Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Inwazja Układu Warszawskiego.

chruszczowus

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 94.536

Zawód: uczen

post 8/08/2014, 18:23 Quote Post

Witam. Chciałbym w tym temacie omówić planowaną inwazję wojsk układu warszawskiego na zachód i skutków tej wojny.
I powiedzcie mi proszę co oznaczają te strzałki i ich kolory i to że one się rozgałęziają na mniejsze strzałki na mapię i te kształty przypominające plamy w różnych kolorach. Nigdzie nie mogłem tego znaleźć i gdyby ktoś znał strony na których objaśnione są te oznaczenia działań wojskowych na mapach to byłbym wdzięczny za podanie ich. Dziękuję i pozdrawiam.

Ten post był edytowany przez chruszczowus: 8/08/2014, 18:25

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Lehrabia

Podobno Raper
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant

post 8/08/2014, 18:26 Quote Post

Jak chcesz rozmawiać o skutkach czegoś, co się nie wydarzyło, to proponuję poprosić moda o przeniesienie tego tematu do historii alternatywnej. wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #2

Mawr

V ranga
Nr użytkownika: 90.773

post 8/08/2014, 18:31 Quote Post

QUOTE(Lehrabia @ 8/08/2014, 18:26)
Jak chcesz rozmawiać o skutkach czegoś, co się nie wydarzyło, to proponuję poprosić moda o przeniesienie tego tematu do historii alternatywnej. wink.gif
*

On chce omówić planowanie tej inwazji, a to jak najbardziej historia otl wink.gif

Ten post był edytowany przez Mawr: 8/08/2014, 18:31

User is offline  PMMini Profile Post #3

Lehrabia

Podobno Raper
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant

post 8/08/2014, 18:46 Quote Post

QUOTE(Mawr @ 8/08/2014, 19:31)
QUOTE(Lehrabia @ 8/08/2014, 18:26)
*

On chce omówić planowanie tej inwazji, a to jak najbardziej historia otl wink.gif
*

Planowanie i skutki. wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #4

czarny piotruś

IX ranga
Nr użytkownika: 77.765

post 8/08/2014, 19:00 Quote Post

Mapy są w zbyt małej rozdzielczości by coś więcej dało się o nich powiedzieć.

User is offline  PMMini Profile Post #5

OGUREK

VI ranga
Nr użytkownika: 94.475

post 8/08/2014, 19:20 Quote Post

Taka ciekawostka: UW nie posiadał przewagi jakościowej ani ilościowej na kierunkach natarcia w których miało uczestniczyć LWP. Podobnie tragicznie było na innych odcinkach.
Od początku zakładano masowe użycie broni nuklearnej jako jedynej będącej w stanie zapewnić powodzenie.

Jakby wyglądałby taki konflikt bez użycia broni nuklearnej? Jak wojna Jom-Kippur w 1973r, nawet skala starć była podobna(>6 tys. czołgów, >1600 samolotów). Arabowie mieli wojsko ułożone na wzór i przez doradców wojskowych z UW.

Ten post był edytowany przez OGUREK: 8/08/2014, 19:21

User is offline  PMMini Profile Post #6

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 8/08/2014, 19:21 Quote Post

Witam. Chciałbym w tym temacie omówić planowaną inwazję wojsk układu warszawskiego na zachód i skutków tej wojny.

Tu pytanie jak wyżej, chcesz rozmawiać o zamieszczonych planach i szansach ich realizacji czy skutkach całej wojny?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

czarny piotruś

IX ranga

post 8/08/2014, 19:41 Quote Post

QUOTE(OGUREK @ 8/08/2014, 20:20)
Taka ciekawostka: UW nie posiadał przewagi jakościowej ani ilościowej na kierunkach natarcia w których miało uczestniczyć LWP. Podobnie tragicznie było na innych odcinkach.
Od początku zakładano masowe użycie broni nuklearnej jako jedynej będącej w stanie zapewnić powodzenie.

Jakby wyglądałby taki konflikt bez użycia broni nuklearnej? Jak wojna Jom-Kippur w 1973r, nawet skala starć była podobna(>6 tys. czołgów, >1600 samolotów). Arabowie mieli wojsko ułożone na wzór i przez doradców wojskowych z UW.
*

To nie do końca prawda bo od przełomu lat 70/80 zakładano już wojnę konwecjonalną i stąd duży nacisk w UW na rozwój nowoczesnej artylerii, lotnictwa czy broni pancernej(aczkolwiek tu zawsze nie żałowali kasy) Broń jądrowa to miała być ostateczność na polu walki. Jedną z poszlak jest nowa generacja armat samobieżnych takich jak Pion czy Giacynt obsługiwanych z zewnątrz i nieprzystosowanych do użycia w warunkach skażeń choć same mogły używać amunicji N.

Ten post był edytowany przez czarny piotruś: 8/08/2014, 19:42

User is offline  PMMini Profile Post #8

OGUREK

VI ranga
Nr użytkownika: 94.475

post 8/08/2014, 19:46 Quote Post

W swoich wnioskach opierałem się na planach odtajnionych przez min. Sikorskiego.
https://www.youtube.com/watch?v=du7iXkbv0TA

User is offline  PMMini Profile Post #9

czarny piotruś

IX ranga

post 8/08/2014, 19:54 Quote Post

Te niby odtajnione plany to gry sztabowe czy różne warianty. Tak to już jest , że sztab przygotowuje plany na każdą okoliczność, wojny jądrowej także. Prawdą jest także to, że duża część tego atomowego pola walki znalazła by się pomiędzy Odrą a Wisłą gdyby doszło do najgorszego. Ale ZSRR i USA zdawały sobie sprawę z ryzyka i stąd różne doktryny elastycznego reagowanie i stawianie jednak na siły konwecjonalne bardziej, Choć oczywiście te dziesiątki tysięcy głowic nadal istniało.

Ten post był edytowany przez czarny piotruś: 8/08/2014, 19:54

User is offline  PMMini Profile Post #10

chruszczowus

I ranga
*

post 8/08/2014, 20:13 Quote Post

Sorka za tą rozdzielczość, to zrobimy tak że wejdźcie na ten link
https://www.google.pl/search?q=plany+inwazj...iw=1536&bih=752

albo go skopiujcie i wklejcie i mi chodzi o pierwsze zdjęcie od lewej strony od góry drugie od lewej , trzecie i czwarte. Odpowiedzicie mi na pytania apropo w pierwszym moim poście. I omówmy jakby to szło. Pozdrawiam.

Ten post był edytowany przez chruszczowus: 8/08/2014, 20:14

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

kris9

VIII ranga
Nr użytkownika: 9.975

post 8/08/2014, 20:26 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=7666&st=0
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=70795&st=0

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

chruszczowus

I ranga
*

post 8/08/2014, 21:22 Quote Post

Patrzcie co znalazłem
http://www.youtube.com/watch?v=NC9tZd98dWs

Chcę rozmawiać o planach i skutkach.
Patrząc na technologię UW to rzeczywiście byli słabsi, powodem był rozwój mikroelektroniki i zastosowaniu jej u państw NATO,ale to nie zanczy że siły są słabsze pozatym nie wszystko polega na elektronicę, myślę że to by się odbyło z bronią jądrową. Ja myślę że:
1- Pierwszy rzut UW dokonuje inwazji na zachód(RFN, Holandia, Belgia, Dania). Wszystko idzie zgodnie z planem.
2-Pierwszy rzut zajmuje Niemcy Zachodnię, Danię, Belgię i Holandię i natarcię traci na sile.
3- Drugi rzut przechodzi przez Wisłę i Odrę żeby wzmocnić natarcię na zachodzie.
4-Nato puszcza na miasta Polski i głównie miejsca przeprawy wodnej rakiety atomowe, UW w odpowiedzi dokonuje uderzenia na zachodnią Europę.
Ale nie wiem co dalej , co będzie następnymi punktami po 4. I czy ktoś wie coś o symbolikach map do których dałem namiar?
Dodam że technologią technologią ale to czy ktoś jest lepszy zależy też od wyszkolenia żołnierzy itp. taktyki...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

orkan

VIII ranga
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr

post 9/08/2014, 2:59 Quote Post

Ja bym nie opierał się na tych propagandowych filmikach tylko na dostępnych książkach i uznanych autorach.

Jeśli chodzi o plany to już ktoś napisał że były to ćwiczenia sztabowe na mapach. Sikorek i tzw. IPN dokonali tu pewnej manipulacji ujawniając mapy z początku 1970. Chyba nikt nie z nas który interesuje się tematem nie ma wątpliwości ze mapy od około 1974/1975 wyglądały by inaczej. Krótko mówiąc mniej atomu lub nawet wcale. Więcej uderzeń konwencjonalnych. Temu służyła min reorganizacja wojsk lądowych wg etatów DPanc wz 75 i DZmech wz 75. Elbrusy i Łuny dalej mielismy na wszelki wypadek. wink.gif

Ten post był edytowany przez orkan: 9/08/2014, 2:59

User is offline  PMMini Profile Post #14

chruszczowus

I ranga
*

post 9/08/2014, 8:50 Quote Post

Ja też tak myślę, opublikowali mapy na "wrazię czego" i powiedzieli że to komunistów i większość ludzi pomyśleli że to plany które chcieli zrealizować naprawdę bo przecież to komuniści. Są różnę scenariusze. A wie ktoś o tych oznaczeniach kolorowych strzałkach, plamach kolorowych na mapie?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej