Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Religijność Władysława Jagiełły

tellchar

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: nauczyciel

post 15/06/2019, 22:27 Quote Post

Dogmat o niepokalanym poczęciu NMP to dopiero XIX wiek; oczywiście wiara w ten fakt była obecna już w średniowieczu, ale dogmatem jeszcze nie była. Istotniejsza była oczywiście kwestia Filioque oraz prymatu papieskiego, ale były one "za słabe", żeby mówić o herezji, choć ekskomuniki z obu stron padły.
Różnice co do formy komunii, podejścia do celibatu czy nawet zarostu duchownych oczywiście istniały, ale miały mniejsze znaczenie. Udzielanie komunii pod dwiema postaciami to też nie był istotny problem - zwyczaj taki istniał w kościele zachodnim do XIII wieku, potem został zmieniony i dlatego nie chciano się zgodzić z żądaniami husytów, ale w akcie unii florenckiej nie wprowadzono zakazu jej udzielania prawosławnym, a wręcz przeciwnie, zachowano odrębności liturgiczne między wschodem i zachodem.
Co do ponownego chrztu to nie kwestionuję takich przypadków, choć są one niezgodne z prawem kanonicznym KK.

W każdym razie np. w oskarżeniach Zakonu wobec Jagiełły można przeczytać m.in., że sprzymierzył się przeciwko Zakonowi z poganami (Tatarami) i schizmatykami, czyli prawosławnymi Rusinami. Raczej nie stosowano wobec nich określenia "heretycy".

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #61

Wilczyca24823

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 16/06/2019, 17:18 Quote Post

No cóż - nie zamierzam umierać za tezę, że prawosławni równi byli w średniowieczu heretykom. Ciągle czytając książki o średniowieczu odnosiłam wrażenie, że tak było.
Być może gdzieś czytając o schizmie z 1054 natknęłam się na takie stwierdzenie i tak mi się wbiło w pamięć.

Co do ponownego chrztu to nie kwestionuję takich przypadków, choć są one niezgodne z prawem kanonicznym KK.

Tu się muszę nie zgodzić - oczywiście jeśli chodzi o średniowiecze. Podobno istniał wtedy spór teologiczny na ten temat, czy prawosławni musieli przyjąć ponownie chrzest. Niemniej w Polsce ten powtórny chrzest praktykowano, skoro Sonka Holszańska musiała przed ślubem z Jagiełłą przyjąć chrzest katolicki. Z drugiej strony możliwe, że był to skutek nalegań króla. Nic nie wiadomo, aby Anna - żona Witolda - powtarzała chrzest, a przecież zmarła jako katoliczka.

Co do tych oskarżeń, będę musiała po powrocie do kraju przewertować moją biblioteczkę, sprawdzę, jak właściwie traktowano schizmatyków.

User is offline  PMMini Profile Post #62

5 Strony « < 3 4 5 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej