Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zjednoczenie Niemiec i Włoch, Temat ogólny !!!
     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/06/2006, 10:52 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Procesowi jednoczenia Włoch poświęciłem swego czasu parę postów tutaj:
http://www.historycy.org/index.php?showtop...=0&#entry124282
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
sprite
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 22.159

 
 
post 27/09/2006, 18:30 Quote Post

QUOTE(ewelina13124 @ 26/09/2006, 17:28)
hej potrzebne mi są skutki zjednoczenia włoch i niemiec jeśli ktoś je zna a na pewno są tacy ludzie prosze o pomoc!!! z góry dziekuję !!!    smile.gif
*



zjednoczenie wloch doprowadzilo do powstania w europie kolejnego duzego panstwa,ktore pretendowalo do roli mocarstwa (obok 5 starych poteg europejskich: Wielkiej Brytanii,Francji,Rosji,Austrii i Prus).Nowe panstwo powstalo jednak zbyt pozno,aby zintegrowac sie gospodarczo i w pelni uczestniczyc w dokonujacym sie podziale swiata.Wlosi byli zdania ze nalzy doprowadzic do nowego podzialu kolonii,co zblizalo ich do niemiec.po za granicami Wloch powstaly tereny,ktore wlosi uwazali za swoje(Trydent,Istria). satly sie one wkrotce obiektem "irredenty"(ruchu na rzecz przylaczenia "niewyzwolonych ziem etnicznie wloskich").Wlaczenie rzymu doprowadzilo do takze do konfliktu miedzy Wlochami a papiestwem, a papiez oglosil sie "wiezniem Watykanu".Taka sytucja trwa az do XX wieku. Nie udalo sie szybko doprowadzic do zatarcia dysproporcji gospodarczych i spolecznych miedzy roznymi czesciami wloch.Zwlaszcza roznice miedzy bardziej rozwinieta polnocna a zacofanym poludniem byly trudne do zlikwidowania i sa dostrzegalne do dzisiaj.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
sprite
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 22.159

 
 
post 27/09/2006, 18:35 Quote Post

[quote=sprite,27/09/2006, 19:30]
[quote=ewelina13124,26/09/2006, 17:28]hej potrzebne mi są skutki zjednoczenia włoch i niemiec jeśli ktoś je zna a na pewno są tacy ludzie prosze o pomoc!!! z góry dziekuję !!! smile.gif
*

[/quote]

Niemcy staly sie najsilniejszym krajem Europy.Upokorzona w wyniku przegranej wojny i narzuconych warunkow pokoju Francja dazyla do odzyskania utraconych terenow.Wrogosc miedzy n iemcami i Francja stala sie jednym ze stalych elementow polityki europejskiej. Obydwa panstwa szukaly sojusznikow i szykowaly sie do wojny. Niemcy zaczely podejmowac prosby rozszerzenia swoich wplywow w Europie i na innych kontynentach. Majac silna armie i gospodarke, zaczely dazyc do dominacji w Europie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
daab
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 18.314

Szmygin Maciej
Zawód: uczen
 
 
post 27/10/2006, 18:44 Quote Post

Postaram się porównać zjednoczenie Włoch a Niemiec, bo wberw pozorom jest wiele różnic.
Tak więc:
---> Zjednoczenie Niemiec drugiej połowie XIX.
---> Zjednoczenie Włoch a zjednoczenie Niemiec.

Niemcy po klęsce Wiosny Ludów ponownie chcieli i próbowali się zjednoczyć. W 1866r. po bardzo krótkiej wojnie rozbroiły Austrię. Decydujące starcie miało miejsca 3 VII w bitwie pod Sadową na Morawach. Natomiast już 18 VIII powstał Związek Północnoniemiecki pod przewodnictwem Prus (ogółem 22 państw). Oprócz parlamentu (Reichstagu) istniała Rada Związkowa, złożona z delegatów rządów niemieckich, pod przewodnictwem kanclerza (Otto Von Bismarck). 23 VIII Prusy podpisały w Pradze pokój z Austrią. Austria zobowiązała się zapłacić odszkodowanie wojenne oraz oddała Wenecję Włochom. Poza tym straciła kierowniczą rolę w Niemczech. Niemczech roku 1867 ukazało się w Hamburgu epokowe dzieło z zakresu ekonomii politycznej – Kapitał (Das Kapital) napisany przez Karola Marksa.
Potem świetnie przygotowane przez Ottona Von Bismarcka państwo sprowokowała Napoleona III do wypowiedzenia wojny (tzw. Depesza Emska – było to opublikowanie w prasie niemieckiej noty dotyczące rozmów o przejęciu tronu w Hiszpanii. Trzeba także dodać, że rozmowy te zniekształcono tak, aby postawić Francję w złym świetle). I tak 19 lipca 1870 roku Napoleon III wydał dekret o wypowiedzeniu wojny Prusom. Po krótkiej kampanii Francuzi zostali zmuszeni do kapitulacji, i zaczęło się oblężenie Paryża, które trwało od 19 IX 1870 do I 1871. Natomiast 18 stycznia w Wersalu Wilhelm I, król pruski, ogłoszony został cesarzem niemieckim. Dzięki odszkodowaniom płaconym przez Francję, Niemcy zaczęły się rozwijać bardzo szybko i wkrótce stały się europejską potęgą.

Włosi natomiast zawarli sojusz z Francją i wypowiedzieli wojnę Austrii, którą w niedługim czasie wygrali. W wyniku traktatów pokojowych do królestwa Sardynii zostały stopniowo przyłączone tereny: północnych Włoch, Sycylii i Neapol. Na końcu także terytorium państwa Kościelnego. Na czele nowo powstałego państwa stanął Wiktor Emanuel II.

Tak więc: Niemcy zjednoczyły się za pomocą wygranych wojen z Francją i Austrią. Lud jednak nie był do końca przekonany, gdyż to Prusy wiodły prym. Natomiast to od ludu włoskiego wyszła inicjatywa i chęć zjednoczenia.

Życzę miłego czytania i pozdrawiam
daab
PS. KOmentarze mile widziane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 27/10/2006, 19:52 Quote Post

Maćku!
W ramach poniższego linka znajdziesz moje, znacznie różniące się od Twojego, spojrzenie na zjednoczenie Italii.
http://www.historycy.org/index.php?showtop...=0&#entry124282
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Noli turbare circulos meos!
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.918

Marcin Dumienski
Zawód: uczeñ
 
 
post 8/11/2007, 18:13 Quote Post

Potrzebuje opinii historykow na temat zjednoczenia na jutro. Mam kilka tytulow, ale najzwyczajniej nieudalo mi sie ich zdobyc. Ma ktos moze jakie publikacje?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 8/11/2007, 19:14 Quote Post

QUOTE(Noli turbare circulos meos! @ 8/11/2007, 19:13)
Potrzebuje opinii historykow na temat zjednoczenia na jutro. Mam kilka tytulow, ale najzwyczajniej nieudalo mi sie ich zdobyc. Ma ktos moze jakie publikacje?
*



Czego konkretnie potrzebujesz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Noli turbare circulos meos!
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.918

Marcin Dumienski
Zawód: uczeñ
 
 
post 8/11/2007, 19:46 Quote Post

Fachowej oceny polityki Wiktora Emmanuela, Cavoura, Wyprawy Tysiąclecia, metod jednoczenia w obu krajach, decyzji Fryderyka Wilhelma IV i innych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 8/11/2007, 20:12 Quote Post

QUOTE(Noli turbare circulos meos! @ 8/11/2007, 20:46)
Fachowej oceny polityki Wiktora Emmanuela, Cavoura, Wyprawy Tysiąclecia, metod jednoczenia w obu krajach, decyzji Fryderyka Wilhelma IV i innych.
*



Skoro to ma być fachowa ocena, to mógłbym Ci pomóc jedynie w kwestii Risorgimento... Nt. Cavoura zapoznaj się najlepiej z opiniami dr Jacka Bartyzela: http://haggard.w.interia.pl/cavour.html. Interesujące Cię informacje znajdziesz również w HB - ku Lissa 1866, w rozdziale Przyczyny wybuchu wojny, podrozdział Zjednoczenie Włoch... Mógłbym Ci tę pozycję udostepnić na maila, obawiam się jednak, iż jej rozmiar jest zbyt duży, by ją przesłać... Skontaktuj się ze mną przez PM, to być może coś uradzimy... wink.gif Póki co, tyle mogę Ci pomóc, w kwestii Niemiec bowiem nie śmiem się wypowiadać, gdyż to nie moja już broszka... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Haller
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 23.491

Maciej Aleksander
Zawód: prawnik
 
 
post 9/11/2007, 20:27 Quote Post

W tej materii polecałbym dwie książki Tomasza Witucha "Zjednoczenie Włoch" oraz "Garibaldi".
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
laksiu1992
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 39.001

 
 
post 31/12/2007, 13:11 Quote Post

Witam, ja mam wielka prośbę, czytałem we wcześniejszych tematach przyczyny i skutki zjednoczeń, lecz prosiłbym aby je uściślono, tzn. podano w punktach.Bardzo bym prosił o nierozpisywanie się.

Dziękuję bardzo i proszę o pomoc?smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 31/12/2007, 13:14 Quote Post

Za:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zjednoczenie_W%C5%82och

Przyczyny:
- lepiej być dużym i silnym, niż wieloma małymi i słabymi

Skutki zjednoczenia Włoch:

* likwidacja Państwa Kościelnego (istniejącego od 754, 755 lub 756 roku)
* zmiana mapy politycznej Europy
* Trydent i Istria stały się terenem irredenty, czyli ruchu na rzecz przyłączenia niewyzwolonych Włoch
* powstanie w Europie kolejnego mocarstwa, dążącego do nowego podziału kolonialnego

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zjednoczenie_...%281866-1871%29

 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Michalo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 40.484

Zawód: Pracownik produkcji
 
 
post 26/01/2008, 0:41 Quote Post

Ja bardzo chciałbym spytać jak na zjednoczenie Niemiec przez Prusy a potem Związek Północnoniemiecki zareagowały inne państwa niemieckie np takie jak Bawaria.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/01/2008, 11:39 Quote Post

Michale!
W odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytania powinien pomóc poniższy temat:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=15533
Polecam także lekturę mojego postu z 24 listopada ubiegłego roku:
http://www.historycy.org/index.php?showtop...30&#entry321884
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
aggatta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 9.811

Agata P.
Zawód: uczen LO
 
 
post 26/10/2008, 19:51 Quote Post

Witam! Mógłby ktoś moze napisac w punktach najważniejsze wydarzenia ze zjednoczenia Włoch i osobno ze Zjednoczenia Niemiec? i zeby w tym zanalazło sie co kiedy zostało przyłączone... byłabym bardzo wdzieczna... jutro musze napisac z tego kartkowkea troche poźno się za to wziełam... na roznych stronach w internecie jest opisane to wszystko bardzo rozlegle i nie sposob sie tego nauczyc szybko...
z gory baardzo dziekuje i mam nadzieje ze mi ktoś pomoże
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej