Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ilu mamy wieszczy narodowych ?, 3, 4, 5 czy może 6 ?
     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 23/09/2008, 22:01 Quote Post

Wiadomo jest, że ogólnie przyjmuje się, że wieszczy jest trzech (Mickiewicz, Słowacki i Krasiński). Twórczość Norwida nie zyskała sobie sławy w dobie romantyzmu tylko dopiero w czasie Młodej Polski. Oficjalni został uznany za "czwartego wieszcza", ale przed tym, gdy "wesele" Wyspiańskiego ujrzało światło dzienne, został on okrzyknięty "czwartym wieszczem" ale nieoficjalnie. Obecnie historycy i poloniści mają dylemat, czy nie odebrać Krasińskiemu rangi wieszcza i nie przypisać jej Norwidowi. Jeżeli uznać czterech wieszczów czyli Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i Norwida Wyspiański byłby piątym wieszczem po tym ostatnim. Do tego dochodzi jeszcze Wernyhora (szósty wieszcz) uwieczniony w "Weselu" i na obrazie Matejki. Totalny kogiel-mogiel. Więc pytanie brzmi. Ilu powinno być wieszczy i kto powinien nimi być ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 23/09/2008, 22:09 Quote Post

Miano wieszczy jest tu chyba dość umowne - optowałbym za standardową trójką i ewentualnie Norwidem najbardziej pasującym do nich okresowo. A mam pytanie - za co Krasińskiemu chcą odebrać to miano?
A jako że wszyscy wymienieni są realni, Wernyhorze raczej bym tytułu odmówił smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 24/09/2008, 7:28 Quote Post

Ja bym Cypriana Kamila Norwida tak nie odrywał od Romantyzmu. Mimo, że nie rozumiany należy do okresu. Poza tym jest wymieniany u współczesnych sobie wieszczów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 25/09/2008, 19:08 Quote Post

OverHaul nie wiem dokładnie za co, ale tak wyczytałem tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieszcz

Zastanówmy się co uczyniło Mickiewicza i Słowackiego wieszczami narodowymi ? Czy podobne cechy mają Krasiński, Norwid czy Wyspiański ? Jakie dzieła o tym decydują ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 25/09/2008, 19:15 Quote Post

QUOTE
OverHaul nie wiem dokładnie za co, ale tak wyczytałem tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieszcz

To nie do końca prawda, co tu napisano - degradowanie Krasińskiego było modne w Młodej Polsce, gdy zwracano uwagę na jego ubytki w talencie poetyckim (z których zresztą Krasiński sobie świetnie zdawał sprawę).
QUOTE
Zastanówmy się co uczyniło Mickiewicza i Słowackiego wieszczami narodowymi ?

To, że byli najwybitniejszymi poetami tego okresu? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 25/09/2008, 20:30 Quote Post

Wieszcz to osoba, która potrafi wieszczyć czyli przewidywać przyszłość. Może dlatego uznano ich za wieszczy ponieważ w swoich dziełach pobudzali nadzieje Polaków do odzyskania niepodległości. Tak też się stało, ale ludzie żyjący wtedy nie wiedzieli o tym, że 1 1918 roku Polska odzyska niepodległość, ale wierzyli w to, że kiedyś to nadejdzie. Pytanie tylko kiedy. Dlatego poeci zachęcali do walki, i dlatego wybuchały powstania. Oni zostali nazwani wieszczami przez ludzi dlatego, że w podświadomości Polaków istniała myśl, że kiedyś nadejdzie taki moment, kiedy te węzły pękną i Polska będzie wolna. Wieszcze głosili wolność Polsce. Do tego bardzo przyczynił się modny na przełomie XVIII i XIX wieku Wernyhora. Czy istniał ? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast to, że ludzie nie mogli wiedzieć o tym, że Polska odzyska niepodległość ale w to wierzyli i walczyli. Przecież mogło być też tak, że Polska nigdy nie odzyskała by niepodległości. Mickiewicz napisał Dziady III, Konrada Wallenroda i Pana Tadeusza, Słowacki napisał Kordiana. Wszystkie te dzieła podejmowały motyw walki i wyrażały chęć odzyskania niepodległości. Po okresie Pozytywizmu przychodzi Młoda Polska. W tej epoce Wyspiański pisze Wesele, w którym też wyraża chęć do walki i odzyskania niepodległości. Po tym ogłoszono go Czwartym Wieszczem. Ale pojawia się pytanie co takiego "wieszczego" dla Polski napisał Krasiński czy Norwid ? Nie-boską Komedię ? To ma być "wieszcze" ? Wyspiański ujął chociaż motyw Wernyhory w Weselu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 25/09/2008, 20:41 Quote Post

Krasiński był akurat wszelkich rewolucji zdecydowanym przeciwnikiem - tak jak i Norwid. Więc to chyba nie ten czynnik był decydujący smile.gif

Wydaje mi się po prostu, że określono tak ich ze względu na talent i estymę - jako że wieszcz to taki überpoeta. Musiałbym poszukać, może jutro będę wiedział coś więcej, jak to z nazywaniem wieszczy było smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 25/09/2008, 21:03 Quote Post

Dla mnie osobiście może być nawet i sześciu Wieszczów nieoficjalnych, a zwłaszcza przyznam, że bardzo mi się podoba idea uwzględnienia Wernyhory. Ba, jakby nie było, wieszczem był, chociaż literackim i legendarnym. biggrin.gif Zdaje mi się, że owych Trzech 'oficjalnych' Wieszczów to wynik utrwalonej tradycji, a z tradycją trudno walczyć,a czasem trudno nawet wyjaśnić. Niewątpliwie także docenienie talentu i "pierwiastka proroczego' w ich twórczości odegrało swoją rolę. Niemniej ciekawe byłoby sięgnięcie do źrodeł takiej tradycji, niestety nie mam dostepu do pozycji żródłowych i naukowych z tego zakresu, Overhaulu, jak coś znajdziesz, to napisz. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 27/09/2008, 14:30 Quote Post

Garść informacji, dość szczątkowo na razie niestety.
Warto zauważyć cały tytuł - wieszcz narodowy. Jarosław Marek Rymkiewicz wskazuje na fakt, że wieszcz był w owych czasach synonimem poety. Tak więc wieszczem mógł być nazwany jednocześnie i Romanowski, Malczewski, Wolski czy Zmorski. Wieszcz narodowy zaś - sama nazwa wskazuje, że musiał mieć wspólnego coś z narodem. Konstanty Wojciechowski w Wielkich pisarzach Polski pisał:
CODE
Niektórzy byli nawet głęboko przekonani, że śmierć Polski, jak śmierć Chrystusa na krzyżu, była potrzebna, aby zbawić całą ludzkość, i wieszczyli, że jak Chrystus zmartwychwstał, tak zmartwychwstanie także Polska. Dlatego poetów tych nazwano wieszczami narodowymi.

Tyle co do motywacji. Niestety nie mam żadnych danych na temat datacji - kto pierwszy użył tego sformułowania, kto nazwał Norwida czwartym wieszczem, a kto dokooptował Wyspiańskiego. Co do tego ostatniego mam natomiast króciutkie wyjaśnienie:
CODE
Po wielkich trzech wieszczach jest Wyspiański największym poezji polskiej inicjatorem; o tyle bogatszym, niż oni, że nie tylko słowa był panem; mistrz formy malarskiej, reżyserskiej, drukarskiej, twórca w dziedzinie przemysłu artystycznego, snycerz form rzeźbiarskiej, mógł być dla całej przyszłości, czym dla swojego czasu
mógł być Norwid: twórcą wielkiej kultury polskiej, narodowej a równocześnie nadnarodowej: mógł nim być, gdyż geniusz jego szedł w parze z duchem niezłomnym: urągał rzeczywistości, skazującej go na dolę Łazarza; Wielkość i Bohaterstwo są też synonimem Wyspiańskiego-człowieka i Wyspiańskiego-proroka.

(Za: Wilhelm Feldman, Współczesna literatura polska).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 29/09/2008, 7:17 Quote Post

Wieszcz to także powszechnie po prostu poeta. Piszesz, że Norwid nic nie napisał a jest tego mnóstwo. Mickiewicz doskonale zdawał sobie sprawę o formacie poezji Norwida. Norwid nie zasłużył sobie na złe traktowanie, choć życie mu nie szczędziło trosk i niedoli to chociaż potomni powinni o nim dobrze (bo zasłużenie) pamiętać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 29/09/2008, 12:53 Quote Post

QUOTE
Piszesz, że Norwid nic nie napisał a jest tego mnóstwo. Mickiewicz doskonale zdawał sobie sprawę o formacie poezji Norwida. Norwid nie zasłużył sobie na złe traktowanie, choć życie mu nie szczędziło trosk i niedoli to chociaż potomni powinni o nim dobrze (bo zasłużenie) pamiętać.

Gdzie napisałem, że nic nie napisał? Nie przypisuj mi słów, których nie napisałem, lubię Norwida i nigdy go źle nie traktowałem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 29/09/2008, 13:13 Quote Post

Ja też lubię. To było pod adresem Magnata Kresowego.
P.S. Mam do Ciebie pytanie, wiadomo, że dużo muzyków nagrało piosenki do słów Norwida. Co o tym myślisz ? Mnie się najbardziej podoba tutaj Czesław Niemen.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/09/2008, 13:31 Quote Post

nie wiem jak to rozumieć, ale u nas w Krakowie mówi sie potocznie na tzw. II obwodnicę Aleja Trzech Wieszczów, a gdy chodzi o szczegóły jednym dechem wymienia sie aleje: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i... Konopnickiej rolleyes.gif

(w sumie czemu nie? z Niemcami wyprofetowała bicie się o każdy próg, teraz rozglądam się za krasnoludkami)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 29/09/2008, 14:34 Quote Post

QUOTE
P.S. Mam do Ciebie pytanie, wiadomo, że dużo muzyków nagrało piosenki do słów Norwida. Co o tym myślisz ? Mnie się najbardziej podoba tutaj Czesław Niemen.

Nie mam nic przeciwko - a takie Marionetki nawet bardzo mi się podobają - Bema pamięci żałobny rapsod też, ale denerwuje mnie trochę za długa partia instrumentalna.
QUOTE
nie wiem jak to rozumieć, ale u nas w Krakowie mówi sie potocznie na tzw. II obwodnicę Aleja Trzech Wieszczów, a gdy chodzi o szczegóły jednym dechem wymienia sie aleje: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i... Konopnickiej rolleyes.gif

Mówi się potocznie na tzw. II obwodnicę - to jak ona się nazywa oficjalnie? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/09/2008, 15:02 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 29/09/2008, 14:34)
QUOTE
nie wiem jak to rozumieć, ale u nas w Krakowie mówi sie potocznie na tzw. II obwodnicę Aleja Trzech Wieszczów, a gdy chodzi o szczegóły jednym dechem wymienia sie aleje: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i... Konopnickiej rolleyes.gif

Mówi się potocznie na tzw. II obwodnicę - to jak ona się nazywa oficjalnie? rolleyes.gif
*



no tak jak napisałem po kolei licząc od północy: aleje: Słowackiego, Mickiewicza, Krasińskiego. Ale jadać dalej przez most wjeżdza się na aleje Konopnickiej.

A ul. Norwida jest taka malutka, że ze zdziwieniem odkryłem, że jest dwukierunkowa.

Co do innych wieszczów

śp. prof. Jan Tadeusz Stanisłąwski zgłosił Jana KOchanowskiego za fraszke "Na ucztę":

Szeląg dałem od wychodu,
nie zjem jeno jaje.
Drożej sram niżli jadam,
złe to obyczaje


Jak ktoś nie wierzy, że się sprwadza, niech sprawdzi ceny w barze i w toalecie publicznej na dworcu autobusowym w Krakowie.

A poważniej, to może by tak Witkiewicza (Witkacego) za "Nienasycenie"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej