Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Johann Sebastian Bach, Co o Nim sądzicie,o Jego twórczości.
     
Bach
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 68.539

Paulina Hajto
Zawód: uczeñ
 
 
post 28/10/2010, 14:50 Quote Post

Johann Sebastian Bach wub.gif jest dla mnie wzorem i moją miłością!To właśnie dla Niego żyję i całe moje życie mama zamiar poświęcić właśnie Jemu!
Jego utwory są ponadczasowe,szczególnie Passacaglia c-moll BWV 582
pierwszy raz spotkałam się z Jego muzyką jak miałam 4 lata.
Mama miała znajomego Organistę,poszliśmy do niego,a ten zagrał mi Toccatę d-moll BWV 565.Od razu spodobał mi się ten utwór.Dwa lata później (miałam 6 lat) ponownie posłuchałam Toccaty i jeszcze kilku innych utworów mojego kochanego Bacha wub.gif
Spodobał mi się ten barokowy charakter.Czas sobie spokojnie mijał,mijał i Pani od historii muzyki (to była IV klasa podstawówki) puściła nam Wielką Mszę h-moll BWV 232 "Cum Sancto Spiritu".Pamiętam,co się wtedy ze mną działo...tak tego słuchałam,serce zaczęło mi bić szybciej...jak usłyszałam te trąbki i chór,jak śpiewali na Chwałę Bożą...czułam ten utwór!I tak oto Bach wub.gif stał się moim ulubionym kompozytorem!
Jeszcze 3 lata temu Bach był dla mnie moim ulubionym kompozytorem,tak,jak Haendel czy Vivaldi.Jednak po przeczytaniu biografii Bacha,zakochałam się Nim!W Jego charakterze,w Jego utworach i we wszystkim wub.gif
Od tej pory Bach jest moim życiem,moją miłością,moim Mistrzem!Wszędzie w moim pokoju są powywieszane portrety Bacha,zasypiając patrzę się na Jego portret wub.gif,a na serdecznym palcu noszę obrączkę z wygrawerowanym podpisem Bacha,która ma oznaczać miłość moją do Niego i Jego utworów!Pokochałam Go na wieki wieków.Amen! wub.gif wub.gif

Ten post był edytowany przez Bach: 28/10/2010, 15:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
buxtehude1637
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.256

Zawód: ró¿noraki
 
 
post 19/12/2010, 15:52 Quote Post

Jak że tytuł tematu odpowiada tym czym chcę się podzielić, tak więc pisze tutaj:).

Magnificat (BWV 243)

Ci, którzy znają ten utwór (zaś te osoby które nie znają Magnificatu Bachowskiego - polecam jak najbardziej wysłuchac ten utwór choćby na youtubie) z pewnością dobrze kojarzą czwartą część tego dzieła czyli "Omnes generationes" - kawałek jest napisany na pięciogłosowy chór i trwa powiedzmy około 1m 30s.
Tak szczerze mówiąc jest tam wielka plątanina polifoniczna (oczywiście bardzo pięknie brzmiąca) - ale ta krótka cześć zawiera w sobie dość ciekawą zależność numerologiczno-matematyczną (czy jak to tam zwać). Motyw "omnes generationes" (wszystkie pokolenia) jest powtórzony tutaj dokładnie 41 razy dokładnie tyle ile było było pokoleń pomiędzy Abrahamem a Jezusem z Nazaretu - dodając fakt, iż Magnificat był wykonywany na Boże Narodzenie z pewnością nie jest to przypadkowa zbierzność (zwracając jeszcze uwage, że Bach ów motyw muzyczny powtórzył 41 razy własnie na słowach omnes generationes)

A, że jest tak proponuje zejrzec:

http://www.youtube.com/watch?v=pGh4qprQmX8

Czy ktos z was zna jeszcze tego rodzaju ciekawe zależność w twórczości Bacha gdzie można by było przypuszczac, że Bach urzył ich świadomie???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 30/12/2010, 11:49 Quote Post

W Wielkiej Mszy h-moll. Mamy tu też symbolikę liczb. Podstawowe znaczenie mają 2 liczby: 7 oznaczająca twórcę, akt stworzenia, początek i koniec, oraz 12 - symbolizująca Kościół i wiernych. W Credomają one ważną rolę. Wyraz Credo powtarza się 49 razy co daję 7x7. W In unum Deum występuje 84 razy , czyli 7x12. Bach świadomie to robił, gdyż w zakończeniu fugi Patrem omnipotentem wpisał w partyturę liczbę 84.
Przytaczam za Chomińskimi z Historii muzyki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej