Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie Podolskie 1930 roku, Zapomniane powstanie Polaków
     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 9/06/2011, 17:59 Quote Post

QUOTE(Samuel Łaszcz @ 9/06/2011, 14:14)
QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 9/06/2011, 9:36)
QUOTE
Pomarzyć można. Tylko co wtedy? Polacy w wydumanych przez Ciebie granicach stanowiliby może 1/3 ludności, jak nie mniej.

Rzeczplita wielu narodów, tolerancyjna i mocna jak za Jagiellonów i Batorego.
*


Jeśli mniejszości byłyby traktowane tak jak w rzeczywistości przed 1939 rokiem, to już ja widzę tą Polskę Jagiellonów. Naprawdę uważasz, że Białorusinom, Ukraińcom i Litwinom Polacy są do szczęścia potrzebni?
Ekspansja na Kresy była nieopłacalna, lepiej było przeć na Zachód. Choć słusznie ktoś powiedział: Granica na Zachodzie zależy od woli ententy, granicę na Wschodzie musimy wyrąbać własną szablą...

Marchlewski zarzucał Piłsudskiemu, że wszczynając wojnę szaloną z Rosją proletariacką o dzielnice niepolskie, dążąc do narzucenia jarzma polsko-obszarniczego Białorusinom, i Ukraińcom, musiał oddać Polskę na łup reakcji, a tymczasem odepchnął od państwa polskiego lud śląski, na wskroś polski. Z oskarżeniem pod adresem rządu polskiego, który zaniedbując sprawę granic zachodnich i północnych rozpoczął działania wojenne przeciwko Rosji, wystąpił też Żeromski, pisząc wiosną w 1920: Jakiż śmiech pomyśleć, że nie zdobywszy granic zachodu i północy, takie ziemie mając zajechane i wyszarpane przez Niemców w ich niebezpiecznym zazębieniu — my krwią bohaterską naszych rycerzy zlewamy teraz przyczółki mostowe i zdobywamy rzekę Soszę! W pogardzie ma Polskę cały świat robotniczy zachodu. Wdaliśmy się w siepaniny z Moskwą, zaniedbując zachód i morze... Jest faktem niezaprzeczalnym, że ta Moskwa dzisiejsza złożyła uroczystą deklarację niepodległości Polski.
(cyt. za: Norbert Michta, Marchlewski i Żeromski, Miesięcznik Literacki nr 1, styczeń 1980, s.106)


Aleś sobie poważne źródło znalazł biggrin.gif

Zarówno granicę zachodnią, jak i wschodnią wywalczyli nasi przodkowie z bronią w ręku. Tyle że walka na wschodzie nie szła o taki czy inny kawałek ziemi, ale o być albo nie być Polski. W tym kontekście przytaczanie podobnych głupot, trudno komentować…

Z „mojego” punktu widzenia sprawa granicy zachodniej jawi się teoretycznie jako ważniejsza, jako że w wyniku podziału Górnego Śląska po stronie niemieckiej pozostały Łabędy (a więc rodzinne strony mojego dziadka ze strony taty) oraz Sośnica (rodzinne strony mojej babci ze strony taty). Ale skoro jesteśmy przy podziale Górnego Śląsk, to Polsce przypadła część, w której na Polskę padło w plebiscycie 288 tysięcy głosów, a na Niemcy 266 tysięcy. Niemcom przypadła ta część, gdzie za Polską opowiedziało się raptem 190 tysięcy osób, a za Niemcami przeszło 440 tysięcy. Na obszarze przyznanym Niemcom mieszkało 1,1 mln. osób, z czego Polacy stanowili niespełna 1/3 ( około 350 tys. osób ).

Na tzw. dalekich kresach, czyli tej części Ukrainy i Białorusi która przypadła ZSRR, mieszkało sporo ponad milion Polaków, przy czym po zakończeniu repatriacji zostało ich tam ok. 950 tysięcy…

Generalnie uważam, że wiele więcej w Rydze uzyskać się nie udało (być może możliwe było przyłączenie Mińska z okolicami), natomiast sugestia, iż zanadto przejmowano się kresami wschodnimi, przez co zaniedbano sprawę Polaków mieszkających na zachodzie, którzy przez to pozostali pod jarzmem niemieckim, jest niepoważne.

Dodajmy do tego to, że los Polaków, którzy znaleźli się pod jarzmem sowieckim był bez porównania gorszy, aniżeli tych, którzy pozostali w Niemczech. Więcej na ten temat jest tutaj:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=57919&st=7#

Ten post był edytowany przez wojtek k.: 9/06/2011, 18:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
kuna185
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 67.462

M.K
Stopień akademicki: wystarczajacy
Zawód: pozyteczny
 
 
post 12/06/2011, 21:20 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 9/06/2011, 6:29)
Zatem nasi rodacy zdradzeni przez RP w Rydze, nie poddali się bolszewikom bez walki, a powstanie na Podolu nie było wypadkiem odosobnionym. A są znane jakieś przypadki przebijania się z bronią w ręku naszych rodaków, pozostawionych na pastwę bolszewików, do kraju?
Moim zdaniem II RP, a zwłaszcza nasi negocjatorzy w Rydze, zhańbili się przyzwalając na tak niesprawiedliwe granice. Decydując tym samym, o tragedii tysięcy swych rodaków, ich krew w pewnym sensie plami pamięć II RP do dziś. Podobnie jak III RP plami, nie wyciągnięcie ręki do naszych rodaków z Wileńszczyzny w latach dziewięćdziesiątych, wszystko przez naszych wspaniałych polityków….
*


A co niby w Rydze można było więcej osiągnąć na fali potyczki zwanej "cudem nad Wisłą" ...chore "kresowe" myślenie...Co innego Niemcy niepokonani w polu w pierwszej wojnie światowej musieli zrzec się części Śląska bogatej Wielkopolski ,Pomorza to był dopiero źle wyzyskany pokój... Ryga to był sukces dla II RP co niby przyniosły by Polsce dalsze działania wojenne , ? sowietów znów na przedpolach Warszawy ? być może a raczej na pewno z innym skutkiem ? . Notabene wolę granice obecne zbliżone do etnicznych granic niż jakieś Lwowy czy Wilna efemeryda zupełna-same problemy...Nawet Litwie trudno przyznać się do wspólnej historii z nami ........

Ten post był edytowany przez kuna185: 12/06/2011, 21:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
kuna185
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 67.462

M.K
Stopień akademicki: wystarczajacy
Zawód: pozyteczny
 
 
post 12/06/2011, 21:45 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 9/06/2011, 9:28)
QUOTE
A Ty to byś pewnie wolał granicę na Dnieprze albo i dalej? Nieprawdaż?

Dokładnie, jestem Polakiem nie bolszewikiem, dlatego chciałbym granicy z 1634 roku.
*


To szowinistyczne... Polacy nigdy orężem nie podbili tych wszystkich wschodnich ziem ,których tak dla nas pragniesz a i one Polski nie kochały ....:lepiej dla nas gdybyśmy od początku trzymali się ziem etnicznych byliśmy solidną monarchią przed unią z Litwą .... I nie trzeba być bolszewikiem by tak myśleć .... Po co być dużym "niezdarnym" państwem jakim była RON ? dopiero zaborcza administracja wprowadziła jako taki porządek prawny na ziemiach dawnej RP taka jet prawda...to było skorumpowane państwo jednej kasty a właściwie jej elity gdzie 90 procent ludzi nie miało żadnej ochrony prawnej i byli zdani na łaskę oligarchów ... Np. z Pruskiego zaboru to mało kto chciał się wyzwalać. Niestety dziś mimo ,że jesteśmy w granicach etnicznych zachowanie elit polskich jest takie jak za RON i to jest nasza prawdziwa spuścizna z tamtych czasów...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 13/06/2011, 5:58 Quote Post

QUOTE
To szowinistyczne... Polacy nigdy orężem nie podbili tych wszystkich wschodnich ziem ,których tak dla nas pragniesz a i one Polski nie kochały ....:lepiej dla nas gdybyśmy od początku trzymali się ziem etnicznych byliśmy solidną monarchią przed unią z Litwą .... I nie trzeba być bolszewikiem by tak myśleć .... Po co być dużym "niezdarnym" państwem jakim była RON ? dopiero zaborcza administracja wprowadziła jako taki porządek prawny na ziemiach dawnej RP taka jet prawda...to było skorumpowane państwo jednej kasty a właściwie jej elity gdzie 90 procent ludzi nie miało żadnej ochrony prawnej i byli zdani na łaskę oligarchów ... Np. z Pruskiego zaboru to mało kto chciał się wyzwalać. Niestety dziś mimo ,że jesteśmy w granicach etnicznych zachowanie elit polskich jest takie jak za RON i to jest nasza prawdziwa spuścizna z tamtych czasów...

Bardzo mało wiesz o RON, a szowinizm, to takie ładne lewackie hasełko, niewiele mające wspólnego z historią, za dużo GW.
Ale co tam, przywykłem już do ignorancji historycznej na historycznych forach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 13/06/2011, 6:25 Quote Post

QUOTE(kuna185 @ 12/06/2011, 21:45)
To szowinistyczne... Polacy nigdy orężem nie podbili tych wszystkich wschodnich ziem ,których tak dla nas pragniesz a i one Polski nie kochały ....:lepiej dla nas gdybyśmy od początku trzymali się ziem etnicznych byliśmy solidną monarchią przed unią z Litwą .... I nie trzeba być bolszewikiem by tak myśleć .... Po co być dużym "niezdarnym" państwem jakim była RON ? dopiero zaborcza administracja wprowadziła jako taki porządek prawny na ziemiach dawnej RP taka jet prawda...to było skorumpowane państwo jednej kasty a właściwie jej elity gdzie 90 procent ludzi nie miało żadnej ochrony prawnej i byli zdani na łaskę oligarchów ... Np. z Pruskiego zaboru to mało kto chciał się wyzwalać. Niestety dziś mimo ,że jesteśmy w granicach etnicznych zachowanie elit polskich jest takie jak za RON i to jest nasza prawdziwa spuścizna z tamtych czasów...


Tak się składa, że w powyższej wypowiedzi zaprezentowałeś szowinizm w najczystszej postaci. Gdyby ktoś spytał, po czym poznać szowinistę, z czystym sumieniem wskazałbym Twoją wypowiedź smile.gif

Ten post był edytowany przez wojtek k.: 13/06/2011, 6:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 13/06/2011, 7:37 Quote Post

1. Granice zachodnie też zostały wyrąbane szablą, w powstaniach wielkopolskim i śląskich.
2. Pójście dalej na wschód oznaczałoby, że Polacy mogą stać się mniejszością we własnym kraju. Założenie, że inne narodowości będą chciały z Polakami współpracować wzięte było z kapelusza. Litwini byli wrodzy Polsce od początku, Ukraińcy również. Koncepcja federacyjna nie miała na dłuższą metę szans, bo ani Litwini, ani Ukraińcy nie mieli chęci na federację z Polską, a już na pewno nie w sytuacji, gdy Polska byłaby tej federacji hegemonem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 13/06/2011, 9:14 Quote Post

QUOTE(Necrotrup @ 13/06/2011, 7:37)
1. Granice zachodnie też zostały wyrąbane szablą, w powstaniach wielkopolskim i śląskich.
2. Pójście dalej na wschód oznaczałoby, że Polacy mogą stać się mniejszością we własnym kraju. Założenie, że inne narodowości będą chciały z Polakami współpracować wzięte było z kapelusza. Litwini byli wrodzy Polsce od początku, Ukraińcy również. Koncepcja federacyjna nie miała na dłuższą metę szans, bo ani Litwini, ani Ukraińcy nie mieli chęci na federację z Polską, a już na pewno nie w sytuacji, gdy Polska byłaby tej federacji hegemonem.


W sumie trudno się z powyższym nie zgodzić. Jedna uwaga - Polacy stanowili większość ludności w rejonie kojdanowskim (dzierżyńskim) - na zachód od Mińska, a także w rejonach łagojskim, lepelskim, pleszczenieckim i biegomlskim - na północ od Mińska. Liczący się odsetek ludności stanowili Polacy również w rejonach czerwieńskim, puchowickim i berezyńskim - na wschód i południowy - wschód od Mińska. W samym Mińsku Polacy stanowili ok. 20% ludności (43,3% ludności stanowili Żydzi). Generalnie tereny te były zdecydowanie bardziej polskie aniżeli Polesie i Wołyń.

Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez wojtek k.: 13/06/2011, 11:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
kuna185
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 67.462

M.K
Stopień akademicki: wystarczajacy
Zawód: pozyteczny
 
 
post 14/06/2011, 17:38 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 13/06/2011, 6:58)
QUOTE
To szowinistyczne... Polacy nigdy orężem nie podbili tych wszystkich wschodnich ziem ,których tak dla nas pragniesz a i one Polski nie kochały ....:lepiej dla nas gdybyśmy od początku trzymali się ziem etnicznych byliśmy solidną monarchią przed unią z Litwą .... I nie trzeba być bolszewikiem by tak myśleć .... Po co być dużym "niezdarnym" państwem jakim była RON ? dopiero zaborcza administracja wprowadziła jako taki porządek prawny na ziemiach dawnej RP taka jet prawda...to było skorumpowane państwo jednej kasty a właściwie jej elity gdzie 90 procent ludzi nie miało żadnej ochrony prawnej i byli zdani na łaskę oligarchów ... Np. z Pruskiego zaboru to mało kto chciał się wyzwalać. Niestety dziś mimo ,że jesteśmy w granicach etnicznych zachowanie elit polskich jest takie jak za RON i to jest nasza prawdziwa spuścizna z tamtych czasów...

Bardzo mało wiesz o RON, a szowinizm, to takie ładne lewackie hasełko, niewiele mające wspólnego z historią, za dużo GW.
Ale co tam, przywykłem już do ignorancji historycznej na historycznych forach.
*


Na jakiej podstawie oceniasz ,że mało wiem o RON jesteś w tym jakimś wielkim autorytetem ?,twój nick pokazuje ,że nie jesteś tu bezstronny i bezkrytycznie podchodzisz do historii RON. To ty wierzysz w wyidealizowany obraz tego państwa ,powielasz sztampę . Były piekne epizody fakt ale unia z Litwą była tragedią w rezultacie.Idea była może szczytna ale bardzo wybiórcza i dla nielicznych... Myślisz ,że nie chciabym silnego państwa Polskiego ? Tylko ja do tego nie potrzebuję nie etnicznych ziem polskich..

Ten post był edytowany przez kuna185: 14/06/2011, 17:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
kuna185
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 67.462

M.K
Stopień akademicki: wystarczajacy
Zawód: pozyteczny
 
 
post 14/06/2011, 17:44 Quote Post

QUOTE(wojtek k. @ 13/06/2011, 7:25)
QUOTE(kuna185 @ 12/06/2011, 21:45)
To szowinistyczne... Polacy nigdy orężem nie podbili tych wszystkich wschodnich ziem ,których tak dla nas pragniesz a i one Polski nie kochały ....:lepiej dla nas gdybyśmy od początku trzymali się ziem etnicznych byliśmy solidną monarchią przed unią z Litwą .... I nie trzeba być bolszewikiem by tak myśleć .... Po co być dużym "niezdarnym" państwem jakim była RON ? dopiero zaborcza administracja wprowadziła jako taki porządek prawny na ziemiach dawnej RP taka jet prawda...to było skorumpowane państwo jednej kasty a właściwie jej elity gdzie 90 procent ludzi nie miało żadnej ochrony prawnej i byli zdani na łaskę oligarchów ... Np. z Pruskiego zaboru to mało kto chciał się wyzwalać. Niestety dziś mimo ,że jesteśmy w granicach etnicznych zachowanie elit polskich jest takie jak za RON i to jest nasza prawdziwa spuścizna z tamtych czasów...


Tak się składa, że w powyższej wypowiedzi zaprezentowałeś szowinizm w najczystszej postaci. Gdyby ktoś spytał, po czym poznać szowinistę, z czystym sumieniem wskazałbym Twoją wypowiedź smile.gif
*


No to ja nie znam polskiego .....Przeczytaj bąź spytaj się kogoś co znaczy szowinizm najlepiej kilka definicji . Bo ja uważam ,że poprzez fakt iż w moim poście na który raczyłeś tak ostro zareagować ,nie odmawiając innym narodom ich prawowitych ziem etnicznych jest czymś dokładnie odwrotnym do rojenia SZOWINISTYCZNYCH ( definicja ) marzeń o Polsce od morza do morza kosztem innych narodów. A przypominam ,że inne narody w naszej kochanej RON za dobrze się nie miały i proszę nie mówić mi o kraju "bez stosów" ...Proszę o czytanie z zrozumieniem ...

Ten post był edytowany przez kuna185: 14/06/2011, 17:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 14/06/2011, 17:50 Quote Post

QUOTE
Na jakiej podstawie oceniasz ,że mało wiem o RON

Tylko i wyłącznie na podstawie twych bardzo przemyślanych wypowiedzi.

QUOTE
jesteś w tym jakims wielkim autorytetem ?,

Nie, ale każdy Autorytet od RON Ci to powie.

QUOTE
twój nick pokazuje ,że nie jesteś tu bezstronny i bezkrytycznie podchodzisz do historii RON

Rozumiem, czyli oceniasz ludzi po nickach nie po tematach które zakładają i głosie zabieranym w dyskusji.

QUOTE
To ty wierzysz w wyidealizowany obraz tego państwa ,powielasz

Skoro Ty wiesz, lepiej niż ja w co wierzę rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Hieronim Lubomirski: 14/06/2011, 17:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 14/06/2011, 17:57 Quote Post

Czołem!

QUOTE
Po co być dużym "niezdarnym" państwem jakim była RON ?


Wiesz, niezdarność RON jest szczególnie widoczna w latach Batorego czy Zygmunta III. rolleyes.gif

QUOTE
dopiero zaborcza administracja wprowadziła jako taki porządek prawny na ziemiach dawnej RP


To fakt, podczas zaborów Polakom żyło się o wiele lepiej niż w takiej niezdarnej, zapyziałej RON.

QUOTE
unia z Litwą była tragedią w rezultacie


Uzasadnij.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
kuna185
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 67.462

M.K
Stopień akademicki: wystarczajacy
Zawód: pozyteczny
 
 
post 14/06/2011, 18:00 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 14/06/2011, 18:50)
QUOTE
Na jakiej podstawie oceniasz ,że mało wiem o RON

Tylko i wyłącznie na podstawie twych bardzo przemyślanych wypowiedzi.

QUOTE
jesteś w tym jakims wielkim autorytetem ?,

Nie, ale każdy Autorytet od RON Ci to powie.

QUOTE
twój nick pokazuje ,że nie jesteś tu bezstronny i bezkrytycznie podchodzisz do historii RON

Rozumiem, czyli oceniasz ludzi po nickach nie po tematach które zakładają i głosie zabieranym w dyskusji.

QUOTE
To ty wierzysz w wyidealizowany obraz tego państwa ,powielasz

Skoro Ty wiesz, lepiej niż ja w co wierzę rolleyes.gif
*


Ta dyskusja nie ma sensu historii się nie zmieni ale fakty są jakie są wiemy jak skończyła Najaśniejsza Rzeczpospolita i dlaczego...to się broni samo. Nie wnikam w kogoś romantyczne upodobania. Oceniam cię po Nicku nie z luszkiej złośliwości tylko to magnackie nazwisko to synonim słabości tego państwa i jego rojeń ...A zwracam też uwagę ,że to ty potraktowałeś mnie pierwszy z góry mowiąc ,że mało wiem o RON być może i tak jest ale to niegrzeczne...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 14/06/2011, 18:05 Quote Post

QUOTE
Ta dyskusja nie ma sensu

Dokładnie

QUOTE
A zwracam też uwagę ,że to ty potraktowałeś mnie pierwszy z góry mowiąc ,że mało wiem o RON być może i tak jest ale to niegrzeczne...

Ja pierwszy, zaraz ja tej dyskusji nie zaczynałem confused1.gif
A wstawki o szowiniźmie to niby grzeczne są rolleyes.gif
Koniec dyskusja nie ma sensu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
kuna185
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 67.462

M.K
Stopień akademicki: wystarczajacy
Zawód: pozyteczny
 
 
post 14/06/2011, 18:16 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 14/06/2011, 18:57)
Czołem!

QUOTE
Po co być dużym "niezdarnym" państwem jakim była RON ?


Wiesz, niezdarność RON jest szczególnie widoczna w latach Batorego czy Zygmunta III. rolleyes.gif

QUOTE
dopiero zaborcza administracja wprowadziła jako taki porządek prawny na ziemiach dawnej RP


To fakt, podczas zaborów Polakom żyło się o wiele lepiej niż w takiej niezdarnej, zapyziałej RON.

QUOTE
unia z Litwą była tragedią w rezultacie


Uzasadnij.
*


Może spadną na mnie gromy i będe niepopularny gdy przytoczę choćby sztandarowe prace Jasienicy....,który uważał ,że unia z Litwą Polskę etniczną podporzadkowała interesom politycznym Litwy ,która z kolei nie zawsze za nami "stała murem"... przed unią byliśmy na najlepszej drodze by być solidną narodową monarchią taką jak np.Anglia...

Nie wiem czy twoja wypowiedź dot. życia polaków pod zaborami cyt " To fakt, podczas zaborów Polakom żyło się o wiele lepiej niż w takiej niezdarnej, zapyziałej RON" była sarkazmem ale pisałem o porządku prawnym i to był fakt prosty chłop miał "jakieś" prawa gdzie za jaśnie panów magnatów był niczym....powstania w zaborach były ( głównie rosyjskim) fakt tylko czemu prawie zawsze odgórne bez udziału wiekszej części narodu?

Ciężko chyba zaprzeczyć niezdarności RON jako organizmu państwowego bo to była przyczyna jej upadku... nie myślisz ,że bicie zacofanej Rosji w trakcie smuty to symbol siły ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
kuna185
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 67.462

M.K
Stopień akademicki: wystarczajacy
Zawód: pozyteczny
 
 
post 14/06/2011, 18:18 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 14/06/2011, 19:05)
QUOTE
Ta dyskusja nie ma sensu

Dokładnie

QUOTE
A zwracam też uwagę ,że to ty potraktowałeś mnie pierwszy z góry mowiąc ,że mało wiem o RON być może i tak jest ale to niegrzeczne...

Ja pierwszy, zaraz ja tej dyskusji nie zaczynałem confused1.gif
A wstawki o szowiniźmie to niby grzeczne są rolleyes.gif
Koniec dyskusja nie ma sensu.
*


Szowinizm to nie obelga to normalny termin określajacy jakiś stan rzeczy co w tym niegrzecznego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej