Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największy władca pierwszego państwa bułgarskiego
     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 13/05/2007, 23:31 Quote Post

To panstwa Samuela nie wliczamy? Sami Bulgarzy uznaja to za bezposrednia kontunuacje imperium Symeona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 13/05/2007, 23:51 Quote Post

Ale Samuel był carem państwa, które powstało na terenie obecnej Macedonii, ze stolica najpierw na wyspie świętego Achillesa na jeziorze Prespa, później w Ochrydzie- państwo to znane jest jako Carstwo Zachodniobułgarskie... Trudno mówić tutaj o tym tworze jako o pierwszym państwie bułgarskim: z pewnością było ono w jakimś sensie kontynuacją państwa Symeona, ale wydaje mi sie, iż nie powinniśmy go już klasyfikować jako państwa pierwszych Bułgarów... rolleyes.gif

QUOTE
Sami Bulgarzy uznaja to za bezposrednia kontunuacje imperium Symeona.


Mógłbyś mi wskazac źródła, które tak podają? Najlepiej bułgarskie... rolleyes.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/05/2007, 0:00 Quote Post

Mowiac o Bulgarach mialem namysli dwie urocze Bulgarki ktore znam. wink.gif

Natomiast o tym, ze byla to ustrojowa i koscielna kontynuacja pierwszego panstwa Bulgarskiego pisze np. Ostrogorski (s.253).
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 14/05/2007, 0:07 Quote Post

Masz na myśli "Dzieje Bizancjum" Georga Ostrogorskiego? Wracając zaś do meritum, to sam przed chwilą podkreśliłeś, iż państwo Samuela było kontynuacją pierwszego państwa bułgarskiego, a nie okresem w dziejach Bułgarii, który można do organizacji państwowej pierwszych Bułgarów bezpośrednio zaliczyć... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/05/2007, 0:12 Quote Post

Nie lap mnie za slowa. Kontynuacja, czyli ciag dalszy. Zwlaszcza w zwiazku z faktem, ze Jan Tsimkses nie zdolal w ogole opanowac zachodniej czesci Bulgarii. Samuelowska Zachodnia Bulgaria ma sie do Bulgarii jak Krolewskie Wegry Habsburgow do calych wegier sprzed podboju ottomanskiego.

Tak, chodzilo mi o ta wlasnie ksiazke.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 14/05/2007, 0:24 Quote Post

Czyli? Jan I Tzimiskes opanował wschodnią Bułgarię bodajże w 971 roku, Samuel rządził w zachodniej... Trudno wiec mówić o ciągłości politycznej... Niewiele tak naprawdę państwo Samuela łączyło z pierwszym państwem bułgarskim: historia Bułgarii wstępowała na nowe tory, a jeśli chodzi o kontynuację ustrojową czy kościelną, cóż, Samuel musiał przecież czerpać z czegoś wzorce... smile.gif Poza tym, jak mi się, słusznie chyba zresztą, wydaje, istotą naszego sporu jest periodyzacja dziejów Bułgarii: ja twor państwowego Samuela nie zaliczam do państwa pierwszych Bułgarów, Ty tak, więc powiedz mi w takim razie, jaką datę należy przyjąć za końcową dla tego okresu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/05/2007, 0:41 Quote Post

Koniec krotkich rzadow Presjana II, czyli 1018 rok i podboj panstwa bulgarskiego przez Bazylego II.

Z pewnoscia formy ustrojowe nadane przez Samuela byly mniejsza rewolucja niz to, co dokonal Borys.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 14/05/2007, 10:02 Quote Post

Czyli de facto nie wyróżniasz w dziejach Bułgarii takiego okresu, jak Carstwo Zachodniobułgarskie: od pierwszego państwa Bułgarów, poprzez przynależność do Bizancjum, od razu przechodzisz do drugiego państwa... Ale cóż, masz prawo do własnych sądów, nie przeczę... rolleyes.gif

Serdecznie pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej