Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bilans I Wojny Indochińskiej
     
adi.r
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 61.313

 
 
post 8/03/2010, 21:00 Quote Post

Witam, w książce "Wojna wyzwoleńcza narodów Indochin" Mariana Sienkiewicza dane o stratach ze strony francuskiej jest tak napisane : "Straty francuskiego korpusu ekspedycyjnego wyniosły 545 tys. zabitych i rannych, ok. 500 samolotów, 7000 czołgów i innych pojazdów opancerzonych i ponad 200 dział artyleryjskich." Gdy jednak sprawdziłem informacje o stratach francuskich w internecie, przedstawiają się one tak : "Bilans tej wojny to 148 000 zabitych po stronie francuskiej (Francuzi i Wietnamczycy walczący po stronie cesarskiej) i 850 000 zabitych po stronie Viet Minhu – 600 000 żołnierzy i 250 000 cywilów"
A w książce z której korzystam nic nie ma o stratach ze strony wietnamskiej.

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakie są rzeczywiste straty Wietnamczyków a jakie Francuzów, w I wojnie Indochińskiej ?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 8/03/2010, 21:33 Quote Post

QUOTE(adi.r @ 8/03/2010, 21:00)
Witam, w książce "Wojna wyzwoleńcza narodów Indochin" Mariana Sienkiewicza dane o stratach ze strony francuskiej jest tak napisane : "Straty francuskiego korpusu ekspedycyjnego wyniosły 545 tys. zabitych i rannych, ok. 500 samolotów, 7000 czołgów i innych pojazdów opancerzonych i ponad 200 dział artyleryjskich." Gdy jednak sprawdziłem informacje o stratach francuskich w internecie, przedstawiają się one tak : "Bilans tej wojny to 148 000 zabitych po stronie francuskiej (Francuzi i Wietnamczycy walczący po stronie cesarskiej) i 850 000 zabitych po stronie Viet Minhu – 600 000 żołnierzy i 250 000 cywilów"
A w książce z której korzystam nic nie ma o stratach ze strony wietnamskiej.

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakie są rzeczywiste straty Wietnamczyków a jakie Francuzów, w I wojnie Indochińskiej ?
*


Z tego co widzę w jednej pozycji masz rannych i zabitych
w drugiej tylko zabitych...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
adi.r
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 61.313

 
 
post 8/03/2010, 21:49 Quote Post

Właśnie dlatego chciałbym dowiedzieć się prawdziwego bilansu od ludzi bardziej zaznajomionych z tym tematem ode mnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
nguyen_van_su
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 5.910

Nguyễn Vãn Sử
 
 
post 9/03/2010, 1:09 Quote Post

Straty francuskie - patrz obrazek. Podane źródło:

"De l'Indochine au Vietnam. Colonisation, guerres et mémoires – 1887-1979 – Christopher Goscha"

Straty wietnamskie nie są publicznie znane. Ale zważywszy na to że oficjalne bieżące dane na liczbę grobów poległych we wszystkich wojnach od 1945r. w służbie SRW wynosi trochę ponad 800,000, to szacunki 600,000 zabitych tylko w I Wojnie Indochińskiej są za wysokie. Często spotykane szacunki to 500,000 zabitych i rannych.

Na wiki też masz trochę danych, ale pochodzenia niezbyt jasnego (ponoć z Le Monde, nie miałem jak sprawdzić)

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
adi.r
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 61.313

 
 
post 9/03/2010, 15:17 Quote Post

Mógłbyś przełożyć na polski informacje z tego obrazka? Bo niestety nie znam francuskiego :/.
Będę wdzięczny
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
nguyen_van_su
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 5.910

Nguyễn Vãn Sử
 
 
post 12/03/2010, 0:02 Quote Post

I. Francuzi, legioniści i północni Afrykańczycy
II. Wietnamczycy służący w składzie armii francuskiej, nie licząc lokalnych oddziałów i watażków etnicznych.
III. Zołnierze formalnie służący w składzie państw stowarzyszonych (eufemizm dla byłych kolonii)

Tué au combat: Zabity w akcji.
Blessé: Ranny
Disparu: Zaginiony
Non-rendu par le Viet-minh: Nie powrócił z rąk Wietminh'u (wcale nie musiało to oznaczać, że zginął, jako że Wietminh zwykł przekazać Francuzom tylko uznanych przez siebie za "rodowitych" Francuzów).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej