Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
48 Strony « < 43 44 45 46 47 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kim byli Wenedowie ?
     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.996
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 5/04/2020, 22:15 Quote Post

QUOTE(Pierre Dhoa @ 5/04/2020, 21:18)
Wątek jest strasznie długi i  nie wiem czy to już padło wcześniej.
Mam pytanie czy wiadomo coś o Enetoi z Azji Mniejszej? Czy byli pokrewni Wenetom czy to tylko przypadkowa zbieżność nazw?
*


pokrewieństwo nazw nie oznacza pokrewieństwa etnicznego. Nie powinno budzić sporu, że nazwa należy do kręgu "wenetyjskiego"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #661

     
Pierre Dhoa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 105.797

Pierre
 
 
post 25/04/2020, 23:05 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 5/04/2020, 22:15)
QUOTE(Pierre Dhoa @ 5/04/2020, 21:18)
Wątek jest strasznie długi i  nie wiem czy to już padło wcześniej.
Mam pytanie czy wiadomo coś o Enetoi z Azji Mniejszej? Czy byli pokrewni Wenetom czy to tylko przypadkowa zbieżność nazw?
*


pokrewieństwo nazw nie oznacza pokrewieństwa etnicznego. Nie powinno budzić sporu, że nazwa należy do kręgu "wenetyjskiego"
*


Czyli byli spokrewnieni czy nie byli, bo nie wiem jak interpretować twoją odpowiedź?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #662

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.088
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/04/2020, 7:27 Quote Post

Zapewne nie byli. Podobieństwo nazw to albo spuścizna praindoeuropejska, albo przypadkowa zbieżność - to też jest możliwe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #663

     
alicja.rzadkowska@me.com
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 105.509

Wieslawa
 
 
post 9/12/2021, 22:44 Quote Post

Już wiem skąd mi przyszło do głowy, ze Mieszko nawiązał kontakt z Duńczykami dzięki Słowianon polabskim. Czytałam w jeden z sag, ze Wenedowie byli ludem z którym wikingowie się przyjaźnili, gdyż „venn” po duńsku znaczy przyjaciel i ze mieli oni króla Burislava. Intuicyjnie do sprawy się odnosząc, czyli nienaukowo, „Wend” nie brzmi swojsko, choć może nazwa ta została nadana omawianym plemionom przez ich sąsiadów, zatem nie musi mieć słowiańskiego pochodzenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #664

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 17/12/2021, 10:01 Quote Post

QUOTE(alicja.rzadkowska@me.com @ 9/12/2021, 23:44)
Już wiem skąd mi przyszło do głowy, ze Mieszko nawiązał kontakt z Duńczykami dzięki Słowianon polabskim. Czytałam w jeden z sag, ze Wenedowie byli ludem z którym wikingowie się przyjaźnili, gdyż „venn” po duńsku znaczy przyjaciel i ze mieli oni króla Burislava. Intuicyjnie do sprawy się odnosząc, czyli nienaukowo, „Wend” nie brzmi swojsko, choć może nazwa ta została nadana omawianym plemionom przez ich sąsiadów, zatem nie musi mieć słowiańskiego pochodzenia.
*



Alicjo, plemiona germańskie nazywały Słowian: Wend, Vind i uważa się że jest to import/przeniesienie nazwy od Wenedów; takie próby wyjaśniania nazw pojawiają się w różnych źródłach średniowiecznych ale na ogół są jedynie dość zabawne.
Nie wiadomo w jaki sposób nawiązał Mieszko kontakt ze Skandynawami - mógł równie dobrze przez dwór cesarza a także Skandynawowie penetrowali tutejsze rzeki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #665

     
alicja.rzadkowska@me.com
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 105.509

Wieslawa
 
 
post 18/12/2021, 9:53 Quote Post

Czytam trochę ostatnio o historii Czech i wynika z tej lektury, ze żona Bolesława Srogiego była Stodoranka oraz ze Czesi utrzymywali kontakty ze Skandynawami, jednak rzeczywiscie łatwiej było się dostać do Skandynawii płynąc w dół Odry, niż przez tereny Wieletow, pystanie jednak brzmi, na ile Mieszko rozwijał kraj w próżni, na ile zaś byl to efekt współpracy i inspiracji pochodzącej od sąsiadów.

Ten post był edytowany przez alicja.rzadkowska@me.com: 18/12/2021, 9:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #666

     
alicja.rzadkowska@me.com
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 105.509

Wieslawa
 
 
post 18/12/2021, 10:51 Quote Post

Tak na marginesie nazwisko "Wenda" jest spotykane na Pomorzu, zatem zachowała się nie tylko nazwa, ale także mieszkają wśród nas potomkowie tego plemienia/ludu. http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndistr?nazwisko=Wenda

Ten post był edytowany przez alicja.rzadkowska@me.com: 18/12/2021, 10:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #667

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 18/12/2021, 11:49 Quote Post

QUOTE(alicja.rzadkowska@me.com @ 18/12/2021, 10:51)
Tak na marginesie nazwisko "Wenda" jest spotykane na Pomorzu, zatem zachowała się nie tylko nazwa, ale także mieszkają wśród nas potomkowie tego plemienia/ludu. http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndistr?nazwisko=Wenda
*



Wpółczesne nawzwiska to późna sprawa, gdzie im tam do jakichś Wenedów.

Niemcy z całej Europy nazywali (Zachodnich) Słowian "Wendami" jeszcze co najmniej w XVI wieku.

http://images.zeno.org/Kunstwerke/I/big/2520042a.jpg

Albrecht Durer nazwał ten portret "Vna vilana Windisch", a przedstawia chłopkę z Karyntii o ile się nie mylę.

Może też być zapisem czy odmianą, odmianą czy zniemczeniem nazwiska "Węda) (hak, wędka). Może być czymkolwiek, ale raczej nie ponad tysiącletnim śladem pochodzenia Wenedzkiego.

http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndistr?nazwisko=Węda

Ten post był edytowany przez Spiryt: 18/12/2021, 11:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #668

     
alicja.rzadkowska@me.com
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 105.509

Wieslawa
 
 
post 18/12/2021, 11:58 Quote Post

Myślę, ze to raczej były przezwiska, nie nazwiska, które mogą mieć starsza etymologię niż osiemnasty/dziewietnasty wiek.

Ten post był edytowany przez alicja.rzadkowska@me.com: 18/12/2021, 12:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #669

     
alicja.rzadkowska@me.com
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 105.509

Wieslawa
 
 
post 18/12/2021, 12:04 Quote Post

Na Kaszubach powszechnie nazywano przybyszów nawiązując do ich pochodzenia: http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndistr...=Szweda&join=on I jak tu ładnie widać na tej mapie, jakim szlakiem Szwedzi przybyli do Polski.

Ten post był edytowany przez alicja.rzadkowska@me.com: 19/12/2021, 5:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #670

     
alicja.rzadkowska@me.com
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 105.509

Wieslawa
 
 
post 21/12/2021, 0:05 Quote Post

Nie rozbudowałam mojej odpowiedzi i w zasadzie nie nawiazalam do tytułu tematu. Chodziło mi o nazwę "Wendowie" w znaczeniu "Słowianie". Zgodnie z moja hipoteza smile.gif, nazwisko Wenda mogłoby byc nadawane Slowianom połabskim, bo chyba tam częściej było w użyciu, jako ze było stosowane przez Niemców w odniesieniu do Słowian z nimi graniczących.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #671

     
Arturek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 102.549

 
 
post 21/12/2021, 8:54 Quote Post

Rozkład nazwiska Wenda na mapie z nazwiskami trudno jednoznacznie zinterpretować
 
User is offline  PMMini Profile Post #672

     
Szeptyc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 884
Nr użytkownika: 102.361

jaros³aw
 
 
post 21/12/2021, 15:37 Quote Post

QUOTE(alicja.rzadkowska@me.com @ 18/12/2021, 12:04)
Na Kaszubach powszechnie nazywano przybyszów nawiązując do ich pochodzenia: http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndistr...=Szweda&join=on I jak tu ładnie widać na tej mapie, jakim szlakiem Szwedzi przybyli do Polski.
*


no tak, widac wyraźnie, że najwiecej Szwedów przybyło z południa biggrin.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #673

     
alicja.rzadkowska@me.com
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 105.509

Wieslawa
 
 
post 21/12/2021, 22:18 Quote Post

Najwiecej Szwedow, z tego co ja widzę, Wisła do źródeł, a potem dalej Brama Morawska podróżowało na południe - to jest tzw. szlak Oesterled, czyli ze Szwecji na wschód.

Ten post był edytowany przez alicja.rzadkowska@me.com: 21/12/2021, 22:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #674

     
Szeptyc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 884
Nr użytkownika: 102.361

jaros³aw
 
 
post 25/12/2021, 8:28 Quote Post

Ja widzę największe skupiska "Szwedów" u źródeł Wisły i u ujścia Wisły przy całkowitym ich braku w największej środkowej części biegu Wisły.
Ponadto tych "Szwedów" jest ogólnie chyba zbyt mało, żeby można było mówić o jakiejś wędrówce, 2500 osobników to tak mniej więcej mogą być potomkowie jednego "Szweda" z południa i drugiego z północy, żyjących kilka wieków temu.
Wychodzi po 1250 potomków, od jednego wspólnego przodka z północy i drugiego z południa, żyjących kilka wieków temu, to tak mniej więcej statystycznie by się zgadzało.

Ten post był edytowany przez Szeptyc: 25/12/2021, 9:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #675

48 Strony « < 43 44 45 46 47 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej