Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
65 Strony « < 60 61 62 63 64 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsza armia średniowieczna
     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 11/07/2013, 20:12 Quote Post

QUOTE(Boczek 75 @ 11/07/2013, 21:03)
QUOTE(czarny piotruś @ 11/07/2013, 20:00)
Ooo  wink.gif to w jaki sposób dokonały się te wszystkie podboje w historii ?
*



Mówię, bardziej o Japonii i np. XIV wiecznej Francji. Jak takie coś porównać ?
*


Ależ mamy i przykłady konfrontacji armii z dwóch krańców świata -Aleksander w Indiach, Hiszpanie w Nowym Świecie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #916

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 11/07/2013, 20:15 Quote Post

QUOTE
Ależ mamy i przykłady konfrontacji armii z dwóch krańców świata -Aleksander w Indiach, Hiszpanie w Nowym Świecie.


Tyle, że to nie średniowiecze wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #917

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 11/07/2013, 20:19 Quote Post

Książę Henryk kontra Mongołowie pod Legnicą będą się nadawać wink.gif ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #918

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 11/07/2013, 20:27 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 11/07/2013, 20:19)
Książę Henryk kontra Mongołowie pod Legnicą będą się nadawać  wink.gif ?
*


Mongołowie raczej najsamprzód rozpoznawali teren wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #919

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/07/2013, 20:31 Quote Post

QUOTE
Książę Henryk kontra Mongołowie pod Legnicą będą się nadawać
Będą tu przynajmniej nie ma wątpliwości choć wcześniejsze bitwy (np. Chmielnik) nie byly tak jednostronne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #920

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 11/07/2013, 20:37 Quote Post

Oczywiście ,to jeden z elementów ich strategii. Ale nawet dobre rozpoznanie nie zapewnia takiej znajomości terenu jaką mają miejscowi.Przyklad rzuciłem raczej dla kontrasu tych dwóch armii z końów świata.
A tak odpowiadając koledze Boczkowi to przy porównaniu średniowiecznej armii japońskiej i francuskiej(w bezpośrednim starciu) mimo wszystko postawiłbym na europejską zakutą w żelazo ciężką jazdę kopijniczą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #921

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/07/2013, 20:42 Quote Post

QUOTE
zakutą w żelazo
W jakim stopniu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #922

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 11/07/2013, 20:49 Quote Post

Jeżeli przyjmiemy póżne(XIV/XV w) średniowiecze to będzie już pełna płyta i osłona dla koni ? Akurat średniowieczna jazda to nie mój konik wiec mogę się mylić dlatego pytam. Biorąc pod uwagę także wielkość i masę koni to kopijnicy zwyczajnie zrolują japońską jazdę jeżli nie uchyli się manewrem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #923

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/07/2013, 20:57 Quote Post

QUOTE
póżne(XIV/XV w) średniowiecze to będzie już pełna płyta i osłona dla koni ?
NIe bardzo, pełna płyta dla ludzi pojawia sie ok. 1400-1410 ale na pewno nie używją jej wszyscy kombatanci (raczej niewielu i raczej nigdy w dziejach )a dla koni to juz kilkadziesiąt lat później...

Ten post był edytowany przez lancelot: 11/07/2013, 20:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #924

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 11/07/2013, 21:09 Quote Post

Czyli początek XV w .Teraz pytanie do specjalistów od wojskowości japońskiej.Czy dysponowali (samurajowie) bronią odpowiednią do walki z europejską jazdą rycerską ? Mam na myśli ciężkie topory,nadziaki,młoty itp. ? Bo miecz o ile mi wiadomo jest niezbyt skuteczny w tym przypadku.I pytanie drugie.Jak skutecznych zbroi używali Japończycy ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #925

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/07/2013, 21:58 Quote Post

Nie jestem specjalistą ale o ile wiem japończycy dysponowali włóczniami (yari), toprami (ono)czy maczugami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #926

     
BlackKnight
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.520

 
 
post 12/07/2013, 17:03 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 11/07/2013, 21:09)
Czyli początek XV w .Teraz pytanie do specjalistów od wojskowości japońskiej.Czy dysponowali (samurajowie) bronią odpowiednią do walki z europejską jazdą rycerską ? Mam na myśli ciężkie topory,nadziaki,młoty itp. ? Bo miecz o ile mi wiadomo jest niezbyt skuteczny w tym przypadku.I pytanie drugie.Jak skutecznych zbroi używali Japończycy ?
*



Specjalistą nie jestem jestem raczej nowicjuszem, w istocie mieli oni te włócznie yari, miecze katany, coś w rodzaju europejskiego kiścienia czyli chigriki. o wiele większe miecze tzw zanbato, naginata, hełmy kabuto itp. Ogólnie dużo tego mieli. Uparcie wierzę że to nie broń tworzyła armię ale ludzie jej używający i ich dowódcy. Na tej podstawie nie potrafię opowiedzieć na to pytanie. Mając słabą broń ale dobrych dowódców każda z tych stron mogła wygrać. Warto napomknąć że samuraje byli elitą zbrojnych, potrafili ostrzeliwać wroga na koniu z łuku, nie pamiętam jak się te łuki nazywały ale było to coś w rodzaju japońskiej odmiany angielskiego długiego łuku.
Chciałbym zapytać znawców. Czy samuraje i ich piechota używali tarcz?

Ten post był edytowany przez BlackKnight: 12/07/2013, 17:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #927

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.855
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 12/07/2013, 17:21 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 11/07/2013, 21:09)
Czyli początek XV w .Teraz pytanie do specjalistów od wojskowości japońskiej.Czy dysponowali (samurajowie) bronią odpowiednią do walki z europejską jazdą rycerską ? Mam na myśli ciężkie topory,nadziaki,młoty itp. ? Bo miecz o ile mi wiadomo jest niezbyt skuteczny w tym przypadku.I pytanie drugie.Jak skutecznych zbroi używali Japończycy ?
*



Cóż, przede wszystkim, to historia pokazuje nam, że bronią 'odpowiednią' do walki z jazdą rycerską nie były nadziaki topory i młoty, ale przaśne dzidy. wink.gif

Czy też uczciwiej mówiąc, kopie innych jeźdców i włócznie oraz piki piechoty. Tudzież rozmaita broń drzewcowa.

Łucznictwo było jak słyszałem również uprawiane z myślą o ranieniu opancerzonych, o ile o to chodzi. Legendy o samurajach/oni/inszych duchach, którzy mogli naciągać łuki, których nie zgięło by 2 mężczyzn itd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #928

     
BlackKnight
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.520

 
 
post 12/07/2013, 17:26 Quote Post

Tak też słyszałem o tych łukach. Samurajowie nie chcieli postępu, byli tradycjonalistami, warto o tym pamiętać. Uważali że broń palna jest hańbiąca dlatego używali łuków. Na pewno słyszeliście o ostatnim samuraju nieprawdaż?? Co do tych dzid. Istniało kilka odmian yari.
Yumonji yari, (co by to nie było moi koledzy i tak nazwą to trójzębem) sansaku yari, kikuchi yari, Sasaho yari, i ostatnia o wręcz nie wymawialne nazwie Ryo shinogi fukuro yari.
Co do tych łuków zdaje mi się że podobnie jak niektóre miecze zanbato miały być ofiarą proszącą o wygranie bitwy, no bo po co im takie łuki których nie da się napiąć. wink.gif

Ten post był edytowany przez BlackKnight: 12/07/2013, 18:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #929

     
karaluch84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 68.322

 
 
post 12/07/2013, 18:49 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 11/07/2013, 22:09)
Czy dysponowali (samurajowie) bronią odpowiednią do walki z europejską jazdą rycerską? Mam na myśli ciężkie topory, nadziaki, młoty, itp.? Bo miecz o ile mi wiadomo jest niezbyt skuteczny w tym przypadku.
*

Maczuga kanabo jak najbardziej była ciężka. Tyle, że mało kto jest w stanie dłuższy czas machać ośmiokilogramową pałą z ćwiekowanego drewna... No i raczej nie da się tego efektywnie użyć siedząc na koniu.
QUOTE(BlackKnight @ 12/07/2013, 18:03)
Czy samuraje i ich piechota używali tarcz?
*

Z tego co wiem, to japońska piechota czasem używała dużych tarcz, które pełniły mniej więcej taką funkcję jak europejskie pawęże. Jednak generalnie to wojownicy z Kraju Kwitnącej Wiśni jakoś nie chcieli używać tego rodzaju uzbrojenia ochronnego.

Tak czy inaczej, sądzę że impet szarży i użycie kopii prawdopodobnie dały by rycerzom wielką przewagę na początku starcia (oczywiście gdyby teren był w miarę odpowiedni, a samuraje poszli "na czołówkę").

QUOTE(BlackKnight @ 12/07/2013, 18:26)
Samurajowie (...) uważali że broń palna jest hańbiąca, dlatego używali łuków.
*

Może i uważali - nie wiem. Ale jeśli nawet, to i tak jej używali (i to wcale nie sporadycznie) - oczywiście gdy już była dostępna. Co innego pojedynek, co innego bijatyka na ileś tam tysięcy luda po każdej stronie...

Ten post był edytowany przez karaluch84: 12/07/2013, 19:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #930

65 Strony « < 60 61 62 63 64 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej