zbyt butna, by przyznać się, iż mój światopogląd jest z gruntu błędny i śmiercionośny dla duchowości.

A tak na serio - dlaczego w naszym narodzie pokutuje stereotyp racjonalisty jako zimnego Mędrca z "szkiełkiem i okiem"? I dlaczego jednocześnie romantyk to tylko ten, kto mówi "in my mind's eyes"? Niech mi to ktoś wreszcie wytłumaczy, bo chyba jestem "nieoświecona".

QUOTE

Dualizm jest jedną z postawowych cech światopogladowych romantyka


A ja racjonalistycznie na to - źródło poproszę. I bez kantystycznego szermowania frazesami, jeśli można.

QUOTE
Jak utylitarysta to może i pozytywista


Utylitaryzm to idea starsza od pozytywizmu i błędnie kojarzona tylko z tą epoką.

QUOTE
Skłaniałem się akurat w danej dyskusji ku racjonalizmu co nie oznacza , że w ogóle się ku niemu skłaniam


Zaiste, niezwykłe to rolleyes.gif

QUOTE
A kto przedstawił Hegla jako najlepszego przedstawiciel racjonalizmu , może Ty mi powiesz


W tej dyskusji nikt, ale to Ty postawiłeś go obok Kartezjusza. nie czepiałabym się, gdyby oprócz niego pojawiło się tam kilku innych racjonalistów dla rozszerzenia perspektywy.

QUOTE
A po drugie należy rozróżnic racjonalizm sawitopoglądowy i racjonalizm filozficzny , którego najbardziej rozpoznawalnym przedstawicelem jest Kartezjusz .


To ja poproszę takie rozróżnienie. Może dwa różne "ratio" nimi rządzą? Wiem, o co Ci chodzi, ale chcę konkretu, jak Ty to widzisz. A Kartezjusz to de facto "ojciec" racjonalizmu. Ot. wink.gif

QUOTE
jesteś katolikiem, a nie manichejczykiem


Dualizm = manicheizm? No chyba nie do końca, że tak kolokwialnie rzeknę...zakładam, że chodziło o dualizm ciała i duszy a nie założenie, że w świecie istnieją dwie zwalczające się siły (dobra i zła). Raczej myślę, że dualizm to składowa manicheizmu, ale pojęcia te nie są równoznaczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 5/08/2009, 19:00 Quote Post

Racjonalizm światopoglądowy polega głownie na tym , iż ludzi go wyznający wszelkie zjawiska czy wydarzenia chcą empirycznie udowadniac , jeśli się nie da sie czegoś udowdnic drogą rozumową to odrzucają . Często są ateistami bez serca , negujący metafizykę i scpetycznie patrzący na filozfię . Dla racjonaistów światpoglądowych najważniejszy jest rozum . Racjonalizm filozficzny już polega nie jest tym samym co światopoglądowy . To cały sytem filozficzny . Dajmy na to taki Baruch Spinoza , który zafacynowany był również mistycyzmem na pewno nie jest racjonlistą swiatopoglądowym za to filozficznym jak najbardziej . Bo należy podkreślic , że poniekąd za racjonalistę uznac możemy Sokratesa czy Arystotelesa . W racjonalizimie filzoficznym głownie rozchodzi się o drogę poznania , który jest według racjonalistów rozum jako głowne żródło poznania prawdy .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 5/08/2009, 21:55 Quote Post

QUOTE
Racjonalizm światopoglądowy polega głownie na tym , iż ludzi go wyznający wszelkie zjawiska czy wydarzenia chcą empirycznie udowadniac , jeśli się nie da sie czegoś udowdnic drogą rozumową to odrzucają


Udowadniać w takim razie rozumowo czy empirycznie? Rozumowe udowadnianie może być przeprowadzone drogą arystotelesowskiego sylogizmu (można też słownie obalać tezy, jak to robili sofiści). Udowadnianie empiryczne z użyciem zasady indukcji nawiązuje do empiryzmu Bacona. Czyli udowadnianie rozumowe a empiryczne nie musi być tym samym. Wielu fizyków drogą doświadczenia udowodniło tezy pozornie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.

QUOTE
Dla racjonaistów światpoglądowych najważniejszy jest rozum . Racjonalizm filozficzny już polega nie jest tym samym co światopoglądowy . To cały sytem filozficzny


Po primo, z Twoich słów można wysnuć supozycje, że dla racjonalizmu filozoficznego Rozum NIE jest najważniejszy.

Po secundo, hasło "racjonalizm filozoficzny nie jest tym samym co światopoglądowy, bo jest systemem filozoficznym" jest nietłumaczącym niczego pleonazmem. Poproszę konkretną różnicę i źródło.

QUOTE
W racjonalizimie filzoficznym głownie rozchodzi się o drogę poznania , który jest według racjonalistów rozum jako głowne żródło poznania prawdy .


Ale czy ma to znaczyć, że racjonaliści światopoglądowi nie zajmują się epistemologią? Czyli jednak r. filozoficzny opiera się na rozumie. Czyli ktoś przeczy sam sobie?

Naturalnie "racjonalizm" w swoim codziennym, kolokwialnym znaczeniu kojarzy się z zimną oceną, analizą faktów i wyciąganiem wniosków z nich, ale takie jego pojmowanie wynika z zakorzenionego w podświadomości ludzkiej obrazu wynikającego z filozofii.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 6/08/2009, 9:43 Quote Post

Mea culpa , torchę się zapędziłem . Po przemysleniu sprawy doszedłem do następujących wniosków . Po co szukac nie wiadomo jakich różnic itd jak przecez rozwiązanie tego jest niezwykle proste . Zresztą nie wiem czego Doniu oczekoujesz ode mnie bo według mnie racjonalizm swiatopoglądowy to nie jest dziedzina nauki , doktryna to nic innego jak postawa ludzka . I według mnie te najprostsze z mozliwych rozmuwanie wyjaśnia sprawę . Wziąłem do ręki słownik wyrazów obcych i trudnych i tam właśnie tak to jest wytłumaczone . Racjonalizm jako postawa życiowa i racjonalizm jako kierunek filozoficzny . Przy czym należy podkreślic , że nie byłoby racjonalizmu jako postawy bez takiego Kartezjusza . Co zabawne znam racjonalistę światopoglądowego , który neguje racjonalizm filoficzny w dużej częsci . Moim zdaniem sobie facet nie przeczy . Ależ oczywistym jest , że racjonalizm opiera się głownie na rozumie bez względu na to jakim jest . Tego racjonalistycznego dogmatu raczej nikt nie neguje .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej