Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
14 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Najpiękniejsze" śmierci w historii, Fakty i legendy
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/04/2009, 16:30 Quote Post

QUOTE
Japonia JUŻ skapitulowała
można było to załatwić wcześniej, i tak było wiadomo, że jest po zawodach
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 6/04/2009, 19:35 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 6/04/2009, 17:30)
QUOTE
Japonia JUŻ skapitulowała
można było to załatwić wcześniej, i tak było wiadomo, że jest po zawodach
*


Albo zlekceważyć zawieszenie broni. rolleyes.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 6/04/2009, 20:11 Quote Post

Konstantyn XI Dragasz, ostatni cesarz Bizancjum. Trzeba ruszyć wyobraźnią i niestety parę rzeczy uogólnić- bohater chrześcijaństwa, ostatni Rzymianin wschodni, broni miasta przed hordami Islamu. Zdesperowani nieliczni obrońcy, z drugiej strony nieprzeliczone tłumy...
Wydaje mi się, że byłby to materiał na film, niech się władca pierścieni schowa!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 6/04/2009, 20:39 Quote Post

Warto w tym temacie przypomnieć krótkie "Cześć, giniemy" wypowiedziane przez pilotów (kpt Zygmunt Pawlaczyk, mjr Leopold Kacher) "na chwilę" przed rozbiciem się w Lesie Kabackim 9 maja 1987 Iła 62M "Tadeusz Kościuszko".
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/04/2009, 22:15 Quote Post

QUOTE
Albo zlekceważyć zawieszenie broni.
nie jestem pewien czy było by to godne samuraja.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 6/04/2009, 22:28 Quote Post

Samuraja? Myślę, że od roku 1958, gdy Lord Russel of Liverpool wydał swoją książkę The Knights of Bushido: A Short History of Japanese War Crimes rozważania o tym, co było a co nie było godne samuraja to dyskusja mocno teoretyczna...
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 6/04/2009, 22:38 Quote Post

wróćmy do klasyki

Solon (wg. Herodota) wskazał na piękną smierc najszczęśliwszego człowieka jakim miał być Tellos z Aten. Zginął w czasie bitwy z Megaryjczykami.

Kolejną piękną śmierć miała wg. tego samego autora wyprosiła jako najwyższe dobro dla swóch synów: Kleobisa i Bitona ich matka Kydippe z Argos. Zmarli w śnie w świątyni Hery.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 6/04/2009, 22:53 Quote Post

Andreas Hofer, tyrolski bohater narodowy, został schwytany przez Francuzów na skutek podłej zdrady własnego sąsiada. Napoleon podobno rozkazał, aby "zrobić Hoferowi uczciwy proces a potem go rozstrzelać". Oberżysta stanął przed plutonem wyprostowany i nie dał sobie zawiązać oczu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/04/2009, 23:01 Quote Post

QUOTE
Samuraja?
che, che,figura retoryczna, swoją droga czy nie został wychowany jeszcze przed rewolucją? Poza tym etos samurajski w Japonii był jest i chyba będzie, w tej lub innej postaci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
adso74
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.870
Nr użytkownika: 37.022

 
 
post 6/04/2009, 23:33 Quote Post

QUOTE
Samuraja? Myślę, że od roku 1958, gdy Lord Russel of Liverpool wydał swoją książkę The Knights of Bushido: A Short History of Japanese War Crimes rozważania o tym, co było a co nie było godne samuraja to dyskusja mocno teoretyczna...


Nie jestem pewien jak to wyglądało z punktu widzenia kodeksu Bushido. Wbrew naszym wyobrażeniom jest całkiem możliwe, że taka postawa uchodziłaby w tym wypadku za właściwą. Ale inaczej wygląda ta sprawa z punktu widzenia żołnierza. Rozkaz to rozkaz, a kapitulacja Japonii była m.in. rozkazem. Zatem śmierć podczas wykonywania samobójczego ataku mogła być uznana za hańbiącą (złamanie rozkazu niegodne oficera). Dla Japończyka owa hańba byłaby jeszcze gorsza od śmierci. Natomiast śmierć samobójcza, rytualna, w obliczu klęski (oczywiste nawiązanie do tradycji samurajów zadających sobie śmierć wobec porażki swego pana) była jak najbardziej właściwa i godna pochwały.
S!
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 7/04/2009, 8:04 Quote Post

Chodziło mi o to, iż Lord Liverpool udowodnił już dawno temu, że postępowanie Japończyków, a zwłaszcza ich bestialskie zbrodnie, miały tyle wspólnego z kodeksem bushido, co postępowanie Niemców ze słynnymi "10 przykazaniami żołnierza Niemieckiego". Chciałem ironicznie podkreślić ten właśnie kontekst.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
von Munchhausen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 1.307

Stopień akademicki: Dywersant
Zawód: Provocator
 
 
post 7/04/2009, 9:09 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 7/04/2009, 8:04)
Chodziło mi o to, iż Lord Liverpool udowodnił już dawno temu, że postępowanie Japończyków, a zwłaszcza ich bestialskie zbrodnie, miały tyle wspólnego z kodeksem bushido, co postępowanie Niemców ze słynnymi "10 przykazaniami żołnierza Niemieckiego". Chciałem ironicznie podkreślić ten właśnie kontekst.
*


A to akurat jest fakt i nie sposób z tym polemizować. Zresztą teoria Bushido a praktyka Bushido to często dwie różne sprawy.

W przytoczonym przykładzie admirała Onishi nie chodziło mi zresztą o to, czy popełnił seppuku, wyskoczył z okna czy rozbił się samolotem o dowolnie wybrany obiekt - tak naprawdę to kwestia drugorzędna. Zwracam uwagę na co innego: admirał wymagał od innych tego, czego wymagał także od siebie. Posyłał na śmierć, więc uznał że przeżycie klęski oznaczałoby utratę twarzy.
No ale żeby nie ciągnąć ad infinitum wątku jednego delikwenta:
ciekawa jest legenda o śmierci Li Bo (李白), jednego z największych poetów okresu Tang. Miał utonąć, gdy pijany próbował schwytać odbicie księżyca w rzece.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 7/04/2009, 13:17 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 6/04/2009, 22:53)
Andreas Hofer, tyrolski bohater narodowy, został schwytany przez Francuzów na skutek podłej zdrady własnego sąsiada. Napoleon podobno rozkazał, aby "zrobić Hoferowi uczciwy proces a potem go rozstrzelać". Oberżysta stanął przed plutonem wyprostowany i nie dał sobie zawiązać oczu.
*


A cóż w tym jakoś superpięknego? Przecież w samej epoce kilka takich śmierci mi się kojarzy. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 7/04/2009, 13:41 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 6/04/2009, 23:53)
"zrobić Hoferowi uczciwy proces a potem go rozstrzelać".
*


Świetny cytat! rolleyes.gif
Swoją drogą w ciekawy sposób zginął też podobno Siergiej Łazo. Japońce spalili go w palenisku parowozu ( dziad zasłużył), ale ja nie o tym chciałem. Wszak przed śmiercią, która za piękną uchodzić raczej nie może, wygłosił on płomienną rewolucyjną mowę, mającą trafić do serc cesarskich żołdaków. Tyle tylko, że nie wiadomo czy to wydarzenie rzeczywiście miało miejsce, czy też jest ona dziełem czerwonej propagandy. rolleyes.gif
QUOTE(von Munchhausen @ 7/04/2009, 10:09)
ciekawa jest legenda o śmierci Li Bo (李白), jednego z największych poetów okresu Tang. Miał utonąć, gdy pijany próbował schwytać odbicie księżyca w rzece.
*


Jakub Szela też się utopił. Tyle, że aż tak romantyczne okoliczności tej śmierci nie towarzyszyły. Ot tak szedł sobie nawalony, wpadł do kałuży i już nie zdołał z niej wyjść ( oliwa sprawiedliwa). smile.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 7/04/2009, 13:47 Quote Post

Owszem - śmierć Hofera to nic szczególnego. Napisałem jednak o nim, bo zbyt często się go zapomina. Jakoś nie pasuje do laurek wystawianych jego mordercy...


O swoistej pięknej śmierci możemy mówić również w kontekście starożytnego rzymskiego rytuału devotio.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

14 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej