Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Howard Phillips Lovecraft
     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 19/06/2014, 18:59 Quote Post

Witam!

Nie znalazłem odpowiedniego wątku o tym człowieku, a warty jest na pewno wzmianki. Także zapraszam do dyskusji o tym twórcy. Co o nim i jego utworach myślicie? Sam wypowiem się nieco później ale proszę o odpowiedzi!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 19/06/2014, 19:07 Quote Post

Wybitny ,
kiedy dorastałem w szarej socrealistycznej rzeczywistości szukałem jego książek , jak Ponce de León źródła młodości .
Świat Przedwiecznych , świat Cthulhu , stale odzywa w światowej kulturze jako podłoże filmów , książek , komiksów , słuchowisk radiowych , a nawet kreskówek ( South Park ) .
Jeden z najlepszych pisarzy amerykańskich , groza jego powieści jest , mistyczna , głęboka , przerażająca , nic z trywialnych opowieści o wampirach czy głupawych smasherow .
BTW - gdyby ktoś chcial posluchac do poduszki wink.gif :
https://www.youtube.com/watch?v=SMaUwvBl_5s
https://www.youtube.com/watch?v=8wtBiF8jGxU
https://www.youtube.com/watch?v=7usx5qVlwiQ...DGfb7N75ZTEr1AM

Ten post był edytowany przez lancaster: 19/06/2014, 19:13
 
Post #2

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 19/06/2014, 19:23 Quote Post

QUOTE
kiedy dorastałem w szarej socrealistycznej rzeczywistości szukałem jego książek , jak Ponce de León źródła młodości .

Znalazłeś je, Lancasterze? smile.gif
QUOTE
Jeden z najlepszych pisarzy amerykańskich , groza jego powieści jest , mistyczna , głęboka , przerażająca , nic z trywialnych opowieści o wampirach czy głupawych smasherow .

Bogate i ozdobne słownictwo, bardzo dobre. Mogę to stwierdzić chociaż dopiero zaczynam przygodę ze "Zgrozą w Dunwich".
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 19/06/2014, 19:43 Quote Post

QUOTE
Znalazłeś je, Lancasterze?

Kilka ( podobnie jak gazetowe ( chodzi o papier na którym je drukowano ) wydania powieści REH-a )sad.gif , resztę czytałem w obrzydliwym germańskim żargonie zabijającym poetykę powieści Lovecrafta sad.gif
 
Post #4

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 19/06/2014, 20:06 Quote Post

Lovecraft ... literacki znak rozpoznawczy mojego stanu. Zawsze jak bylem na Swan Point Cementary w Providence, szedlem zobaczyc jego grob.

user posted image

Hmm ... stare czasy sie przypominaja.
Facet byl nieco dziwolagowaty zyciowo, ale jego nowele/eseje grozy sa dobre, szczegolnie lubie The Dunwich Horror.

user posted image



N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/06/2014, 7:39 Quote Post

Po prawdzie to z niego żaden wybitny pisarz nie był, ot grafoman z fantazją, coś jak jego kumpel co napisał Conana Barbarzyńcę. Ale to była całkiem niezła i fascynująca grafomania smile.gif
Co zwróciło moją uwagę - chłop nie miał żadnych problemów z ówczesną nauką - człowiek pochodzi od małpy, a Ziemia ma miliardy lat, i ni ma dyskusji, że zdaniem południowych baptystów jest inaczej. A nieznaną jeszcze mechanikę kwantową wręcz na swój sposób "przewidział" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Premislaus1988
 

Unregistered

 
 
post 20/06/2014, 10:37 Quote Post

Lovecraft to świetny pisarz. Pamiętam jak go pierwszy raz wygrzebałem w bibliotece. Jakiś zbiór opowiadań. Polubiłem opowiadanie o Innsmouth.

Bardzo mi się podoba to jak ukazał bezradność, bezsens, kruchość ludzkiego gatunku względem potężniejszych sił. W ogóle to ciągłe poczucie zagrożenia, te pokraczne, mackowate stwory. Podoba mi się interpretacja, że Azathoth to spersonifikowany wybuch jądrowy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Azathoth

@lancaster

Niesamowite. Nigdy nie byłem fanem słuchowisk i audiobooków. Wolę samemu czytać. Chyba zacznę sobie puszczać do poduszki, gdy nie będę mógł zasnąć :-].

@kmat

Ja tych oskarżeń o grafomanię nigdy nie rozumiałem. Jacyś zawistnicy musieli to wymyślić tongue.gif. Dobrze się czytało!

Ten post był edytowany przez Premislaus1988: 20/06/2014, 10:37
 
Post #7

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.999
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 20/06/2014, 10:59 Quote Post

QUOTE(kmat @ 20/06/2014, 7:39)
Po prawdzie to z niego żaden wybitny pisarz nie był, ot grafoman z fantazją, coś jak jego kumpel co napisał Conana Barbarzyńcę. Ale to była całkiem niezła i fascynująca grafomania smile.gif


Obaj byli prekursorami, obaj mieli wielki wpływ na arcypopularne gatunki literackie (przenisione następnie w nowe media). Właściwie też pisali o tym samym, tyle że u REHa ze starymi bogami w erze hyboryjskiej walczył cymmeryjski superman, zaś nie dorastający do jego standardów współcześni u Lovecrafta wpadają w analogicznej sytuacji w obłęd. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 20/06/2014, 11:21 Quote Post

Do Lovecrafta pasuje to, co kiedyś powiedziano o Sienkiewiczu: Pierwszorzędny pisarz drugorzędny. (Jest to definicja deprecjonująca literaturę tzw. popularną i rozrywkową, ale niech będzie...
Facet zbudował klimat, dorobił się własnego stylu, został prekursorem gatunku literackiego, ma zapiekłych fanów na całym świecie, czegoż jeszcze chcieć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/06/2014, 12:07 Quote Post

Premislaus1988
CODE
Podoba mi się interpretacja, że Azathoth to spersonifikowany wybuch jądrowy.

Pierwsze słyszę. Że spersonifikowane jądro, wokół którego tańczą elektrony to tak..
CODE
Ja tych oskarżeń o grafomanię nigdy nie rozumiałem.

Oczom naszym ukazały się bezkształtne, mackowate, bluźniercze byty, pamiętające zamierzchłe eony, gdy ziemią władał nie człowiek, a Przedwieczni, śpiący teraz wśród cyklopowych murów na dnie morza..
CODE
Dobrze się czytało!

A to bynajmniej nie stoi w sprzeczności.

Baszybuzuk
CODE
Obaj byli prekursorami, obaj mieli wielki wpływ na arcypopularne gatunki literackie (przenisione następnie w nowe media).

Howard tak, ale wpływ Lovecrafta jednak był już taki sobie. Paradoks, bo Lovecraft był ciekawszy.
CODE
Właściwie też pisali o tym samym, tyle że u REHa ze starymi bogami w erze hyboryjskiej walczył cymmeryjski superman, zaś nie dorastający do jego standardów współcześni u Lovecrafta wpadają w analogicznej sytuacji w obłęd. biggrin.gif

W sumie smile.gif

emigrant
CODE
Do Lovecrafta pasuje to, co kiedyś powiedziano o Sienkiewiczu: Pierwszorzędny pisarz drugorzędny.

Ot to to..
CODE
został prekursorem gatunku literackiego

Bez przesady, weird czy horror to już Poe. Lovecraft nadał mu jedynie swoisty sznyt, który wcale się tak nie upowszechnił.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 20/06/2014, 12:13 Quote Post

QUOTE(kmat @ 20/06/2014, 12:07)
E:został prekursorem gatunku literackiego.
K:Bez przesady, weird czy horror to już Poe. Lovecraft nadał mu jedynie swoisty sznyt, który wcale się tak nie upowszechnił.

Chodziło o to, ze jest uważany za jednego z prekursorów fantastyki naukowej, a konkretnie za prekursora jednego z jej podgatunków: horroru science fiction.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/06/2014, 13:13 Quote Post

emigrant
CODE
Chodziło o to, ze jest uważany za jednego z prekursorów fantastyki naukowej, a konkretnie za prekursora jednego z jej podgatunków: horroru science fiction.

Czyli czegoś co na dobrą sprawę ogranicza się do Lovecrafta i niewielu naśladowców więcej. Inna rzecz, że lepiej to tam chyba mówić o kosmicznym horrorze czy czymś takim, bo sf to tam było na lekarstwo.

lancaster
Zgłaszam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 20/06/2014, 16:10 Quote Post

QUOTE(kmat @ 20/06/2014, 13:13)
E:Chodziło o to, ze jest uważany za jednego z prekursorów fantastyki naukowej, a konkretnie za prekursora jednego z jej podgatunków: horroru science fiction.
K:Czyli czegoś co na dobrą sprawę ogranicza się do Lovecrafta i niewielu naśladowców więcej.

Fakt, że space opera to to nie jest, jeśli chodzi o popularność...
Na marginesie: okazuje się, że HPL parał się także historią literatury (swego gatunku), krytyką i teorią literacką:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nadnaturalny_...r_w_literaturze
Nota bene: podoba mi się nazwisko tłumacza- lepiej pasujące do gatunku HPL trudno by znaleźć... wink.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 20/06/2014, 19:29 Quote Post

Dla osób zainteresowanych twórczością HPL , warto się zapoznać z tą stroną :
http://www.hplovecraft.pl/hplovecraft/esej...-in-literature/
 
Post #14

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 20/06/2014, 21:49 Quote Post

Hmmm. Edgara Allana Poe i Lovecraft'a umieściłem obok siebie na moim regale. A że jeden drugiego podziwiał...

Net Skaterze - czy na tym nagrobku jest taka niby gra słów z tym "Providence"? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej