Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Propaganda PRL - pierwsza połowa lat 50-tych
     
PzzPL
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 77.414

 
 
post 8/05/2012, 8:41 Quote Post

Witam,
Post z typu oklepanych, zgnojonych wielokrotnie i budzących automatyczną awersję do "leniwych, mało kreatywnych studentów" piszących pracę dyplomową - mimo to zaryzykuję. Otóż jestem w trakcie pisania pracy o propagandzie PRL w II poł. lat 50, a właściwie znajduję się na etapie czytania wszystkiego co w ręce wpadnie i może dotyczyć rzeczonego tematu. (Na swoją obronę mogę dodać, że wydaje mi się, że dzięki zaangażowaniu i kreatywności dotarłem również na to forum - ale mogę się mylić, w każdym razie proszę o podejście "zrozumienia"). Dlatego też ciekaw jestem czy czytał, zna, lub też po prostu może polecić jakąś pracę, czy książkę mogącą naprowadzić mnie na ciekawy lub w ogóle jakikolwiek nowy trop?

Z góry bardzo dziękuję za każdą merytoryczną odpowiedź.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 8/05/2012, 8:44 Quote Post

* Piotr Semkow - "Propaganda PRL"


* Stanisław Dąbrowski, Barbara Rogowska - "Propaganda antykościelna w Polsce w latach 1945-1978"
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
PzzPL
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 77.414

 
 
post 8/05/2012, 9:00 Quote Post

Dziękuję za odpowiedź.

Właśnie na te dwie pozycje (poza pozycjami z historii powszechnej, które raczej z tym tematem rozprawiają się dość ogólnikowo) już zwróciłem uwagę. Ciekawi mnie czy można znaleźć coś jeszcze?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 8/05/2012, 11:16 Quote Post

QUOTE(PzzPL @ 8/05/2012, 8:41)
Otóż jestem w trakcie pisania pracy o propagandzie PRL w II poł. lat 50, a właściwie znajduję się na etapie czytania wszystkiego co w ręce wpadnie i może dotyczyć rzeczonego tematu.

A próbowałeś w bibliotekach? Tam mają raczniki gazet i magazynów z tego okresu. Swego czasu dorwałem taki rocznik z 52 roku, czasopismo artystów plastyków i ubaw miałem po pachy. Tam w każdym masz setki przykładów óczesnej propagandy. Od włażenia Stalinowi wiadomo gdzie po potępienie Tito i krwiożerczych amerykańskich imperalistów co to pchają zakon krzyżacki pod dowództwem Adenauera na państwo ludu pracującego miast i wsi. Nic tylko czytać i notować... rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez emigrant: 8/05/2012, 11:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 8/05/2012, 11:29 Quote Post

Z tą biblioteką to oczywiście dobry pomysł - pozycja obowiązkowa "Trybuna Ludu".
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
dak04
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 184
Nr użytkownika: 67.148

Dariusz Kutyla
 
 
post 8/05/2012, 11:38 Quote Post

Dobry jest też "Żołnierz Wolności" Ale to raczej w CBW albo jakś biblioteka garnizonowa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
PzzPL
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 77.414

 
 
post 10/05/2013, 9:35 Quote Post

Jako, że termin bronienia prac zbliża się wielkimi krokami to wracam i na to forum z nadzieją otrzymania pomocy (niestety nie mogę jej otrzymać od promotora gdyż najzwyczajniej w świecie okazał się być niesamowicie nieogarnięty i mało pomocny). Wiem, że macie ciekawsze zajęcia niż pomaganie studentom, którzy ciężko radzą sobie z pracą dyplomową .. Ale cóż, z dziennikarskiego doświadczenia wiem, że kto pyta nie błądzi.

Otóż do rzeczy: temat brzmi dokładnie "Propaganda polityczna w PRL w I połowie lat 50.". Nie wymagam wielkiej pomocy, wiem że jestem sobie w stanie spokojnie z tą pracą poradzić. Potrzebuję tylko inspiracji przy układaniu pracy. Mam całkowitą pustkę i nie wiem czy lepiej będzie wyjść od kryterium chronologicznego czy problemowego. I jak sformułować tezę badawczą? W materiałach mam książki: "Propaganda PRL", "Propaganda antykościelna w Polsce w latach 1945-1978", "Obraz teraźniejszości w propagandzie komunistycznej Polski w latach 1949-1954", prawie wszystkie wydania z tego okresu "Trybuny Ludu" i większość "Żołnierza wolności".

Byłbym wdzięczny za każdą, choćby najmniejszą merytoryczną pomoc.

Z góry bardzo wam dziękuję za ewentualną pomoc.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/05/2013, 10:21 Quote Post

QUOTE(PzzPL @ 10/05/2013, 9:35)


Otóż do rzeczy: temat brzmi dokładnie "Propaganda polityczna w PRL w I połowie lat 50.".

*


To o którą połowę w końcu chodzi? w tytule i w pierwszym poście masz drugą, tu pierwszą. Przecież to ogromna różnica ze względu na przełomowy także w tym sensie rok 1956...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
PzzPL
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 77.414

 
 
post 10/05/2013, 10:39 Quote Post

Tak wiem, że jest rozbieżność ale stanęło w końcu na PIERWSZEJ połowie i taki jest temat mojej pracy.

Przepraszam za zamieszanie.

Ten post był edytowany przez PzzPL: 10/05/2013, 10:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/05/2013, 11:00 Quote Post

No, to siedzisz w stalinizmie. według mnie dla Ciebie to lepiej, bo to bardziej wyrazisty okres, łatwiejszy do zdefiniowania. Socrealizm na polu sztuki na przykład.
Właśnie, w tej dziedzinie można opisać jak ludzie sztuki włączyli się (lub niektórych włączono) w propagandę nowego ustroju.
Na polu literatury na przykład przełomowy był tzw. Zjazd Szczeciński, co jest utartą nazwą na IV Zjazd Związku Zawodowego Literatów Polskich ze stycznia 1949. Data oczywiście wcześniejsza, niż Twoje ramy, ale w literaturze cała I połowa lat 50-tych, to było wdrażanie (siłą praktycznie) zasad narzuconych na tym zjeździe.
IPN wydał taką pozycję "Wokół zjazdu szczecińskiego 1949 rok"
Oprócz tego, jeśli chodzi o udział ludzi kultury w propagandzie PRL są dwie książki:
Antologia Andrzeja Romana "Paranoja zapis choroby" i Jacka Trznadla "Hańba domowa":
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ha%C5%84ba_domowa
Prócz tego cokolwiek znajdziesz o socrealizmie w sztuce. Przejrzyj np. bibliografię w książce Konrada Rokickiego pt. "literaci. relacje między literatami a władzami PRL w latach 1956-70"- dużo odnosi się do pierwszej połowy lat 50-tych.
Wejdź także na stronę IPN w publikacje książkowe np.:
http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki?resul...4_result_page=2
Coś na pewno znajdziesz...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 10/05/2013, 11:51 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 10/05/2013, 12:00)
Na polu literatury na przykład przełomowy był tzw. Zjazd Szczeciński

A na polu architektury Krajowa Partyjna Narada Architektów 20-21.06.1949.
Trochę tu:
http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i4/i...aNajnowszej.pdf
więcej w Witold Krassowski "Problemy architektury polskiej między trzecią ćw. XVIII a drugą XX w.", "Architektura" 11-12/78 (widziałem to w wydaniu książkowym, nie pamiętam pod jakim tytułem).

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 27/08/2015, 18:33 Quote Post

2 klasyczne i chyba dziś dość znane materiały propagandowe PKF z 1953 roku:
Oto Ameryka
Operator was podpatrzył
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 31/12/2016, 18:40 Quote Post

Ciekawe opracowanie obejmujące m.in. tematykę tego wątku:
Fikcja czy rzeczywistość? Wybór audycji Polskiego Radia Szczecin z lat 1946–1989 - publikacja w formacie pdf
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 8/10/2017, 6:55 Quote Post

''Trzy razy tak''. Historia Mieczysława Bermana, naczelnego grafika PRL
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 27/10/2018, 6:28 Quote Post

Stalinizm w Polsce na kolorowej taśmie filmowej. Nie znam innego takiego materiału filmowego:
Zlot młodych przodowników pracy i budowniczych socjalizmu w Warszawie 1952 kolorowy film
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej