Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nieznane formacje
     
juliusz42
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.231

 
 
post 24/10/2007, 18:43 Quote Post

Witam. W Dzienniku Personalnym MSWojskowych nr 27 z 1924 roku znalazłem informację o odznaczeniu oficera Krzyżem Walecznych za przynależność do Polskiej Konfederacji Wojskowej oraz w Legionie Polskim w Finlandii. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tych organizacjach, proszę więc o pomoc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 24/10/2007, 19:06 Quote Post

Legion Polski w Finlandii, hmmm bardzo ciekawe. Niestety nigdy wcześniej o nim nie słyszałem, a więc jak narazie nie mam na ten temat żadnych informacji. Mogę jedynie przypuszczać, że byli to Polacy, byli żołnierze Armii Carskiej, którzy w 1917 r. znaleźli się w Finlandii i na skutek rozpadu Armii Rosyjskiej a także wojny domowej w kraju 1000 jezior, poczuli potrzebę walki z komunistami. A może chodzi o naszych rodaków którzy służyli w Armii Niemieckiej, która w 1918 r. walczyła w Finlandii? Ale powiem szczerze, że ta informacja o Polakach w Skandynawii wcale mnie aż tak bardzo nie zaskoczyła. Okres I Wojny Światowej a także międzywojnia obfitował w masę takich epizodów.



Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 25/10/2007, 16:09 Quote Post

Wiedziałem że Polacy czynnie, pomagali narodowi fińskiemu. W tym, również pomocą wojskową - w tym, wypadku ochotnikami. Ale, pierwsze słyszę aby w Finlandii utworzono Legion Polski! Osobiście uważam, że raczej miały być plany utworzenia Legionu w Finlandii. Do którego, z różnych powodów nie doszło. Chociaż jak, mówi Gronostaj mogli oni pochodzić, z armii niemieckiej, rosyjskiej bądź "czerwonej". Ale jakoś mnie, to nie przekonuje. Jak pojawią, się szersze informacje na ten temat, to może podyskutujemy bardziej i jaśniej.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
juliusz42
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.231

 
 
post 25/10/2007, 16:46 Quote Post

Dziękuję za informacje, nie wiem czy uda mi sie dołączyć strone tytułową Dziennika Personalnego i tę ze wspomnianymi formacjami. Dodam jeszcze, że wymieniony Aleksander Wilczewski był absolwentem Uniwersytetu w Dorpacie - byc może to pozwoli w jakis sposób dotrzeć do wyjasnienia zgadki.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 25/10/2007, 18:42 Quote Post

Podałeś Juliuszu, znaczącą informację która może rozwikłać, tę zagadkę.
Dzięki niej, możemy przypuszczać, że znaczna część obsady tego "Legionu" - jeżeli istniał, mogli stanowić żołnierze polscy służący w d. armii rosyjskiej. Którzy, być może ulegli demobilizacji, bądż zechcieli pomóc narodowi fińskiemu, w walce z ACz. Ale to, jest tylko hipoteza. Więc tak, przypuszczam, że odpowiedż na tą zagadkę, może być inna. Niż ta sugerowana, przeze mnie. Czekamy więc, Juliuszu na dalsze dane, może one pomogą, w rozwikłaniu tej zagadki?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
juliusz42
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 36.231

 
 
post 26/10/2007, 17:47 Quote Post

Witam, powoli zaczyna wyjaśniać się sprawa legionu w Finlandii. Po pierwsze Aleksander Wilczewski był prawnikiem po Uniwersytecie w Dorpacie a nastepnie aż do 1917 roku mieszkał w Petersburgu. Domyslam sie, że po wybuchu rewolucji bolszewickiej najbliżej miał do granicy fińskiej i widocznie przez Finlandię starał się przedostać do Warszawy. Tam mógł wstąpic do tego legionu. W niepodległej Polsce prowadził kancelarie prawniczą. Dodatkowo udało mi się dotrzeć do strony http://www.finnmedals.com/Art_for_vol.html gdzie umieszczono wizerunek krzyża jaki nadawano uczestnikom walk z bolszewikami a w tekście wymieniony jest Legion Polski. Jest więc punkt zaczepienia. Ciekawostką jest również to że na aukcji http://www.desa.art.pl/html/aukcje/2006062...dex_wyniki.html sprzedano taki krzyż. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 26/10/2007, 20:26 Quote Post

Zgadza się, Juliuszu. Powoli sprawa owego "legionu" zaczyna się rozjaśniać. Ale do rozwikłania, tej zagadki jest jeszcze daleko.
Jak możesz, Juliuszu to przekaz dalsze dane. Do tego tajemniczego, acz ciekawego tematu. Może, wtedy sprawa się, bardziej rozjaśni.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 31/10/2007, 15:51 Quote Post

Wyczucie historyczne podpowiada mi, że byli to Polacy, mieszkańcy północno-zachodniej Rosji, którzy po bolszewickim zamachu stanu zdecydowali się uciec do pobliskiej Finlandii, która w tym czasie podobnie jak Polska, walczyła o swoją niepodległość. A, że w tym czasie sytuacja polityczno-militarna wyglądała w taki a nie inny sposób wielu naszych rodaków zdecydowało się przyłączyć do Finów i razem walczyć z bolszewikami, którzy jak się później okazało zagrarzali również Polsce.



Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 5/11/2007, 16:31 Quote Post

Być może Gronostaju? Ale, tak przypuszczam że, przedstawicieli naszej narodowości, nie spotykało się, licznie w tym regionie Rosji.
Ale, być może istniała tam, jakaś liczna polska diaspora?
Ale, za bardziej prawdopodobniejszą (niewykluczając oczywiście Gronostaju, twojego punktu widzenia) wersję, uważam podaną przez siebie powyżej. Czyli, że "Legion" mogli utworzyć zdemobilowani, żołnierze armii rosyjskiej (polskiego pochodzenia oczywiście), bądż mogli to być również ochotnicy i dezerterzy z ACz. Każdą, z tych wersji (wliczając twoją, Gronostaju), możemy wziąść pod uwagę.
Ale, która z nich jest słuszna? Trudno powiedzieć?
Ale, być kiedyś ta zagadka zostanie rozwikłana? Na co, zresztą bardzo liczę smile.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
JMSkelnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 38.907

Julian M. Skelnik
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/12/2007, 22:32 Quote Post

Jeśli mnie pamięć nie myli, w Centralnej Bibliotece Wojskowej znajduje się jednodniówka pamiątkowa Legionu Polskiego w Finlandii w wydana w okresie międzywojennym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
JMSkelnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 38.907

Julian M. Skelnik
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/12/2007, 22:40 Quote Post

Załączam też zdjęcia dwóch wersji krzyża pamiątkowego Legionu Polskiego w Finlandii.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Roman56
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 73.879

Romuald Pierzyñski
 
 
post 1/08/2011, 10:58 Quote Post

Nie wiem w jakim rozdziale i temacie umieścić swój post a nie chcąc tworzyć nowego tematu , widząc także w powyższym poście podobny krzyż i temat związany z formacją wojskową postanowiłem się przykleić ze swoim dylematem do tego tematu .

A więc w czym rzecz .

Przeglądając stare zdjęcia rodzinne natrafiłem na dość ciekawe wg mnie zdjęcie w którym intryguje mnie umieszczony na ścianie znak oraz mundury żołnierzy .

user posted image

Dodać muszę że zdjęcie te zrobione zostało w Busku pow. Kamionka Strumiłowa woj. tarnopolskie w okresie międzywojennym .Z tej miejscowości właśnie pochodzi rodzina ze strony mamy .
Naszukałem się już po stronach internetu chcąc dowiedzieć się cóż to za znak organizacji i jakiej formacji są mundury żołnierzy będących na tym zdjęciu .
Co do mundurów to mogę jedynie przypuszczać iż mogą to być mundury żołnierzy francuskich .
Dla jako takiego ułatwienia zrobiłem przybliżenia tak znaku jak i samych żołnierzy . Może nie wyszło to najwyraźniej ale zdjęcie to ma wymiary nieco większe niż pudełeczko zapałek .

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image


Będę wdzięczny za wszelkie sugestie .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej